İçeriğe Yönlendir

Elektrik Çarpması

Misafir

Recommended Posts

Önder Kuru

Bu arada çocuğunuz hayvan robot vs. şekilli (zannedersem polyesterden imal edilen) kaydıraktan kayarken "çak bi® beşlik" falan yapmayın fena kıvılcım çıkarttırısınız, küçükken büyüklerimize biz yapardık şimdi bizimkiler bize yapıyor...(geçen parkta olmuş bizim hanıma)

Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

inverter kabin ile dönüştürme yapmazsan sabit bi gerilim elde edemezsin abicim diyelim lamba yakcaksın tamam sistemi kurdun ampulu bagladın rüzgar esiyo türbün dönüyo senin türbün sabit dönmiyecegi için lamba böle bi parlıcak bi söncek hatta bazen ampulu patlatcak :)

bizim türbünde ise max 21 rpm çalışıyor bu hızıda kanatlar pitch sistem ile ayarlıyor yani rüzgar şiddetine göre kendini açıp kapatıyor tabi sadece en basit anlatımı...

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bu tip elektrik çarpmaları statik elektirik çarpmasıdır...Arabada kaçak olsa ne olur söyleyeyim, sana bana hiç bir şey olmaz...İnsanı çarpacak elektrik aracın en yakın buji kablolarındadır...Kimse de bujilere dokunup inmez nasıl olsa.. :) Arabadaki elektrik evlerdeki zayıf akım tesisatı gibidir yani, sadece 12 volt...Evdeki telefon kablosu ile çarpılman daha olası yani.. :)

Bu durumda tırsmaya gerek yok mu.Akü falan çırpıştırmaz mı bizi yani.Benim aküden dandik balasta direk akım almışlar.Öyle sıkmışlar ki vidayı tırstım çarpılıcam diye :D bu durumda sıkınyı yok mu yani

Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

Bu durumda tırsmaya gerek yok mu.Akü falan çırpıştırmaz mı bizi yani.Benim aküden dandik balasta direk akım almışlar.Öyle sıkmışlar ki vidayı tırstım çarpılıcam diye :D bu durumda sıkınyı yok mu yani

abi arabanın kaputu aç bi elinle akünün + ucunu diger elinle - ucunu tut görçeksin hiç birşey olmuycak hissetmezsin bile dc 12 v var orda :)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

inverter kabin ile dönüştürme yapmazsan sabit bi gerilim elde edemezsin abicim diyelim lamba yakcaksın tamam sistemi kurdun ampulu bagladın rüzgar esiyo türbün dönüyo senin türbün sabit dönmiyecegi için lamba böle bi parlıcak bi söncek hatta bazen ampulu patlatcak :)

bizim türbünde ise max 21 rpm çalışıyor bu hızıda kanatlar pitch sistem ile ayarlıyor yani rüzgar şiddetine göre kendini açıp kapatıyor tabi sadece en basit anlatımı...

Ümitciğim, canım benim ( işim düştü ya ) depoda akü var derken zaten akü ve invertöre razı olduğumu ima ettim...Rüzgarsız havada karanlıkta oturmamak için evet bunlar lazım biliyorum...21 rpm in yetmeyeceğini ve bir dişli sistemi ile devirin artırılması gerektiğinin de farkındayım...Bana lazım olan düzgün ses yapmayacak bir pervane fren sistemi, rüzgar deli estiğinde evin içine güneş doğmuş gibi olamayacak bir sistem...:)

Elektronik yardım almadan veya eski sistemlerdeki gibi kıvılcım çıkartmadan çarpılmazsın korkma...Ama araya metal bağlar, doğrudan kısa devre yaparsan Ufo soba gibi kızarma görebilirsin...:D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

İnverter olmadan da olur. Türbin döner, çıkan dc gerilim, köprü dioddan geçer ( olurda ters dönerse polarma sapıtmasın ) oluşan dc gerilim, aradaki basit seri regülatörden geçip aküye ulaşır. Aküdeki gerilim, evin içindeki şebekeden ayrılmış olan aydınlatmaya bağlanır. Aydınlatma olarak led kullanılır, oldu bitti işte ):

Türbinin çıkış en fazla kaç volt olsun istiyorsan o gerilimde iletime geçecek paralel akım sınırlayıcı motoru frenler, yada mile bağlı manyetik balata ile sınırlarsın

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

Ümitciğim, canım benim ( işim düştü ya ) depoda akü var derken zaten akü ve invertöre razı olduğumu ima ettim...Rüzgarsız havada karanlıkta oturmamak için evet bunlar lazım biliyorum...21 rpm in yetmeyeceğini ve bir dişli sistemi ile devirin artırılması gerektiğinin de farkındayım...Bana lazım olan düzgün ses yapmayacak bir pervane fren sistemi, rüzgar deli estiğinde evin içine güneş doğmuş gibi olamayacak bir sistem... :)

bizim türbünler de dişli sistemi yok abicim direk jeneratör dönüyor ENERCON bu sektörün en iyisi ;) reklamıda yaptık. işte bende sana demek istiyorum ki mekanik olarak uğraşma elektriksel olarak cöz durumu yanı türbünne kadar üretirse üretsin (dönsün) sana sabit gerilim gelsin inverter sayesinde ;)

