İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Yakıt Tüketimi

Tufan Efe

Recommended Posts

Selim Kaya
(düzenlendi)

2005 model 1.4 tüplü fiestam 30 litre tüp ile şehir içi 330 km gidiyor. Agresif Kullanım. Uzun yolda deneyemedim. Değerler iyimidir.

Normal bence. Benim ki de aynı. 10 lt 'yi gözden çıkarıyorum şehir içinde.

Şehir dışı çok acayip bir karakteri var yalnız. 3000 d/d altına inmeden, otobanda ise 130-150 km/h ile hafta sonu Anadolu tarafından Çanakkale - İstanbul - Çanakkale yaptım. Klima yolculuğun %80 'inde açık, yük ise iki kişilik bir aile işte. 30 - 32 lt yi 450 (70 'i Çanakkale şehir içinde yapılmıştı), ikinci 30 lt yi 420 km 'de ayrı ayrı tükettim.

2,09 dan aldığım yakıt ile bi daha gidip gelesim geldi  :biggrin:  :nazar:

tarihinde Recep Selim Kaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Muhammed Memis

Benim aracım 2005 1.4 tcdi lukoilden depoyu komple doldurtuyorum takriben 38 lt mazot alıyor sadece şehir içi 700 km yi görüyorum her defasında ama trafik görmüyorum iş saatimden dolayı günlük 20 km gidiş geliş ankarayı bilenler bilir incirli-ulus arası 

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Can Sırıklıoğlu

Benim aracım 2005 1.4 tcdi lukoilden depoyu komple doldurtuyorum takriben 38 lt mazot alıyor sadece şehir içi 700 km yi görüyorum her defasında ama trafik görmüyorum iş saatimden dolayı günlük 20 km gidiş geliş ankarayı bilenler bilir incirli-ulus arası 

Benim de 2006 model 1.6 tdci  fiestam var 90-100km/sa seyir hızında ortalama yakıt tüketimi 4.4lt/100 gibi rakamlarda 

bir depo benzinle bende aşşağı yukarı 700 km yol alabiliyorum

Yorum bağlantısı
Burak Bakan

Normal bence. Benim ki de aynı. 10 lt 'yi gözden çıkarıyorum şehir içinde.

Şehir dışı çok acayip bir karakteri var yalnız. 3000 d/d altına inmeden, otobanda ise 130-150 km/h ile hafta sonu Anadolu tarafından Çanakkale - İstanbul - Çanakkale yaptım. Klima yolculuğun %80 'inde açık, yük ise iki kişilik bir aile işte. 30 - 32 lt yi 450 (70 'i Çanakkale şehir içinde yapılmıştı), ikinci 30 lt yi 420 km 'de ayrı ayrı tükettim.

2,09 dan aldığım yakıt ile bi daha gidip gelesim geldi  :biggrin:  :nazar:

Katılıyorum çok az yakıyor ,2003 fiestam var 245.000 km de .. LPG yı fulledım 40 litre.Çanakkaleden edirne üzerinden istanbula geldım 545 km de gaz ikaz verdi. .

Yorum bağlantısı
Eray Alicikoğlu

En son depo ölçümüm ışık yanana kadar 710 km yani 790 diyebiliriz şehir içi 1.6 tdci [emoji106]

Yorum bağlantısı
Sinan Özvarlık

80 liraya 460 km gittim 2.09 lpg 1.4 ortalama hız 120-130 ara ara klima da aktif idi  :)

Yorum bağlantısı
Alper Başdemir
(düzenlendi)

en son ışık yandı 100 tl aldım birdaha ışık yandığında şehiriçi 493 km yol yapmışım. 1,4 fiesta

tarihinde Alper Başdemir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sinan Özvarlık

en son ışık yandı 100 tl aldım birdaha ışık yandığında şehiriçi 493 km yol yapmışım. 1,4 fiesta

İyi ki fiesta almışım gerçekten çok az yakıyor  :)

Yorum bağlantısı
Ramazan Altıntaş

Bu günlerde bişey dikkatimi çekti sanki klima açıkken arabanın gideceği menzil daha az düşüyor klima kapalıyken daha çokmu yakıyor ne  :unsure2:

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Bu günlerde bişey dikkatimi çekti sanki klima açıkken arabanın gideceği menzil daha az düşüyor klima kapalıyken daha çokmu yakıyor ne  :unsure2:

Mantık olarak böyle birşeyin olmasının mümkünü yok.

