İçeriğe Yönlendir

Ford Mondeo Anormal Yakıt Tüketimi

Bora Kılıçoğlu

Recommended Posts

uzun yol ve 100 :) ups :)

benden .çok uzak değerler bunlar ;)

Ertan abi önce emin olmak lazım :D Yakıta etkisi olcakmı diye ;)

Performasnından bi şikayetim yok çünkü...

Arabanın içinde 19 aylık bi minik olunca 100 bazen çok mu acaba dediğim bile oluyor.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Araç düz vites. litresi 2,4 küsür iken 22 kuruş hesaplamıştım uzun yol.

(bujiler-buji kabloları- hava filtresi yağ filtresi yeni orjinal)

Geçen ay yani nisan başında kışlık lastikle tamamen dolu bagaj ve 4 kişi ile 120'yi geçmeden Kayseri-Ankara gittim. 8 litre yaktı. Daha dikkat ederek gitmedim. Dikkat ederek gitsem 7,5 litre civarı yakıyor. Şu sıralar hep şehir içi ve geç kaldığım için sakin sürmeden gidiyorum, 10 litre yakıyor. yani depo 36 litre alıyor ve 370-380 km civarı gidiyor.

İlkay Bey bosch lpg bujisi ve orijinal buji kablosunu deneyin derim.

Yorum bağlantısı

Geçen ay yani nisan başında kışlık lastikle tamamen dolu bagaj ve 4 kişi ile 120'yi geçmeden Kayseri-Ankara gittim. 8 litre yaktı. Daha dikkat ederek gitmedim. Dikkat ederek gitsem 7,5 litre civarı yakıyor. Şu sıralar hep şehir içi ve geç kaldığım için sakin sürmeden gidiyorum, 10 litre yakıyor. yani depo 36 litre alıyor ve 370-380 km civarı gidiyor.

İlkay Bey bosch lpg bujisi ve orijinal buji kablosunu deneyin derim.

Sizin tabloya göre benim yakıtım muazzam fazla. Buji kabloları orjinal. Fakat bujiler de orjinal. Motorcraft. Lpg bujisi değil sanırım. Yakıt düşürür diyorsanız dediğiniz gibi yapayım. Bahsettiğiniz bujinin kodu varmı acaba Mahmut Bey?

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Akşam yazayım ya da lpg bujisi konusu vardı, oradan bakabilirsiniz, çıkmam gerekiyor.

Yorum bağlantısı

Akşam yazayım ya da lpg bujisi konusu vardı, oradan bakabilirsiniz, çıkmam gerekiyor.

Tamam teşekkürler.

Yorum bağlantısı

Hala carbon cleaner'a cvp alamadık ama :D

Etkilermiki acep yakıtı ;P

Birde tüm sesnörler temizlenmiş oluyormu ?

Yorum bağlantısı

Hakan Bey,

Tüketim fazla. En azından aldığınız litre miktarından gazı 10 ile çarpıp, 10-20 eksiğini görmeniz lazım. 45lt gaz alıyorsa araç, 45x10=450km 450km-20=430km civarı normal sayılabilir. Biraz sıkıştırılırsa, klima açılırsa 410km diyelim.

Carbon clean araç enjektörlerine yararlı ancak, lpg enjektörlerine nasıl bir fayda sağlayabilir bilmiyorum? EN nihayetinde benzin yerine bu sıvı aracın motor ve enjektörlerini temizleyecek. Zaten araçta çekiş problemi vs. olsa bu işlem daha iyi olur.

Akü'nün kutup başını söküp, bir gün benzinli kullanım ile aracın normal benzin tüketim değerlerine bakmak lazım. Eğer benzin 11-13lt'yi buluyorsa 100km'de, akşam aşırı trafikte normal sayılabilir. LPG'de 13-15,5lt civarında bir tüketim oluşur.

