İçeriğe Yönlendir

Konut Kredisi Hayat Sigortası Sıkıntısı (Vefat)

Furkan Avcı

Recommended Posts

Furkan Avcı

Hepinizin bildiği üzere 17 Ocakta babamı kaybettik. Başlıkla ilgili duruma istinaden özet geçersek;

Babam Nisan 2007'de Ziraat Bankası Karamürsel Şubesinden 120 aylık Konut kredisi (55.000 TL) kullanıyor.

Eylül 2009'da aynı bankada yeniden yapılandırma işlemi uyguluyor ve 72 aya düşürüyor.

Aralık 2009 da yapılan endoskopide Mide Kanseri Teşhisi koyuluyor.

Ekim 2010 Da Vakıfbank Karamürsel Şubesine Borç Transferi kampanyası dahilinde konut kredisini 57 aylık olarak taşıyor (45.200 TL) taşıyor.

17 Ocak 2012 de Mide Kanserine bağlı enfeksiyon dolayısıyla hayatını kaybediyor.

Mernis ölüm raporunda, ölüm nedeni : "Midenin habis uru" yazıyor

Şimdi Vakıfbankda ki kredisine istinaden yapılan Vakıf Emeklilik Hayat sigortası bizlere şifaen kanserden vefat ettiği için ve bu sigorta yapılmadan önce kanser olduğu için herhangi bir tazminat ödemesi yapılmayacağını söylüyor.

23 Ocakta istedikleri belgeleri (teşhis koyulan tarih dahil) sigortaya gönderdik. Henüz bir resmi yanıt gelmedi, 2 ay kadar süreceğini söylediler.

Elimizde herhangi bir poliçe bulunmuyor (poliçe numarasını öğrendik), babamdan istenen herhangi bir sağlık raporuda yok.

Bu adam kanser olduğunu bile bile kasti olarak kredi kullanmadı, sadece kampanyalardan faydalanarak bankayı değiştirdi.

Eğer sigorta şirketi reddederse, yasal olarak mahkemeye vermeyi düşünüyoruz.

Bugün 1 ay oldu, duyduğuma göre en geç 30 gün içinde resmi olarak bir cevap vermek zorundalar (var mı böyle bir durum?) bunun ile ilgili bir işlem yapmamız gerekiyor mu?

Babamın aldığı emekli maaşının %75'ini annem alacağı için maddi olarak krediyi ödemesi zora girecek.

Bu konuda hukukçu ve sigortacı üyelerimizden fikir ve yorum bekliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Fındıklı

Başınız sağolsun.

İnşallah istediğiniz gibi sonuçlanır...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Banka değişmemiş olsaydı işiniz kolaydı ama bu durumda bankanın insiyatifi gecerli olacak gibi.. Ancak şansınız şu, krediyi yeni almamışsınız taşımışsınız ..

İnşallah lehinize sonuçlanır..

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Banka değişmemiş olsaydı işiniz kolaydı ama bu durumda bankanın insiyatifi gecerli olacak gibi.. Ancak şansınız şu, krediyi yeni almamışsınız taşımışsınız ..

İnşallah lehinize sonuçlanır..

Evet Ersen hocam, zaten Ziraat Bankası müdürü aynen sizin gibi söyledi. Ama babama kimse hastalığınız var mı diye sormadı öyle olsa canım babam bizi düşündüğü için zaten değişmezdi bankayı.

Not: Ziraat bankasından kullandığı krediler ile ilgili ve vakıfbankdan transfer için aktarılan para ile kapandığına dair ilgili resmi yazı aldık ve sigorta şirketine de gönderdik. Ayrıca Vakıfbankdan alınan ödeme planında kredi türü olarak Konut Borç Transfer kredisi yazıyor.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Evet Ersen hocam, zaten Ziraat Bankası müdürü aynen sizin gibi söyledi. Ama babama kimse hastalığınız var mı diye sormadı öyle olsa canım babam bizi düşündüğü için zaten değişmezdi bankayı.

