İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Yakıt Tüketimi

Tufan Efe

Recommended Posts

Ahmet Tahir Kuzhan

yol bilgisayarında ortalama yakıtını nasıl görüyorsunuz bende sadece gidecegi menzil var hemde 2007 model araç,acaba ben mi bakmasını bilmiyorum...

aynı sorun bende de var ortalama yakıt görnyo sadece nasıl değiştiriyoruz o ekranı...

Yorum bağlantısı
Tamer Taban

aynı sorun bende de var ortalama yakıt görnyo sadece nasıl değiştiriyoruz o ekranı...

sinyal kolu üzerinde bir tuş var ona basarak ortalama hız, gideceği km, ortalama yakıt değerleri gözüküyor.anlık yakıt tüketimi zaten yok.

Yorum bağlantısı
Süleyman Güler

asm triptronik olan tdci versiyonu mu ?

TDCI MOTOR

aynı motor 307 vardı bende 190 yapmıstım uzun yol ortalaması da 5.2 lt idi ve bıldıgım kadarıyla fıestadan daha agır bı araba 1320 kg

size tek söyleyecegım 150 yi gecmek ısatıyorsanız bırden gaza oturmayın tatlı tatlı basın gaza zamana yayarak bırden oturursanız gıtsın dıye 140 ı gecmezdı benım 307

HER TURLU YOLU NEDENDIM , BIRDEN YUKELNDIM OLMADI , TATLI TATLI YUKLENDIM OLMADI , 4 . VITESTE HIZLANABILDIGIM KADAR HIZLANDIM SONRA 5 . VITESE ATTIM BELKI TOPARLAR DIYE GENE OLMADI .

Yorum bağlantısı
Süleyman Güler

Aracınız kaç km de ? Birde günlük kaç km yol yapıyorsunuz. Güzergahınız neresi..

ARACIM 170 000 KM DE , GUNDE GIDIS GELIS TOPLAM 60 KM YOL GIDIYORUM , YOLUMUN % 80 NI OTOBAN .

Yorum bağlantısı
Süleyman Güler

Fiesta hız aracı değildir, şehiriçi kullanımı kolay, atik, pratik bir araçtır. Genelde ortalama yakıtı 5 Lt/100 Km olması gereken değerdir. Şehirlerarası 4-4,5 Lt/100 Km görmesi, şehir içi ise 5-5,5 Lt/100 Km görmesi en ideal değerleridir... Depoyu tam doldurttuğunuzda 700 KM civarı (Şehirler arası ve Şehir içi kullanım olduğu bir zamanda) bir değer görmeniz gerekiyor (Şehirler arası 1000 Km'ye kadar çıkabilir bu değer).

Kabaca Hesap:

1 depo 40 Lt, 40/4,5= 8.88 , 8.88X100=888 Km şehirler arası kullanım yaklaşık değeridir...

1 Depo 40 Lt, 40/5,5=7,27 , 7,27X100=727 Km şehir içi kullanım yaklaşık değeridir...

Verdiğim değerler ortamaladır arkadaşlar...

Kendi aracımda Ankara-Yozgat arasında, molasız ortalama 100 Km hız ile 4.1 Lt/100 Km yakıt tüketimi gördüm arkadaşlar.

Şehir içi kullanımda ise; Yozgat genelde yokuşun fazla olduğu bir şehirdir, çok fazla yüklenmeden, gaz fazla basmadan kullanımda 5,3 Lt/100 Km değerlerini görüyorum.

Kullandığım istasyon Shell'dir arkadaşlar...

Ramazan abi senin degerler super , problem o ki ben bu degerleri nasil gorucem :s acaba benim lastiklerin genisliginden kaynaklaniyor (195 /50 / 16 ), veya ben aracimi 2500 - 3000 devirler arasi vites degisitiriyorum acaba cokmu devirli kulaniyorum . anliyamadim dogrusu .. arabamin masallahi var ,6 aydir kulaniyorum bir tik bile demedi , bundan onceki arabamda 1 sene icinde 1 araba parasi kadar masraf yapmisti . yani sizin soyelediginiz degerleride bi gorebilsem asik olcam arabama :)

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

ARACIM 170 000 KM DE , GUNDE GIDIS GELIS TOPLAM 60 KM YOL GIDIYORUM , YOLUMUN % 80 NI OTOBAN .

