İçeriğe Yönlendir

Ka - LPG Uyumu

Hikmet Demirtaş

Recommended Posts

• 1 ay sonra...
Burak Fidan

Pazartesi Allah nasip ederse Atiker'e gidicem. Ortalama 1100 km'lik yol katettiğim süre zarfında aldığım benzinleri litre litre kaydettim ve sonuç 7,49 lt/100 km çıktı. Bu değere eski buji takımı/ eski yağ/ eski yağ filtresi / eski yakıt filtresi ile ulaşabildim. Baskı balatam da orta imiş.

Bu aracın sorunu bence benzin veya lpg değil. Çünkü benzinde de çok sıkıntılar yaşanabiliyor. Tamamen donanımsal sorunlar olduğu ortada. LPG den korkmayın derim ve LPG öncesi benzin yakıt tüketiminizin max 8lt/100 km olmasını sağlanması lazım ki tam bakımlı bir KA daha da düşecektir.

Atiker nakit 1000 tl istedi. Ruhsat işleri kaça onu bilmiyorum.

Montaj esnasında ustanın başında operasyonları fotograflamayı düşünüyorum umarım usta bıdı bıdı etmez.

Sonrasında da tecrübelerimi paylaşırım.

Tek sormak istediğim, baskı balatayı lpg öncesi mi değiştirsem yoksa lpg sonrası mı bilemedim. Fikri olan var mı ?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Pazartesi Allah nasip ederse Atiker'e gidicem. Ortalama 1100 km'lik yol katettiğim süre zarfında aldığım benzinleri litre litre kaydettim ve sonuç 7,49 lt/100 km çıktı. Bu değere eski buji takımı/ eski yağ/ eski yağ filtresi / eski yakıt filtresi ile ulaşabildim. Baskı balatam da orta imiş.

Bu aracın sorunu bence benzin veya lpg değil. Çünkü benzinde de çok sıkıntılar yaşanabiliyor. Tamamen donanımsal sorunlar olduğu ortada. LPG den korkmayın derim ve LPG öncesi benzin yakıt tüketiminizin max 8lt/100 km olmasını sağlanması lazım ki tam bakımlı bir KA daha da düşecektir.

Atiker nakit 1000 tl istedi. Ruhsat işleri kaça onu bilmiyorum.

Montaj esnasında ustanın başında operasyonları fotograflamayı düşünüyorum umarım usta bıdı bıdı etmez.

Sonrasında da tecrübelerimi paylaşırım.

Tek sormak istediğim, baskı balatayı lpg öncesi mi değiştirsem yoksa lpg sonrası mı bilemedim. Fikri olan var mı ?

7,5LT gayet iyiymiş? Niye LPG'ye geçiyorsunuz? Senede 10bin'den fazla mı yol yapıyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Burak Fidan
(düzenlendi)

7,5LT gayet iyiymiş? Niye LPG'ye geçiyorsunuz? Senede 10bin'den fazla mı yol yapıyorsunuz?

50 tl benzin aldığımda ortalama gittiğim mesafe 125-130 km falan. Benzin de kuduz gibi artıyor. 50 tlye 1 ay önce 10,6 lt alırken şimdi 9,8 alıyorum. O yüzden daha az gitmeye başladım 130 kmden.

Bide ben bu arabayı satmak için almadım Allah sattırmasın inşallah. Daha verimli hale getirmek istiyorum. Aslında senin yorumları da okudum 8 lt iken bile çok da gerek yok demişssin. Normalde ayda 500-600 km yaparım kabaca. Yılda 6000 bin yapsa bile lpg olursa daha çok gezerim 10000 olur o :D bir birbuçuk senede kendini amorti edecekse bence mantıklı tüp takmak.

tarihinde Burak Fidan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

50 tl benzin aldığımda ortalama gittiğim mesafe 125-130 km falan. Benzin de kuduz gibi artıyor. 50 tlye 1 ay önce 10,6 lt alırken şimdi 9,8 alıyorum. O yüzden daha az gitmeye başladım 130 kmden.