Yorum bağlantısı
Ramazan Altıntaş

her zaman gittiğim yolda klima kapalı iken gittiğim yolda 40 km düşüyordu şimdi klima açıkken 30 km düşüyo aynı şekilde gidip geliyorum tek fark klima

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Erol Okcu

Fiesta 1.4 comfort 2004  model benzinli şehir içi ve dışı yaklaşık km değerlerini yazabilecek var mı arkadaşlar ?

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Fiesta 1.4 comfort 2004  model benzinli şehir içi ve dışı yaklaşık km değerlerini yazabilecek var mı arkadaşlar ?

30 lt LPG ile 300 - 330 km şehir içi, 450 km şehir dışı tüketiyorum.

Şehir içi 10 lt şehir dışı 7,5 litre gibi bir tüketim olur.

LPG tüketimi kabaca %20 fazla olduğuna göre, 8 - 8,5 lt arası şehir içi, 5,5 - 6 lt arası şehir dışı tüketim olur.

İdeal tüketimi 3000 - 3500 d/d arasında yakalıyorum ben.

Kabaca buna göre bir hesap yapabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Işık yanınca 50 TL aldım, tekrar ışık yanana kadar 220 km yaptım ışık yandı. Oldukça yoğun kilyos yokuşlu virajlı trafik,şehir içi kısa mesafe kullanım

Yorum bağlantısı
Erol Okcu

30 lt LPG ile 300 - 330 km şehir içi, 450 km şehir dışı tüketiyorum.

Şehir içi 10 lt şehir dışı 7,5 litre gibi bir tüketim olur.

LPG tüketimi kabaca %20 fazla olduğuna göre, 8 - 8,5 lt arası şehir içi, 5,5 - 6 lt arası şehir dışı tüketim olur.

İdeal tüketimi 3000 - 3500 d/d arasında yakalıyorum ben.

Kabaca buna göre bir hesap yapabilirsiniz.

teşekürler yuvarlama  baya çok geldi :D 7,5 litre ş. dışı  maşalah :D

Işık yanınca 50 TL aldım, tekrar ışık yanana kadar 220 km yaptım ışık yandı. Oldukça yoğun kilyos yokuşlu virajlı trafik,şehir içi kısa mesafe kullanım

senin aracın değerleri tüplü araç değerlerimi ? 

Yorum bağlantısı

teşekürler yuvarlama baya çok geldi :D 7,5 litre ş. dışı maşalah :D

senin aracın değerleri tüplü araç değerlerimi ?

Hayır, profilde yazıyor 1.6 tdci dizel
Yorum bağlantısı
Efe Özer

Benim arac tamamen sehır ıcı kullanımda gunluk 5 ila 10 km lık kullanımla 500 yapıyor.Endıselenmem mı lazım?

Yorum bağlantısı
Erol Okcu

Benim arac tamamen sehır ıcı kullanımda gunluk 5 ila 10 km lık kullanımla 500 yapıyor.Endıselenmem mı lazım?

500 yapıyor derken  ? 

Yorum bağlantısı

Işık yanana kadar mı 500km? nasıl kullanıyorsun aracı?

Ben geçenlerde bir depoyu çok yoğun trafik, 4 tur istanbul parkta gazlama vs kullandım. 580 de bitti. Ortalamam 6.1 lt idi. O kullanıma göre normaldi.

Yorum bağlantısı
Efe Özer
(düzenlendi)

Depoyu tamamen bıtırmıyorum.Mazot alırken mazotu gorene kadar yakıt alıyorum ısık yanana kadar bınıyorum.Genelde 36 lıtre yakıt alıyor hep.Sırf sehır ıcı 5km stop 10km stop seklınde 36 litre yakıt 500 km yapıyor.Yanı mesela sabah 8 km gıdıp 2 saat sonra 4 km donerım.Oglegın 6 km gıdıp 1 saat sonra 7 km donerım.Kısa mesefa kullanıyorum ama gunde bu kullanımla 80 km yaptıgımda oluyor.Yanı her seferınde motor sogukken hareket edıyorum.

Kullanım tarzım soyle.

Yokus asagı devır 2000 de, duz yolda 2500 de, yokusta 3000 de vıtes degıstırıyorum.Fırsatını bulunca hemen 90 a 100 e cıkarım.Yanı serı kullanırım genellıkle.

tarihinde Efe Özer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ramazan Altıntaş
(düzenlendi)

Depoyu tamamen bıtırmıyorum.Mazot alırken mazotu gorene kadar yakıt alıyorum ısık yanana kadar bınıyorum.Genelde 36 lıtre yakıt alıyor hep.Sırf sehır ıcı 5km stop 10km stop seklınde 36 litre yakıt 500 km yapıyor.Yanı mesela sabah 8 km gıdıp 2 saat sonra 4 km donerım.Oglegın 6 km gıdıp 1 saat sonra 7 km donerım.Kısa mesefa kullanıyorum ama gunde bu kullanımla 80 km yaptıgımda oluyor.Yanı her seferınde motor sogukken hareket edıyorum.

