İçeriğe Yönlendir

Ford Mondeo Anormal Yakıt Tüketimi

Bora Kılıçoğlu

Recommended Posts

Emre Cetin

Bende takılı olanın kaç barlık olduğunu nasıl anlayabiliriz acaba brc var benim araçtada.

Yorum bağlantısı

Bunun dogrulugunu en iyi anlyacagın curuz varsa uzun yolda yokuş rampada anlıyorsun.Lpg montajı düzgünse inanın benzinle gidiyorsunuz hissini alıyorsunuz.

Abi it gibi gidiyo Diye bi terim varya :)

hah işte öyle benimki :D

Ama anlamadığım neden bu kadar yakıyor?

43 litre 280 km. yol :s

Boşu boşuna bunun için buji buji kablosu ve bobin değiştirdim ya :D Sağlam parçaları değiştim...

Aklıma şimdide rolanti sensörü falan temizlemek geliyor ? işe yararmı ki ?

Bende takılı olanın kaç barlık olduğunu nasıl anlayabiliriz acaba brc var benim araçtada.

Regülatörün üstünde yazar.

1200mbar 1500mbar gibi.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Filtrelerini zamanından önce değişin yeterli.Lpg temiz ise bence regulatörde sıkıntı olmaycaktır.

Her 10 km de bir filtreyi kendim değiştiriririm. Hatta çıkan filtreler temiz olur ama yine de değişirim. Bir kere hafif kararmaya başlamış, ben de lpg aldığım yeri değiştirdim.

Üstünde yazması lazım

Abi it gibi gidiyo Diye bi terim varya :)

hah işte öyle benimki :D

Ama anlamadığım neden bu kadar yakıyor?

43 litre 280 km. yol :s

Boşu boşuna bunun için buji buji kablosu ve bobin değiştirdim ya :D Sağlam parçaları değiştim...

Aklıma şimdide rolanti sensörü falan temizlemek geliyor ? işe yararmı ki ?

Regülatörün üstünde yazar.

1200mbar 1500mbar gibi.

Öyle yakışa iyi gitmesi lazım.

Yorum bağlantısı

Mahmut lpg filtreleri değişimi olacak. :good1:

Hakan ince bi kusur var ama.Bu işte oksijen sensörü,maf ,Hava almayan hortumlar baglantılar çok önemli .Kat hala aktif ise buda etkili.Egr iptali biraz daha rahatlatıyor ama yakıta fazla etkisi yok diye gördüm.

Mk2 mondide karter hortumu en çok sorun yapan parça diye düşünüyorum.Yırtılmaya çatlamaya çok müsait bir kısımda bulunuyor.Rolantiyide etkiler yakıtıda etkiler.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Mahmut lpg filtreleri değişimi olacak. :good1:

Hakan ince bi kusur var ama.Bu işte oksijen sensörü,maf ,Hava almayan hortumlar baglantılar çok önemli .Kat hala aktif ise buda etkili.Egr iptali biraz daha rahatlatıyor ama yakıta fazla etkisi yok diye gördüm.

Mk2 mondide karter hortumu en çok sorun yapan parça diye düşünüyorum.Yırtılmaya çatlamaya çok müsait bir kısımda bulunuyor.Rolantiyide etkiler yakıtıda etkiler.

Evet Oktay abi, lpg filtresi

Yorum bağlantısı
:good1:

karter hortumu değişti zaten :) Sakız gibi olmuştu ama yine aynı. Hemde orjinalini bulduk parçacıdan ;)

Kat. aktif.

Sensörleri temizletsekmi :s

Yakıttan başka hiç bişi bu arabadan beni soğutamaz ;)

Çalışmayan en ufak bi yeri yok meretin :)

Yorum bağlantısı

Oksijen ve maf temizligi kesinlikle şart.Kat temizligide şart.

Hakan bu tertemiz Mondeo'ya nazar degmesin asla sogunacak araç degil. :nazar: :nazar: :nazar: :nazar: Sen baktıgın sürece dahada zevk ile bineceksin.

