İçeriğe Yönlendir

Karda Esp Testi 31.01.2012 // Istanbul Özgürlük Parkı

Ali Elöver

Recommended Posts

Borga Tansel

Yapma ya, hangi kanal acaba :D Neyse eğitim/test için atılan spinler sayılmaz, Ar-ge yaptım o yolda tabiki atacaz spin vs. Acemi şöför mi :shok: Ben mi ?????? Hemen dava açıyorum o kendini bilmez tiviye, açsınlarda nette gezen tokat videolarımı yayınlasınlar :p

İşin şakası bir yana emeğine sağlık abi, senden gazı aldım sabah işe gelirken bende denedim spin attırmayı arabaya ama atmadı esp'yi bende test etmiş oldum :) ama ben tivi'ye çıkmadım :D :D

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ali video gayet bilgilendirici olmuş. Tek kusur eşinin aracında lış lastiği olmaması. Esefle kınıyorum bunu :)

Geçen kış Erciyes mangal şöleni için Emminin yanına giderken son 20.km civarında hayatımda belkide bir daha yapmayacağım hatayı yapıp biraz hızlı girdim viraja ve sebep olan vsa aracı tuttu yerinde.

Eğerki iklimine uygun lastik ile donatılış araç varsa ve esp varsa sınırları aşmayınca esp si olmayan hertürlü aracın savrulduğu yerde çok rahat hareket edilir.

Burayada yazayım, bu test böyle olmaz, espli ve espsiz, ayrıca yanında 4x4 de olacak araç buluşması yapmak lazım.

50-0 km fren testide altın vuruş testi olsun işin sonunda :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
(düzenlendi)
:p tarihinde Mustafa Tüfekçi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Koca forumda benim girip çıktığım yere kimse gelemez, gidemez :sankialtındatankvarmışgibikasılançakmadörtçekercismileyi: :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

İnternetin tehlikeleri bu konuda çok belirgin

1. Buna benzer şeyleri kimse yapmasın :crazy:

2. Önlere kış lastiği takıpta çevir bakalım direksiyonu, yaz lastikli frensizin kıcını hangi esp kurtarabiliyormuş görelim

3. Önde yaz lastiği olunca, kırdığın direksiyonu anlayan yol yok ki

4. Araba bozuk sanırım, tam gaz yapmışsın ama hızlanma yok, devir de yükselmiyor, acaba 5 km ötedeki tamirciye bu şekilde gider mi? Uzun yola da çıkacaktın, 1000km gidip gelsen birşey olmaz umarım :sihirbaz:

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

2. Önlere kış lastiği takıpta çevir bakalım direksiyonu, yaz lastikli frensizin kıcını hangi esp kurtarabiliyormuş görelim

4. Araba bozuk sanırım, tam gaz yapmışsın ama hızlanma yok, devir de yükselmiyor, acaba 5 km ötedeki tamirciye bu şekilde gider mi? Uzun yola da çıkacaktın, 1000km gidip gelsen birşey olmaz umarım :sihirbaz:

Sn Bayur cuprayı göreydik yoğun kar altında, yollarda :rallici:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

5cm. gider kalır, 180ps in hepsi patinaja gider yazık olur, aile pugumuz olsa biz de denesek ama bizde ki safkan yılka atı maalesef

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Adamın kafadan 4 tane arabası var. Hoş bu havada anca birini çıkarır :D

Çıkabilecek olan o "biri" karda gidememiş diye satılmış diye duydum :rofl:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Onunla beraber 5'ti. Ankara'da karı bırak buzda bile sorunsuz gitti. O gidemeyen Servet abinin ki :D

ASD ne ya?

Valla ben bilmem, onların çakma 4x4'leri kaldı. Benim naylonla bile eşşek gibi geziliyor karda. Biniyorum sırtına, vuruyorum kırbacı, vuruyorum kırbacı :D

ASD = Anasını sevsen(!) durmaz :)

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Adamın kafadan 4 tane var. Hoş bu havada anca birini çıkarır :D

Aboovv yazın 4 dünüde 2 şer 2 şer çıkardığı günleri bilirim, vesile ile binbir surat Bayur, aklı sıra tanınmayacak takma saç ile :p

eeeeeeeeeeeeee.jpg

wwwwwwwwwwwwww.jpg

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Paylaşımın için teşekkürler Ali abi..

Eyvallah Emin kardeşim.

Her zaman derim 0-100km hızlanmalarda şuanda TR 'de satılan şuandaki stok tüm opellere meydan okuyorum.

