İçeriğe Yönlendir

Konut Kredisi Hayat Sigortası Sıkıntısı (Vefat)

Furkan Avcı

Recommended Posts

Furkan Avcı

Bence sen bu işi biraz kurcala.Gerekirse iyi bir avukattan da yardım al.Mutlaka bir yolu vardır.

Hakkımızı arayacağız sonuna kadar. Bizim damadın kuzeni bir avukatlık bürosunun sahibi onlardan yardım alacağız.

Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Çok özel bir durum. Buna benzer bir durum yargı önüne gitmiş mi araştırıyorum. Buradan duyururum.

Ayrıca önceki yaptırılan hayat sigortalarının halen yürürlükte olup olmadığını mutlaka kontrol ettirin. Genelde bu poliçeler prim iadesi yapılmasın diye iptal ettirilmiyor.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Çok özel bir durum. Buna benzer bir durum yargı önüne gitmiş mi araştırıyorum. Buradan duyururum.

İlginize teşekkür ederim, durumda haklı olduğumuzu düşünüyorum ama hukuk ne der ki?

Yorum bağlantısı
Ümit Kocabaş

Ayrıca önceki yaptırılan hayat sigortalarının halen yürürlükte olup olmadığını mutlaka kontrol ettirin. Genelde bu poliçeler prim iadesi yapılmasın diye iptal ettirilmiyor.

Furkan kardeşim tekrar başın sağolsun. Necat Bey'in bahsettiği tarzda bir olay benim başıma geldi. Geçen yıl özel bir bankadan 12 ay vadeli tüketici kredisi kullanmıştım ve tabiki hayat sigortası yapıldı. Ben iki ay sonra kredimi kapattım. Krediyi çektiğim tarihten tam bir yıl sonra yani kredimin normalde biteceği ay bankadan aradılar ve bankamızdan yaptırmış olduğunuz hayat sigortası bu hafta bitiyor eğer isterseniz cüzzi bir miktar ücretle yenileyelim dediler. Yani kredimi ödediğim zaman kapatmışlardı ama hayat sigortasını iptal etmemişlerdi. Umarım bu örneğin bir faydası olur.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Furkan kardeşim tekrar başın sağolsun. Necat Bey'in bahsettiği tarzda bir olay benim başıma geldi. Geçen yıl özel bir bankadan 12 ay vadeli tüketici kredisi kullanmıştım ve tabiki hayat sigortası yapıldı. Ben iki ay sonra kredimi kapattım. Krediyi çektiğim tarihten tam bir yıl sonra yani kredimin normalde biteceği ay bankadan aradılar ve bankamızdan yaptırmış olduğunuz hayat sigortası bu hafta bitiyor eğer isterseniz cüzzi bir miktar ücretle yenileyelim dediler. Yani kredimi ödediğim zaman kapatmışlardı ama hayat sigortasını iptal etmemişlerdi. Umarım bu örneğin bir faydası olur.

Ümit hocam, diğer bankadan (ziraatten) alınan poliçelerin hepsi kapalı görünüyor yada bize öyle söylediler dava konusu olunca o poliçelerde sorgulanacak resmi olarak, eğer açıksa zaten hiç uğraşılmadan oradan alınabileceği söylendi.

Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Kendinizi haklı görebilirsiniz ancak, sigorta şirketi açısından da bakıldığında durum biraz değişiyor. Sigorta şirketi riski bilseydi poliçe aktetmeyecekti yada sür prim uygulayacaktı ise bu durumda size yaptığı gibi cayma hakkını kullanıp tazminatı ödemekten kaçınabilir.

Umarım önceki hayat sigortaları devam ediyordur. Bu durumda sıkıntı yaşamazsınız. Ola ki eski poliçeler yürürlükte değil o zaman da zorlanacak hukuki yollar var. Elimde bir kaç karar var. Ancak her halükarda profesyonel destek şart. Dilerseniz e-posta nıza ulaştığım kararları gönderirim.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Kendinizi haklı görebilirsiniz ancak, sigorta şirketi açısından da bakıldığında durum biraz değişiyor. Sigorta şirketi riski bilseydi poliçe aktetmeyecekti yada sür prim uygulayacaktı ise bu durumda size yaptığı gibi cayma hakkını kullanıp tazminatı ödemekten kaçınabilir.

