İçeriğe Yönlendir

Konut Kredisi Hayat Sigortası Sıkıntısı (Vefat)

Furkan Avcı

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Bence beyan eden kadar beyanı alanın da hatası vardır eğer tüm alanlar boş geçilmişse.

Formu boş imzalatıp sonra kafalarına göre dolduruyorlar..

Yorum bağlantısı

Vakıf emekliliğe ait sözleşmeyi buldum internette. Son maddede "Kanser hastalığımın bulunmadığını, sigortaya kabul edilmem halinde sigorta sertifikasının düzenlenmesini, sigorta öncesinden gelen kanser hastalığının teminat kapsamı dışında olduğunu bildiğimi beyan ve kabul ederim. " ibaresi var. Yani bu durumda maalesef tazminat alamazsınız.

Özellikle sağlık sigortalarından sık karşılaştığımız bir durumdur önceye dayanan rahatsızlıklar. Sigorta şirketleri önceden mevcut veya oluşmuş bir riski almazlar. Sigortalı durumu bilse de, bilmese de bu durum farketmez. Bu nedenle sağlık sigortalarında ilk yıl ameliyat gerektireek durumlar eğer hastalık nedeni ile olursa kapsam dışıdır. Çok akut gelişen hastalıklar oluşursa ve bunun geçmişe bağlı olma ihtimali yoksa, apendisit, akut lösemi gibi, kapsam dahilinde ödeme yapılır.

Kanser hastalıklarının da sözleşmeden önce başlamış olması ihtimali her zaman mevcuttur. Bu yüzden de sözleşme tarihinden önce gelişen hastalıklar özel şartlar dahilinde ek'li Vakıf Emeklilik sözleşmesinde olduğu gibi kapsam dışı olabilir. Bu nedenle kanser için geliştirilen yeni poliçeler mevcuttur. Tüketiciyi koruma kanunları çerçevesinde kredi çekerken sigorta düzenlenmesi istğe bağlı. Bu nedenle şubeler kendi risklerini korumak adına sigorta düzenlerken şikayete konu olmaması için en ucuz poliçeleri düzenleme yoluna gidiyorlar. O an için kredi kullanan kişi de masraftan kaçınma yolları aradığından alternatif ürünleri ya da imzaladığı poliçeyi sorgulamıyor. Bildiğim kadarı ile bizim Yapı Kredi Bankası kredi kullanımında http://www.ykemeklilik.com/content/yasam-riskleri-sigortasi.aspx ürünü ile sigorta yapıyor. Eskiden daha dar kapsamlı bir poliçe yapılıyordu standart olarak, bu ürün geliştirildikten sonra değişti uygulama. Tabi ki bu poliçe de isteğe bağlı.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Bence beyan eden kadar beyanı alanın da hatası vardır eğer tüm alanlar boş geçilmişse. Bu açıdan Furkan, haklılık nedeniniz olabilir. Allah rahmet eylesin İlhan abiyi gani gani. Sigorta sonucu ne olursa olsun evi kaptırma bankaya da, önemli olan o.

Abi en kötü durum gelişirse Hamdiyi satıp krediyi kapatma yoluna gideriz, Ama krediyi anneme destek olarak ödemeyi düşünüyoruz.

Vakıf emekliliğe ait sözleşmeyi buldum internette. Son maddede "Kanser hastalığımın bulunmadığını, sigortaya kabul edilmem halinde sigorta sertifikasının düzenlenmesini, sigorta öncesinden gelen kanser hastalığının teminat kapsamı dışında olduğunu bildiğimi beyan ve kabul ederim. " ibaresi var. Yani bu durumda maalesef tazminat alamazsınız.

......................

Evren Abi, dün öğrendiğimiz bilgi ile Vakıfbank hayat sigortasını Güneş sigortaya yaptırıyormuş, yani poliçe Güneş sigortadan.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Adem Cengiz

Hayat Sigortası, Sağlık Sigortası kirli işliyor bütün dünyada...

yahu Kanser olup on yıllarca yaşayan da var, madem öyle check up falan yaptırsın bunlar...

Allah ellerine düşürmesin bunların...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Hocam yanlış anlamayın,diğer arkadaşlarda yanlış anlamasın ama bu işin sağduyu ile ilgisi yok.. daha önceki bankadan kredi transfer edilirken müşteri beyan talebi alınır ve talebe istinaden kredi yapılandırılarak işlemler başladığında krediye bağlı poliçede kısmi iptal edilerek o zamana kadarki prim alınır geri kalan zaman kadar olan primde müşteriye iade edilir. Ve işte bu noktada müşteri ile olan ticari illişkiler bitmiştir.. Müşteri hiç bir hak iddia edemez çünkü ortada hak doğuracak bir sözleşme bulunmamaktadır.. Yeni bankada hayat sigortasını yaparken Furkan'ın babasının beyanı doldururken rahatsızlığını belirtmemiş ise burada yanlış beyan yapılmış ve vefat beyanı yapılmamış olan neden ile gerçekleşmiş gerekçesine dayanarak tazminat talebini reddedebilir..