Genel olarak 2.0lt motor hacmine sahip bir aracın uzun dönem yakıt tüketimi 10lt/100km'dir. Gaz tüketimi de 12lt/100km civarı olur. Ankara LPG fiyatı 2,20lt'dersek ortalama; 26,5TL/100km, km'de ise 26,5krş tüketimi olması normaldir. Bu hesap şehir içine uyar. Şehir dışında 120km üzeri zorlanmazsa daha ekonomik olur. DAha yüksek hızlarda ise şehir içi tüketime denk sonuçlar ortaya çıkar.

Bana kalırsa, aracınızda LPG ile ilgili bir kalibrasyon sıkıntısı mevcut. Bunun tespiti için ise önce muhakkak motorun sıhhati sorgulanmalı ve en azından hesaplanılabilir bir km ile benzin tüketimi gözlenmeli.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı

Evren bey ;)

Depo bitmek üzere zaten...

O zaman gaz almayıp ortalamayı sıfırlayıp 100 km kadar benzinde kullanayım Yada 1 2 gün kadar?

O zaman yol bilgisayarı ortalama Ankara trafiğinde (13 15 km'lik yolu 45dakikadan hesaplamak kaydıyla) 13ü' geçmesse Sorun lpg kitinde yada kalbirasyonda Doğrumu anladım ?

Yorum bağlantısı

Yanlız kutup başını sök yarım saat 1 saat sonra tak.İlk 7,8 km falan benzin ile normal litre oranlarını alırsın sonrasında benzin menzilini kontrol et.Teyp kodu cam,kapı vesaire bunlar ilede mecburen tekrar ugraşacaksın.

Yorum bağlantısı
Eray Eski

Evren bey ;)

O zaman gaz almayıp ortalamayı sıfırlayıp 100 km kadar benzinde kullanayım Yada 1 2 gün kadar?

O zaman yol bilgisayarı ortalama Ankara trafiğinde (13 15 km'lik yolu 45dakikadan hesaplamak kaydıyla) 13ü' geçmesse Sorun lpg kitinde yada kalbirasyonda Doğrumu anladım ?

en azindan motorun orjinal benzinli halde saglikli calisip calismadigini olcebilmeniz icin yol bilgisayari var. ;)

simdilik yapilacak sey benzin degerlerinin normal olduguna lpg ustalarini inandirmak. lpg ustalari her aksilikte hemen tamirciye gonderiyor motorda sorun var diye :angry:

rolanti dalgalanir yada hafif titreme olur , lpg ustasinin degismez cevabi buji , buji kablosu, bobin arizali

arac cok yakiyor deriz usta hemen arac benzindede cok yakiyordur lpg de sorun yok der.

vs. vs. vs....

kuzenimin aracinda bihayli ugrastik lpg sorunlariyla. en son gitti dizel G. punto aldida kurtuldu :) cok sukur mondeo uzmuyor bu konuda beni :nazar:

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Tamam teşekkürler.

Bir kaç tane yazayım, oralardan bakın

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/159314-lpgde-buji-ve-yag-degisimi-buji-tirnagi/page__view__findpost__p__987383

Emmi mk2 varken bu bujilerden almıştı, onun yorumları da var.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/226587-lpg-de-buji-tirnak-araligi-daraltilmasi/page__hl__%2Btırnak+%2Baralığı__fromsearch__1

Bizim araçlara olan buji bu, ama siz yine teyit ettirin.

http://www.oto-parca.net/CNGLPG-Buji-0242236574,PR-67.html

Buji bir ara 5 avroydu, zamlanmış.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Yanlız kutup başını sök yarım saat 1 saat sonra tak.İlk 7,8 km falan benzin ile normal litre oranlarını alırsın sonrasında benzin menzilini kontrol et.Teyp kodu cam,kapı vesaire bunlar ilede mecburen tekrar ugraşacaksın.

Aracın kullanım kitapçığı arasında teyp kodu var onda sıkıntım yok oktay abi...

Ben 1 2gün sadece benzinde kullanayım Hatta yarın öğlen kutup başını söküp akşam iş çıkışı takarım oda kolay.

