İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Yakıt Tüketimi

Tufan Efe

Recommended Posts

Ayhan Şentürk

Ayhan ben her 15.000'de bir karter'i söktürüyorum o işler için, içini görmeden temizlendiğine emin olamıyorum (obsesif davranış) :)

Bizim motorlarda karterde birikecek kadar çok ağır pislikler oluşmaz. Zaten yağ karterden çekiliyor. Pisliklerin hepsi yağ filitresinde kalır.

Yoldan geldikten sonra sıcak motorda hemen karter tapası açılırsa karterde birikme olmadan pislikler yağ ile beraber akar. Ayrıca ben extra üsten temiz yağ dökerek karterde kalan pis yağında atılmasını sağlıyorum.

Karteri söktüğünüzde çok fazla pislikle karşılaşmamışsınızdır. :) Ayrıca karter söküldükten sonra montajı dikkatli yapılmalı. Kapak yerine iyi bir şekilde oturtularak her vida torkunda sıkılmalı.

Yorum bağlantısı
Orçun İnce

Bizim motorlarda karterde birikecek kadar çok ağır pislikler oluşmaz. Zaten yağ karterden çekiliyor. Pisliklerin hepsi yağ filitresinde kalır.

Yoldan geldikten sonra sıcak motorda hemen karter tapası açılırsa karterde birikme olmadan pislikler yağ ile beraber akar. Ayrıca ben extra üsten temiz yağ dökerek karterde kalan pis yağında atılmasını sağlıyorum.

Karteri söktüğünüzde çok fazla pislikle karşılaşmamışsınızdır. :) Ayrıca karter söküldükten sonra montajı dikkatli yapılmalı. Kapak yerine iyi bir şekilde oturtularak her vida torkunda sıkılmalı.

Ayhan oraları bizim usta hallediyor, ama 2 saatini alıyor adamın sırf o karter. Bende senin gibi garaj olsa daha çok şey yaparım ancak, arkadaşın garajı kullanıyorum e haliyle benimmiş hissi yaratmıyor :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

Ayhan oraları bizim usta hallediyor, ama 2 saatini alıyor adamın sırf o karter. Bende senin gibi garaj olsa daha çok şey yaparım ancak, arkadaşın garajı kullanıyorum e haliyle benimmiş hissi yaratmıyor :)

7-8 binde bir ve 1 yıl dolmadan bakıma giriyorsan karter temizliği ile ustayı hiç uğraştırma :) 10bin kmde bile gerekli değil. Seninki Yatan arabada değil. Yatan araba olsa yağ içindeki pislikler yüzeye oturarak yapışma ve birikme yapar.. Bu yağ kanalları içinde geçerli.. Bu olay için arabanın yılda en fazla 2000 km geçmesi ve yağının 2 yılda bir değişmesi gerek ..

Yılık bakım, boya koruma, jant sökme takma gibi işlemler için garaj iyi oluyor. Birde geceleri yattığımda çok rahat uyuyorum. Arabam dışarda kalsa uyku tutmaz :) Çok pahalı bir araba değil ama bukadar temiz ve ilk günkü parlaklığında tutarken dışarda bırakmaya içim el vermiyor. Bu iyi birşey değil aslında. Kendi kendime çok dediğim oluyor, 13-15 milyarlık yürüyeni sağlam olan, boyası okadar önemli olmayan bir fiesta van olsaydıda her yere koyup gözüm arkamda kalmasaydı... Ama ben onuda bir kaportacıya verip komple boyatıp yine sıfır gibi yapardım, yine sağa sola bırakamazdım . :D Sorun bende.

tarihinde Ayhan Şentürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oğuzcan Yazar

ben zaten 7-8binde bir bakıma giren biriyim, en geç 6 ayda bir araçta periyodik bakıma giriyor. o yüzden belkide genelde uçuk tüketim verilerim olmadı hiç. benim de yazın stajım var aydın'da. bakalım daha uzun yolda ne yakacağız :)

En iyisini yapıyorsunuz, ben de okul sebebi ile pek ilgilenemedim aracımla ilk defa 10bin km oldu bakımlar arasında, bakalım bu bakımın aracın bütün tavrını değiştireceğini düşünüyorum :)

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Yücel Aydoğan

Yakıt durumu lpg sisteminin ayarına göre aracın kullanım tarzına göre şanzuman yapısına göre trafige göre degişiklik gösterir.Ben 1 ay önce 04 confort aldım üzerinde brc lpg var .Tam hesaplamak nasip olmadı fakat aldıgımda sahibi tam dolu depo ile verdi.Km yide sıfırlamış zaten gaz bittiginde araç 415 km deydi .üzerinde 43 lt relik tank var sanırım 35-36 lt ancak lpg alır.Aracı genelde üzmem ama gereken yerdede absmaktan kaçmam.Yani öyle çok yakacak diyede tıs tıs gitmem.Ne gerekiyorsa öyle kullanırım trafigin yolun durumuna göre benim tahminim 190-200 krş civarı yakması .Tabi tam da bilmiyorum .Bakalım geçenlerde fullettim km yide sıfırladım şu an 280 kmoldu ve 2 lamba yanıyor heralde 400 ü devirir bakalım ak koyun kara koyun belli olacak .