Kullanım tarzım soyle.

Yokus asagı devır 2000 de, duz yolda 2500 de, yokusta 3000 de vıtes degıstırıyorum.Fırsatını bulunca hemen 90 a 100 e cıkarım.Yanı serı kullanırım genellıkle.

Senin yaptığın yol güzergahının aynısını bende yapıyorum üstüne birde yolumda 4 tane kasiste dur kalk yapıyorum. İlçede oturuyorum ayda 2 kez şehir merkezine falan gezmeye gidersem 650 700 km yapıyorum (git gel 110 km civari) gitmezsem 450 500 km yapıyor dediğin gibi ışık yanınca 35 36 lt mazot alıyor yakıtlar aynı yani dur kalkta çok yakıyor

tarihinde Ramazan Altıntaş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Efe Özer
(düzenlendi)

Senin yaptığın yol güzergahının aynısını bende yapıyorum üstüne birde yolumda 4 tane kasiste dur kalk yapıyorum. İlçede oturuyorum ayda 2 kez şehir merkezine falan gezmeye gidersem 650 700 km yapıyorum (git gel 110 km civari) gitmezsem 450 500 km yapıyor dediğin gibi ışık yanınca 35 36 lt mazot alıyor yakıtlar aynı yani dur kalkta çok yakıyor

Benim her gun mutlaka gıdıp geldıgım 5 km lık guzergahımda 4 ısık 5 kasıs var.Daha 50 ye cıkmadan yıne fren yıne fren.Benım anlamadıgım nokta ıstanbulda yasayan bırı 5.5-6 lıtre yakarken ben nasıl 7-7.5 litre yakıyorum.Gecen hafta gıt gel 160 km kızıcahamam yolu yaptım.100 -110 la gıttım.Bu depo 550 yı gorecek gıbı gozukuyor.Aracı alırken ne guzel eskısehırden ceyrek depo ıle gelmıstım.Yaklasık 240 km yol yaptım.Onadan sonra yetkılı servıste bakıma sokmustum ondan sonramı cok yakmaya basladı acaba?Ama suna emınım 1.6 dızeller 1.4 lere gore daha az yakıyor.Keske alırken temız dusuk kmde 1.6 bulabılseydımde alsaydım ama yok.

tarihinde Efe Özer tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Depoyu full doldurduğunda kalan menzil kaç gösteriyor? 5 senedir kullanıyorum daha 700km aşağısında menzil göstermedi fullediğimde. Ben mesela hep 100tl lik dolduruyorum 450-540km arası değişen yol alıyorum. Oturduğum yer yüksek biryerde eve giderken 2km yokuş çıkıyorum genelde 20km yi geçmez gittiğim yer ama izmirde trafik yok gibi bişey bunuda göz önünde bulundurmak lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Efe Özer

Depoyu full doldurduğunda kalan menzil kaç gösteriyor? 5 senedir kullanıyorum daha 700km aşağısında menzil göstermedi fullediğimde. Ben mesela hep 100tl lik dolduruyorum 450-540km arası değişen yol alıyorum. Oturduğum yer yüksek biryerde eve giderken 2km yokuş çıkıyorum genelde 20km yi geçmez gittiğim yer ama izmirde trafik yok gibi bişey bunuda göz önünde bulundurmak lazım.

Bır oncekı depoyu nasıl kullandıgıma baglı olarak degısıyor.Sırf sehır ıcı kullandıysam 570-590 arası eger 100 km de uzun yol yaptıysam 630-640 gosterıyor.Zaten 80 km kala ısık yakıyor o kısmı kullanmıyorum kısaca yol bılgısayarında ne yazıyorsa asagı yukarı 20 eksık 20 fazla gıdıyor arac.

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Bır oncekı depoyu nasıl kullandıgıma baglı olarak degısıyor.Sırf sehır ıcı kullandıysam 570-590 arası eger 100 km de uzun yol yaptıysam 630-640 gosterıyor.Zaten 80 km kala ısık yakıyor o kısmı kullanmıyorum kısaca yol bılgısayarında ne yazıyorsa asagı yukarı 20 eksık 20 fazla gıdıyor arac.

Çok şüpheleniyorsan depoyu fulleyip çevre yoluna filan çıkıp 90km sabit hızda bi 50km git gel yapıp tekrar fulle ortalama 4-5lt arası yakıt alırsa sorun yoktur bence. Ama bahsettiğin rakamlar yüksek geldi bana.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...