İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Yakıt Tüketimi

Tufan Efe

Recommended Posts

Hüseyin çokyakar

40 tl ile 215 km. %70 klimalı araç boş 2 kişi  100 km de 4,8 lt uzun yol

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Altay1

Sa arkadaslar.

Dun İstanbuldan Ankaraya geldım. Yola cıkmadan depoyu fulledım gelınce yıne fulledım. 85 lıraya doldu.

Bu km de 19.67 kr. yapar. kı mazot 3.90 oldu.

100km de 5.06 litre yakmıs.

Bence iyi cogu dur kalk diosun

Birdr 120 km hizdan sora her arac daha da xok yakmaya baslar

Aracım 2005 fiesta 1.4 tdci.

Not: Bayram yogunlugundan 9 saat surdu yolculugum dur kalk 1. viteste gittim kac saat. sonlara dogru kurtulunca da 130*140 la geldım.

nasıl bu kadar az yaktı sastım kaldım valla. yolu neredeyse sehır ıcı gıbı gelmeme ve mazotun zamlanmasına ragmen.

(kısında aynı yolu 19 kurusa yakmıstım ama sıfır trafıkte ve 3.40tl mazotla yapmıstım)

Dip soru: 120-130 dan sonra direksiyon titremeye baslıyor. normalmidir yoksa bi rot balansa sokmak gerekir mi?

2000 model ford fiesta 1.25 motor LPG'li aracım şehir içinde sakin kullanımda 0.23 krş yakmakta. Sizce bu yakıt normal mi.

Normal bencr

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Hasan Turakine

Arkadaşlar Ford Fiesta Van 2006 Dizel aracım 100.-TL mazotla 497.Km yol yapıyor yani ortalama 0,20.-Krş normal midir?

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Arkadaşlar Ford Fiesta Van 2006 Dizel aracım 100.-TL mazotla 497.Km yol yapıyor yani ortalama 0,20.-Krş normal midir?

Mazotun litresini kaç tl den aldınız o önemli boyle sağlıklı cevap verilemez. Benim araç 4 kapı büyük çoğunluk klima acık ve bekleme yaptığımda cok oldu son iki depo 5.6 ve 6 litre yaktı .

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Turakine

Mazotun litresini kaç tl den aldınız o önemli boyle sağlıklı cevap verilemez. Benim araç 4 kapı büyük çoğunluk klima acık ve bekleme yaptığımda cok oldu son iki depo 5.6 ve 6 litre yaktı .

4,06.-TL'den aldım hesabı ona göre yaptım.

Yorum bağlantısı
Feriz AY

Vasfi bey,5.6lt/100km ve 6lt/100km bu değerler,uzun yol mu?şehir içimi?yoksa karışık mı?

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Benim 2006 fiesta 1.4tdci şehir içi 6.2..6.5lt/100km,şehir dışı 5lt/100km yakıyor.

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Vasfi bey,5.6lt/100km ve 6lt/100km bu değerler,uzun yol mu?şehir içimi?yoksa karışık mı?

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildiBenim 2006 fiesta 1.4tdci şehir içi 6.2..6.5lt/100km,şehir dışı 5lt/100km yakıyor.

Uzun yol diyemeyiz karışıkta diyemeyiz bence. Hep Izmir içi kullandım sanırım bir kerede Manisa'ya gittim geldim git gel 120km filan yapıyor. Ama onun haricinde duraklama cok yaptım bu son iki depoda mağaza önünde klima acık beklediğim oldu çoğu zaman.. Benim araç 6lt nin üzerine çıktığını çok hatırlamıyorum. En az yaktığımda ankara izmir arası 4.2lt.

4,06.-TL'den aldım hesabı ona göre yaptım.

Bu fiyata göre hesaplarsak 4.95lt yakmış şehiriçi yada karışık bir değerse çok iyi.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

5 litre yakmış görünüyor. Yakıtınız gayet normal. Fiesta van ne yaparsanız yapın 100 km. de 5,5 litreden fazla yakmaz.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
ümit demirci

Arkadaşlar merhaba.. haziran ayında Fiesta Trend x otomatik vites benzinli bir araç aldım (0 km)  ilk kullanımlarda  7,5 Litre yakıyordu 100 km de bu aralar azıttı 9,5 lt gibi yakıyor. Gerçi yol bilgisayarı8,6 gösteriyor ama fiyat üzerinden hesaplamalarıma göre 35 kr yakarken şimdi 45 krş a çıktı. Sizce nedeni ne olabilir? 

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mustafa AVCI

Hocam havalar soğudu ondan yakıt tüketimi artmıştır... Yazın tekrar düşer..