Bide ben bu arabayı satmak için almadım Allah sattırmasın inşallah. Daha verimli hale getirmek istiyorum. Aslında senin yorumları da okudum 8 lt iken bile çok da gerek yok demişssin. Normalde ayda 500-600 km yaparım kabaca. Yılda 6000 bin yapsa bile lpg olursa daha çok gezerim 10000 olur o :D bir birbuçuk senede kendini amorti edecekse bence mantıklı tüp takmak.

Gerçekten yılda 10bin yapacağınıza inanıyorsanız taktırın derim. En azından ben olsam öyle yapardım diyeyim. Zira arabanın tekniği değişiyor. Çok sevdiğim şeyler değil.

Yorum bağlantısı
Burak Fidan
(düzenlendi)

Bakalım Allah hayırlısını nasip etsin ama çok gözüm korkmuyor genel olarak yorumlar gayet iyi. Yalnızca ilk sayfadaki arkadaşın yorumu baya bi kötü onu da münferit sayıyorum.. Takalım görelim LPG o zaman öğrenicem 10 bin yapar mıyım yapmaz mıyım ben de bilmiyom :)

Gene de yorum için teşekkürler. Aslında benim sorum baskı balata ile ilgili. LPG öncesi mi yaptırsam sonrası mı bilemedim.

tarihinde Burak Fidan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İlla yaptırılacaksa, aracın çekişine gidişine etki edeceğinden, ben olsam önce yaptırırdım. LPG kalibrasyonu bi kerede tamamlanır böylelikle.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Fidan

Benim arabayı aldığımdaki sahibi yada ondan öncekiler haşat etmiş arabayı Sani hasbel kader toparlıyorum. Muhtemelen orjinal balatadır üzerindeki diye tahmin ediyorum o yüzden balatayı da yenilemeyi düşünüyorum. İki değişikliğ aynı anda yaparsam hangisinin ne kadar etki yarattığını anlayamayacağımdan birini ötekinden belirli bir süre sonra yaptırmak istiyorum. Planım da bir an önce LPG taktırmaktı bu pzt. Geçen haftasonu istanbuldaydım bu haftasonu edirneye gitçem bi tek pzt günü aldığım izin kalıyor geriye. Ondan sonra da ramazan pek ilgilenemem arabayla yada ustalar da oruçlu verimleri düşebilir diye beklemek istemiyorum :

Yorum bağlantısı
Burak Fidan

Yeni soru:

Atiker mi Lovato mu?

Atiker yerli, Lovato ithal. arada 400-600 tl civarı fark varmış galiba. var mı atiker takıp "tüh keşke lovato yaptırsaydım" yada lovato kullanıp "tüh boşa para vermişiz atiker de uygulanıyormuş" diyen?

biraz araştırdığım kadarıyla ikisi arasında hemen hemen hiçbir fark yok. yerli ve yabancı olmaları dışında. en önemli husus montaj ve uygulama

ikisinde de rölantide stop etme olabiliyormuş ikisinde de çeşitli benzer problemlerle karşılaşılabiliyormuş.

50 tl benzin alıp 50-60 km sonra ibrenin aşırı derecede aşağıya hareket etmesi (1/8 depo kadar) epey moral bozucu birşey.

Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

Burak atiker takan arkadaşlar vardı benim araçta akl var atikerin %50 ithal ürünü diye piyasayada olan kiti gayet iyi kullanıyorum. enjektörler aynı zaten.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yeni soru:

Atiker mi Lovato mu?

Atiker yerli, Lovato ithal. arada 400-600 tl civarı fark varmış galiba. var mı atiker takıp "tüh keşke lovato yaptırsaydım" yada lovato kullanıp "tüh boşa para vermişiz atiker de uygulanıyormuş" diyen?

biraz araştırdığım kadarıyla ikisi arasında hemen hemen hiçbir fark yok. yerli ve yabancı olmaları dışında. en önemli husus montaj ve uygulama

ikisinde de rölantide stop etme olabiliyormuş ikisinde de çeşitli benzer problemlerle karşılaşılabiliyormuş.