Sizin gibi 4 tekerli taşıtları kullananlar için ESP gerekli lakin bizim gibi araba kullanan kişiler için ESP gerekmez. Nedeni ise FORD

markasını ancak böle karlı buzlu havalarda yanlıyabiliyoruz. :D

Opel Corsa OPC 2009 model 192 Bg Stock

Opel Astra H ve J Turbo 2008-2011 model 180 Bg Stock

Opel Insignia 1.6Turbo 2011 model 180 Bg Stock

Opel Insignia 2.0 Turbo 2011 model 225 Bg Stock

Opel Insignia 2.8 Turbo OPC 2011 model 325 Bg Stock

Bunlara mı meydan okuyorsun ??? :D :D :D Valla Süha bu arabalar senin 140 Bg'lik Focusu aperatif diye yer güle oynaya yola devam ederler ;) Hoş 180'lik bir tanesi fena almış ifadeni, youtube öyle der...

Elinize sağlık...

Tşkler :)

Baktım deli baktım. Ama haksızlık bıro be. 180 bg turbo ile 109+chip'e girilir mi :D

Bu arada merso dediysek w202. O bile yetiyor.

Yoo 140 Bg benim arabam dedi, basarım kaçarım uçarım dedi bende tokatladım napiim ?

Daha Süha'nın ve İlteber'in bende ne incileri var, izle gör... T-Jet ile bu sevimli ikiliyi az tokatlamadım ;)

Sözde bu Focuslar gırtlağa kadar remap'li :D :D

http://www.dailymotion.com/video/xhuajv_mov00680_auto

http://www.dailymotion.com/video/xhuak4_mov00681_auto

http://www.dailymotion.com/video/xk3oac_1_auto

http://www.dailymotion.com/video/xk3oag_2_auto

Ali konuyu yeni gördüm...anladım ki sen hastasın... :tongue:

Valla eskiden böyle değildim , bu forumda kayış sıyırdı :shok:

:bravo::nazar:

ABS den hayır yok gibi ama :p araba durmayı düşünmüyor bi türlü. kış lastiği olsa esp-asr daha rahat ederdi tüm videoda çalıştı garibim.

ABS çalışıyor ama yaz lastikleri durmak konusunda istekli değil, gezmek dolanmak istiyorla durmuyorlar.

Heralde benim kadar ESP yakan çok fazla ademoğlu yoktur... T-Jet olsun Pug olsun Insignia olsun çekiş kontrol sistemleri full mesaideler hep.

İşin şakası bir yana emeğine sağlık abi, senden gazı aldım sabah işe gelirken bende denedim spin attırmayı arabaya ama atmadı esp'yi bende test etmiş oldum :) ama ben tivi'ye çıkmadım :D :D

Eyvallah hemşerim, ama dikkat Eskişehirin buzu pis olur :i-ih: Neyse sen yırtmışsın en azından.

Ali video gayet bilgilendirici olmuş.

Eğerki iklimine uygun lastik ile donatılış araç varsa ve esp varsa sınırları aşmayınca esp si olmayan hertürlü aracın savrulduğu yerde çok rahat hareket edilir.

Saolasın Servet Abi, gece kaçamağı yaptım işte. Eee anlayan konuşuyor tabi olay gayet net.

N'olur nolmaz ... Sonra Ali'nin diline düşmeyelim :D

Benden kurtuluş yok aga, yakalarsam ve vaktim varsa uğraşırım.

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Benle uğraşma Sayın Çaylar Boyar Beycim, elimde çoook resmin var, alimallah bunlar eve postalanırsa ne olur ???

ESP falan da kurtaramaz seni direkt oklava kafaya pekmezler yere spor olursun. Vesile ile araba bozuk değil ASR gaz kesiyor patinaj olmasın diye belli bir devir ve hızın üstüne arabanın çıkmasına izin vermiyor ki kaymasın, ASR off iken dip devir var bak videolara dikkatlice :)

Bunu bekliyorum :D

Çok beklersin Angaralı Şanzelize.

Eee usta şöförlük ister bu dediğin Servet Aga, hem ne gerek var plajda bağyanlar ile kolkola gezmek varken kim çıkar karda sokağa kayar oraya buraya ?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ali abi, ikinci resimdekinin Çağlar abi olduğuna emin misin? Mayo çok riskli duruyor :D

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt

Ali senin testleri görünce çıktım yola bugün yazlık lastiklerimle, Kartal'a( cevizli) gitmem lazımdı, oralarda bayağı kar olmuş, ara sokaklar falan giderken iyiydi, ama dönerken(2 saat önce) yokuşa geldim çok dik olmasada , kar ve buzlu bir yokuşu çıkmam lazımdı. Belki lastikler yeni diye, belkide esp falan zor belada olsa çıktım, arabada 4 kişiydik zorlandım ama, benden önce kalan arabaların arasından yavaş yavaş çıktım valla :good1: Kar lastiği şart ama, benbim burda tanıdık bi conti bayinde çıkma 17 830 var 5,5 mm diş kalınlığı var iki adet, önlere taksam, nasıl olur beni 1 ay kurtarırmı, tabi 2 lastik kullanmanın 4 lastik yerini tutmayacağını biliyorum ama...