Not: Ziraat bankasından kullandığı krediler ile ilgili ve vakıfbankdan transfer için aktarılan para ile kapandığına dair ilgili resmi yazı aldık ve sigorta şirketine de gönderdik. Ayrıca Vakıfbankdan alınan ödeme planında kredi türü olarak Konut Borç Transfer kredisi yazıyor.

Bunlar işinizi çok kolaylaştıracak ;)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hayat sigortası, bildiğim bir alan değil maalesef, keşke yardımcı olabilseydim.

Ancak şunu söyleyebilirim.

Anladığım kadarıyla, Aralık 2009'da hastalık teşhisi konmuş, Ekim 2010'da kredi yenilenip, hayat sigortası yapılmış.

Hayat sigortası için bir ön bilgi formu alınır, bu forumda 20'ye yakın soru vardır, bu sorular arasında hastalık geçmişi ve mevcut hastalıkları da sorulmaktadır.

Muhtemelen bu forum, banka çalışanı tarafından ezbere doldurulmuş ve babana imzalatılmıştır. Ancak babayın imzasını taşıdığı için beyan hükmündedir.

Bu form'da hastalıktan bahsedilmediyse, raporu daha eski olduğu için hatalı beyan kabul edilir..

Bu sebeple red edilecektir.

Bilgi formunda hastalıktan bahsedilseydi, bu sebeple vefat hali yine teminat dışı olurdu..

Bence yapabileceğiniz bir şey yok..

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

yeni kredi olmadığından muhtemelen lehinize sonuçlanacaktır sonuçta siz hayat sigortamı da değiştirin demiyorsunuz bankamı değiştirin diyorsunuz banka işine gelen sigorta ile çalışıyor sizin sigorta şirketi de değişsin diye bir talebiniz olmadığından biraz arıza çıkarmaya çalışırlar ama lehte sonuçlanır diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Hayat sigortası, bildiğim bir alan değil maalesef, keşke yardımcı olabilseydim.

Ancak şunu söyleyebilirim.

Anladığım kadarıyla, Aralık 2009'da hastalık teşhisi konmuş, Ekim 2010'da kredi yenilenip, hayat sigortası yapılmış.

Hayat sigortası için bir ön bilgi formu alınır, bu forumda 20'ye yakın soru vardır, bu sorular arasında hastalık geçmişi ve mevcut hastalıkları da sorulmaktadır.

Muhtemelen bu forum, banka çalışanı tarafından ezbere doldurulmuş ve babana imzalatılmıştır. Ancak babayın imzasını taşıdığı için beyan hükmündedir.

Bu form'da hastalıktan bahsedilmediyse, raporu daha eski olduğu için hatalı beyan kabul edilir..

Bu sebeple red edilecektir.

Bilgi formunda hastalıktan bahsedilseydi, bu sebeple vefat hali yine teminat dışı olurdu..

Bence yapabileceğiniz bir şey yok..

Mehmet abi babama hayatta iken hiç soramadık böyle bir şeyi o yüzden imzalayıp imzalamadığını bilmiyoruz.

Bende araç ve tüketici kredisi kullanmıştım ve hayat sigortası yapılmıştı böyle bir şeye imza atmadım, sadece kredi sözleşmesi imzaladım.

:unsure2: :unsure2:

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
(düzenlendi)

Allah rahmet eylesin tekrardan.

tarihinde Mert Metin Yelkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Mehmet Abi'ye bu konuda katılıyorum.Çünkü kresilerde hata sigortası yaptırırken özgeçmişiniz ile ilgili bir çok soru soruluyor.Bu bazı bankalarda tek soru içinde daha önce hastalık şu bu geçirdiniz mi? veyahut şu an herhangibir hastalığınız varmı gibi sorular yer alır.Muhtemelen tüm evrakları imzalatırken onuda arada imzalatmışlar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

bir ihtarname çekin sigorta firmasına. Hakkınız baki kalsın. Mahkemeye verin kendiniz. Bu arada kendiniz kredinin kalanını banka ile görüşüp kredi alarak kapatın derim.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

bir ihtarname çekin sigorta firmasına. Hakkınız baki kalsın. Mahkemeye verin kendiniz. Bu arada kendiniz kredinin kalanını banka ile görüşüp kredi alarak kapatın derim.