50 tl benzin alıp 50-60 km sonra ibrenin aşırı derecede aşağıya hareket etmesi (1/8 depo kadar) epey moral bozucu birşey.

Bu sorunun cevabını LPG bölümünde aramanız daha doğru olacaktır ;)

Yorum bağlantısı
Burak Fidan

az önce sarıgaz otogazı aradım. dedim böle böle arada kaldım dedim. dedi ki arada kalcak birşey yok. niye dedim. hiç düşünme atiker senin için en ideali dedi. zaten ben lovato ve atiker ikisi de benim ürünüm. 2012 2013 yılında en çok montajı da biz yaptık dedi. zaten google yazınca direkt çıkıyor adamların sitesi. esasında bu adamları donanımhaber forumundan buldum. LPG ile ilgili epey cevaplar vermişler ki 2008 yıllarına ait forumlardı. adam güven verdi bana açıkçası. diğer fiyat aldığım yer de atikerdi.

Bu sorunun cevabını LPG bölümünde aramanız daha doğru olacaktır ;)

Sani selam, ben aslında konu ile ilintili olduğunu düşünüyorum. sonuçta LPG taktırmak isteyen ford ka kullanıcıları aynı forumu takip ederek ihtiyacı bilgilere ulaşabilirler. ki zaten ben sorumun cevabını buldum ve yukarıda da paylaştım :) destek olan herkese teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

Yeni soru:

Atiker mi Lovato mu?

ben kendi aracımda lovato kullanıyorum aşırı derece memnunum önceki aracım da atiker vardı bi sefer bile randıman alamadım imkan varsa lovato derim

Yorum bağlantısı
Burak Fidan

ben kendi aracımda lovato kullanıyorum aşırı derece memnunum önceki aracım da atiker vardı bi sefer bile randıman alamadım imkan varsa lovato derim

Sarıgaz'la görüşmeye gitçem ilk fırsatta neden lovato'ya gerek yok dedi onu bi daha sorayım o halde. Google'a aynen şöyle yazdım.

"atiker mi lovato mu" bulduğum sayfa aşağıda; okumak isteyen varsa...

http://forum.donanimhaber.com/m_30016372/tm.htm

Gelen ilk soru lovato sahibinden gelmiş stop ediyor araç diye....

Yorum bağlantısı
Kadir Özdemir

Cumartesi izmire gittim pazar döndüm klima sürekli açıktı 3 kişiydik araçta toplamda 490 500 km civarı yaptık lpg yi giderken de gelirken de aynı markadan aldım 2.54 litre fiyatı ve hesaplamalarıma göre 167 kuruş a geldi kilometresi.

Yorum bağlantısı
Burak Fidan

Evet atiker araca dün takıldı. ilk izlenim debriyaja bastığımda rölantinin yüksek çalışması. yani bu bir problem değil bana göre. esasında iyi. debriyaj balatasını değiştirmeye gerek görmedim haftasonu yalova git gel yaptım uzun yolda pek de debriyaj değişimine ihtiyaç olmadığı kanaatine vardım. Lpg fiyatları 2,39 TL/lt ile 2,51 TL/lt arasında değişiyor. benzin fiyatı en son aldığım 5,12'ye göre lpg fiyatları çok çok iyi denilebilir. Hayırlı uğurlu olsun Allah utandırmasın inşallah.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Gule gule kullanin. Debriyaja basinca rolantiye dusmuyorsa arav rolanti valfi kontrol edilecek.

Hiz sensoru de tabii.

Yorum bağlantısı
Burak Fidan

Sani selam teşekkürler. İnşallah utandırmaz beni. Hız sensörü zaten arızalı. Obd cihazı hızımı ölçmüyor,yakıt tüketimimi de ölçmüyor ve hata raporu okuyor vss 0500 diye. Dün merkez otoya sordum tek çekim 300 tl dedi taksitli 330 mu 360 mı ney öle bişey. Bursa parkoopta sordum nakit 320 dedi ama merkezotodan alcam tek çekim önümüzdeki ay Allah nasip ederse.