Umarım önceki hayat sigortaları devam ediyordur. Bu durumda sıkıntı yaşamazsınız. Ola ki eski poliçeler yürürlükte değil o zaman da zorlanacak hukuki yollar var. Elimde bir kaç karar var. Ancak her halükarda profesyonel destek şart. Dilerseniz e-posta nıza ulaştığım kararları gönderirim.

Eski poliçeler yürürlükte değil dediler.

Kararları gönderebilirseniz çok memnun olurum. Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Furkan inşallah olumlu istediğiniz yönde sonuçlanması dileğiyle.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Başınız sağolsun.Umarım lehinize sonuçlanır...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Furkan bu konu ile ilgili olarak öncelikle üzülebileceğiniz bir yolun sizi beklediğini bilmenizi isterim.

Kredi ilk kullanıldığında yapılmış olan ilk hayat sigortası iptal edildi mi? Bu çok önemli..

Eğer iptal edilmiş ise ve diğer kredi babana hastalık teşhisinden sonra kullanıldığında yeni bir hayat sigortası tanzim edildi ise,burada sigorta şirketi hastalığın biliniyor olmasına rağmen beyan edilmemiş olduğu ve vefatında bu neden ile gerçekleşmiş olduğu nedeni ile tazminatı ödememe hakkına sahip olacak..

Kredinin transfer ediliyor olması hayat sigortasını tanzim eden şirketi bağlayıcı bir özelliğe sahip olmayacak çünkü krediyi veren kurum ile hayat sigortasını düzenleyen kurum farklı.. (Vakıf Emeklilik ve Hayat A.Ş. Vakıf Bank)

Hayat poliçesi transfer edilemediğinden ve yapılandırılmış kredi ile başka bir kurumdan yeni bir hayat poliçesi tanzim edilmiş olduğundan bu dosyayı red olarak değerlendirebilecekler..

Umarım sonuç istediğiniz gibi olur..

Tekrar başınız sağolsun..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Eren

Tekrar başın sağolsun Furkan. İnşallah istediğiniz gibi sonuçlanır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Sigorta şirketi açısından düşünülürse transfer edilmesi onları ilgilendirmiyor doğru ama ortada bir kasıt yok.

Önceki bankada ki poliçe bilgilerinin durumunu araştıracağız.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Furkan bu konu ile ilgili olarak öncelikle üzülebileceğiniz bir yolun sizi beklediğini bilmenizi isterim.

Kredi ilk kullanıldığında yapılmış olan ilk hayat sigortası iptal edildi mi? Bu çok önemli..

Eğer iptal edilmiş ise ve diğer kredi babana hastalık teşhisinden sonra kullanıldığında yeni bir hayat sigortası tanzim edildi ise,burada sigorta şirketi hastalığın biliniyor olmasına rağmen beyan edilmemiş olduğu ve vefatında bu neden ile gerçekleşmiş olduğu nedeni ile tazminatı ödememe hakkına sahip olacak..

Kredinin transfer ediliyor olması hayat sigortasını tanzim eden şirketi bağlayıcı bir özelliğe sahip olmayacak çünkü krediyi veren kurum ile hayat sigortasını düzenleyen kurum farklı.. (Vakıf Emeklilik ve Hayat A.Ş. Vakıf Bank)

Hayat poliçesi transfer edilemediğinden ve yapılandırılmış kredi ile başka bir kurumdan yeni bir hayat poliçesi tanzim edilmiş olduğundan bu dosyayı red olarak değerlendirebilecekler..

Umarım sonuç istediğiniz gibi olur..

Tekrar başınız sağolsun..

Sağduyulu bir Hakim bu problemi çatır çatır çözer. Sözleşmeye de bakmaz. Bazen sözleşmeler adaleti sağlamazlar, bu durumlarda hakim kendi kanaatini kullanır ve adil olan tercihi yapar. Zaten mahkeme de bunun için vardır. Yargıtay da bunları onaylar. Yeter ki avukat ilk dilekçeyi iyi yazsın, saçmalamasın. Kısmi kayıp edecek maddeler talep etmesin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay

Furkan başınız sağolsun. Mekanı cennet olsun. Umarım lehinize sonuçlanır durum.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
(düzenlendi)

Babamın vakıfa geçmeden önceki ziraatteki son poliçesi ziraat emeklilikten ve poliçesi geçiş yapılırken iptal edilip ücret iadesi yapılmış görünüyor, ziraatten aldığı ilk kredinin sigortası groupama sigorta, daha sonra ziraatin kendi içinde yapılandırma yaptığı sırada ziraat emeklilike geçmiş.