Temennim bu konunun Furkan'ın lehine sonuçlanmasıdır..

Zuhulen beyan edilmediği için hakim davacı yönünde karar verebilir. Hakimi makinadan ayıran zaten budur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Zuhulen beyan edilmediği için hakim davacı yönünde karar verebilir. Hakimi makinadan ayıran zaten budur.

Zuhulen beyan edilmemesi gibi bir durum olması çok güç.Okudum,anladım,müzakere ettim diye imza atıyor sigortalı.. Hem beyan formuna hem bilgilendirme formuna..

Hayat Sigortası, Sağlık Sigortası kirli işliyor bütün dünyada...

yahu Kanser olup on yıllarca yaşayan da var, madem öyle check up falan yaptırsın bunlar...

Allah ellerine düşürmesin bunların...

Büyük tutarlı poliçelerde yapılıyor..

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Zuhulen beyan edilmemesi gibi bir durum olması çok güç.Okudum,anladım,müzakere ettim diye imza atıyor sigortalı.. Hem beyan formuna hem bilgilendirme formuna..

Büyük tutarlı poliçelerde yapılıyor..

Fatih hocam birazdan sigorta şirketinin gönderdiği belgeyi buraya yükleyeceğim. Babamın böyle bir belgeyi akıl sağlığı yerindeyken imzalaması imkansız.

Hal böyleyken iki durum var;

Ya belge düzmece, ya da 40 sayfanın arasına yerleştirip imzalatıp sonra arasını doldurdular.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Babamın imzaladığını söyledikleri belge;

Maddelerin sadece ve sadece KANSER ile ilgili olması bizi bayağı düşündürdü, sanki özellikle hazırlanmış gibi. Tekrar söylüyorum babam kesinlikle böyle bir belgeyi imzalamazdı çünkü zaten kanser olduğunu öğrenmeden önce çekmişti diğer krediyi, bunu imzalayıp banka değiştirmek için APTAL olmak gerekiyor.

babaSigorta.jpg

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Fatih hocam birazdan sigorta şirketinin gönderdiği belgeyi buraya yükleyeceğim. Babamın böyle bir belgeyi akıl sağlığı yerindeyken imzalaması imkansız.

Hal böyleyken iki durum var;

Ya belge düzmece, ya da 40 sayfanın arasına yerleştirip imzalatıp sonra arasını doldurdular.

Bu ihtimal oldukça kuvvetli görünüyor Furkan.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Bu ihtimal oldukça kuvvetli görünüyor Furkan.

Evet, hakimin kanaati çok önemli oluyor bu durumda, babamın bu işte art niyeti olmadığını kanıtlamamız gerekecek.

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Allah yardımcınız olsun. İnşallah bu da sizin için sıkıntı olmaktan çıkar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

...

Sağlam hakim bunu yemez. Yargıtay hiç yemez.

Biz bankacılık sözleşmelerini internet davalarında çöpe atıyoruz bilirkişi ve yargıtay ve hakim olarak. Bazı hakimler atamasa da yargıtay düzeltiyor. Çünkü o anda o dokümanı imzalamaya mecbursun, psikolojik olarak önüne sürülmüş. Masadan kalkamazsın. Olumsuz bir sözleşme maddesi zaten geçersiz olur. Mesela sözleşme yapıp "ben kendimi sana sattım" diyemezsin. Akşama kadar imzala. Geçersizdir.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı

Hukuksal konuları çok bilmem. İşimiz gereği sigortaya vakıf olduğumdan, dain-i mürtehin yani rehinli işlemler ile ie çok uğraşmışlığım var. Yanlız konuyu banka tarafından düşünecek olursa, hakimin konuyu farklı açılardan ele alması gerek gibi. Şöyle ki;

Burada asıl nokta mağdurun kim olduğu?

Bankadan çekilmiş bir meblağ var. Banka açısından bu bir risktir. Banka bu riski her türlü şarta karşı güvence altına almak ister. Yani burada menfaattar aslında bankadır. Banka kredi verdiği kimsenin vefat etmesini prensipte istemez. Böyle birşey vuku bulduğunda ise sigortadan parayı alabilmek ister. Yani banka şubesi de hasta olan bir kimseye borç verme taraftarı değildir. Vefat için hayatt sigortası yapar ve özellikle kredilere özel hayat sigortaları bankanın alacığını karşılayabilmek için oldukça geniş şartlarla düzenlenir. İkinci olarak ipoteği sigortalar, olası bir hasar durumunda borç verdiği gayrimenkulün ortadan kalkması durumunda, kredi müşterisinin o an için borçlarını ödememe ihtimali olursa sigortadan parasını tazmin eder. Bu duruma en yakın örnek, Van depremidir. Kredi ile alınan birçok ev yıkıldı. Kredi müşterilerinin bir kısmı vefat etti, bir kısmı göç etti ve borçlarını ödeyemeyecek durumdalar. Banka sigorta vasıtası ile risklerini teminat altına aldı.

