İçeriğe Yönlendir

Elektrik Çarpması

Misafir

Recommended Posts

Cengiz Koşak

Bizim ailede de bitek bende oluyor nezaman kazak veya yün ceket giysem mondi bana kıvılcım atıyor yada ben ona bilmiyorum ama galiba böyle anlasiyoruz artik :D

Yorum bağlantısı
Engin Kırtay

Kapıyı her kapattığımda, istemsizce küfür etme sebebim :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ben de hiç olmuyor..Enerji denen birşey kalmamış demek ki :(:p içim geçmiş be yaa..

Yorum bağlantısı
Ali Tatlısu

toprakla uğraşın. :)

askerde her cuma yalınayak toprakta yürütürlerdi.

hayırlı cumalar...cumanız mübarek olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
serhat öztürk

2014 fiestada arabadan inerken kapıya dokundugumda her seferinde elektrik çarpması oluyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Bu sorun başına gelen var mı?

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Konunuzu uygun başlığa taşıdım.

Sorun araçta değil giymiş olduğunuz kıyafetlerle alakalı.,

Zaman zaman hepimize  bu tür statik elektrik yükü ile ilgili çarpmalar olur. 

Metal aksama dokunduğunuz anda çıt der ve boşalır.

Bence normal ama dokunan herkesi çarpıyorsa o zaman kontrol gerektirebilir.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Yünlü elbise giyiyorsanız ondandır, atkı kullanmaya başladığımdan beri araç insan fark etmiyor, neye dokunsam bir çarpma oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdullah Aladı

Kıyafetlerle ilgili Murat abinin dediği gibi bazen bana da aynısı oluyor.Araç insan farketmiyor.

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Sormayın bende botlarımla kullanıyorum. Plastik paspas üstü halı paspas var. Acayip elektrik yapıyor. Kapıya her dokunduğumda alıştım. Kesin çarpırıyor. Ama sorun botlardan oluyor. Bot statik elektrik yapıyor bende.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Harun Yılmaz

Statik elektriklenme. Sık yasıyorum [emoji23][emoji23]

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Hüseyin Arık

Selamlar.. 

Bu aralar araçtan inince kapıyı kapatırken bana ve arkadaşlarıma elektrik çarpıyor.

Bunun sebebi araştırmalarıma göre statik enerjiden ( yünlü elbiseler vs. ) ya da mevsimsel sebeplerden olabilirmiş.

Sorum ise bu sebepler haricinde aracın teknik yapısından dolayı elektrik kaçağı vs. gibi durumlar olabilir mi kontrol ettirmem gereken (sigorta gibi ) bir şey var mı ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

yok. koltuk kumaşınızın cinsi etkiler. pamuklu kılıf koyarsanız azalır. deri koyarsanız iyice kaybolur. sentetikler elektrik çok yapar. ve yünlüler. elbiseniz de etkiler. pamuklu giyin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bu zamanlarda bol bol lift tutuyrum elimle faydası oluyor. beni de çok çarpar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sertaç Karginer

Beni de ara ara çarpılırım daha sonra öğrendim ki statik elektrikten kaynaklanıyormuş arbanın elektriğiyle ilgili değil yani... :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kazım Yılmaz

Dediğiniz gibi statik elektrik kaynaklı, araçla ilgili değil. 

Kalın lastik yada kauçuk tabanlı (bot vb.) ayakkabılar, vücudunuzda biriken statik elektriğin deşarj olmasına engel oluyor. Özellikle bot giydiğimde bende bu durumu sıklıkla yaşıyorum. 

Ayakkabınızı değiştirip tekrar deneyin :) ve bir diğer önlem; mümkünse kapıyı açtıktan sonra kaportaya dokunmadan önce ayağınızı yere basmaya özen gösterin...

Selamlar.. 

Bu aralar araçtan inince kapıyı kapatırken bana ve arkadaşlarıma elektrik çarpıyor.

Bunun sebebi araştırmalarıma göre statik enerjiden ( yünlü elbiseler vs. ) ya da mevsimsel sebeplerden olabilirmiş.

Sorum ise bu sebepler haricinde aracın teknik yapısından dolayı elektrik kaçağı vs. gibi durumlar olabilir mi kontrol ettirmem gereken (sigorta gibi ) bir şey var mı ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

İnerken kaportaya tutunup öyle yere basın;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer
(düzenlendi)

Benim bir yagmurlugum var, haliyle polyester yani naylon dedigimiz kumaş türü. En cok onu giydigimde carpılırım arabada. Artık onunla arabaya binmiyorum. Birde yün kazaklar neden oluyor. Bazen öyle çarpar ki, cat diye ses cıkıyor. Deşarj sesi. :)

tarihinde Korhan Şenörer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İsmail Avcı

ben kis lastiklerini takinca carpilmaya basladim

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Benim bir yagmurlugum var, haliyle polyester yani naylon dedigimiz kumaş türü. En cok onu giydigimde carpılırım arabada. Artık onunla arabaya binmiyorum. Birde yün kazaklar neden oluyor. Bazen öyle çarpar ki, cat diye ses cıkıyor. Deşarj sesi. :)

Karanlıkta kıvılcımı bile görürsün. Ben önce dizimi dokunuyorum kaportaya böylelikle elimle çarpılmaktan kurtuluyorum.. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Köksal Yılmaz

Selamlar arkadaşlar,

Son zamanlarda sıkça yaşadığım metale dokununca elektrik çarpması durumu sıkça olmaya başladı. Havalar da soğuk çıplak ayak bahçede gezemiyorum. Bu elektrikten kurtulmak için neler yapılabilir? (Muzip fikirleri özel mesajla atabilirsiniz :biggrin: ). Evde çok olmasa da işyerinde sürekli çarpılıyorum.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Sık sık duş almak işe yarabilir.

tarihinde DOĞUŞ BAĞ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Köksal, galiba iş yerinde daha çok oluyor, bu genelde sıcak üfleme ile ısınan yerlerde daha çok olur, daha fazla hava sürtünüyor kalın kıyafetlerinde var trafo gibi oluyorsun, elektronik kompenentlerden uzak dur bozarsın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...