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Ali kardeşim emeklerine, ellerine ayaklarına sağlık. tekerine zeval gelmesin. bizleri aydınlattığın için şahsım adına teşekkür ederim. videolarını henüz izleme imkanım oldu. ve bir kaç kez izledim. webde diğer izlediğim videolar ile kıyasladım. sağda solda yazılan yalan yanlış bilgilerle karışan kafamdaki soru işaretlerinin cevabını buldum. teşekkür ederim...

Kardeşim; işin üstadı gerekeni yapmış ve yazmış. bende aracımı tanımak adına bir kaç kez kuru ve ıslak zeminde benzer hareketleri yaptım, ama aracı yoldan çıkartmayı beceremedim. bu videoların üstüne benim edecek bir çift sözüm olabilir, o da ancak "teşekkür ederim"

Çok tşk ederim Sadık Bey, tevecühünüz. Elimden geldiğince bilgilendirici olmak istedim, az da olsa faydam varsa çok memnun olurum. Estağfurullah üstadlık yok da deneyim diyelim, ESP meraktı 2003 den beri bende, biraz agresif araç kullanım tarzım var ve ESP sayesinden çok kez kazadan beladan kurtuldum.

5cm. gider kalır, 180ps in hepsi patinaja gider yazık olur, aile pugumuz olsa biz de denesek ama bizde ki safkan yılka atı maalesef

Hehehe ayıp ayıp Çaylar Bey 4'lemişsin kare as olmuşsunuz hala bana Pug diyor yılka atı diyor :)

Ali

Sen videoda ASR dedikçe ben ASD anlıyorum.

Çok kötü niyetliyim ya... :)

O ne demek ki :D Valla içiniz fesat.

Oha Aloş ohaaa. Kapattıracan siteyi. Biraz daha kapalı foto koy.

Cübbeli Hakkoş Efendi, sende modanın beşiği Fransaya gittin ama molla oldun başımıza. Nesi açık bunun ???

Hakan

Fotoğraflar yeterince kapalı zaten... :)

He valla

Ne olmuş böyle buralarda ne kapaması bence yeterince kapalı herşey.

Evet ya Hakkoşun ruhunu Cübbeli teslim almış, az biraz Harun Yahya ol be adam. İnşallah maşallah ;)

Forumda her taraf karda test konularıyla dolmuş... :)

Allah muhafaza şu kışı zayiat vermeden atlatsak... :nazar:

Valla bi test yaptım 4 video astım , moda oldu karda videolu test :p BU ghece acil toplantı falan düzenlendi :D

Trend creater mı olsam ne yapsam bilemedim şimdi...

Ali abi, ikinci resimdekinin Çağlar abi olduğuna emin misin? Mayo çok riskli duruyor :D

Tabiki eminim, hatta o kadar eminim ki bu hatunlar bizim Çaylar Boyar'a hep Çaylar Tripod olarak hitap ediyor, o da ne demekse ???

Yorum bağlantısı
Ali Elöver
(düzenlendi)

Ali senin testleri görünce çıktım yola bugün yazlık lastiklerimle, Kartal'a( cevizli) gitmem lazımdı, oralarda bayağı kar olmuş, ara sokaklar falan giderken iyiydi, ama dönerken(2 saat önce) yokuşa geldim çok dik olmasada , kar ve buzlu bir yokuşu çıkmam lazımdı. Belki lastikler yeni diye, belkide esp falan zor belada olsa çıktım, arabada 4 kişiydik zorlandım ama, benden önce kalan arabaların arasından yavaş yavaş çıktım valla :good1: Kar lastiği şart ama, benbim burda tanıdık bi conti bayinde çıkma 17 830 var 5,5 mm diş kalınlığı var iki adet, önlere taksam, nasıl olur beni 1 ay kurtarırmı, tabi 2 lastik kullanmanın 4 lastik yerini tutmayacağını biliyorum ama...

Sen bana bakma, benim direksiyonum kuvvetli ;)

Ben değil yaz lastiği ile, Formula 1 Slick ile karda gezerim izimi belli etmem kayar giderim menzile. Kar lastiğini asla 2 adet alma, takım al koy 4 taneyi kafan rahat olsun, arabandan tam randıman al.

Birinde ağırlığı diğerinde gücü iyi kullanmışsın. Ama bunlar senin arıza olduğun gerçeğini değiştirmiyor :)

Ne olur len bekletmesen de denesen :p

T-jet 148 Bg idi, çatır çatır V6 Mondeo 170 Bg'i bile 130 a kadar tokatladı, Insignia evlere şenlik, harbi harbi 180 Bg gibi gidiyor *bu da ayıp*ını kaldırınca, 1600 kg ve 1600cc bir araba için çok keyifli.