Yalnız kapı veya camlardaki uğraşmayı anlamadım ben abi :)

en azindan motorun orjinal benzinli halde saglikli calisip calismadigini olcebilmeniz icin yol bilgisayari var. ;)

simdilik yapilacak sey benzin degerlerinin normal olduguna lpg ustalarini inandirmak. lpg ustalari her aksilikte hemen tamirciye gonderiyor motorda sorun var diye :angry:

rolanti dalgalanir yada hafif titreme olur , lpg ustasinin degismez cevabi buji , buji kablosu, bobin arizali

arac cok yakiyor deriz usta hemen arac benzindede cok yakiyordur lpg de sorun yok der.

vs. vs. vs....

kuzenimin aracinda bihayli ugrastik lpg sorunlariyla. en son gitti dizel G. punto aldida kurtuldu :) cok sukur mondeo uzmuyor bu konuda beni :nazar:

Aynen öyle 2.0 otomatik Ee bide basıyosan yakar abi!

Ben bunu bi test edeyim. sonuçları yazıcam.

dediğiniz gibi benzinde kullanırken (sadece benzinde) 13ü geçmezse ortalama tüketim o zaman vay geldi lpg'cinin haline...

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Evren bey ;)

Bir iki gün benzinli kullanım, yakıt tüketiminizi ölçmeniz için yeterli Hakan Bey. Oktay Bey açıklamış, akü kutup başlarını söküp beklemek, aracın bozulmuş olabilecek benzin tüketim datasını ecu'den silecek. İlk km'ler sizin kullanışınıza göre, aracın benzin kalibrasyonunu yapması ile geçecek. Daha sonra tüketim değerinizin ortalaması oluşacak. Benim sattığım Mk2 Mondeom sağlıklı bir araçtı ve Ankara'da gördüğü en yükek tüketim değeri yol bilgisayarı üzerinden 13,2lt olmuştur.

Normal yol bilgisyaraınızda gördüğünüz ortalama tüketim en son sıfırlamadan, o anki kullanımınıza kadar olanı ölçerken, gizli menü ile girdiğinizde gördüğünüz ortalama tüketim ise, son kontak açıştan itibaren tüketimi verir. Yani gözlemleme sırasında, kısa mesafelerde kullanım olacaksa ikinci menü ile de takip edebilirsiniz.

Eğer tüketim değerleriniz 13'leri aşıyorsa; o zaman motor ile ilgili bir problem aranılabilir. Bu gibi durumlarda, buji, buji kablosu ve bobin triosu ilk değişmesi gerekenler olarak göze çarpar. Daha sonra, oksijen sensörü, maf sensörü, hatta katalizöre kadar bir takım kontroller gerekli. 2000 model Ghia kullandığınız için arıza lambanız yok. Bu nedenle aracın arıza kodu verip vermediği sadece bilgisayara bağlanarak anlaşılacak ve arızanın koduna göre, şüpheli sensör veya parçalar gözden geçecek.

Mondeo'nun sağlam bir motoru olduğu için, motorun içindeki mekanik pek şüpheliler arasında girmez. Aracınızın kondisyonu dolayısıyla fikrimi yeniden beyan etmem gerekirse, sorun bence kitinizde.

Kendi Mazdam'da rolanti problemi dolayısı ile kelebek üstündeki potansiyemetreden devrin bir şekilde hareket halinde iken 1.500d/d'nin altına düşmemesini sağladık. Araç durduğu anda 1sn'de 900d/d'ya düşüyor. Buna rağmen aracın yakışı çok farketmedi diyebilirim. Sonuçta motor ile alakalı olarak tüketimin ortalamaları değiştirecek şekilde yükselmesi için ciddi sıkıntılar olması lazım ve bunlar sadece yakıt tüketimi artışına yol açmaz. Başka emareler vermesi gerekir. Sizde bu sorunlar olmadığı için lpg kiti diyorum ancak kesin tanı için de benzinde kullanarak test sizin içinizi rahatlatır.