Yalnız atikerci elemanlar aracı bilgisayara bağladıklarında enjeksiyon süremin uzun olduğunu dolayısıyla benzinli halinin de normalden çok yakıyor olduğunu söylediler. Bu mevzunun lpg ile alakası yok tabi. Motor ile ilgili bi husus. Tamircine enjeksiyon sürelerim uzun de o düzeltsin dedi. Yoksa hem gazda hem lpg de fazla tüketirsin dedi. Bakalım bujileri değiştiricem yağ ve yağ filtresini değiştiricem ilk fırsatta.hız sensörünü değiştiricem fark eder umarım. 1000 km sonra bakıma gel dediler.

Yorum bağlantısı
Burak Fidan

Adamlar hem lovato satıyor hem atiker fakat külliyen atiker takıyorlar kendi akrabalarına dahil. Montaj için anlaşmadan önce fikir edinmek maksatlı görüşmeye gittim, o anda galerici bi abi de varmış tesadüf tüm araçlarda atiker var bizim de dedi. Hiç sıkıntı yok dedi, zaten bu lpg işinde en önemli husus montaj işçiliği dedi. Öyle ikna oldum. İzin almışken o kadar dedim tamam yapalım :D

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sani selam teşekkürler. İnşallah utandırmaz beni. Hız sensörü zaten arızalı. Obd cihazı hızımı ölçmüyor,yakıt tüketimimi de ölçmüyor ve hata raporu okuyor vss 0500 diye. Dün merkez otoya sordum tek çekim 300 tl dedi taksitli 330 mu 360 mı ney öle bişey. Bursa parkoopta sordum nakit 320 dedi ama merkezotodan alcam tek çekim önümüzdeki ay Allah nasip ederse.

Yalnız atikerci elemanlar aracı bilgisayara bağladıklarında enjeksiyon süremin uzun olduğunu dolayısıyla benzinli halinin de normalden çok yakıyor olduğunu söylediler. Bu mevzunun lpg ile alakası yok tabi. Motor ile ilgili bi husus. Tamircine enjeksiyon sürelerim uzun de o düzeltsin dedi. Yoksa hem gazda hem lpg de fazla tüketirsin dedi. Bakalım bujileri değiştiricem yağ ve yağ filtresini değiştiricem ilk fırsatta.hız sensörünü değiştiricem fark eder umarım. 1000 km sonra bakıma gel dediler.

Enjeksiyonlu sistemde enjektör sürelerinizi lpg gibi ayarlatmanız mümkün değil. Bunun %99 tek sebebi hız sensörünüzün çalışmaması.

Sonrasında yakıtınız farkedilir derecede düşecek zaten.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Burak Fidan

Sani selam. Yeni hız sensörünü aldım araca taktım. Şimdi obd ile hem hızımı hem de anlık yakıt tüketimimi okuyabilir hale geldim.

hız sensörünü değiştirirken bujileri de motorcraft yenileri ile değiştirdim araçtan ise bosch marka buji çıktı. Fakat hız sensörü ve buji değişikliği beklediğim gibi sonuçlanmadı.

Buji ve hız sensörü değişikliği sonrası tekrar atikere ayar için gittiğimde enjeksiyon sürelerim gene 4 çıktı yani hiçbirşey değişmemişti. Bu süre zarfında kullandım işte aracı biraz. İlk sayfalardaki tükettmler muhtemelen şehir dışı ve zaten trafik durumu kullanım tarzı ve yokuş bayır gibi etkenler direkt tüketimi etkiliyor.

Nihai durumda 20 tl ile 7,69 litre benzin aldım 80 km gittim. Bu da 9,61 lt yapıyor 100 km de

Yeniden 50 liralık 19,2 litre doldurdum daha 100 km gittim lpg kırmızı lambası yandı (sanırım bi 70-90km daha götürür yani)

Velhasıl şehir içi LPG tüketimim 9,5 litre diyebilirim. Benzindeki tüketimim şehir içi 7,8 civarı falandı

Baskı balata orta, motor yağı ve filtresi eski. Motor yağını da yenilicem. Şehir içi tüketimim bana epey çok geldi.

