İçeriğe Yönlendir

Ford Mondeo Anormal Yakıt Tüketimi

Bora Kılıçoğlu

Recommended Posts

Onur Bilseloğlu

Ben de çok uzun zamandır yoktum; ama konuda da pek gelişme olmamış gibi.

Nedir acaba son durum?

Yorum bağlantısı
Cem Yılmaz

bu konu altında sormam uygun olur inşallah 97 modeo hb 203 binde benzinle hiç ölçmedim aracı ama lpg de boş depoya aldığım 40 liralık opet aygaz euro lpg ile 135 km gittim bunun 10 km'si kalkışlarda falan benzin olsa 125 km yol yaptım diyelim ve lpg sinyalle bitti.

hesabıma göre 32-33 kuruş yakmakta şehir içi tamamen iş-ev güzergahım 2-3 lambada dur kalkım var yol boyunca birde trafik tabii çok değil ama yinede var

sizce nasıl durum

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

bu konu altında sormam uygun olur inşallah 97 modeo hb 203 binde benzinle hiç ölçmedim aracı ama lpg de boş depoya aldığım 40 liralık opet aygaz euro lpg ile 135 km gittim bunun 10 km'si kalkışlarda falan benzin olsa 125 km yol yaptım diyelim ve lpg sinyalle bitti.

hesabıma göre 32-33 kuruş yakmakta şehir içi tamamen iş-ev güzergahım 2-3 lambada dur kalkım var yol boyunca birde trafik tabii çok değil ama yinede var

sizce nasıl durum

Aracınız 2000 cc mi 1600 cc mi?

LPG litre fiyatı ne kadar?

Hava sıcaklıklar ne durumda?

Yorum bağlantısı
Cem Yılmaz
(düzenlendi)

merhabalar, aracım 2000cc

lpg litre fiyatı yanlışım yoksa 2,65 tl idi bugün

yaşadığım yer bursa derece 8-10 arası

tarihinde Cem Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Mehmet Giren

Tam benim yakıt değerlerime uyuyor şehir içi. Bende 32 lt lpg ile 170-190 km arası ancak gidiyorum.

28 litre lpg ile karışık çoğu şehir dışı 270 klometre yaptım 1997 mondeo GHİA otomatik

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

28 litre lpg ile karışık çoğu şehir dışı 270 klometre yaptım 1997 mondeo GHİA otomatik

Şu anda 220 km gidiyor. Aracı daha rahat kullandığım için.

Yorum bağlantısı
Mehmet Giren

cruz kontrolde 90 sabit hız  olarak yaptım ben 1 ay önce.. diyelim 1 saat 90 gittiysem 1 saat 100 e çıktım bana iyi geldi yakıt.

:nazar:

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Kazım Güblük

Konuyu biraz hortlatmış gibi olucam ama, 98 model ford mondeom 34 lt gaz ile 3150 den alınmış olup,uzun yolda genelde hız sabitleyici kullanılarak 90 km hızla 410 km yol yaptı,km de 260 bin yakmış,sizce normal mi arkadaşlar...

Yorum bağlantısı
Misafir

Konuyu biraz hortlatmış gibi olucam ama, 98 model ford mondeom 34 lt gaz ile 3150 den alınmış olup,uzun yolda genelde hız sabitleyici kullanılarak 90 km hızla 410 km yol yaptı,km de 260 bin yakmış,sizce normal mi arkadaşlar...

yolun durumuna,yokuş mu düz mü ona bağlı
Yorum bağlantısı
Kazım Güblük

yolun durumuna,yokuş mu düz mü ona bağlı

afyon-fethiye yolu, yolun geneli düz hatta fethiyeye inerken bayır aşağı diyebilirim.