Mehmet hocam henüz resmi olarak ödemiyoruz cevabını almadık. Alınca ihtarname çekmeyi düşünüyoruz (Bu 30 gün konusunda bir bilgi var mı acaba?).

Krediyi ödeme dekontuna şerh düşürerek halen ödüyoruz. (1 taksit ödedik, diğeri yarın)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Valla bizim bir müşteri kredi kullanmıştı adam 3 yıl sonra vefat etti.Kardeşine durumu sorduğumda borcu da iptal ettiler dedi.Artık ödenmiyor dedi.Netice de borçlu öldüğünde borcu kalanlar ödeyecekse hayat sigortasının ne anlamı var ki..?

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Valla bizim bir müşteri kredi kullanmıştı adam 3 yıl sonra vefat etti.Kardeşine durumu sorduğumda borcu da iptal ettiler dedi.Artık ödenmiyor dedi.Netice de borçlu öldüğünde borcu kalanlar ödeyecekse hayat sigortasının ne anlamı var ki..?

Ayhan hocam; KANSER ile ilgili bir madde varmış poliçede, ama sorun şu ki o poliçe bizde yok sadece numarasını öğrenebildik. Çok adilik yapıyorlar, kasti bir durum olsaydı amenna derdik ki bir numara çekti babam öleceğini bile bile kredi kullandı, ama adam kanser olmadan 2 yıl önce kredi almış, tek hatası ödeme ay sayısını düşürme avantajı için bankayı değiştirmiş.

Namuslu adam ya ondan........Hayat sigortası pirimini çatır çatır kesmeyi biliyorlar her yıl.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Aynı durumu bende yaşamıştım.O maddeler okunmada imazalatılıyor.Herhangi bir hastalığım yoktur gibi bir madde de var o imzalanan şeyler arasında.

Şimdi şöyle de bir durum vardı, Benim kayınvalidem vefatından evvel ,kendisinin kanser olduğunu bilmeden kredi çekti.Yani kanser olduğu ona söylenmemişti. (moral açısından)

Vefatından sonra sigorta maslesef ödeme yapmadı.

Hocam o zaman tamam haklılar, ama babam bu ev için kredi kullandığında kanser değildi. Problem orada başlıyor.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

120 ay ev kredisi kullanıp ve sadece ilk taksitini kullandıktan sonra vefat eden bir adamın geri kalan taksitlerini sigortanın ödediğini duymuştum. ama sanırım onun ki kaza idi.

Furkan inşallah bu noktadan hareketle bir umut sonuç lehinize sonuçlanır, "kanser olmadan 2 yıl önce kredi almış, tek hatası ödeme ay sayısını düşürme avantajı için bankayı değiştirmiş." hukukçu ve sigortacı arkadaşlar daha iyi yorumlayacaklardır...

İnşallah hocam, tek haklı dayanağımız o nokta ama hukuken neyi ifade eder bilemiyoruz. Kasıt olmadığı çok açık.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Evet kredi tarihi 2007..mantıken durum lehinize gözüküyor.Ancak yenilenen poliçe eskisini iptal ediyor mu o önemli? Yani başlangıç poliçe yenileme tarihi olarak mı kabul ediliyor ki?..

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Evet kredi tarihi 2007..mantıken durum lehinize gözüküyor.Ancak yenilenen poliçe eskisini iptal ediyor mu o önemli? Yani başlangıç poliçe yenileme tarihi olarak mı kabul ediliyor ki?..

