İçeriğe Yönlendir

Gıda Sahtekarları Açıklandı

Misafir

Recommended Posts

Ayhan Onaran

Ben baktım biraz markalar hiç tanıdık gelmedi. Bence kafa karıştırmayıp marka ve logoları ön planda ortaya koymaları lazım..Banane şirket adından bilmem neydenn..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Allah nasıl biliyorsa öyle yapsın bunları. Yazık. Aydında 3 firma çıktı. Zeytinyağına pamuk yağı vb. karıştırmışlar. 

Yorum bağlantısı

b118f0dcc83df681a20d7fac8d70f1be.jpg

Ben de arabaya nos bağlayacaktım [emoji14]

Allah bildiği gibi yapsın inşallah, zaten bir çoğu da merdiven altı firma gibi adı sanı duyulmamış firmalar. Ne olursa olsun marka almakta fayda var. Evet onların da ne kadar sağlıklı olduğu meçhul ama en azından daha göz önünde

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Fethiye'de domuz çiftliği var, biz dışarıda her yerden yemiyoruz çünkü domuz çiftliğinin kamyoneti bir çok restoranın önüne yanaşıyor yıl içinde :)

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

Bu listede olmayıpta leş et satan kimler var kimler

Kıymanın kilosu olmuş 44 lira köfte ekmeklerin fiyatı 10 senedir aynı 5-10 tl köftecilere sorsan %100 %100 dana eti abi yağ bile yok diyolar[emoji48]

Yorum bağlantısı

Fethiye'de domuz çiftliği var, biz dışarıda her yerden yemiyoruz çünkü domuz çiftliğinin kamyoneti bir çok restoranın önüne yanaşıyor yıl içinde :)

Domuz eti, dana etinden pahalı.. İsteseler de o iş yaş yani..  ;)

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Domuz eti, dana etinden pahalı.. İsteseler de o iş yaş yani..  ;)

O eskidendir Kerem abi. Şimdi her yerde çiftliği var, eti karışmazsa yağı karışıyor menüye.

Yorum bağlantısı

O eskidendir Kerem abi. Şimdi her yerde çiftliği var, eti karışmazsa yağı karışıyor menüye.

Allah korusun.. 

Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir

Domuz eti hikyeniktir..

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

İzmir Kemeraltından yemek yenmezmiş. :rolleyes:

Kızlarağası Hanı'na yakın bir yer vardı, adını unuttum, et döneri gerçekten iyiydi.

Yorum bağlantısı

Kardeşim yunanistanda yaşıyor ailemde gitti kırmızı et 10 euro ise domuz etide 5 euro Türkiyede de hemen hemen böyledir

Arz talep birazda Mert.. Orada domuz tercih ve üretimi çok daha fazla. Food Network vb seyretmekle geçiyor tüm akşamlarım.. Her 10 programdan en fazla 1 i domuz harici et yapıyor..  ;)

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Kızlarağası Hanı'na yakın bir yer vardı, adını unuttum, et döneri gerçekten iyiydi.

Abi geçen sene benim ablayla anne tavuk  döner yedi hisarönünde. Zehirlendirler bir hafta evde onlara baktım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Abi geçen sene benim ablayla anne tavuk  döner yedi hisarönünde. Zehirlendirler bir hafta evde onlara baktım.

Benzer olayı biz de yaşadık, mümkün mertebe dışarıda bilmediğim yerlerde birşey yiyip içmiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Onemli olan bunlari aciklamakmi yoksa bunlara yaptirimim yapip isletmeleri kapatmakmi ? Eminim bu isletmelet faaliyete devam ediyordur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

2006 yılında bir kamyon at eti yakalamistik Osmaniye de. Savunmalari enteresan idi " abi onu isteyen de var. "

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Et fiyatları altın ile yarışırsa olacağı budur gençler, neye şaşırıyorsunuz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Osman Nuri Köknar

at eti olsa yine iyi adamlar domuz etini dana eti diye satıyor.At eti satanda şerefsiz ama en azından at eti haram değil

Yerinizde olsam "at eti haram değil" gibi kesin bir ifade kullanmazdım. Harama yakın mekruhluk durumu var. 