Başak sigortanın yapmış olduğu poliçeler en son 2009 yılına ait ve yenileme yapılmadığı için şu anda kapalı görünüyor.

Yani anladığım kadarı ile sadece son sigorta şirketi ile muhattap olabileceğiz.

tarihinde Furkan Avcı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Sağduyulu bir Hakim bu problemi çatır çatır çözer. Sözleşmeye de bakmaz. Bazen sözleşmeler adaleti sağlamazlar, bu durumlarda hakim kendi kanaatini kullanır ve adil olan tercihi yapar. Zaten mahkeme de bunun için vardır. Yargıtay da bunları onaylar. Yeter ki avukat ilk dilekçeyi iyi yazsın, saçmalamasın. Kısmi kayıp edecek maddeler talep etmesin.

Hocam yanlış anlamayın,diğer arkadaşlarda yanlış anlamasın ama bu işin sağduyu ile ilgisi yok.. daha önceki bankadan kredi transfer edilirken müşteri beyan talebi alınır ve talebe istinaden kredi yapılandırılarak işlemler başladığında krediye bağlı poliçede kısmi iptal edilerek o zamana kadarki prim alınır geri kalan zaman kadar olan primde müşteriye iade edilir. Ve işte bu noktada müşteri ile olan ticari illişkiler bitmiştir.. Müşteri hiç bir hak iddia edemez çünkü ortada hak doğuracak bir sözleşme bulunmamaktadır.. Yeni bankada hayat sigortasını yaparken Furkan'ın babasının beyanı doldururken rahatsızlığını belirtmemiş ise burada yanlış beyan yapılmış ve vefat beyanı yapılmamış olan neden ile gerçekleşmiş gerekçesine dayanarak tazminat talebini reddedebilir..

Temennim bu konunun Furkan'ın lehine sonuçlanmasıdır..

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Bugün avukatımız ile görüştük, emsal davalar ve kararlar ile bir umudumuz oluştu.

Pazartesi ihtarnameler çekilecek ve resmi süreç başlayacak bu konunun devamında gelişmeleri yazarım.

Her şeyden önce isteğim hayırlı olanın olmasıdır. Biz hakkımızı sonuna kadar arayacağız, sonuç ?? Kısmet.

................ Yeni bankada hayat sigortasını yaparken Furkan'ın babasının beyanı doldururken rahatsızlığını belirtmemiş ise burada yanlış beyan yapılmış ve vefat beyanı yapılmamış olan neden ile gerçekleşmiş gerekçesine dayanarak tazminat talebini reddedebilir..

Temennim bu konunun Furkan'ın lehine sonuçlanmasıdır..

Hocam babam herhangi bir beyan doldurmamış. İmzaladığı herhangi bir şey yok, şifaen bankadaki görevliden öğrendik.

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Hocam babam herhangi bir beyan doldurmamış. İmzaladığı herhangi bir şey yok, şifaen bankadaki görevliden öğrendik.

Furkan ben bankacı için söylemiştim,beyanı ekrandan poliçeyi oluşturan dolduruyor. Sigortalıda poliçeyi imzalıyor beyan zaten poliçede yer alır..

Şayet babanın poliçede yada bilgilendirme formunda imzası yoksa 2 şey geliyor aklıma,

1-sizin için avantaj,beyanda yanlışlığı biz değil poliçeyi tanzim eden yaptı yolu.. (şirkete sıkıntı yaratır,ödeme yoluna gidebilir)

2-ortada müşterinin imzası olmayan bir poliçe için ödeme yapamayız,geçersizdir diyerek (çünkü sizde de tanzim edilen imzalı poliçe yok anladığım kadarı ile) ödememe yoluna gidebilir..

İnşallah sizin için hayırlısı olur Furkan.. Gönlüm lehinize sonuçlanmasından yana.. Yazdıklarım olumsuz şeyler gibi gelmesin,tecrübe ettiğimiz şeyler bunlar,bilmenizde fayda olacağını düşündüğüm için burada paylaşıyorum..

