İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Yakıt Tüketimi

Tufan Efe

Recommended Posts

Taner Gündüz

benim 2007 1.4 tdci fiestam da max.600 km yapıyo şehiriçi :(

deponuz tam bittiğinde mi doluma geçiyorsunuz yoksa lamba yandığında mı.

Yorum bağlantısı
Salih Karacan

shell in yakıtı kışın özel çıkıyor sanırsam benim lamba yanınca mecbur kalıp aldım birazda denemiş oldum su gibi içti attı. ben normalde opetten şaşmam. uzun yolda yolun düzlüğüne bağlı olarak 100 110 la giderken 4.0 litre yakarım yol rampa ise bu 4.7 lere çıkar. şehir içi ise 5.5 i geçmez. depo çeyreğin altına düşer lamba yanmaya yakın mazot alırım 120 lirada hemen atar ama uğraşılsa dahada alır mesafede aşağı yukarı 800 km leri yazar. şürüşünüze dikkat edin keza bu araçlar aşırı seri kullanımda biraz fazla yakabiliyorlar.

Sayın Bülent Hocam, Ne zaman depoyu fullesem benim yol bilgisayarı da genelde 830, 835 km menzil gösteriyor. Ama benim yakıt tüketimi/ 100km ortalamam genelde 5.8 oluyor. Bilgisayarda yazan ortalama yakıt o. Ben hiç daha 4.7 ya da 5.5 yazdığını görmedim. Şehiriçi ortalama yakıtım da son zamlarla birlikte 25 kuruştur. Benim yol bilgisayarıyla sizin yol bilgisayarı neden farklı rakamlar gösteriyor olabilir acaba? Bazen internette de görüyorum, yol bilgisayarları düşük yakıt tüketimleri gösteriyor.Yorum yazarsanız çok sevinirim. Saygılar.

Yorum bağlantısı
Taner Gündüz

kalan yakıt 40-50 km gibi dolduruyorum

bence çok normal maximum zaten 700 km yol yaparsınız ş.içinde. dibine kadar kullanırsanız tabi :D

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ferdi R Arslan

Peki bu sorunun cevabı ne olabilir..depo fullendi 100km yapıldı tekrar depo fullendi 4.8 lt yakıt aldı bu çok iyi bir veriydi bence,sonra depo tekrar fullendi şuan

tam yarım depodayım ve 250 km yol gitmişm bu demektirki full depo ile 500 km gidicem ve bu sonuçla ben 100km de 8 lt yakmış olurum.Bu nasıl olur anlam veremedim.Tek ihtimal ilk 100 km testi konya yolu-gölbaşı ve Eskiehir yolu üzerinde cok da sıkışık olmayan trafikde 80-90 km hız ortalaması ile yapıldı.sonraki fullememde gittiğim yarım depo ise günde sabah 5km işe gidiş ve akşam 5km dönüş olarak yapıldı.Acaba soğuk motor,kısa mesafe ve fazla dur kalk,trafik ışıkları mı bu kadar etkili,ama arada ciddi fark var arkaşlar...(filtreler 1 ay önce değişti mazot dahil,devrim hep 2000-2500 aralıgında olur vites geçişlerinde,araç 100binde)

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Sarp Balaban

Merhabalar,

Aracımın bakımı yeni yapıldı. Hava filtresi, yağ, yağ filtresi yeni değişti. EGR iptali de hortumu tıkayarak yapıldı. Fakat sanki yakıt tüketimi biraz arttı gibi.

Maltepe'den Bostancı Oto Sanayi'ye gittim. Hafif dur kalk yaptım E5te ve vardığımda ortalama hız 20 yakıt tüketimi 7.0 dı. Sanayide biraz gezdikten sonra ortalama hız 13e düştü yakıt tüketim, 8.2 oldu. Ardından sanayinin çıkışında tekrar sıfırladım herşeyi. Çıkıştı biraz sıkışık trafiğe girdim köprüden Maltepe yönüne döndükten sonra da 70-80 gibi sabit hızlarla devam ettim. Vardığımda ortalama hız 34 yakıt tüketimi ise 4.2 idi.

Şimdi dönüşteki tüketim normal gibi geldi fakat giderken trafik sıkışınca yakıt tüketimi fazla arttı gibi. EGR iptali sonrası gaz tepkileri, hızlanma oldukça iyileşti.

Not: Bakım daha dün gerçekleşti. Mobil1 Formula ESP 5/30 yağ konuldu. Bosch hava filtresi takıldı. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Canberk Eken

Merhabalar,

Aracımın bakımı yeni yapıldı. Hava filtresi, yağ, yağ filtresi yeni değişti. EGR iptali de hortumu tıkayarak yapıldı. Fakat sanki yakıt tüketimi biraz arttı gibi.

Maltepe'den Bostancı Oto Sanayi'ye gittim. Hafif dur kalk yaptım E5te ve vardığımda ortalama hız 20 yakıt tüketimi 7.0 dı. Sanayide biraz gezdikten sonra ortalama hız 13e düştü yakıt tüketim, 8.2 oldu. Ardından sanayinin çıkışında tekrar sıfırladım herşeyi. Çıkıştı biraz sıkışık trafiğe girdim köprüden Maltepe yönüne döndükten sonra da 70-80 gibi sabit hızlarla devam ettim. Vardığımda ortalama hız 34 yakıt tüketimi ise 4.2 idi.

