İçeriğe Yönlendir

Karda Esp Testi 31.01.2012 // Istanbul Özgürlük Parkı

Ali Elöver

Recommended Posts

Ali Elöver
(düzenlendi)

Malum forumda ESP'nin yararları ile ilgili bir sürü konu var, ESP'yi merak edenler var :)

Üşenmedim bu kış günü sizler için elimi taşın altına soktum ve malımı canımı riske atarak :p karda ESP testi yaptım.

Insignia'nın 245-45-18 jant/lastik kombinasyonu + 180 Bg'in trajik durumlara neden olabileceğinden ve daha 2600 Km'deki arabamı kırmamak için eşimin Peugeot 307 Premium'unu test için kullandım :D

Karda ve hafif buzlu yolda yaz lastiği olan bir arabaya nasil stabilite kazandırdığı, aracın kontrolünün sağlanmasına ve patinajsız, spinsiz bir sürüşe yardımcı olduğunu görmek mümkün, hemde yapmış olduğum onca tam gaz kalkış, sert direksiyon hareketleri gibi amatörce kullanıma rağmen, ESP ve ASR devredeyken araç bırakın spin atmayı savrulmayı, yanlamadı bile. 4 yaşında 21.000 km'deki yaz lastikleri ile bu sonucu aldım, eğer arabada 4 adet yeni kış lastiğim olsaydı çok geç olan frenaj daha iyi seviyelerde olacaktı.

Demek ki ESP gereksiz değilmiş, saçma sapan yaz lastikleri ile bile belli oranda kontrol ve stabilite sağlıyormuş, ESP kapanınca nasıl kolaylıkla spin atıp geldiği yöne döndüğünü videolarda görebilirsiniz.

Resimleri de yaz lastiğini belli olsun diye çektim, yani kar lastiği ile test yapıp hile hurda var denmesin.

Orjinal ekipman, fabrikanın nerdeyse 5 sene önce taktığı 21.700km'deki Dunlop Sport 205-55-16 :)

wwwwwww.jpg

dsc01061.jpg

İlk Video:

http://www.youtube.com/watch?v=xBTdWCijqCw&context=C390240bADOEgsToPDskK6n5jrZUdU35b7mvScJVWz

İkinci Video:

http://www.youtube.com/watch?v=xMM4JRXFgIY&feature=youtu.be

tarihinde Ali El&#246ver tarafından düzenlendi
  • Beğen 10
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Ali Abi Video için Teşekkür ederiz... ASR ve ESP nin yararını gördük..

peki sorum şu olacak Karda ESP'yi devre dışı bırak derler eskilermiz neden ?

Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Çok faydalı bir paylaşım olmuş. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Daha çok video var ama ana fikir belli, ESP gerekli mi gereksiz mi ? :D Bilmeden kullanmadan faydasını görmeden test etmeden gereksiz diyenler var ama kazın ayağı öyle değil. İlerki günlerde yağmurda ıslak yolda ve kuru yolda hızlı virajlarda ESP testlerimi de çekip yayınlacağım :)

Üçüncü Video:

http://www.youtube.com/watch?v=ZHYlRaiSL0g

Dördüncü Video:

http://www.youtube.com/watch?v=TAwpEJOpODU

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Ellerinize, ayaklarınıza ve emeklerinize sağlık Ali Bey. Çok güzel bir çalışma olmuş. :good1::bravo:

Yorum bağlantısı
Ümit Atmaca

Evet, ASR ve ESP teknolojisi gerçekten çok iyi ve çok farkediyor. Benim Connect'te normal fabrika çıkışlı Bridgestone lastikler var ona rağmen hafif rampa çıkışında bile sorun yaşamadan çıktım. Tabi bu iki teknoloji sayesinde. Paylaşım için çok teşekkür ederim. :)

Yorum bağlantısı
Halis Parlak

Eline sağlık Ali Bey.Gayet faydalı bir paylaşım olmuş.

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Görmemişin ESP'si olmuş...

Saolasın anarşik kardeşim, 2003'den beri görüyoruz esp hamdolsun, son 4 arabam da ESP'liydi, büyük konuşmak istemem ama artık ESP'siz araba almam... Aman dikkat et senin Mogaz tahrikli Mandaon kayar 4 döner spin mipin alimallah :p Allaha emanet ol.

Güzel abi emeğine sağlık'ta ,kendini başkalarını ve özellikle yengenin aracını riske atmnışsın.. :D :D

Yengenin haberi varmı.. :D

Hehehe, zaten bu gece Özgürlük parkında herkes arabasını kaydırmaya gelmişti, bir Civic bir Corsa bir Mercedes 2-3 jip durmadan turladık.