Saygılarımla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Harika bi cvp olmuş...

Yarın öğlen kutupbaşını söküp Akşam iş çıkışından itibaren 2gün deniyorum aracı.

Araç orjinal 110.000'de.

Komple servis bakımlı hatta motoru ölçtüğümüzde yanlış hatırlamıyorsam 130 veya 140 gibi bi değer vermişti 4'üde.

Kiti zaten yeni taktım.

2gün içindeki değerleri yazıcam.

Yorum bağlantısı

kutup başını sökmeye gerek yok. sigorta kutusunda (hava filtresinin yanındaki) 3 amperlik sigortayı sökün 2 dk sonra takın. Ne teyp ayarları gider ne cam ayarları. O direk beyin sigortası.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Teşekkür ederim. Seri numarasını aldım bakalım burada yoksa netten alırım.

linkteki siteyi telefonla arayın parça numarasını teyit etsinler.

Yorum bağlantısı

Aracı bugün akşam iş çıkışı benzinde kullandım.(halada benzinde)

13 14km'lik yolu yine 40 dakikada geldim. Kızılay cebeci trafiği ;)

Daha sonra akşam 8 gibide dışarı çıktım konya yolu akıcıydı bu iki yolum ortalama 45km'lik bir yoldu.

Eve gelip stop ettiğimde 12.4 gösteriyordu ortalama.

yarın sabah ve akşamda gazı kullanmayıp benzinle devam edicem Muhtelemen sabah trafiğim ve akşam trafiğim komple dengelenmiş olacaktır ve asıl sonuç yarın akşam çıkacak gibime geliyor.

Tabi bu bana göre ;)

Yorum bağlantısı

Aracı 2 gündür benzinde kullanıyorum.

Sıkışık ankara trafiğinde 13.1'i geçmedi.

Ara ara 10lara düşüp 13'lere çıktı.

Ama 13'ü geçmedi.

bu arada carbon cleaner'da uygulamak aklımda var bosch serviste...

Sanırım sorun kitin bi yerde bi hatasında.

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...

:)

Zaten yazmışım buraya :D

Bi daha okumuş oldum.

Ya kiti söküp atacam,Yada arabayı satacam.

Yorum bağlantısı
Mesut DÜLEK

2000 model ford mondeo ghia ov. aracımın anormal bir yakıt tüketimi var geçen hafta sonu fatih ve osman ustanın yanına gidip buji buji kablosu ve triger setini değiştirmeme rağmen yakıt tüketiminde olumlu bir değişme olmadı maalesef. Fakat gidişi artık 10 numara. Yakıt tüketimim ise şu şekilde 10 litre benzinle yaklaşık 65 km şehir içi gidebiliyorum maksimum. 20 litre lpg ile ise yaklaşık 120 130 km gidebiliyorum şehiriçi. Sizce bu denli anormal bir yakıt tüketiminin sebebi ne olabilir. Bütün filitreler yağ vs de yeni değişti aklıma hiç birşey gelmiyor artık yardımlarınızı bekliyorum.

28 lt ile 300-320 km gidiyorumm

Yorum bağlantısı
Onur Durmaz

Bence kiti sök gitsin :) şaka bir yana yüksek tüketim devam ediyormu hala? Hergün Bornova-Çiğli AOSB arası gidip geliyorum 44 km yol yapıyorum ortalama değerim 10.2 litre.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

:)

Zaten yazmışım buraya :D

Bi daha okumuş oldum.

Ya kiti söküp atacam,Yada arabayı satacam.

SOnuç kötümü. Usta ne yaptı.

Bence kiti sök gitsin :) şaka bir yana yüksek tüketim devam ediyormu hala? Hergün Bornova-Çiğli AOSB arası gidip geliyorum 44 km yol yapıyorum ortalama değerim 10.2 litre.

Uzun yol değeri ise MK3 ile neredeyse aynı.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...