Az önce bankaya yazı gelmiş ÖDEME'yi kabul etmemiş sigorta şirketi (O kadar adiler ki bugün son gün olduğu için son güne kadar sarkıtıyorlar işleri). Eski poliçeler Ziraat Emeklilikten ve krediyi taşıyınca iptal olmuş sanırım.

Yasal yola başvuracağız artık....

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Vazgeçme...Yaptırmazsan kredi vermiyorlar, yaptırıyorsun teminatını vermiyorlar...Kolay gelsin..

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Furkan özür dilerim; sanrım önemli bir ayrıntıyı atladım. kredi kullanılan bankalar farklı. yani birini kapatıp, diğer bankadan kredi kullanılmış ve kredi kullanım tarihinden önce teşhis konulmuş. üzgünüm Furkan, ama bu durumda sanırım ve maalesef sonuç aleyhine olur.

Sadık abi ikinci kredi yeni kredi değil borç transfer kredisi (sonuç değişir mi bilmiyorum ama).

Vazgeçme...Yaptırmazsan kredi vermiyorlar, yaptırıyorsun teminatını vermiyorlar...Kolay gelsin..

Vazgeçmeye niyetim yok Serkan abi, sonuç aleyhimize bile olsa masrafları göze aldım sonuna kadar uğraşacağım.

Yorum bağlantısı
Ali Tatlısu

geçmiş olsun.

babanızın hastalığını bilin veya bilmeyin, sigortalılık öncesine dayalı hastalıklar teminat dışıdır. O nedenle de davada; Hastalığın Poliçe öncesi varlığına / yokluğuna bakılır ve " bilseydim beyanda yazardım " yaklaşımına da itibar edilmez.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

geçmiş olsun.

babanızın hastalığını bilin veya bilmeyin, sigortalılık öncesine dayalı hastalıklar teminat dışıdır. O nedenle de davada; Hastalığın Poliçe öncesi varlığına / yokluğuna bakılır ve " bilseydim beyanda yazardım " yaklaşımına da itibar edilmez.

Ali bey, hastalığı bilmek yada bilmemek ile ilgili değil, Krediyi kullandığında hasta olmaması.

Peki sigortalı bilmeden yapıyorsa o zaman sigorta şirketi bir zahmet check-up yapsın. Poliçe parasını kesmeyi biliyor ya!

Yorum bağlantısı
Ali Tatlısu

furkan bey,

sizinkine benzen bir dava...

ilk başta sigortalının aleyhine sonuçlanmış fakat davalı taraf temyize başvurmuş ve haklı bulunmuşlar... emsal teşkil edebilir.

Davacılar vekili, 29.04.1997 tarihinde davalı şirkete hayat sigortası yaptıran davacılar murisi Bayram Y'nin 03.09.1997 tarihinde vefat ettiğini, ancak sigorta bedelinin davalı tarafından ödenmediğini iddia ederek, poliçe bedelinin tahsilini istemiştir. Dosya içinde 07.04.1997 ve 15.04.1997 tarihli doktor raporlarında Bayram Y'de "mide kanseri" düşünülmüş, ileri tetkik ve kesin teşhis için tam teşekküllü bir hastaneye şevki uygun görülmüş, kesin bir teşhis konulmamıştır. Ankara'da bulunan sağlık kuruluşlarında 23.05.1997 tarihinde yapılan endeskopi ve 24.05.1997 tarihinde yapılan biyopsi sonucunda sigortalı Bayram Y'ye "mide kanseri" teşhisi konulmuştur. Dinlenilen tanıklar ise, Bayram Y'nin vefat tarihine kadar kanser hastası olduğunu bilmediklerini ifade etmişlerdir.