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Cihangir Erçetin

1.4 2009 fiesta.... şehir içi en az 7.2 yakar...uzun yolda 90km/sa. yaparsın yüreğin dayanırda 5.6-5.0 yakarsın...arabayı kullanışına göre yakıt tüketimin değişir.devirli kullanırsan daha fazla harcarsın. 2500devirde vitez değiştirirsen daha az yakarsın...

ama 4000deviri geçincede güzel kaçıo kerata :)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Turan Eremciler

Arkadaşlar konuyu hortlattığım için üzgünüm. Size danışmak istediğim bir konu var. 2005 model 1.4 comfort benzinli fiestam var. Evden anayola 1 kmlik mesafeyi 20-25km hızla, anayoldada 12 km lik mesafeyi 80 km hızla katediyorum. Hergün aynı şekilde kullanmaktayım. Toplam 2 kmlik yolu 20-25km hızla, 24-25 km lik yolu 80 km hızla alıyorum. Bu şekilde full depo ile 600-630 km yol yapıyorum. Acaba bu değer normal midir? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Arkadaşlar konuyu hortlattığım için üzgünüm. Size danışmak istediğim bir konu var. 2005 model 1.4 comfort benzinli fiestam var. Evden anayola 1 kmlik mesafeyi 20-25km hızla, anayoldada 12 km lik mesafeyi 80 km hızla katediyorum. Hergün aynı şekilde kullanmaktayım. Toplam 2 kmlik yolu 20-25km hızla, 24-25 km lik yolu 80 km hızla alıyorum. Bu şekilde full depo ile 600-630 km yol yapıyorum. Acaba bu değer normal midir? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Ortalama tüketiminiz yazarsanız daha iyi olur ; 1 depo diyince arada 10 lt fark olabilir.. Depoyu tıka basa doldurup yolda kalana kadar kullanmak var ; birde ışık yanıncaya kadar kullanmak var.. ;)

Yorum bağlantısı
Turan Eremciler

Ortalama tüketiminiz yazarsanız daha iyi olur ; 1 depo diyince arada 10 lt fark olabilir.. Depoyu tıka basa doldurup yolda kalana kadar kullanmak var ; birde ışık yanıncaya kadar kullanmak var.. ;)

En son 630 km de bitti tam dolu depo.

Yorum bağlantısı
Turan Eremciler

630 km çok iyi bir değer ;)

İlginiz için teşekkür ederim. Bu benim kullandığım mesafe acaba şehiriçi kullanım sınıfına mı giriyor? Çünkü arabayı ilk aldığımda full depoyla Sinop - Artvin arası 850 km yol yapmıştım.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Şu anki güzergahınız şehirdışı sayılır ; değerler gayet normal.. 850 km lik yolda aldığınız değer çok daha güzel.. ;)

Yorum bağlantısı
Turan Eremciler

Şu anki güzergahınız şehirdışı sayılır ; değerler gayet normal.. 850 km lik yolda aldığınız değer çok daha güzel.. ;)

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yücel Aydoğan

Fiestada ben şunu gördüm eger biraz devirli kullanıyımmderseniz resmen sömürüyor.1.4 motor bu araca kesinlikle yetmiyor .Bir çok yerde vites düşürmek zorunda kalıyorsunuz.düşük vites yüksek devir haliyle araç çok yakıyor Bu ford mühendisleri arabanın şanzıman olayında resmen zıçmışlar .Arkadaş bu kadar uzun şanzuman yapısı kullanmaya ne gerek var anlamıyorum Ford uzun şanzuman olayından bir türlü kurtulamadı .Araba birçok yerde resmen kendini kaldıramıyor. Rampalar zaten fiyasko.Haliylen yakıt artıyor .1.25 leri vardır bir önceki kasanın kullanıcıları resmen uçuyor diyorlar demekki kısa şanzuman kullnılmış.1.4 16 valf motor 80 bg 125 tork .kısa şanzuman yapsalar şu arbayı araba köpek gibi gidecek hemde yakıt daha düşecek .Bak o zaman bu arbalar nasıl patlama yapıyor

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Zaten yeterince kısa şanzıman oranları ; dahada kısalırsa son hız düşer tüketim artar ..