Arızalık bir durum yok ki, sevgili kardeşlerim İlteber ve Süha istiyorlar deneme yapmak, bizde videoya çekiyoruz kanıty olsun diye sonra 10 araba fark yok falan denmesin diye :)

tarihinde Ali El&#246ver tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt

Sen bana bakma, benim direksiyonum kuvvetli ;)

Tabi sen bilirsin, benim direksiyonum zayıftır, yada ne bileyim unuttuysan bir ara hatırlatayım ;)

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt

Özellikle deneyimli olmayan sürücülere ESP kesinlikle şart. Ben de yeni aracımda ESP istiyorum ama kapatabilmek de istiyorum. Fiesta'da 1.6 Sport harici güvenlik paketlilerde kapatma tuşu gelmiyormuş. Acaba sonradan takılabilir mi?

Deneyimle ne iilgisi var yav. esp şeker bişey yanına xds falan filanda gelince tadından yenmiyor, viraja geliyorsun, frene falanda basmıyorsun, gaza basıyorsun direksiyonu çeviriyorsun o kadar, hepsi bir anda çalışıyor, araba hem kızlanıyor hemide kaymıyor:) Sana ben arabayı satayım olsun bitsin, Seat sitesine gir fr donanımlarına bak :biggrin:

Kapatma olmadan olmaz. Menüye koymuşlardır onu.

Menüden uğraşmak olmaz, tuşdan aç, kapa . Aç kapa güzel oluyor :D

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kapatma olmadan olmaz. Menüye koymuşlardır onu.

Eski Opel'lerde kapanmıyordu. Arkadaşımın Astra'sı 1 hafta karda siteden çıkamadı...

Yorum bağlantısı

E naylon bu yapar, Ali abi yerinde bir paylaşım olmuş. Demekki neymiş Naylon alınacak ise kesin ESP olmalıymış. :)

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Deneyimle ne iilgisi var yav. esp şeker bişey yanına xds falan filanda gelince tadından yenmiyor, viraja geliyorsun, frene falanda basmıyorsun, gaza basıyorsun direksiyonu çeviriyorsun o kadar, hepsi bir anda çalışıyor, araba hem kızlanıyor hemide kaymıyor:) Sana ben arabayı satayım olsun bitsin, Seat sitesine gir fr donanımlarına bak :biggrin:

Menüden uğraşmak olmaz, tuşdan aç, kapa . Aç kapa güzel oluyor :D

ESP nin veya ASR'nin saniyede 1000 elektronik işlem ve onlarca mekanik işlemle yaptığı aksiyonu yapacak 1 ALLAHIN KULU YOK.

Maykıl Şumeykır gelse ESP'nin görevini yerine getiremez. ESP sadece gereken tekere fren yapar, mesela sol arka tekere 2 sn tek başına fren yapar ve aynı anda aracın gazını 2 sn için %25 oranında azaltır, bunu da direksiyon açı sensörü ve araç yanal ivme sensöründen aldığı saniyede binlerce işlem yapan beyninde işleyerek yapar.

Kimse boşu boşuna kendini kandırmasın ESP ve ASR hele ki TR şartlarında %150 gerekli bir donanımdır...

Aslında menü daha iyi. ESP tuşu bu aloş'un oynadığı gibi oyuncak değil. Gerektiği yerde menüden kapatılmalı, kontak kapatıldığında otomatikman ESP açık hale gelmeli.

Sende bana sarıp durma Lö Hakkoş, sanki ben her gün 10 kere açıp kapıyorum esp'yi :D

Test için eğitim amaçlı açtık kapadık video çektik gece vakti bak sonra moda oldu neler yaşandı forumda ;P

Eski Opel'lerde kapanmıyordu. Arkadaşımın Astra'sı 1 hafta karda siteden çıkamadı...

Senin arkadaşın Astra H'de ESP kapamak istiyorsa o Sport tuşuna 5 saniye basılı tutacak bir zahmet o zaman kapanır :D

He bilmiyorsa açsın bi zahmet kullanma kılavuzuna baksın öğrensin. Insignia da aynısı 1sn basarsan ASR, 5 sn basılı tursan kayan araba tuşuna ESP kapar, tek basışta tekrar asr ve esp devreye girer.

Almanın mal olanı da ayrı mal oluyormuş :D

Asıl Alman akıllısı mal mal adamlar kadınlar ESP'yi bilmeden elinle dokunup kapamasın sonra bir yerlere patlasın dava açamasın diye öyle yapmış, keza Ford da anladı ESP tuşunu kaldırdı menüye dijital buton yaptı.

E naylon bu yapar, Ali abi yerinde bir paylaşım olmuş. Demekki neymiş Naylon alınacak ise kesin ESP olmalıymış. :)

Saolasın Burak kardeşim, eee Fransız işte yapmış bunu taa 2006'da :p

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...