İçeriğe Yönlendir

Ford Mondeo Anormal Yakıt Tüketimi

Bora Kılıçoğlu

Recommended Posts

Bora Kılıçoğlu

2000 model ford mondeo ghia ov. aracımın anormal bir yakıt tüketimi var geçen hafta sonu fatih ve osman ustanın yanına gidip buji buji kablosu ve triger setini değiştirmeme rağmen yakıt tüketiminde olumlu bir değişme olmadı maalesef. Fakat gidişi artık 10 numara. Yakıt tüketimim ise şu şekilde 10 litre benzinle yaklaşık 65 km şehir içi gidebiliyorum maksimum. 20 litre lpg ile ise yaklaşık 120 130 km gidebiliyorum şehiriçi. Sizce bu denli anormal bir yakıt tüketiminin sebebi ne olabilir. Bütün filitreler yağ vs de yeni değişti aklıma hiç birşey gelmiyor artık yardımlarınızı bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Bora Kılıçoğlu

hayır bakılmadı ilkay bey. Ne gibi bir problem olabilir ki eksoz ve katalizörde?

Yorum bağlantısı
Emre Cetin

Bence anormal değil tüketim düz vitesli araçla aynı tüketime sahibim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Tam benim yakıt değerlerime uyuyor şehir içi. Bende 32 lt lpg ile 170-190 km arası ancak gidiyorum.

Yorum bağlantısı
Ercan Murat KISACA

Herşey normal.

Aslan besleyen yemini düşünmez :)

İyi yolculuklar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

hayır bakılmadı ilkay bey. Ne gibi bir problem olabilir ki eksoz ve katalizörde?

Tıkalı olan eksoz ve katalizör yakıtı muazzam arttırıyor. Fakat aracın gidişi iyi diyorsunuz. Tıkalı olsa gidişi de düşerdi. ustalar daha iyi bilir tabi.

Yorum bağlantısı
Bora Kılıçoğlu

Genel görüş normal olduğu yönünde. Forumda bazı okuduğum yazılarda ortalama tüketimim 8 9 litre civarında yazıları okuduğum için bazı soru işaretleri oluşmuştu kafamda o yüzden sorup öğreneyim dedim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Oksijen sensörünüze baktırabilirsiniz.

Debriyajınız ne durumda?

Yorum bağlantısı
Bora Kılıçoğlu

Aracım Otomatik Oksijen sensörü kontrol edildi problemi yoktu.

Yorum bağlantısı
Ersin Ceyhan

benim 98 ov ghia 32-35 litre lpg ile 300 km rahat yapıyor karışık kullanımda

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

benim 98 ov ghia 32-35 litre lpg ile 300 km rahat yapıyor karışık kullanımda

Süper.

Yorum bağlantısı
Bora Kılıçoğlu

Bu sabah çok garip bir problem yaşadım ve çok korktum az kalsın kaza yapıyordum. aracı çalıştırdım o kadar titremeli çalıştı ki d'ye aldığımda anlatamam böyle stop edecekmiş gibi oldu gaza bastığımda boşa aldım biraz bekledim falan düzelir gibi oldu yola çıktım köşeyi döndüm ışıklarda durdum tam hareket edecem gaza basıyorum gitmiyor araç iki taraftan arabalar sıkıştırdı neredeyse çarpıyordu biri bıraktım gazdan ayağımı sonra biraz bastım gaza eksozdan pat diye bi ses geldi sonra normal gitmeye başladı araba. Bu dediğim sorunları sadece benzinde yapıyor lpg'de hiç bir sorun yok. Sizce neden yapıyor olabilir. Korkuyorum arabaya binmeye

Yorum bağlantısı
Bora Kılıçoğlu

Buji ve kablolarım yeni değişti ama?

Başka birşeyden olabilir mi değişmesi gereken başka bir parça mı var.

Eksozdan gelen ses böyle çok gürültülü şekilde geliyor mesela. Aynı sebepten dolayı mı oluyordur sizce?

Yorum bağlantısı
Bora Kılıçoğlu
(düzenlendi)

motorcraft takıldı fatih usta taktı hatta.Şimdi buji kablosundan olsa lpg'de de bu sorunu yapması gerekmez mi neden sadece benzinde yapıyor ki bunu?

tarihinde Bora Kılıçoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Ateşeme ile ilgisi yok, çünkü araç lpg de düzgün çalışıyormuş...

Bence,

Yakıtla ilgili bir sıkıntı var. Benzin filtresi en son ne zaman değişti? Tıkanmış olabilir...

Yorum bağlantısı
Bora Kılıçoğlu

Benzin filitresini 1 2 ay önce değiştirdim ama ilk kez geçen shell dışında bi yerden aytemizden benzin aldım pis benzin mi vardı acaba off.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

İnşallah bizde görürüz bunları bi gün Mehmet abi :)

İnşallah ben azaltmak için kurcalarken iyice bozdum :(

Yorum bağlantısı
Ahmet Yılmaz (KAMERACI)

Bu sabah çok garip bir problem yaşadım ve çok korktum az kalsın kaza yapıyordum. aracı çalıştırdım o kadar titremeli çalıştı ki d'ye aldığımda anlatamam böyle stop edecekmiş gibi oldu gaza bastığımda boşa aldım biraz bekledim falan düzelir gibi oldu yola çıktım köşeyi döndüm ışıklarda durdum tam hareket edecem gaza basıyorum gitmiyor araç iki taraftan arabalar sıkıştırdı neredeyse çarpıyordu biri bıraktım gazdan ayağımı sonra biraz bastım gaza eksozdan pat diye bi ses geldi sonra normal gitmeye başladı araba. Bu dediğim sorunları sadece benzinde yapıyor lpg'de hiç bir sorun yok. Sizce neden yapıyor olabilir. Korkuyorum arabaya binmeye

EKZOZDA PATLAMA

Egzozda patlamanın meydana gelmesi, tüfek patlamasına benzeyen şiddetli bir ses çıkarır. Bu patlama, ateşlemenin değişik sebeplerle kesilmesinden ileri gelmektedir. Aşağıda bu sebepler önem sırasına göre belirtilmiştir.

1- Ateşlemenin birinci devresinde zaman zaman kesilme vardır. Bu halde ampermetre ibresi dinamo şarj ederken sıfırın sağına çok kaçarak fazla şarj gösterecektir.

2- Ateşleme birinci devresinde kısa devre vardır. (Ampermetre ibresi sola saparak dinamo şarj ederken deşarj gösterecektir).

3- Bobin içinde, ikinci devrede, yahut bobinle distribütör arasında kısa devre vardır.

4- Eğer egzozda bir kaç patlama duyulduktan sonra, muayyen bir süre hatta bir kaç gün ses duyulmuyor, sonra yine duyuluyorsa, kondansatör arızalıdır

alıntıdır

Yorum bağlantısı
Ozan Akkaya

Problem aynı mı bilmiyorum ama benzeri durumu bende yaşadım. Aracın gazi bittiğinde benzine geçti, bir süre sonra gaza bastığım halde araç stop edecekmiş gibi titremeye başladı. Depo içi yakıt pompasının yanına sıkışan 70 lirayı çıkarınca düzelmişti.

Yorum bağlantısı
Bora Kılıçoğlu

Bugün hiçbir sorun olmadı araçta o dün eksozdan gelen patlama sesi gibi gelen sesten sonra şu an düzgün çalışıyor sadece biraz titreşimli çalışıyor gibi olsada çok şükür dünkü gibi değil.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...