Zaten en fazla 55 km falan yaptım, o hızla patlarsak pek bişey olmaz :p Bebeğin maması bitmiş, nöbetçi eczane ararken böyle bir test ilhamı geldi bende değerlendirdim, videoları gördü zaten eşim aferin dedi kızdı... Bunlarla uğraşacağına gel bebeğin mamasını hazırla dedi.

Ali Abi Video için Teşekkür ederiz... ASR ve ESP nin yararını gördük..

peki sorum şu olacak Karda ESP'yi devre dışı bırak derler eskilermiz neden ?

Rica ederim İlteber kardeşim, konu siz olunca bilirsin yapmıyacağım yarış, atmayacağım tokat girmeyeceğim kar esp testi yoktur ;)

Eskiler çok bilir de ondan, işin aslı şu, derin yumuşak kara batarsan ASR'yi kapatmak lazım ki araba patinaj çeke çeke çıksın, derin karı görünce ASR sapıtıyor ve kapatılması gerekiyor ama karda buzda bu tarz karışık yolda yağmurda mıcırda tozda vs vs ASR her daim açık olmalı. ESP kapatmaya gerek yok yani ASR çekişi kontrol eder patinajı önler, ESP aracın ön arka stabilitesini sağlar spin atmayı önler gerekirse hızı azaltır devri keser veya 4 tekere ayrı ayrı farklı şiddette fren yaptırıp aracın dengesini sağlar.

Çok faydalı bir paylaşım olmuş. Teşekkürler.

Rica ederim Ertan Bey ne demek, millet merak ediyor, videolu test ile anlatım güzel oluyor. Faydası yok ESP parasına Sunroof veya bixenon alırım diyen zihniyete de emsal olsun ;) Zira sırf karda değil, yağmurda çamurda, biraz fazla hızlı girilen virajda, sportif kullanımda makas atmada, arabanın sınırlarını zorlamada falan çok büyük yardımcı ESP, tabi ki fizik kanunlarını aşmaya çalışmadıkça...

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Kartepe'ye gitmeden önce Erkan beni aramıştı Yollar çok karlı ESP ile mi geleyim yoksa kapatayımmı diye bende Tabiki ESP'yi aç demiştim ama Öyle demiyorlar ESP'yi kapat diyorlar yoksa spin ata ata gelirsin demişler bende acaba ben mi yanlış biliyorum diye düşünmüştüm. Bu videodan sonra Anlamış olduk...

Yorum bağlantısı
Savaş Değişli

neden benim esp'm yok,neden benim asr'm yok :(

Kuru yolda faydalarını biliyorduk ama karda da olmazsa olmazlardan biriymiş gerçekten.

Elinize sağlık Ali bey,güzel bir paylaşım :bravo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Kanka benim arkalar yazlık olduğu için öyle dediler.. :)

Harbidende sapıtıyordu araç esp de iken..

E Ali Abinin lastiklerde yazlık bu Video'da ? bence o söylem dediğim gibi yanlış Bro..

Yorum bağlantısı
Ali Elöver
Aaa naylon, bunu öper miyim acep? :D

Öpmen lazım, seninkinin ağababası :) Firenç kis

Ellerinize, ayaklarınıza ve emeklerinize sağlık Ali Bey. Çok güzel bir çalışma olmuş. :good1::bravo:

Rica ederim Ali Bey, canımı malımı sizler için riske ediyorum forum ve bilgi paylaşma aşkına :p Şu forumda yayınladığım onlarca yarış-tokat videolarım olsun, testlerim olsun görsel çalışmalarda rakipsizim, hem de acaip montaj yaparım, onun kafayı bunun vücuda falan :)

Videolar çok güzel Ali.. Eline sağlık..

Saolasın Mehmet Abi, bak senin poliçeleri ne güzel kolluyorum karda buzda :p

Bu arada 3 gün biraz hızlı geri park ederken müzik çok açıktı fark etmedim sensör sesini Insignia ile Pejoya vurdum, hasar olsaydı 2 araçta acaba sigorta inanırmıydı ? Yoksa dolandırıcı mı olurdum.

Evet, ASR ve ESP teknolojisi gerçekten çok iyi ve çok farkediyor. Benim Connect'te normal fabrika çıkışlı Bridgestone lastikler var ona rağmen hafif rampa çıkışında bile sorun yaşamadan çıktım. Tabi bu iki teknoloji sayesinde. Paylaşım için çok teşekkür ederim. :)

Rica ederim Ümit Bey, ESP bu kadar saçma ve yapılmaması gerekn hareket rağmen hayat kurtaran bir donanım, her araçta standart olsun ki karşıdan gelen kendini bilmez sürücülerin de en azından arabası kendi kendine azıcık mukayyet olsun

Eline sağlık Ali Bey.Gayet faydalı bir paylaşım olmuş.