Yorum bağlantısı

Merhabalar ;

Ben de son 7 senedir 1998 ghia hatchback ov. kullanıcısıyım.Başımı çok ağrıttı ,en son satmaya karar verdim,ilanı verdim tüm yaptırdığım işlemlerle ilgili detaylı bilgi verdim ama aynı ayarlarda alabileceğim bir araç bulamadığım için 2 ay sonunda ilanı kaldırdım.Yakıtla ilgili olarak 8 ay öncesine kadar benzinli şekilde kullanıyordum ki gerçekten cebime oldukça zarar veriyordu.Hatta bir ara oksijen sensörü arızası sebebiyle 30 TL'lik benzinle 35 km yaptım ve yolda kaldım.Arıza yaptığını düşünürken benzin koyup denemek istedim ve benzini koymamla araç çalıştı :) tabi direk servise gidip oksijen sensörünü değiştirdim.Söylemiş olduğum gibi , 8 ay kadar önce BRC marka lpg taktırdım.İlk başlarda deneme amaçlı farklı istasyon ve markalardan lpg alımı yaptım ancak uzun zamandır aygaz euro lpg dışında gaz kullanmıyorum.Şuanda 2.19 TL/litre fiyatla depoyu tamamen bitirerek yeniden tamamen dolduruyorum.depo 43 litre ancak 40 litre gaz dolumu yapıyor o da 88.00TL'ye doluyor anlamına geliyor. Tam dolu gaz ile 250-280 km arası yol yapıyorum ve bu yol hep şehir içinde yapılıyor(ev-işyeri arası 12 km.) Şehir içi ve şehir dışı karışık yol yaptığımda ise 88 TL'ye 360 km'lik menzilim oluyor.Saygıdeğer ustalarım,abilerim yakıt durumum konusundaki yorumlarınızı alabilir miyim?

Ayrıca araçta sürekli bir rölanti oynaması mevcut,ancak bu durum sadece benzin depom çeyrek ve daha az olduğu zamanlarda yapıyor.Bir de unutmadan,sürekli lpg de yakışımda artış meydana geliyor ve iki haftada bir gidip ayar yaptırmam gerekiyor.Lpg ayarı yapan firma aracıma lpg sistemini uygulayan kişiler.Bu ayar değişikliğinin aracın rölanti düzensizliğinden kaynaklandığını söylediler.Bu konuyla ilgili de yardımlarınızı rica ediyor.Aracım 152.000 km. bakımlarını yeni yaptırdım,castrol magnatec 5w 30 yağ kullanıyorum şuanda.

Şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı

Ayrıca araçta yapılan işlemler ve değişiklikler aşağıdadır :) Askerlik sebebiyle biraz fazla yattı da araç :))

Bakımda değiştirilen parçalar aşağıdaki gibidir

·
Otomatik Şanzuman Vites Seçici
·
Westinghouse Hortumu
·
Fren Diskleri
·
Termostat Ve Termostat Gövdesi
·
Rölanti Kontrol Valfi
·
Direksiyon Basınç Sensörü
·
Enjektör Tesisatı
·
Komple Gaz Kelebeği Ve Boğazı
·
V Kayış Gergileri
·
Ön Düzen (Salıncak,Rot Başı,Aks Kafası Vb.)
·
Sol Arka Teker Bilyası
·
Yağ,Benzin,Hava,Polen Filtre Takımları
·
Fren Hidroliği,Şanzuman Yağı,Motor Yağı,Direksiyon Yağı
·
Bujiler Ve Buji Kabloları
·
Farlarda Kararmalar Olduğundan Yenilenmiştir.
·
Katalizör ömrü dolduğundan ve ses yapmaya başladığından 27.02.2012 tarihinde yenisi ile değiştirilmiştir.
·
Marş motoru tamamen elden geçirildi.
·
Aküsü 27.05.2011 tarihinde değiştirildi(60 A İnci Akü)
Yorum bağlantısı

Oksijen ve maf temizligi kesinlikle şart.Kat temizligide şart.

Hakan bu tertemiz Mondeo'ya nazar degmesin asla sogunacak araç degil. :nazar: :nazar: :nazar: :nazar: Sen baktıgın sürece dahada zevk ile bineceksin.

Boschcar'a versemmi bi gün? :)

Yada bizimkileremi yaptırsam ?

Yorum bağlantısı

Bahadır bey rolanti sorunu hala varsa yapılanlardan sonra yine bişiler aynı şekilde duruyor demektir.Değişenler arasında karter hortumunu göremedim.Gözle kontrolde iyi görünsede degiştirin.Kelebek contasına muhakkak baktırın vidalarını kontrol ettirin.

Hakan emin oldugun yere yaptır. :good1:

Birde Kelebek muhafazası içi göbeginde bulunan conta önemli bunu kontrol ettirin.

Yorum bağlantısı

Aslında bu boschcar'ın carbon clean yapıldığındada tüm sensörler temizleniyor diye biliyorum...

Hondacıya fordu elletmemek lazım :D

Disk balata yada alt takım değil bu iş :)

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Aslında bu boschcar'ın carbon clean yapıldığındada tüm sensörler temizleniyor diye biliyorum...