Şimdi dönüşteki tüketim normal gibi geldi fakat giderken trafik sıkışınca yakıt tüketimi fazla arttı gibi. EGR iptali sonrası gaz tepkileri, hızlanma oldukça iyileşti.

Not: Bakım daha dün gerçekleşti. Mobil1 Formula ESP 5/30 yağ konuldu. Bosch hava filtresi takıldı. Teşekkürler.

Yaptığınız test sağlıklı sonuç vermez,daha uzun mesafe test etmeniz lazım. Yol bilgisayarını sıfırladıktan sonra en az 200-300 km gitmelisiniz ki ortalamanız sabitlensin.Yeni sıfırlanan bir yol bilgisayarında bırakın 7 yi 8 i 10 L nin üstünü bile görmeniz mümkün.

Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

Merhabalar,

egr iptali sonra performans aldınız mı yada bi farklılık hissettiniz mi?

Yorum bağlantısı
Sarp Balaban

Evet belirgin bir fark hissettim performans konusunda. Şimdilik deniyorum henüz 4.9 oldu bi 70-80 km kadar gezdim fakat geceleri çevre yolu ağırlıklı gezdim. Bu yüzden hala çok gibi geliyor.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Süleyman Güler

6 ay once 1.4 dizel 2006 model fiesta aldim, aldigim gun butun bakimlari yapildi. 10 bin km yol gectim 6 ay boyunca .

1. sorum =her seferinde depoyu fulleyerek yakit aliyorum (depo 35 lt - 37 lt aliyor) sehir icinde kirmizi isik yanan kadar 570 km - 590 km yol gecebiliyorum. arabadaki gostergede ortalama yakit 6.2 lt gosteriyor ve bunun altinada dusmuyor . ben yakit sorununu lastiklere bagliyorum ( jantlarim 16 " ,lastiklerim 195 / 50 / 16) lastiklerden dolayi ortalama yakit 5.5 olur diyodum ama 6.2 den asagiya indiremiyorum (evledeki hesap carsiya uymadi anlicaniz :) ) ,internette okudugum yorumlarda sehir icin 4.5 lt veya 5.0 lt degerleri gorduklerini soyluyorlar ,benim gormem imkansiz diye dusunuyorum bu degerleri. bu konuda onerebileceginiz biseyler varmi acaba ?

2. sorum = arabam 150 km / s gecemiyorum , internette 160 km/s - 170 km/s hatta 180 km/s lerden bahsedenler var . benim arac max 150km/s takilip kaliyor.debriyajida cok yukarda kavriyor , debriyajini denedim durdugum yerde 4. ve 5 . viteste kalkmaya calistim arac stop etti . debriyaj saglam diye dusunuyorum ama neden cok yukarida kavriyor , bu yukarida kavramasi performarsi etkilermi , debriyajla bu 150 km /s gecemememin bir alakasi varmi ? bu konuda ne yapabilirim ?

onerilerinizi bekliyorum ...

ilgilenen arkadaslara simdiden tesekkur ederim .

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Aracınız kaç km de ? Birde günlük kaç km yol yapıyorsunuz. Güzergahınız neresi..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Gürcüoglu

debriyaj kaçırıyor olabilir lakin fiestayla 150 kmden sonrası risktir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

aynı motor 307 vardı bende 190 yapmıstım uzun yol ortalaması da 5.2 lt idi ve bıldıgım kadarıyla fıestadan daha agır bı araba 1320 kg

size tek söyleyecegım 150 yi gecmek ısatıyorsanız bırden gaza oturmayın tatlı tatlı basın gaza zamana yayarak bırden oturursanız gıtsın dıye 140 ı gecmezdı benım 307

Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

6 ay once 1.4 dizel 2006 model fiesta aldim, aldigim gun butun bakimlari yapildi. 10 bin km yol gectim 6 ay boyunca .

1. sorum =her seferinde depoyu fulleyerek yakit aliyorum (depo 35 lt - 37 lt aliyor) sehir icinde kirmizi isik yanan kadar 570 km - 590 km yol gecebiliyorum. arabadaki gostergede ortalama yakit 6.2 lt gosteriyor ve bunun altinada dusmuyor . ben yakit sorununu lastiklere bagliyorum ( jantlarim 16 " ,lastiklerim 195 / 50 / 16) lastiklerden dolayi ortalama yakit 5.5 olur diyodum ama 6.2 den asagiya indiremiyorum (evledeki hesap carsiya uymadi anlicaniz :) ) ,internette okudugum yorumlarda sehir icin 4.5 lt veya 5.0 lt degerleri gorduklerini soyluyorlar ,benim gormem imkansiz diye dusunuyorum bu degerleri. bu konuda onerebileceginiz biseyler varmi acaba ?