Sigorta sözleşmesinin başlangıç tarihi olan 29.04.1997 de Bayram Y'e mide kanseri olduğuna dair kesin bir teşhis konulmamıştır. Kaldı ki, böyle bir teşhis konulmuş olsa bile, içinde yaşadığımız toplumdaki uygulama, "kanser" gibi hastalıkların hasta olan şahıstan gizlenmesi, söylenmemesidir. Davacı tanıkları da aynı şekilde ifade verdiklerine göre, sigortalı Bayram Y'nin sigorta sözleşmesi yapılırken teklifnamede mide kanseri olduğunu bildirmemesi, gerçeğe aykırı beyanda bulunma olarak addedilemez.

Mahkemece, sigortalının gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu gerekçesiyle davayı reddetmesi doğru görülmemiş, hükmün davacılar yararına bozulması gerekmiştir.

SONUÇ: Yukarıda açıklanan nedenlerle davacılar vekilinin temyiz itirazının kabulü ile hükmün davacılar yararına BOZULMASINA, ödediği temyiz peşin harcın isteği halinde temyiz edene iadesine, 02.10.2000 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

furkan bey,

sizinkine benzen bir dava...

ilk başta sigortalının aleyhine sonuçlanmış fakat davalı taraf temyize başvurmuş ve haklı bulunmuşlar... emsal teşkil edebilir.

Davacılar vekili, 29.04.1997 tarihinde davalı şirkete hayat sigortası yaptıran davacılar murisi Bayram Y'nin 03.09.1997 tarihinde vefat ettiğini, ancak sigorta bedelinin davalı tarafından ödenmediğini iddia ederek, poliçe bedelinin tahsilini istemiştir. Dosya içinde 07.04.1997 ve 15.04.1997 tarihli doktor raporlarında Bayram Y'de "mide kanseri" düşünülmüş, ileri tetkik ve kesin teşhis için tam teşekküllü bir hastaneye şevki uygun görülmüş, kesin bir teşhis konulmamıştır. Ankara'da bulunan sağlık kuruluşlarında 23.05.1997 tarihinde yapılan endeskopi ve 24.05.1997 tarihinde yapılan biyopsi sonucunda sigortalı Bayram Y'ye "mide kanseri" teşhisi konulmuştur. Dinlenilen tanıklar ise, Bayram Y'nin vefat tarihine kadar kanser hastası olduğunu bilmediklerini ifade etmişlerdir.

Sigorta sözleşmesinin başlangıç tarihi olan 29.04.1997 de Bayram Y'e mide kanseri olduğuna dair kesin bir teşhis konulmamıştır. Kaldı ki, böyle bir teşhis konulmuş olsa bile, içinde yaşadığımız toplumdaki uygulama, "kanser" gibi hastalıkların hasta olan şahıstan gizlenmesi, söylenmemesidir. Davacı tanıkları da aynı şekilde ifade verdiklerine göre, sigortalı Bayram Y'nin sigorta sözleşmesi yapılırken teklifnamede mide kanseri olduğunu bildirmemesi, gerçeğe aykırı beyanda bulunma olarak addedilemez.

Mahkemece, sigortalının gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu gerekçesiyle davayı reddetmesi doğru görülmemiş, hükmün davacılar yararına bozulması gerekmiştir.

SONUÇ: Yukarıda açıklanan nedenlerle davacılar vekilinin temyiz itirazının kabulü ile hükmün davacılar yararına BOZULMASINA, ödediği temyiz peşin harcın isteği halinde temyiz edene iadesine, 02.10.2000 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

Şimdi banka ile görüştüm, babam sağlık bilgi formu diye herhangi bir şeye imza atmamış (görse zaten kredisini taşımazdı). Sadece poliçeyi imzalamış. Poliçede sağlık durumunu beyan eden bir madde değil de Kanserden ölüm olursa ile ilgili bir madde varmış. Sigorta şirketi poliçede ki maddeye istinaden ödeme yapmayı reddetmiş.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bence sen bu işi biraz kurcala.Gerekirse iyi bir avukattan da yardım al.Mutlaka bir yolu vardır.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...