Sigorta şirketleri de öngörülen riskleri kabul etmezler. Her ne kadar iştiraki oldukları bankalar, geniş kapsamlı poliçeler isteseler de öyle durumlar var ki, bu genel şartlara aykırıdır. Hayat ve sağlık sigortalarında poliçeler geçmişten gelen hastalıkları ya da ölümleri, önceki cümledeye binaen, belli bir süreye kadar karşılamaz. İntiharı da karşılamaz. Bu sözleşmede de öncesinden gelen bir kanser hastalığım bulunmadığı ifadesi ile geçmişten gelen rahatsızlığın kabul edilmeyeceği belirtilmiş.

Furkan banka tabi ki kredi aşamasında formları önümüze koyar ve imzalattırır. Çoğu kimse neyi imzaladığını okuyamaz bile. Ancak burada durum, faizlerin yükseltilmesi veya vadenin kısaltılması gibi bankanın lehine bir durum değil, aleyhine olan bir konu. Rahmetli babanın hastalığını bilselerdi zaten kredi kullandırmak istemezlerdi. Bu nedenle de özellikle kanser maddesi ilave etmezler. Zaten üst satırlarda matbu başvuru formunu da eklemiştim ki, burada o madde açıkça var.

Gönül isterdi ki, vefat da olmasaydıi bunlar da önünüze gelmeseydi.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Furkan Avcı

Konu ile ilgili olumlu bir gelişme oldu mu?

Şu anda Vakıf Emeklilik A.Ş. ile dava süreci başladı. Tensip zaptı hazır duruşma günü bekliyoruz. Vakıfbank krediyi durdurmaya yanaşmadı, taksitleri şerh koydurarak halen ödüyoruz.

Avukatımız 2012 sonuna doğru sonuçlanacağını söyledi, Allah hakkımıza hayırlı olanı versin, beklemedeyiz.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Furkan Avcı

Cuma günü gelen bir telefona gülsem mi ağlasam mı bilemedim. Dava süreci için 23.01.2013 tarihine gün verildi.

Yalnız bu akıldan yoksun şahsiyetler düzenli olarak ödediğimiz kredi taksidinin bu ayki taksidine 190 küsür TL babam adına hayat sigortası pirimi istiyorlar.

Dedik ki;

- Bre gafiller; adam kanserden öldü diye tazminatını ödemiyorsunuz ama ölmüş adama hayat sigortası poliçesi mi düzenleyeceksiniz?????

-- Dediler taksit tutarı böyle yapacak bir şey yok.

- O zaman biz taksit tutarı kadar olanı ödeyelim hayat sigortası tutarı kadarını eksik ödeyelim.

-- O zaman taksit tamamen ödenmemiş görünür yasal süreç başlar dediler.

La havle!!!!!

Şimdi hayat sigortası tutarını ödersek birde geri almakla uğraşacağız, ödemezsek bu kan emiciler ipotek mipotek derken ev ile ilgili farklı şeyler başlatıp başımı belaya sokacaklar.

Avukatımız itirazi kaydı ile ödeyin dedi, Hakim akrabamız ödemeyin birde geri almak için mahkemeye gidersiniz dedi. Şaştım kaldım

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

İtiraz kaydıyla öde..

Muhtemelen öyle yapacağım sonra evi icra yoluyla satmaya kalkarlarsa kötü şeyler yapabilirim.

trajikomik dedikleri bu olsa gerek.prosedür bu olsa da en azından arayanın utanıp sıkılması lazım, ama nerdeee... :i-ih:

Furkan, kesinlikle ulusal basına haber vermeni öneririm. inan basın bu tarz haberlerin peişinde, hiç durma ve araştır bence. bak sonu ç nasıl bir anda senin istediğin gibi sonuçlanıyor, göreceksin. :yes:

Sadık abi basına vereceğimde yargı sürecide devam ediyor diye arada kaldım...

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Furkan Avcı

Konu ile ilgili bir gelişme var mıdır merak ettim.

İlgin için teşekkürler. Mahkeme bir sonraki celsede bilirkişiye gönderecek. Henüz bir tedbir kararıda alınmadı 2 kere talep ettik reddedildi. Kredi ödemeleri durdurulmadı devam ediyor.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Furkan Avcı

Davanın açılmasının üzerinden 2 yıl 5 ay geçti ama henüz ne bir tedbir (ödemelerin askıya alınması için) kararı alınabildi ne de dava sonuçlandı. Bugünki duruşmada 05.12.2014 tarihine ertelendi ve Adli Tıp'tan detaylı rapor istendi.

Sanırım son duruşma olacak.

Ne komiktir ki ödenmeye devam eden kredinin yaklaşık 9-10 ödemesi kaldı. Olsun yinede davayı kazanırsak (inşallah) gelecek olan meblağ bir çok sıkıntıyı giderecektir ümidimiz var. Kazanmasakta zaten borcun çoğu gitti azı kaldı.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...