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Yerinizde olsam "at eti haram değil" gibi kesin bir ifade kullanmazdım. Harama yakın mekruhluk durumu var. 

At eti yemek istemem tabii ;) ama haram/mekruh bilgisinin hepsi rivayet/söylenti Osman. Kur'an'ın haram etmediğini kim, ne hadle haram edebilir? Alıntıdır:

Kur’an ve Sünnette at eti yemenin hükmü hakkında açık bir delil bulunmamaktadır. Hanefi mezhebinde Ebu Hanife’den rivayet edilip tercih edilen görüş ile Malikilerden gelen bir görüşe göre, at etinin yenilmesi tenzihen (helale yakın) mekruhtur. İmam Ebu Yusuf ile İmam Muhammed’e, Şafii ve Hanbeli mezhepleriyle Malikilerden gelen diğer bir rivayete göre ise, at etinin yenilmesi mubahtır (Serahsi, el-Mebsut, XI, 233; Nevevi, el-Mecmu’, IX, 4; İbn Rüşd, Bidayetü’l-müctehid, I, 470).

Bununla birlikte at eti yemenin mekruh, hatta haram olduğunu söyleyen alimler de olmuştur (Karafi, ez-Zahire, IV, 101). Şüphesiz mekruh ya da haram olduğu görüşünde, o dönemlerde atın gerek askeri gerekse sivil hizmetlerde yoğun bir şekilde kullanılan bir hayvan olması etkili olmuştur. Günümüzde atın etkinlik alanı eski dönemlere göre çok daralmış olsa da at etinin yenilmesi konusundaki mesafeli tutum özellikle Anadolu coğrafyasında devam etmektedir.

link ölü açılmıyor?

Değil kardeşim. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir

At eti yemek istemem tabii ;) ama haram/mekruh bilgisinin hepsi rivayet/söylenti Osman. Kur'an'ın haram etmediğini kim, ne hadle haram edebilir? Alıntıdır:

Kur’an ve Sünnette at eti yemenin hükmü hakkında açık bir delil bulunmamaktadır. Hanefi mezhebinde Ebu Hanife’den rivayet edilip tercih edilen görüş ile Malikilerden gelen bir görüşe göre, at etinin yenilmesi tenzihen (helale yakın) mekruhtur. İmam Ebu Yusuf ile İmam Muhammed’e, Şafii ve Hanbeli mezhepleriyle Malikilerden gelen diğer bir rivayete göre ise, at etinin yenilmesi mubahtır (Serahsi, el-Mebsut, XI, 233; Nevevi, el-Mecmu’, IX, 4; İbn Rüşd, Bidayetü’l-müctehid, I, 470).

Bununla birlikte at eti yemenin mekruh, hatta haram olduğunu söyleyen alimler de olmuştur (Karafi, ez-Zahire, IV, 101). Şüphesiz mekruh ya da haram olduğu görüşünde, o dönemlerde atın gerek askeri gerekse sivil hizmetlerde yoğun bir şekilde kullanılan bir hayvan olması etkili olmuştur. Günümüzde atın etkinlik alanı eski dönemlere göre çok daralmış olsa da at etinin yenilmesi konusundaki mesafeli tutum özellikle Anadolu coğrafyasında devam etmektedir.

Değil kardeşim. :)

Bu tek/çift toynak meselesi vardı o noldu kalktı mı hocam?
Yorum bağlantısı
Murat Dere
(düzenlendi)

Bu tek/çift toynak meselesi vardı o noldu kalktı mı hocam?

Hangi ayette geçiyordu o, bulamadım da? Bi yardımcı olsan.

tarihinde Murat Dere tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Hangi ayette geçiyordu o, bulamadım da? Bi yardımcı olsan.