Saolasın Halis Hocam,aslında herkes vakti oldukça boş yolda arabasını denese, savrulma spin frenaj limitlerini görse tanısa ki riziko halinde doğru tepkileri verebilelim.

Yorum bağlantısı
Özgür İncigülcan

Yeni arabamda bunlar olacak kesin!! Teşekkürler abi süpersin

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Rica ederim Ali Bey, canımı malımı sizler için riske ediyorum forum ve bilgi paylaşma aşkına :p Şu forumda yayınladığım onlarca yarış-tokat videolarım olsun, testlerim olsun görsel çalışmalarda rakipsizim, hem de acaip montaj yaparım, onun kafayı bunun vücuda falan :)

Montaj olayı süperdi vallahi. :D :D :D

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Gerçekten güzel bir paylaşım olmuş. ESP ve ASR gerçekten önemli bir buluş olmuş. Bende bu özellikleri olan bir Focus arıyorum. Benimkini verip onu alabilecegim türden. Özendim ya. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Saolasın Mehmet Abi, bak senin poliçeleri ne güzel kolluyorum karda buzda :p

Bu arada 3 gün biraz hızlı geri park ederken müzik çok açıktı fark etmedim sensör sesini Insignia ile Pejoya vurdum, hasar olsaydı 2 araçta acaba sigorta inanırmıydı ? Yoksa dolandırıcı mı olurdum.

Dolandırıcı olmazdın da, trafik poliçesi çalışmazdı.. ikisinin de kaskoyu bozmamız gerekirdi :)

Yorum bağlantısı
Yasin Karataş

Bence Esp tartışmalarına son verecek bir video olmuş.Elinize sağlık.Ben de hep es geçerdim bu Esp olayını ama çok hoşmuş.Bir daha ki aracım da inşallah düşüneceğim ilk şeylerden biri olacak.

Yorum bağlantısı
Ali Elöver
(düzenlendi)
Gündüz ve dışarıdan çekim isteriz

Gece vakti tek başıma bu kadar yapabildim :) İnşallah diğerleri de gelir havalar düzelince.

Ama bu BOSCH firmasının ESP videosu güzel bir örnek, daha önce vermiştim ama tekrar olsun izlemeyenler var sanırım.

http://dl3.interlake..._test_track.wmv

Test öncesi son kontrol:

http://www.youtube.com/watch?v=NyKul-Q2rdE&feature=youtu.be

tarihinde Ali El&#246ver tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Halil Gümüş

Bu sabah, videodaki direksiyon hareketlerinin yarısı bile sayılamayacak bir dönüş yapayım dedim ve kendimi geldiğim istikamette buldum. Esp olsa böyle olmazdı demekki..

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Kartepe'ye gitmeden önce Erkan beni aramıştı Yollar çok karlı ESP ile mi geleyim yoksa kapatayımmı diye bende Tabiki ESP'yi aç demiştim ama Öyle demiyorlar ESP'yi kapat diyorlar yoksa spin ata ata gelirsin demişler bende acaba ben mi yanlış biliyorum diye düşünmüştüm. Bu videodan sonra Anlamış olduk...

Valla ESP'mi hayatta kapatmam, manyak olmak lazım karda buzda veya yağmurda kapamak için :) Bu arada Erkanın durum özel sanırım 2 lastik kış 2 si yaz ben bilmem ama bulursanız bana iki kar lastiği onları da takar test eder videosunu asarım buraya :D

Alma da zaten. :biggrin:

Ayrıca, eline sağlık, adac gibi adamsın vesselam. :biggrin:

Bana lazım, ralliciyim ama senin gibi dedespec araba kullansam tabiki gerekmezdi, max hız 40km/saat tırtır

Adac Kadıköy Şubesiyim ben, yakında bu tokat veya esp testlerinin birinde alacaz elimize kaporta far tampon parçalarını sonra NCAP Kadıköy Şubesi de olucam bakalım hayırlısı...

Kuru yolda faydalarını biliyorduk ama karda da olmazsa olmazlardan biriymiş gerçekten.

Elinize sağlık Ali bey,güzel bir paylaşım :bravo:

Rica ederim Savaş Bey, bilgi paylaşınca güzel.

Hhaahahah :D

:p

Yeni arabamda bunlar olacak kesin!! Teşekkürler abi süpersin

Rica ederim kardeşim, inşallah. Sunroof falan boşverin öncelik bu olsun ;)

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
(düzenlendi)

Eline sağlık abicim.

Peder bey'in bu konu hakkındaki yorumu geldi şimdi aklıma;Adam olun da yoldan çıkarmayın arabayı. :D

tarihinde Cihan Tiftik tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...