Yorum bağlantısı
Kazım Güblük

Az biraz fazla gibi.ama mk2lerde soyle bir durum var,100-120 altinda yakiyor :)

deneme amaçlı 90 ile hız sabitleyici kullanmıştım,demek ki bundan sonra eskisi gibi tam gaz devam:)

8.2 lt/100km lpg yakmış normal, 260bin ne demek?

normalse sorun yok,şimdiki tl hesabımıza göre 26 kuruş olup,eski tl hesabımıza göre 260 bin demek :)

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
erdal edim
(düzenlendi)

Arkadaşlar konu eski ama yinede yazmak istedim.

yeni aldığım1997 mondeo otomatik arabamı sırf yakıtı yüzünden satma noktasına geldim.

burada aynısını kullanan bir arkadaşla kıyasladık onun neredeyse iki katını yakıyorum.

köyden ilçeye gidip geliyorum,yani dur kalk yok.21-22 litre gazla 120 km gidiyor ve bitti.bu otobanda uzun yolda da böyle.benzindede aynen aşırı yakıyor.bujiler ve kablo iyi şanzuman kaçırmıyor egzos yeni değiştirdim.şaştım artık resmen.bu çevrede anlayan da yok.tecrübesi olan arkadaşlar:sorun ne olabilir

tarihinde erdal edim tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasen Kara

Arkadaşlar konu eski ama yinede yazmak istedim.

yeni aldığım1997 mondeo otomatik arabamı sırf yakıtı yüzünden satma noktasına geldim.

burada aynısını kullanan bir arkadaşla kıyasladık onun neredeyse iki katını yakıyorum.

köyden ilçeye gidip geliyorum,yani dur kalk yok.21-22 litre gazla 120 km gidiyor ve bitti.bu otobanda uzun yolda da böyle.benzindede aynen aşırı yakıyor.bujiler ve kablo iyi şanzuman kaçırmıyor egzos yeni değiştirdim.şaştım artık resmen.bu çevrede anlayan da yok.tecrübesi olan arkadaşlar:sorun ne olabilir

Balatalar ne durumda acaba. Disklerde sıkışma, giderken zorlanma felan hissediliyor mu. Kullanıcıya göre de değişir ama sizinki gerçekten iki kat fazla tuketim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mehmet Dursun

Arkadaşlar merhaba. Bende 2000 model mondeo ghia (otomatik) ile aranıza katıldım. Depoyu fulledim lpg olarak ve 200 km sonra yeniden fulledim. Sonuç Felaket 200 km de 38.70 lt lpg harcamışım. 84 tl tuttu. 100 km de 19.35 litre km de 42 kuruş. Bu ilk arabam acemi sayılırım fakat kullanıma göre bu kadar artar mı acaba. ben forumlarda hep şehir içi 11-11,5 litre şehirler arası 7-7,5 litre olarak okumuştum. Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu arada aracı bakıma götürdüm.

İlk iş olarak lastikler baya eskiydi, lastikleri 4 ü Continental 195/65 R15 91H ContiPremiumContact 5 ile yenilendi.

1- Hava filtresi, polen filtresi, yağ filtresi değiştirildi.

2- Motor yağı ve şanzuman yağı değiştirildi.

3- 4 Buji değiştirildi. Bujiler mahfolmuş.

4- Sağ Aks keçesi değiştirildi, yağ kaçırma probleminden

5- Subab contası değiştirildi, yağ kaçırma probleminden

6- Triger kontrol edildi. V kayış, klima kayışı kontrol edildi

7- Ön-Arka disk balatalar değişti.

8- LPG gaz filtresi ve sıvı lpg filtreleri değiştirildi. Gaz ayarı yapıldı.

Bakalım yakıt düşecekmi? yada nereye kadar düşecek? Buradan paylaşacağım inşallah. Herkese Saygılar.

UZMAN SORUSU: Bakım esnasında akü kutup başı çıkarılınca teyp code istedi. Şu an çalışmıyor. Bilen varsa cevaplarsa sevinirim.

Yorum bağlantısı
Sinan İlter
(düzenlendi)

Benim arabada ortalama 40 lt yakıtla 270-290 km arası yol gidiyorum.

Km de 14 kuruşa geliyor.

Normalmi?

Ama şehir içi kullanım. 

Nornalmi bilmem karşılaştırısınız diye yazdım.

tarihinde SİNAN İLTER tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Arkadaşlar merhaba. Bende 2000 model mondeo ghia (otomatik) ile aranıza katıldım. Depoyu fulledim lpg olarak ve 200 km sonra yeniden fulledim. Sonuç Felaket 200 km de 38.70 lt lpg harcamışım. 84 tl tuttu. 100 km de 19.35 litre km de 42 kuruş. Bu ilk arabam acemi sayılırım fakat kullanıma göre bu kadar artar mı acaba. ben forumlarda hep şehir içi 11-11,5 litre şehirler arası 7-7,5 litre olarak okumuştum. Yorumlarınızı bekliyorum.

