İçeriğe Yönlendir

Sizce En Kaliteli Akaryakıt İstasyonu ?

Mustafa Ergüden

Recommended Posts

Mustafa Ergüden

merhabalar. yeni aldığım araca önceden de opetten alındığını düşünerek 3 depoyu opetten almıştım ve bir depoyla evden işe günlük 40km yol yaparak 800km yapıyordum. forumda yazanlara ve kendi bilgilerime de dayanarak shell'e geçeyim dedim ve ilk depoda aynı yolu giderek 700km yaptım. daha kaliteli olduğunu düşünerek geçmiştim ama yaptığım yolda 100km düşme olmasının sebebi ne olabilir, zamanla düzelir mi, devam etmelimiyim? daha önce petrol değiştirenlerde böyle bir şey oldu mu. yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Eren Mutlu
(düzenlendi)
merhabalar. yeni aldığım araca önceden de opetten alındığını düşünerek 3 depoyu opetten almıştım ve bir depoyla evden işe günlük 40km yol yaparak 800km yapıyordum. forumda yazanlara ve kendi bilgilerime de dayanarak shell'e geçeyim dedim ve ilk depoda aynı yolu giderek 700km yaptım. daha kaliteli olduğunu düşünerek geçmiştim ama yaptığım yolda 100km düşme olmasının sebebi ne olabilir, zamanla düzelir mi, devam etmelimiyim? daha önce petrol değiştirenlerde böyle bir şey oldu mu. yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler.

Mustafa bey merhaba , kullanılan yakıtın içerisinde heptan ve izooktan miktarları farklılık gösterdiği zaman , motor yakıtı daha fazla sıkıştırabildiğinden benzin sarfiyatı ufak da olsa değişir ... Yani bu heptan ve izooktan sayısı motorun oktan sayısını belirler !

Acaba Opet'ten aldığınız benzin ile Shell 'den aldığınız benzinin oktan sayıları nedir ? (Benzin içerisindeki izooktan miktarı)

Motorunuzun ayarlamaları 95 yada 97 oktana göre yapılmış olabilir .. Yani birinden birine geçmeniz , yakıt sarfiyatını ufak bir miktar arttıracaktır .. Ancak belirttiğiniz gibi 100 km'lik bir fark asla olamaz !

Bir diğer faktör , iki yakıt arasındaki yanma sonu gazları farkı olabilir .. Yani motor içerisinde oluşan patlamalar buji'de kurum oluşmasına ve bu oluşan kurum da yakıtın tam olarak yanmadan silindirlerden atılmasına neden oluyor olabilir !

Siz en iyisi , opet ile shell benzinlerinin özelliklerini ve arasındaki farkları bilenlere sorun .. Bu dediğim farklar yüzünden aracınız çok yakmış olabiliri ama bu fark %0,25' geçemez ... Yani 100 km olması imkansız !

tarihinde Eren Mutlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Amaç Keskin

sarfiyatı nasıl buldunuz? yakıt düzenli aynı pompadan mı alındı?

güzergah değiştirdiniz mi? şehir içi hesaplamalar yanıltıcı oluyor

Yorum bağlantısı
Mustafa Ergüden
Mustafa bey merhaba , kullanılan yakıtın içerisinde heptan ve izooktan miktarları farklılık gösterdiği zaman , motor yakıtı daha fazla sıkıştırabildiğinden benzin sarfiyatı ufak da olsa değişir ... Yani bu heptan ve izooktan sayısı motorun oktan sayısını belirler !

Acaba Opet'ten aldığınız benzin ile Shell 'den aldığınız benzinin oktan sayıları nedir ? (Benzin içerisindeki izooktan miktarı)

Motorunuzun ayarlamaları 95 yada 97 oktana göre yapılmış olabilir .. Yani birinden birine geçmeniz , yakıt sarfiyatını ufak bir miktar arttıracaktır .. Ancak belirttiğiniz gibi 100 km'lik bir fark asla olamaz !

Bir diğer faktör , iki yakıt arasındaki yanma sonu gazları farkı olabilir .. Yani motor içerisinde oluşan patlamalar buji'de kurum oluşmasına ve bu oluşan kurum da yakıtın tam olarak yanmadan silindirlerden atılmasına neden oluyor olabilir !

Siz en iyisi , opet ile shell benzinlerinin özelliklerini ve arasındaki farkları bilenlere sorun .. Bu dediğim farklar yüzünden aracınız çok yakmış olabiliri ama bu fark %0,25' geçemez ... Yani 100 km olması imkansız !

teşekkürler eren bey. yazmayı unutmuşum galiba benim aracım dizel.

Yorum bağlantısı
Mustafa Ergüden
sarfiyatı nasıl buldunuz? yakıt düzenli aynı pompadan mı alındı?

güzergah değiştirdiniz mi? şehir içi hesaplamalar yanıltıcı oluyor

sarfiyatım opetten aldığımda 15 kuruş idi. şimdi ise 17 kuruşa denk geliyor.

bu aracı aldıktan sonra shellden ilk defa alışım.daha önceden partnerim vardı her zaman shellden alıyordum fakat focusu alınca opet kullanıldığını düşünerek opetten almıştım.

güzergahım hiç değişmedi. her gün sabah akşam 20+20km yol yapıyorum. yolum ilçeden beldeye kadar gidiyor.15dk. da varıyorum ne şehir içi ne de şehirdışı sayılır.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
İlker Kadılar
(düzenlendi)

forum uyeleri nereden akaryakıt alıyorlar ve nedenleri?.. mesela bazı insanlar tanıyorum sürekli aynı yerden ve sadece hep aynı pompadan yakıt alıyorlar..