4.5 - 5 litreyi geçmemesi lazım. :s

BU arada büyük harf ile mesaj yazmıyoruz...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Altındal

asm mi :shok: neyse, hızlı gitmek için gaza sonuna kadar değil, azar azar yüklenin ve 150 den sonra pedalı sona değil, azıcık 1cm. kadar geride tutun, 160 dan sonra tam basın, ama maks hızı zaten 164 dür, motoru öldürmekten başka işe yaramaz, bu arabanın bu motorla idel hızı 110-140 bilemedin 150 dir zaten.

benim eski 2004 tdcı fiesta da chip mi vardı acaba, 195 i otoban da çok gördüm :tongue:

Yorum bağlantısı
Süleyman Güler

benim eski 2004 tdcı fiesta da chip mi vardı acaba, 195 i otoban da çok gördüm :tongue:

internette okudugum butun yorumlarda boyle yaziyor ,ya butun fiestalarda chip var seninki dahil , yada benimkinde bi problem var .

Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

sinyal kolu üzerinde bir tuş var ona basarak ortalama hız, gideceği km, ortalama yakıt değerleri gözüküyor.anlık yakıt tüketimi zaten yok.

senin aracın comfort mu collection mu ?

Yorum bağlantısı
Tamer Taban

senin aracın comfort mu collection mu ?

benim araç comfort

Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

benim araç comfort

benimde araç comfort ama bende öyle bişey yok... bildiğin sinyal kolu tuş muş yok :(

Yorum bağlantısı
Tamer Taban

benimde araç comfort ama bende öyle bişey yok... bildiğin sinyal kolu tuş muş yok :(

sizin belki gösterge panelindedir eski otolardaki km sıfırlama düğmesi gibi olabilir.

Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

sizin belki gösterge panelindedir eski otolardaki km sıfırlama düğmesi gibi olabilir.

gösterge panelinde var tuş ama sizin söylediğiniz şeylere geçmiyor basınca sadece saati gösteriyor sizin tarifiniz de olan şeyler collectin araçlarda oluyor o yüzden sordum ısrarla collectin mi diye ama asm demişsiniz siz acaba asm yede mi böyle donanım koyuyorlar...

Yorum bağlantısı
Orçun Dikayak

Bizim araçlarda tam detaylı yol bilgisayarı yok maalesef bizde şu kadar gittin bu kadar daha gidersin diyor başka bişey demiyor :D Collection ve Ghia'larda mevcut bu donanım sinyal kolunda ayrı bir tuş var ordan değişiyor.Asm araçlar tiptronik olduğu için büyük ihtimalle onlarında yol bilgisayarı detaylıdır çünkü vites geçişlerinde hangi viteste olduğunuzu göstermeli v.s v.s.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

Bizim araçlarda tam detaylı yol bilgisayarı yok maalesef bizde şu kadar gittin bu kadar daha gidersin diyor başka bişey demiyor :D Collection ve Ghia'larda mevcut bu donanım sinyal kolunda ayrı bir tuş var ordan değişiyor.Asm araçlar tiptronik olduğu için büyük ihtimalle onlarında yol bilgisayarı detaylıdır çünkü vites geçişlerinde hangi viteste olduğunuzu göstermeli v.s v.s.

aynen orçun bende bi anda heycanlandım acaba varda benmi göremedim diye :D

Yorum bağlantısı
Tamer Taban

evet asm olduğu için olabilir, çünkü yol bilgisayarı ekranında hangi viteste olduğunu falanda gösteriyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Orçun Dikayak

Napalım bizde full'le boşalt yapa yapa ölçüm yapıyoruz anlık tüketimi bizimki kesin bilgi takılma sen :D :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin GÜÇLÜ
(düzenlendi)

6 ay once 1.4 dizel 2006 model fiesta aldim, aldigim gun butun bakimlari yapildi. 10 bin km yol gectim 6 ay boyunca .

1. sorum =her seferinde depoyu fulleyerek yakit aliyorum (depo 35 lt - 37 lt aliyor) sehir icinde kirmizi isik yanan kadar 570 km - 590 km yol gecebiliyorum. arabadaki gostergede ortalama yakit 6.2 lt gosteriyor ve bunun altinada dusmuyor . ben yakit sorununu lastiklere bagliyorum ( jantlarim 16 " ,lastiklerim 195 / 50 / 16) lastiklerden dolayi ortalama yakit 5.5 olur diyodum ama 6.2 den asagiya indiremiyorum (evledeki hesap carsiya uymadi anlicaniz :) ) ,internette okudugum yorumlarda sehir icin 4.5 lt veya 5.0 lt degerleri gorduklerini soyluyorlar ,benim gormem imkansiz diye dusunuyorum bu degerleri. bu konuda onerebileceginiz biseyler varmi acaba ?