İlk iş olarak lastikler baya eskiydi, lastikleri 4 ü Continental 195/65 R15 91H ContiPremiumContact 5 ile yenilendi.

Bakalım yakıt düşecekmi? yada nereye kadar düşecek? Buradan paylaşacağım inşallah. Herkese Saygılar.

UZMAN SORUSU: Bakım esnasında akü kutup başı çıkarılınca teyp code istedi. Şu an çalışmıyor. Bilen varsa cevaplarsa sevinirim.

Bakımdan sonra tekrar ölçer misiniz.

Benim arabada ortalama 40 lt yakıtla 270-290 km arası yol gidiyorum.

Km de 14 kuruşa geliyor.

Normalmi?

Ama şehir içi kullanım.

Nornalmi bilmem karşılaştırısınız diye yazdım.

Hesabınız yanlış 40 litre gaz

270 290 km de 14 kuruş yapmaz, zaten bu değeri yakalayacak Mondeo yok.

Yorum bağlantısı
Hasen Kara

İlk iş olarak lastikler baya eskiydi, lastikleri 4 ü Continental 195/65 R15 91H ContiPremiumContact 5 ile yenilendi.

Teybi sökün, üzerinde kod yazması lazım. Yada ford servislerde oluyor diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Sinan İlter

Bakımdan sonra tekrar ölçer misiniz.

Hesabınız yanlış 40 litre gaz

270 290 km de 14 kuruş yapmaz, zaten bu değeri yakalayacak Mondeo yok.

Yanlış yazmışım km de 13-14 lt yapıyor.227-28 kurş yapar.

Şimdi doğru oldu galiba.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Murat Pak

Yanlış yazmışım km de 13-14 lt yapıyor.227-28 kurş yapar.

Şimdi doğru oldu galiba.

bende 2010 yılında 98 ov mondeo ghia vardı yakıt tüketimi şehir içinde 100 km.de 11 lt yi geçmemiştir hiç ve ben epey sıkıştırırdım ov mondimi. overdrive modunda 180 i gördüğüm çok olmuştur. Bu aracımla uzun yolu çok denemişimdir, çok hızlı da gitsem 110 km/s hızı geçmesem de hep aynı yakmıştır. Bu bana hep ilginç gelmiştir. 

Şu anda da 94 glx manuel var yakıtı kışın 12,5 litreleri buluyor yazın ise ortalama şehir içi 10 lt. civarında yakıyor. lpg taktıralı 10 ay kadar oldu. 40-42 lt yakıtala en fazla 370 km. yol yapmıştım, o da lpg sistemi ilk takıldığında :) şimdilerde genel olarak 340 km yol yapabiliyorum, tabi bunlar şehir içi ve istanbul /anadolu trafiğinde.

Hava soğukken genelde araç gürültülü ve çekişten düşmüş vaziyette çalışıyor. Bu nedenle kışın yakıtın arttığını düşünüyorum. Sıcak havalarda ise çok sessiz ve gaz pedalına dokunduğumda öne atılan bir araca dönüşüyor. yaz da olsa akşam saatlerinde özellikle deniz seviyesinden biraz daha yükseğe çıktığımda araç yine gürültülü çalışmaya başlıyor. bu sorunu halledebilirsem yakıt sanırım bir miktar daha düşecek.

Bu konuyla ilgili de forumda bir başlık açmayı düşünüyorum, bakalım tecrübe edinen çıkacak mı?

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Hasan Karadaş

2000 model ford mondeo ghia ov. aracımın anormal bir yakıt tüketimi var geçen hafta sonu fatih ve osman ustanın yanına gidip buji buji kablosu ve triger setini değiştirmeme rağmen yakıt tüketiminde olumlu bir değişme olmadı maalesef. Fakat gidişi artık 10 numara. Yakıt tüketimim ise şu şekilde 10 litre benzinle yaklaşık 65 km şehir içi gidebiliyorum maksimum. 20 litre lpg ile ise yaklaşık 120 130 km gidebiliyorum şehiriçi. Sizce bu denli anormal bir yakıt tüketiminin sebebi ne olabilir. Bütün filitreler yağ vs de yeni değişti aklıma hiç birşey gelmiyor artık yardımlarınızı bekliyorum.

bobinide değiştir faydası olur

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...