Bir de devir hız denemesi yaptım 5. viteste 2700 devirle giderken hızım 90 oluyor benim de. Sizlerin nasıl bu değerleri ? Güncel değerleri paylaşır mısınız sizdeki

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sani selam. Yeni hız sensörünü aldım araca taktım. Şimdi obd ile hem hızımı hem de anlık yakıt tüketimimi okuyabilir hale geldim.

hız sensörünü değiştirirken bujileri de motorcraft yenileri ile değiştirdim araçtan ise bosch marka buji çıktı. Fakat hız sensörü ve buji değişikliği beklediğim gibi sonuçlanmadı.

Buji ve hız sensörü değişikliği sonrası tekrar atikere ayar için gittiğimde enjeksiyon sürelerim gene 4 çıktı yani hiçbirşey değişmemişti. Bu süre zarfında kullandım işte aracı biraz. İlk sayfalardaki tükettmler muhtemelen şehir dışı ve zaten trafik durumu kullanım tarzı ve yokuş bayır gibi etkenler direkt tüketimi etkiliyor.

Nihai durumda 20 tl ile 7,69 litre benzin aldım 80 km gittim. Bu da 9,61 lt yapıyor 100 km de

Yeniden 50 liralık 19,2 litre doldurdum daha 100 km gittim lpg kırmızı lambası yandı (sanırım bi 70-90km daha götürür yani)

Velhasıl şehir içi LPG tüketimim 9,5 litre diyebilirim. Benzindeki tüketimim şehir içi 7,8 civarı falandı

Baskı balata orta, motor yağı ve filtresi eski. Motor yağını da yenilicem. Şehir içi tüketimim bana epey çok geldi.

Bir de devir hız denemesi yaptım 5. viteste 2700 devirle giderken hızım 90 oluyor benim de. Sizlerin nasıl bu değerleri ? Güncel değerleri paylaşır mısınız sizdeki

Hayırlı olsun.

Hız sensörü takıldıktan sonra benim tavsiyem aracın aküsü sökülerek yakıt haritasının sıfırlanması. Ardından en az 100km (önerim bir depo) benzinle gezdikten sonra LPG'ye kalibrasyona gitmeye kalır.

Değişen bujiler KA için uygun olan bujidir, değil mi? Hava filtresi ne durumda? Yakıt filtresi?

20TL ile 50TL ile ölçüm yapılmaz. Tüm ölçümler tam depo ile yapılmalı.

Yorum bağlantısı
Burak Fidan

Valla bujileri merkez otodan aldım. Ford ka klimasız bakım seti şeklinde. Onun içinden çıktı motorcraft ama platinum değil copper.

Copperla platinum arasındaki fark malzeme kalitesi internette yabancı bi kaç siteden okuduğum kadarıyla. Platinum coppera göre iki kat daha uzun süre dayanımlı. Onun haricinde bi fark yok

bwmVgPA.jpg

2DJSO11.jpg

Çıkan bujiler bosch bilmemne marka fena değildi aslında

Hava filtresi çok vahim değil sadece tozlu gibi ama sıfır yedek filtre de var. Filtre kötü değil diye yenilemedim.

Benzin filtresi lpgyi etkilemez diye ona öncelik vermedim

Lpg takalı daha 1 hafta oldu anca 20 - 50 liralar yükleme şansım oldu :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Doğru buji alınmış. Eski bujinin tırnak aralığı doğru değil gibi gözüküyor. Ancak kararmamış bile. Demek ki ateşleme düzgün.

Ölçümler için dediğim yöntemleri uygulayalım derim ;)

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Onur Gülay

Arkadaşlar Merhaba; 98 Ford ka ma tüp taktırmak istiyorum ankara ilinde tüp taktirip çok memnun kaldım diyen bir arkadaşımın yorumlarına ihtiyaç duyuyorum.

Hangi firma hangi marka ve ücret bilgisi cevaplarınızı bekliyorum. Iyi forumlar

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...