tarihinde ?lker Kad?lar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Bedri Baki

Ben şimdiye kadar bp'den alıyordum bundan sonra opet'ten almayı düşünüyorum. Opet'in yakıtları daha temiz ve kaliteli olduğunu çok kişiden duymuştum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ezginler

Ben benzini devamlı bp den alıyorum, bana hem yakın hem memnunum aracın yakıt sarfiyatı değişmiyor çekiş hep güzel zamanında cok denedim başka marka ve önemlisi istasyon dan alınca araç tekliyor çekiş düşüyor egsozdan su atıyor ve önemlisi kimyasal karıştılıyor (bu gerçi mazotta cok oluyor) kısaca sonuç motora zarar veriyor her kes kendine memnun kaldığı bir istasyon seçer böyle devam eder, sizde bu sebepleri göz önünde bulundurarak tercihinizi yapın derim.

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Genelde evime yakın olduğu için ve yolumun üzeri olduğu için opet den alıyorum,başka yerden almam icap ederse shell veya po tercih ediyorum.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Genelde shell ama diğer firmaların kampanyaları olduğu zaman kaçırmamaya çalışıyorum :D opetin ise önünden bile geçmem :)

Yorum bağlantısı
Guest Yunus G

Opet ve bp denedım opette ki yakıtla daha az km yapıyorum ornek olarak 30 lıra aldıgımda her seferinde 15 20 km fark edıyor.

Yorum bağlantısı
Engin Özarı

1. sırada opet

2.sırada total her iki firmadanda sorun yaşamadım..

Yorum bağlantısı
Cemal Arslan

ancak ...dikkat etmemiz gereken nokta...marka değil...bayi...lütfen buna dikkat edelim

mesela ben

yıllardır benzinli aracıma shellden alırdım hatta sırf iyi benzin veriyorlar diye 10-20km ilerideki bayiye giderdim.

daha sonra reno kango 1.5 araca sürekli aynı shellden mazot almaya başladım ancak bizim eleman abi total daha iyi shellden alınca az km yapıyor araç çekmiyor dediğinde inanmazdım...öyle ya shell iyi marka..neyse bir gün bizzat kendin denedim gerçekten shell den alınca mazotu daha az gittiğini gördüm. ancak bu shellden kaynaklanmıyor bayiden kaynaklanıyor.

dediğim gibi markadan ziyade bayi önemli...

bence hangi marka değilde hangi bayi demek lazım

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

shell ve genelde aynı istasyon aynı pompadan almaya çalışıyorum shell yoksa opetten alıyordum ama artık bıraktım lpg si için usta çok laf söyledi. şimdi lpgcinin de aldığı bir istasyon buldum akçagaz oradan alıyorum tabi merkeze gideceğim zaman

Yorum bağlantısı
Osman Dumanlı

Türkiye deki bütün yasal yakıtlar aynıdır..Sadece nakliye,depolama ve vicdana dayalı bir kalite sözkonusudur..Bu temizlikte yakıttan emin olmak içinde güvenilebilir yerler, vakıfa bağlı şirketler yada tanıyorsak dürüst istasyon sahipleridir...Örneğin Maslak Opet...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ezginler

Gerçi yorum yapmadan önce cok iyi takip etmeliyiz: hangi marka yakıt olursa olsun önce performansına ve kaç km lik yol yaptıgına dikkat ederiz hangisi bize mantıklı gelirse ,zaten sonuç ortada olacaktır tercihimizi ona göre kullanırız ama önce 3 veya 4 marka yakıt kullanalım sonra sonuca bakalım.bazı arkadaşlar uzun zamandır hep aynı istasyondan aldıkları için son degişiklerden haberdar olmuyorlar.yenilikleri takip edelim derim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ezginler
Türkiye deki bütün yasal yakıtlar aynıdır..Sadece nakliye,depolama ve vicdana dayalı bir kalite sözkonusudur..Bu temizlikte yakıttan emin olmak içinde güvenilebilir yerler, vakıfa bağlı şirketler yada tanıyorsak dürüst istasyon sahipleridir...Örneğin Maslak Opet...

Osman bey genelde yakıt kalitesi kötü diye bütün istasyonları aynı kefeye koyamayız size katılıyorum :good1: içlerinde cok dürüst çalışan istasyonlar vardır mutlaka ama ben uzun yolda özellikle otoban ve otoyol üzerindeki istasyonlardan yakıt almam oda güvenmediğimdendir, gel geç müşterisi oluyoruz onlar için ama şehir içinde istasyonum sabittir güveniyorum ve takip ediyorum.

Yorum bağlantısı
Guest Sinan Akg
(düzenlendi)

Shell forever... Bayi seçerim...Bizim eve 50 mt uzaklıkta bpye asla girmem...Solventi basıyor belli :good1: İbre yalandan yükseliyor...

tarihinde Sinan Akg tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Nuri Güngör
(düzenlendi)

benzini opetten alıyorum gazı genelde aksarayda uzun süredir denedigimiz piyasanın altında fiyatla satan bir istasyon var oradan alıyorum( Selgaz )

tarihinde Nuri G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Bedri Baki

Bir de ne kadar doğru bilmiyorum ama gündüz alınan benzin ile gece alınan benzin arasında fark oluyormuş. Gündüz benzin genleştiği için aynı ücrete daha litre mi oluyormuş neymiş. Gece benzin alın diye bir ara internette çıkmıştı. Gece hava serinlediği için genleşme olmuyormuş.

Yorum bağlantısı
İlhan Can

Genelde aynı istasyonu kullanmaya çalışırım. Şimdiye kadar opet ve shell'den benzin aldım . Hiçbir sorunla karşılaşmadım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...