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Furkan ben bankacı için söylemiştim,beyanı ekrandan poliçeyi oluşturan dolduruyor. Sigortalıda poliçeyi imzalıyor beyan zaten poliçede yer alır..

Şayet babanın poliçede yada bilgilendirme formunda imzası yoksa 2 şey geliyor aklıma,

1-sizin için avantaj,beyanda yanlışlığı biz değil poliçeyi tanzim eden yaptı yolu.. (şirkete sıkıntı yaratır,ödeme yoluna gidebilir)

2-ortada müşterinin imzası olmayan bir poliçe için ödeme yapamayız,geçersizdir diyerek (çünkü sizde de tanzim edilen imzalı poliçe yok anladığım kadarı ile) ödememe yoluna gidebilir..

İnşallah sizin için hayırlısı olur Furkan.. Gönlüm lehinize sonuçlanmasından yana.. Yazdıklarım olumsuz şeyler gibi gelmesin,tecrübe ettiğimiz şeyler bunlar,bilmenizde fayda olacağını düşündüğüm için burada paylaşıyorum..

Fatih hocam ben buraya yazılan yorumlara olumlu yada olumsuz içeriği ile bakmıyorum hepsi bizim için bir bilgi. Tabi ki herkes görüşünü yazacak, bizde bütün bakış açılarını görebilelim.

Size de herkese tüm yazılanlar için teşekkür ederim.

Ben daha önce kullandığım kredilerde sadece sözleşmeye imza attım, poliçe imzaladığımı hatırlamıyorum. Babamda sözleşme imzalamış ama beyan ile ilgili bir belge olmadığı söylendi şifaen. Bakalım gelişmeleri yazacağım

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben hayat sigortası için bilgi formu doldurmuştum ve imzalamıştım...

Bundan yola çıkarak ilk sayfadaki yorumumu yazmıştım..

Bence bunun olması gerekir...

Fatih zaten poliçeyi görmüyoruz hiç.. göndermiyorlar, göstermiyorlar. :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sen gönderdin mi?

Göndermişimdir...

Yada aç trameri bak.. ama hayat sigortasının trameri bile yok..

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Fatih hocam ben buraya yazılan yorumlara olumlu yada olumsuz içeriği ile bakmıyorum hepsi bizim için bir bilgi. Tabi ki herkes görüşünü yazacak, bizde bütün bakış açılarını görebilelim.

Size de herkese tüm yazılanlar için teşekkür ederim.

Ben daha önce kullandığım kredilerde sadece sözleşmeye imza attım, poliçe imzaladığımı hatırlamıyorum. Babamda sözleşme imzalamış ama beyan ile ilgili bir belge olmadığı söylendi şifaen. Bakalım gelişmeleri yazacağım

Furkan işte problem işaretlediğim yerde.. sözleşmeyi nasıl imzaladığını hatırlıyormuş? Onlarca sayfa,en üsttekine bakılır imza atılır ve sonrasında,sayfa kenarları kaldırılarak aşağıya doğru devam edilir.. ama o evrakların arasında neler vardır hiiiç bilinmez..

Ben hayat sigortası için bilgi formu doldurmuştum ve imzalamıştım...

Bundan yola çıkarak ilk sayfadaki yorumumu yazmıştım..

Bence bunun olması gerekir...

Fatih zaten poliçeyi görmüyoruz hiç.. göndermiyorlar, göstermiyorlar. :D

Garanti emeklilik ve hayat o konuda bir adım attı,aslında sigortalıyı düşünmekten ziyade bddk ile sıkıntı yaşamamak adına yaptıklarını düşünüyorum: poliçe yapıldığı an sms geliyor ve mail olarak poliçe gidiyor.. yenileme döneminde de hem sms hemde mail ile iletiliyor..

kredi evrakları arasında imzalatılan müşterinin kredi sözleşmesi sanarak imzaladığı poliçeler böylece azalabilir belki :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İmzalanmıştır. Bu sebeple açıkçası ümidim yok...

Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara

Bence beyan eden kadar beyanı alanın da hatası vardır eğer tüm alanlar boş geçilmişse. Bu açıdan Furkan, haklılık nedeniniz olabilir. Allah rahmet eylesin İlhan abiyi gani gani. Sigorta sonucu ne olursa olsun evi kaptırma bankaya da, önemli olan o.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...