2. sorum = arabam 150 km / s gecemiyorum , internette 160 km/s - 170 km/s hatta 180 km/s lerden bahsedenler var . benim arac max 150km/s takilip kaliyor.debriyajida cok yukarda kavriyor , debriyajini denedim durdugum yerde 4. ve 5 . viteste kalkmaya calistim arac stop etti . debriyaj saglam diye dusunuyorum ama neden cok yukarida kavriyor , bu yukarida kavramasi performarsi etkilermi , debriyajla bu 150 km /s gecemememin bir alakasi varmi ? bu konuda ne yapabilirim ?

onerilerinizi bekliyorum ...

ilgilenen arkadaslara simdiden tesekkur ederim .

yol bilgisayarında ortalama yakıtını nasıl görüyorsunuz bende sadece gidecegi menzil var hemde 2007 model araç,acaba ben mi bakmasını bilmiyorum...

Yorum bağlantısı
Tamer Taban

aracın çekişi nasıl enjektörlerinde sorun olabilir. mazot aldığınızda ortalama yakıt değerini sıfırladınız mı?

bende geçen hafta istanbuldan kocaeliye gidiyordum bi deneyeyim dedim. uzun bir süre 130-140 gittim sonra yüklendim gaza 180'i gördüm yavaşladım tekrar araç asm vites.150 lira mazot almıştım yol bilgisayarı 684 km gider gösterdi. şehir içi 500-550 km yaptım sonra tekrar 100 liralık mazot aldım. 1100 km oldu daha bu sabah tekrar mazot aldım.ilk mazot aldığım da ortalama yakıt, yapılan km ve ortalama hız değerlerini sıfırlamıştım. ortalama yakıtı 5,7 litre gösteriyor.bu yolun 400 km si uzun yol diyelim, gerisi şehir içi. bu hesaba göre 250TL/1100 KM=0,227 TL. bence çok iyi bir değer.bu arada klimamda sürekli açık haldeydi.

evet triptronik

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Taban

sizin arac comfort mu collectin mi?

1,4 tdci comfort asm diye geçiyor ruhsatta

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

asm mi :shok: neyse, hızlı gitmek için gaza sonuna kadar değil, azar azar yüklenin ve 150 den sonra pedalı sona değil, azıcık 1cm. kadar geride tutun, 160 dan sonra tam basın, ama maks hızı zaten 164 dür, motoru öldürmekten başka işe yaramaz, bu arabanın bu motorla idel hızı 110-140 bilemedin 150 dir zaten.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Taban

bende zaten 180'i gördüm ayağımı gazdan çektim, tekrar ideal hız olan 130-140'a döndüm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Orçun Dikayak

İlk olarak bende de 195/45/16 jant lastik mevcut daha dün deneme yaptım 211 km 45 TL'ye gittim depoyu fulledim 211 km yaptım tekrar fulledim bu açıdan hem fikirsek 45/211 km dersek km başına 0,213 kuruş çıkar buda bu jantta bu cihaza gayet iyi derim ben ayrıca 211 km'nin 20 km'si şehir için uzun yolda ise 110 km hız sabit gittim.Bu değerlere göre değerlendirin aracınızı ayrıca son hız olarak 160-170 arası rahatlıkla görürsünüz tabiki yokuş yukarı imkansız bu değer ama yokuş aşağı ben otobanda 190-195 arasını gördüm ama görmeyin soğuk soğuk terlemeye başlıyosunuz :D :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Taner Gündüz

İlk olarak bende de 195/45/16 jant lastik mevcut daha dün deneme yaptım 211 km 45 TL'ye gittim depoyu fulledim 211 km yaptım tekrar fulledim bu açıdan hem fikirsek 45/211 km dersek km başına 0,213 kuruş çıkar buda bu jantta bu cihaza gayet iyi derim ben ayrıca 211 km'nin 20 km'si şehir için uzun yolda ise 110 km hız sabit gittim.Bu değerlere göre değerlendirin aracınızı ayrıca son hız olarak 160-170 arası rahatlıkla görürsünüz tabiki yokuş yukarı imkansız bu değer ama yokuş aşağı ben otobanda 190-195 arasını gördüm ama görmeyin soğuk soğuk terlemeye başlıyosunuz :D :D

yapma be kardo :D ben seni terlerken hiç görmedim :D bir dahakinlere araç içi kamera koyalım en iyisi :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Orçun Dikayak
yapma be kardo :D ben seni terlerken hiç görmedim :D bir dahakinlere araç içi kamera koyalım en iyisi :D

Siz onu hissetmiyosunuz kardo soğuk soğuk atıyorum ben başka yerlerden o teri :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Taner Gündüz

Siz onu hissetmiyosunuz kardo soğuk soğuk atıyorum ben başka yerlerden o teri :D

ben o adrenalini süper yaşıyorum yürüdükçe yürümek isityorum :D ama hasan olmadı mı zevk vermiyor be kardo :D hani hasan olmadı mı ben kimi geçicem dimi :D

Yorum bağlantısı
Orçun Dikayak

Ama bindiğimiz arabada Hasan olunca araba zor yürüyo be kardo :D Ama yürümesede Hasan'ı seviyoruz :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...