İçeriğe Yönlendir

Elektrik Çarpması

Misafir

Recommended Posts

Tahir İlter

Mevsim itibari ile kıyafetlerden kaynaklıdır diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Bektaş Aslantaş

Çıplak ayakla toprağa basmak lazım, arabanın suçu yok :)

Hava buz gibi yazı bekliyecez artık toprağa basmak için :D

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu aralar benim de başıma çok geliyor. Evdeki saksılara girişmeyi planlıyorum :)

Yorum bağlantısı
Bektaş Aslantaş

Mevsim itibari ile kıyafetlerden kaynaklıdır diye düşünüyorum.

aklıma geliyor pamuklu kıyafetlerden kaynaklanıyo sanırım ama her seferinde her seferinde keban barajımıyım ben???? :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bektaş Aslantaş

aynı soruyu bende sormuştum sinir bozucu baya da çarpıyor :s demekki üstümüzdeki kışlık giysiler döşeme ile iyi statik üretiyor hem araçda kaçak olsada çarpmazmış 12v olmasından dolayı

eğer araç çarpmıyosa iyi bari benden kaynaklı demekki lastik eldiven takacaz artık yapacak bişi yok

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Elbiseden ve koltuk kılıfına sürtünmemizden şarj oluyoruz galiba.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Ayakkabıdan kaynaklanır genelde. Farklı ayakkabı ile denemekte fayda var.

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Benimde başıma çok sık geliyor bu durum. iş yerinde metal bir şeye dokunduğumda felaket çarpılıyorum.Hemde antistatik elektrik terlik giyiyorum.Artık sinir bozmaya başladı.. :angry:

Yorum bağlantısı
Bektaş Aslantaş

Ayakkabıdan kaynaklanır genelde. Farklı ayakkabı ile denemekte fayda var.

bunun olabilitesi yüksek yeni ayakkabı aldım iki hafta önce onu giyiyordum iki haftadır tamamm suçlu bulundu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Bakır takı alıyor elektriği diyorlar ama ne kadar doğru bilemiyoum.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

topuk kısmında statik elektriğin boşalmasını sağlayan bakır olan ayakkabılar satılıyor. bunlardan almanız sorununuzu çözer. yada kendi ayakkabılarınızı modifiye edebilirsiniz :)

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Benim bu arabada hiç olmuyor.. Başka arabalarda çok başıma gelirdi..

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Altı lastik ayakkabı dan kaynaklanır.Ayakkabınızı değişip deneyin.Bir de kaçak olsa zaten sizden başka kişileri de çarpar.

Yorum bağlantısı
Bektaş Aslantaş

tabanı kauçuk olan ayakkabı, giydiğimiz kazaklar, koltuk kılıfı bulunduğunuz ortamdan yüklendiğiniz elektrikle alakalı bir durum genellikle. bazen sizin gibi elektrik yüklü insanlarla el sıkıştığınızda dahi kıvılcım gibi ses çıkartarak çarpılabilirsiniz.

:D aklıma +18 bir şey geldi. :D

yok bi faaliyet yok arabada sürtünmeden kaynaklı :p

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bildiğim tek şey.. arabanın masum olduğu..

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
(düzenlendi)

İnsan vücudunda statik elektrik oluşur. Yünlü kıyafetlerde bu daha fazladır. Ayrıca sinir, stres de bunu artırır. Ancak sorun, oluşan bu elektriğin aktarılma problemidir. Ayakkabınız bu statik elektriğin toprağa aktarılmasını engelliyorsa elinizi ilk değdiğiniz yerde aktarım gerçekleşir. Hatta ses bile duyulur. Çözümü ayakkabı değişikliğidir. Ama arabadan inerken elinizle bir yeri tutmadan önce elinizin dışıyla aracın metal aksamına değerseniz çarpmaması lazım. Toprağa basmak ise bu mevsimde sakat.

Ben iş yerinde lavaboya giderken terlik giyiyorum. Bazen 10 dakika terlikle durunca bile çarpıyor. Ama normalde ayakkabı ile sorun yok. Yani çözüm ayakkabıda.

tarihinde Mahmut Yıldız tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cavit Doğan

Araç ile birbirinizden elektirik almışsınız, Ne güzel işte.. :tongue:

Kendi koltuğunuza farklı bir şey serin, hani şu hazır şeyler varya sırt için falan olan. öyle bir deneyin..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Toprak en sağlamı :) elinizi basın o da yeter.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Kapıyı elinizde değil kolunuzla itin, (uzun kollu giydiğinizi düşünerek yazıyorum ) elbiselerde biriken elektrik yine elbiseler üstünden arabaya oradan da toprağa geçer.. :good1:

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Ayakkabının altına metal bir şey yapıştırmak ya da paçadan zincir sarkıtmak...80 lerin gençliği gibi...:p

Yorum bağlantısı
Murat Arslan 2

araca binmeden önce avuçlarınızı sürtün toprağa. elektrik falan kalmaz bidaha. :)

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Önceki arabamda benimde başıma gelmişti bi ara. Kapıyı kıyafetlerinizin koluyla örtmenizi tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Bektaş Aslantaş
(düzenlendi)

Aynı ben. Ben de öyle, özellikle de yazın, perişan oluyorum. Aynen anlattığınız gibi tik oldum. Kapıya dokunmaya korkuyorum. Çaat diye de bir ses çıkıyor ki ortalık sessizse insanı korkutur. :biggrin:

Ama evde de geliyor başıma. Araba ile ilgisi yok. Evde karanlıkta iken olunca güzel bir görüntü oluşuyor. :biggrin:

Bektaş Bey, galiba bizde de bir sorun var.

Elbise en önemli etken zaten. Her kıyafet ile olmuyor.

Statik elektrik mağdurları derneği kuracam bu gidişle :)

tarihinde Bektaş Aslantaş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Tüm ayakkabılar yalıtkandır. Ayakkabı değişmekle düzelmez sorun.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...