2. sorum = arabam 150 km / s gecemiyorum , internette 160 km/s - 170 km/s hatta 180 km/s lerden bahsedenler var . benim arac max 150km/s takilip kaliyor.debriyajida cok yukarda kavriyor , debriyajini denedim durdugum yerde 4. ve 5 . viteste kalkmaya calistim arac stop etti . debriyaj saglam diye dusunuyorum ama neden cok yukarida kavriyor , bu yukarida kavramasi performarsi etkilermi , debriyajla bu 150 km /s gecemememin bir alakasi varmi ? bu konuda ne yapabilirim ?

onerilerinizi bekliyorum ...

ilgilenen arkadaslara simdiden tesekkur ederim .

Lastiklerin tüketimin fazla olmasında payı vardır ancak 6.2 nin altına düşmemesi çok normal değil.Bakımlı bir araç için 16 jant ile tüketim 5.5 in üzerine çıkmamalı diye düşünüyorum.

Ben standart 175/65 R14 lastik ile Ankara şehir içinde (%60 akıcı % 40 yoğun trafik) ortalama 4.2 - 4.5 lt civarı yakıyorum. Benim tüketimim de 5.1 civarlarındaydı ancak ocak ayında son bakımda özel servisim 'aracın yazılımı eski güncelleyelim daha az yakar' demişti, güncellettim gerçekten öyle oldu galiba. Tabi kullanımın da etkisi çok büyük, ben genelde sakin hızlanmalar ile 2200 devir civarında vites değiştiriyorum, 1500 devirin de altına inmiyorum, bir de fren olayını minimumda tutmaya çalışıyorum.

tarihinde Hüseyin GÜÇLÜ tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Gökhan İzbudak

arkadaşlar merhaba..formunuza yeni kayıt oldum herkese merhabalar...hem yeni bir konu başlığı altında sizlerle tanışıp merhaba demek hemde yeni almış olduğum ford fiesta comfort tdcı (2004) yakıt tüketimi konusunda bilgi sahibi olmak istedim..

aracımı aldığımda yağ ve yağ filitresi  disk ve balatalarını hava ve polen filirelerini değiştirdim.sadece mazot filitresi kaldı..aracımın yakıt tüketimi 0,250 krş bu normal bir oranmıdır..diğer kullanan arakadaşlarımın bu konudaki yorumları nedir acaba.. mazot filitresinide orjinali ile değiştirsem yakıt tüketiminde bbir fark yaratacakmıdır..

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Hayırlı olsun ve hoş geldin, filtrenide değiş tam olsun, sarfiyatta farkı olmaz, yakıtın şehir içi sanırım, normal bu durumda.

Yorum bağlantısı
Mustafa Volkan Koca

ekonomi yapıp sürersen 20 kuruş normal sürersen 25kruş basa basa kullanırsan 30 kuruş yakar  Ş.içi yani normal yakmışsın.  Şehir dışında 20 kuruş civarı yakar ekonomi yaparsan 15 kuruşa bile düşebilirsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Güngör

1. hoş geldiniz bende formda yeniyim 100km tamamı şehir içi kullandım 6.660 lt tükettim normalmidir bilmiyorum bende aracı yeni aldım tanışma aşamasındayım

Yorum bağlantısı
Taner Gündüz

ş.içi 15 kuruş yakan fiesta yoktur. gazlarsanız 6 litre yakar. gazlamassanız.4.8 bilemediniz 5 litre yakar. uzun yolda 4 litreye kadar düşebilir.

Yorum bağlantısı
Gökhan İzbudak

arkadaşlar yoorumlarınız için tşk ediyorum.benim 0,25 krş yakıt tüketimim sehir içi şehir dışı karışık bir tüketimdir.ben daha az bir tüketim beklediğim için sanırım fazla geldi bana..arkadaşlarım ekonomi yapmaktan bahsetmişş bundan kastınız sanırım 100 km gecmemek olsa gerek.ki böyle olsa bile 0,15 kuruş düşmiycektirrr 0,200 krş yaksa  idealdir diye düşünüyorum..diesel alışamadık galiba daha

Yorum bağlantısı
Bulent Ateş

Bende yakıt tüketimi mi paylaşmak isterim.özellikle ölçüm yaptım.s.içi ve dışı karışık 1,4 benzinli+lpg 2008 model.lpg de  210 tl lpg ile 825 km 84 lt lpg kullanmışım.0,25 krş a denk geliyor.özellikle ölçtüğüm için paylaşmak istedim.belki bir yararı olur.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...