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Nuri Aldemir

Ford Fiesta 1,4 ASM 2005 Aracım şehir içi 100 TL ile 290 KM  yol yapıyor sizce normal mi 

Mazot litre fiyatı 4.19 
TP'den aldım
Katkılı motorin değil normal motorin 

Şimdi ise shell'den yakıt aldım 110 Tl tutarında 
4,63 Lt fiyatı 
Katkılı motorin aldım daha devam ediyorum 

Yorum bağlantısı
Mustafa Sahin
7 saat önce, Nuri Aldemir yazdı:

Ford Fiesta 1,4 ASM 2005 Aracım şehir içi 100 TL ile 290 KM  yol yapıyor sizce normal mi 

Mazot litre fiyatı 4.19 
TP'den aldım
Katkılı motorin değil normal motorin 

Şimdi ise shell'den yakıt aldım 110 Tl tutarında 
4,63 Lt fiyatı 
Katkılı motorin aldım daha devam ediyorum 

Biraz fazla yakıyor. Hava soğukluğunun da etkisi vardır illaki. Ben 30 TL ile 100-110 KM yapıyorum şehir içi dur - kalk olduğu halde.Yazın 120-130 KM lere çıkıyordu.

Yakıtı Shell V-Power Nitro+ Diesel alıyorum. Shell'den şaşmam.

Yorum bağlantısı
Nuri Aldemir

Şimdi shell'den dediğiniz yakıtı aldım 110 tl tutarında her gün araç 9 km gidip 13 km geliyor ayrıca günde yaklaşık  6 -7 km dur kalk ile geçiyor 

Yorum bağlantısı
Burak Çelikpençe
On 21.12.2016 at 13:56, Mustafa AVCI yazdı:

Hocam havalar soğudu ondan yakıt tüketimi artmıştır... Yazın tekrar düşer..

Merhabalar hocam. 1 yıllık fiesta kullanıcısıyım.1.4 tdci. İlk arabam diye ilk aylarda belki dikkat etmedim diyebilirim. Yazın 1 depo ile 800 kilometreyi zorlayıp hatta fazlasını yapıyordum. Aynı şartlar altında(güzergah, yapılan yol) şu anda 700 km yi zor görüyorum. Yorumunuzu görünce hak verdim. Ancak 100-150 kilometrelik bir fark olur mu? Adana da yaşıyorum, yani - derecelerde soğuklar yaşamıyoruz.

Arabamın bakımlarını aksatmıyorum.Hatta geçen ay tüm filtrelerini yeniledim.Yazın da baskı balata set ve  triger setini de değiştirdim.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Sabri Akgül

Mrb arkadaslar

Kisi soguk gecen bir yerde fiesta 1.4 tdci kullanan biri var mi? Ben van da yasiyorum 2005 1.4 tdci var kisin sehirici 30 krs yakiyor normal mi sizce?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Hocam ,Balıkesir'deyim, kısa mesafe soğuk havada 10 litreye kadar çıkıyor tüketim, kuruş hesabı 55kuruş yapar.  Sizinki Van'da bence çok iyi. 

Yorum bağlantısı
Sabri Akgül

Kac km de hocam araba ne?

Kac km de hocam araba ne? Dizel mi lpg mi

Kac km de hocam araba ne? Dizel mi lpg mi

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

1.25 benzinli motor, Şehirdışı 4.3 litre/ 100 km e kadar düşürdüğüm oluyor. Yani, kısa mesafede her araç fazla yakar. Şehiriçi kıstas olmaz. 

Yorum bağlantısı
Sabri Akgül
1 saat önce, Evren Erakçora yazdı:

1.25 benzinli motor, Şehirdışı 4.3 litre/ 100 km e kadar düşürdüğüm oluyor. Yani, kısa mesafede her araç fazla yakar. Şehiriçi kıstas olmaz. 

Tesekkurler hocam aydinlattiginiz icin hayirli gunler

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Servet Özdemir
(düzenlendi)

LPG de iken şehir içinde yol bilgisayarındaki ortalama tüketim değeri 13LT olarak gözüküyor. Bu tüketim değeri doğru mu? Yani araç LPG de giderken yol bilgisayarı sağlıklı bir ölçüm yapabilir mi?

Araç : 2006 Fiesta Comfort 1.6 Otomatik Vites

tarihinde Servet Özdemir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Sabri Akgül

Tasarrufculara sunu da tavsiye etmek isterim. Kisin yakit sarfiyatini dusurmek isteyenler radyatorun onunu hava gecirmeyecek bir kagitla kapatirlarsa -tabi bunu icerden yaparsaniz disardan belli olmaz- yakiti etkiler motor sicak calisir

Yorum bağlantısı
Sabri Akgül
(düzenlendi)

Yakiti etkileyen etmenler:

1. Motor yuzdesi

2. Katkili yakit (normal motorin,kirsal motorin, nitrolu, fullforce kursunsuz super vs)

3. Vites degistirme devir araligi

4. Hiz

5. Lastik cesiti ve basinci (yaz/kiş, birde lastik icindeki gazin nitrojen olup olmamasi)

6. Lastik kalitesi

7. Hava yol durumu (yagmurlu, buzlu, karli)

8. Asfalt durumu (sicak asfalt, mucur asfalt vs.)

9. Fren ayari (frenler cok siki olmasi)

10. Debriyaj kacirmasi

11. Lastiklerin balans ayari

12. On duzen rot ayari

13. Vites dusurerek yavaslama

14. Gidilecek guzergah (yokus asagi yokus yukari duz vs)

Unuttugum varsa ekleyin arkadaslar

tarihinde Sabri Akgül tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...