İnverter olmadan da olur. Türbin döner, çıkan dc gerilim, köprü dioddan geçer ( olurda ters dönerse polarma sapıtmasın ) oluşan dc gerilim, aradaki basit seri regülatörden geçip aküye ulaşır. Aküdeki gerilim, evin içindeki şebekeden ayrılmış olan aydınlatmaya bağlanır. Aydınlatma olarak led kullanılır, oldu bitti işte ):

Türbinin çıkış en fazla kaç volt olsun istiyorsan o gerilimde iletime geçecek paralel akım sınırlayıcı motoru frenler, yada mile bağlı manyetik balata ile sınırlarsın

servet abi bizim sektöre adam lazım :) bekleriz...

Yorum bağlantısı
Gökhan Efiloğlu
(düzenlendi)

Önce : ya arkadaşlar bu ara beni dokunduğum tüm arabalar elektrik çarpıyo çıt ediyo dokunduğum yer deli oluyorum arabama dokunamaz oldum ya nedendir biraz toprakta gezsem fayda olur mu dersiniz :D

Sonra : Arkadaşlar bu ara beni dokunduğum tüm arabalar elektrik çarpıyor çıt ediyor dokunduğum yer deli oluyorum arabama dokunamaz oldum ya nedendir biraz toprakta gezsem fayda olur mu dersiniz :D

:biggrin:

abi biraz devrik cümle olmuş da şubede kullandığım makam aracıda çarpıyor iş bende bitiyor toprakta yalın ayak gezmek en iyisi :D

tarihinde Gökhan Efiloğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM

abi kaçak olup olmadığını nasıl kontrol ederiz...

Arabanın gövdesi hatta tamamı eksi zaten Artı kutupta kaçak olsa sigorta attırır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Efiloğlu

Arabanın gövdesi hatta tamamı eksi zaten Artı kutupta kaçak olsa sigorta attırır.

yani arabada sıkıntı yok mu diyorsun Mustafa abi

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

bizim türbünler de dişli sistemi yok abicim direk jeneratör dönüyor ENERCON bu sektörün en iyisi ;) reklamıda yaptık. işte bende sana demek istiyorum ki mekanik olarak uğraşma elektriksel olarak cöz durumu yanı türbünne kadar üretirse üretsin (dönsün) sana sabit gerilim gelsin inverter sayesinde ;)

servet abi bizim sektöre adam lazım :) bekleriz...

Eğer 21 rpm ile elekrtrik üretebilen bir jeneratör üretildiyse ben epey geride kalmışım...:(

Yorum bağlantısı
Gökhan Efiloğlu

Ümit, 200 wattın üstü beni aşar :)

abi nereden nereye geldiniz şaştım kaldım :D

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

İnat edip nükeer reaktör kuracağım banyoya bu gidişle bende..:D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Eğer 21 rpm ile elekrtrik üretebilen bir jeneratör üretildiyse ben epey geride kalmışım... :(

pervane 21 rpm, motor kaç rpm ?

Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

Eğer 21 rpm ile elekrtrik üretebilen bir jeneratör üretildiyse ben epey geride kalmışım... :(

kutup sayısı artıkça devir düşer abicim bizim türbünler 72 kutuplu o yüzden alçak devirde üretim oluyor...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

abi nereden nereye geldiniz şaştım kaldım :D

Dur yahu, senin arabayı türbinli yapıcaz, beleşe gezicen :biggrin: arada bir çarpılırsın ama :)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Tek kablo ile bisikletimin lambasını yaktığımda evdeki sistem ile alakası yok bunun ya diye kaldırıma oturup düşünmüşlüğüm vardır..Sonradan dinamodan çıkan tek kablonun aslında arıza olmadığını anladım...:D

Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

sen bilirsin abicim hani böyle canın sıkılır olurda sektör değiştircek olurusun falan bekleriz yani :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Ümit' in ifadesine bakılırsa arkasında bir motor var o da 21 rpm, dişli yok diye söyledi ya ondan şeyettim...:p

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM

yani arabada sıkıntı yok mu diyorsun Mustafa abi

Arabada sıkıntı yok diye düşünüyorum sen statik elektrik olduğu için metal olan yüzeye dokunduğunda da seni çarpar.Çünkü üzerindeki pozitif enerji aracına dokunduğunda bir anlık deşarj olur(yani biter).

Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

motorda 21 rpm işte arada redüktör yok.... pernaler direk jeneratörü döndürüyor...

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

kutup sayısı artıkça devir düşer abicim bizim türbünler 72 kutuplu o yüzden alçak devirde üretim oluyor...

motorda 21 rpm işte arada redüktör yok.... pernaler direk jeneratörü döndürüyor...

Bulduk kaynağı çekeceğiz bilgiyi ama zorlamadan bilgiler gelmiyor...Anladın sen onu...:D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

ooouuvv. Rakam isterük, şöyle 300-500 wattlık olan varsa :)

Bulduk kaynağı çekeceğiz bilgiyi ama zorlamadan bilgiler gelmiyor...Anladın sen onu... :D

Ümit'i tenhaya çekelim :ninja:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...