Yorum bağlantısı
Yücel Aydoğan

Abi ben şunu anlamıyorum neden ford araçlar böyle .1.4 hyundai var şirketin oda 1.4 motor 16 valf. Agırlık olrakta fiestadan 100 kg agır. otobanda yemin ederim 190 ı gördüm 200 üde sorladı arba daha ben tırstım .Bizimkinde 160 ı geçen var mı hadi 170 olsun .Rampalar desen keza ilk kalkış serilik desen keza.volksvagen lere bak onlarda ynı ople keza öyle abi fiesta nın eski kasa 1.25 leri 1.4 fun lara felan bak resmen uçak .Bizimkileri kullnıpta çekişinde gidişinden çok memnun kaldım diyeni görmedim 1.6 gibi yakıyor diger arabaların 1.4 leri kadar performans vermiyor .Biladere Toyota aldık yemin ederim 5 vites 60 la giderken gaza basıyorsun arba tepki veriyor.Aynı viteste araba 210 km sürate kadar çıkıyor aha şanzuman budur işte .Ford yapamıyor resmen arbadab sogudum bir daha yemin etmeyim ama ford mu düşman kapısına abi benden uzak allah yakın olsun

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Yücel Aydoğan

Konuyu tekrar tekrar hortlatıyoruz ama bu yakıt olayı baya can sıkıcı .Arkadaşlar sizin yakıt tüketiminiz ne durumda bilmiyorum Ankara da yaşıyorum malum okullar felan açıldı sabah erken çıksamda trafik oluyor .Ortalama günlük 25 km yol yapıyorum keçiören den sıhhıyeye geliyorum .aracın mümkün oldugunca 3000 deviri geçirmeden kullanıyorum .Ama nitekim yakıt çok yakıyor.aracın bütün bakımları tam çekiş güzel gel gelelim yakıt olayı baya baya çok son zamanlarda arttı gibi geliyor.Niye diyecek olursanız yazın 0.180-0.190 krş civarlarında tüketim oluyordu şimdilerde anlayamadıgım bir yakıt tüketimim var son olarak fulledim depomu ama bakalım ne yakacak ama sanki gene çok gibi geliyor çünki ortalama 25-260 km relerde tek lambaya düşerdi şimdi 200 km rede ara ara tek lambaya düşüyor heralde en fazla 100 daha yapar gibi normalde 350 km felan yapıyordum nedendir bilmiyorum ama sizin araçlarınızda durum nedir .Yakıt ne yakıyor LPG li araç kullanna arkadaşlar ne tüketim var .En son ölçümümde 30 tl lik gaz ile 104 km de bitti yani 300 binlira yaktı araba

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Uğur Öztürk

Aracım 2004 ASM Dizel. En son Shell Full Save 50 liralık mazot almıştım.Litresi 4.10 idi.Tamamı şehir içi sakin kullanım ile 220 km. yol yapmışım.Henüz uyarı ışığı yanmadı.Bakalım ne kadar daha lamba yanmadan gidebileceğim?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Aracım 2004 ASM Dizel. En son Shell Full Save 50 liralık mazot almıştım.Litresi 4.10 idi.Tamamı şehir içi sakin kullanım ile 220 km. yol yapmışım.Henüz uyarı ışığı yanmadı.Bakalım ne kadar daha lamba yanmadan gidebileceğim?

6.1lt 100km'de ortalamanız mevcut. Otomatik bir araç için gayet normal.

Yorum bağlantısı
Uğur Öztürk

Sani Bey bu hesabı nasıl yaptığınızı öğretir misiniz? Ben kabaca yaptığım hesapta daha düşük değere ulaşmıştım ve 1lt. mazot ile yaklaşık 19 km. yol gidebildiğim sonucuna ulaştım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Demirbay

100 km de 6 ile 6.5 lt arası yakiyo. buda 30 kuruş yapiyo. Benzin pahalı olmasa araçlar aslında cok yakmiyor.

Yorum bağlantısı
Zafer Kopuk
(düzenlendi)

Depomu doldurdum, km'mi sıfırladım, ortalama hızımı sıfırladım, yakıt tüketimimi sıfırladım, Balıkesir'den çıktım yola...

300 küsür km yol yaptım Balıkesir'e döndüm geri... Depoyu tekrar doldurdum. Aldığım yakıtın litresini, yaptığım kilometreye böldüm... 1 kilometrede yaktığım yakıtı buldum. Bunu 100'le çarptım, 100 kilometrede yaktığım yakıtı buldum. 100 km'de 4,0 lt çıktı. (Şehirler arası) Arabanın yol bilgisayarındada 4,1 lt yazıyordu.

En gerçekçi hesaplama ise yıl boyu tutulan kayıtlarla hesaplanır. Yıl boyunca aldığınız yakıtı ve bu yakıta verdiğiniz parayı kayıt altına alın... Yaptığınız kilometreyide bir kenera yazın... Bunları birbirine bölün, çarpın, toplayın, çıkarın arabanız ortalama ne yakıyor görün, gerisi hava civa...

Bende yıllık olarak hesaplasam, 100 km'de 4 litre kesin 6 lt ve üzerine çıkar eminim. Çünkü, 4 lt'lik yakıtı kısa sayılabilecek bir mesafede yaktım. Sürekli 90 km ile gitmeye çalıştım. Özellikle az yakmak için kullandım. Ama bütün yıla baktığımızda 4 mevsim... Her koşulda kullanıyoruz arabayı... Mutlaka yakıt yükselecektir.

tarihinde Zafer Kopuk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Murat Ünal

Şehir içi 6,5 lt civarı tabi bu İstanbul trafiğinde kısa mesafe değeri.

Şehir dışı ise 4 lt araç boşsa biraz daha düşüyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...