Hondacıya fordu elletmemek lazım :D

Disk balata yada alt takım değil bu iş :)

Ford servislerinde de detaylı bir motor yapıldığını sylediler bana servis te. ancak yağı falan berbat ettiği için yağ değişim zamanı yapıyorlar. Bir sorun isterseniz

Yorum bağlantısı

Litresi 2,49 tl den 20 tl gaz ile 60 kilometre gidiyor. Halbuki çok sakin kullanıyorum. Bizim buralarda kırmızı ışık hatta yokuş bile yok dümdüz ova. Anlamadığım tarafı gecen hafta lastiklere balans yaptırdım. deneme aşamasında her lastik için ayrı ayrı ana yolda 120-140 km hızlara çıktım sıkıştırıp yine aynı yaktı. Ekonomi yapmaya çalışınca daha çok yakıyor. Uzun yol yakıtından memnunum ama 20 tl ya hiç sıkmadan 60 km sizce nasıl?

Yorum bağlantısı

13 lt yaklaşık. Normal gibi duruyor...

Demekki İzmir de olsam 15 - 16 litrenin altına inmeyecek. Çok sakin kullanıyorum aslında arabayı.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Litresi 2,49 tl den 20 tl gaz ile 60 kilometre gidiyor. Halbuki çok sakin kullanıyorum. Bizim buralarda kırmızı ışık hatta yokuş bile yok dümdüz ova. Anlamadığım tarafı gecen hafta lastiklere balans yaptırdım. deneme aşamasında her lastik için ayrı ayrı ana yolda 120-140 km hızlara çıktım sıkıştırıp yine aynı yaktı. Ekonomi yapmaya çalışınca daha çok yakıyor. Uzun yol yakıtından memnunum ama 20 tl ya hiç sıkmadan 60 km sizce nasıl?

13 lt yaklaşık. Normal gibi duruyor...

mk2 mondeo için sakin kullanımda normal değil. Hele de tarif edilen yolda.

Yorum bağlantısı

Ford servislerinde de detaylı bir motor yapıldığını sylediler bana servis te. ancak yağı falan berbat ettiği için yağ değişim zamanı yapıyorlar. Bir sorun isterseniz

Bu konuda sanki boschcar daha iyi gibi geliyor bana abi...

yakıta etkisi olurmu emin olabilsem hemen yaptıracam :)

Nerdeyse aynı yakıtımız bencede fazla :)

Heleki o bahsettiğiniz gibi düz ve boş yolda benden fazla :D

Hatta benim yol bilgisayarı lpg'de iken 14,5 14,6 ;)

Yorum bağlantısı

Aslında banada öyle geliyor. Yokuşsuz, ışıksız bir belde burası. 80 km ye nadir çıkıyorum. Fakat yakıt bu şekilde. Kit daha 3000 km olmuş belki de olmamıştır. Kalibrasyon iyi. Fakat ş.içi yakıt bu durumda (ş.içi denirse). Uzun yol da yakıtından çok memnunum. 100 ü geçmem ama.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Aslında banada öyle geliyor. Yokuşsuz, ışıksız bir belde burası. 80 km ye nadir çıkıyorum. Fakat yakıt bu şekilde. Kit daha 3000 km olmuş belki de olmamıştır. Kalibrasyon iyi. Fakat ş.içi yakıt bu durumda (ş.içi denirse). Uzun yol da yakıtından çok memnunum. 100 ü geçmem ama.

Uzun yol tüketimi nedir? Araç otomatik değil mi?

Yorum bağlantısı

Uzun yol tüketimi nedir? Araç otomatik değil mi?

Araç düz vites. litresi 2,4 küsür iken 22 kuruş hesaplamıştım uzun yol.

(bujiler-buji kabloları- hava filtresi yağ filtresi yeni orjinal)

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

benim mk2 11 litre civarı yakıyordu benzinde. ona nazaran normal gibi dedim. Demekki benimki de çok yakıyormuş :)

Bu konuda sanki boschcar daha iyi gibi geliyor bana abi...

yakıta etkisi olurmu emin olabilsem hemen yaptıracam :)

Nerdeyse aynı yakıtımız bencede fazla :)

Heleki o bahsettiğiniz gibi düz ve boş yolda benden fazla :D

Hatta benim yol bilgisayarı lpg'de iken 14,5 14,6 ;)

o zaman senden haber bekliyorum, yaptırır da memnun kalırsan bende bosch Car a yaptırayım :good1:

Yorum bağlantısı

uzun yol ve 100 :) ups :)

benden .çok uzak değerler bunlar ;)

Ertan abi önce emin olmak lazım :D Yakıta etkisi olcakmı diye ;)

Performasnından bi şikayetim yok çünkü...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...