Daha oralara gelemedim [emoji4] . Şunu algılamaya çalışıyorum ne yapsak bilemedim dumura uğradım. [emoji15]

Ihtiyaç halinde mezhep taklidi

Mezheplerdeki farklı hükümlerin rahmet olduğu hadis-i şerifle bildirilmiştir. Zaruret veya ihtiyaç olunca, başka mezhep taklit edilerek, o mezhepteki helal olan bir hayvan yenir. Mesela kirpi etinin ekzama, kaşıntı, sedef, baras gibi deri hastalıklarına ve gelincik denilen fil hastalığına iyi geldiği Hayat-ül hayvan kitabında yazılıdır. Hanefi ve Hanbeli mezhebinde kirpi eti yemek haramdır. Şafii ve Maliki mezhebinde caizdir. Tesirli başka mubah bir ilaç yoksa, hastanın, bu iki mezhepten birini taklit ederek kirpi eti yemesi caiz olur. Kirpinin başını besmele ile kesmek gerekir. Kirpi insanların yanında başını gizler, suya konunca başını çıkarır. Böylece başını kesmek kolay olur.

Aç kalıp kendi mezhebine göre helal olan yiyecek bulamayan kimse, başka mezhepte helal olan bir yiyeceği yer. Hiçbir mezhepte de çare bulamazsa, ölmeyecek kadar haram olan gıdadan yiyip içmesi caiz olur. (Hadika)

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Daha oralara gelemedim [emoji4] . Şunu algılamaya çalışıyorum ne yapsak bilemedim dumura uğradım. [emoji15]

Ihtiyaç halinde mezhep taklidi

Mezheplerdeki farklı hükümlerin rahmet olduğu hadis-i şerifle bildirilmiştir. Zaruret veya ihtiyaç olunca, başka mezhep taklit edilerek, o mezhepteki helal olan bir hayvan yenir. Mesela kirpi etinin ekzama, kaşıntı, sedef, baras gibi deri hastalıklarına ve gelincik denilen fil hastalığına iyi geldiği Hayat-ül hayvan kitabında yazılıdır. Hanefi ve Hanbeli mezhebinde kirpi eti yemek haramdır. Şafii ve Maliki mezhebinde caizdir. Tesirli başka mubah bir ilaç yoksa, hastanın, bu iki mezhepten birini taklit ederek kirpi eti yemesi caiz olur. Kirpinin başını besmele ile kesmek gerekir. Kirpi insanların yanında başını gizler, suya konunca başını çıkarır. Böylece başını kesmek kolay olur.

Aç kalıp kendi mezhebine göre helal olan yiyecek bulamayan kimse, başka mezhepte helal olan bir yiyeceği yer. Hiçbir mezhepte de çare bulamazsa, ölmeyecek kadar haram olan gıdadan yiyip içmesi caiz olur. (Hadika)

Yapılacak şey basit Koray; açacaksın Kur'an'ı bakacaksın. Orada der ki; Kendilerine kitap verilenlerden Allah'a ve ahiret gününe iman etmeyen, Allah'ın ve Resûlünün haram kıldığını haram saymayan ve hak din İslam'ı din edinmeyen kimselerle, küçülerek (boyun eğerek) kendi elleriyle cizyeyi verinceye kadar savaşın. (9-29) Bu bağlamda Allah'ın ve Resûlünün haram kılmadığını kimse haram kılamaz. İlla ki hadis lazımsa, buyrun; alıntıdır:

Soru: Bir kardeşimiz:

At eti yenilir mi?” diye sormuş.

Cevap: Evet, at eti yenilir. Çünkü Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buna izin vermiştir.

1) Cabir bin Abdullah (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Hayber günü evcil eşek etlerinden nehyettide at etleri hususunda bize izin verdi.”

Buhari 8/3937, Müslim 1941/36, Ebu Davud 3788

2) Cabir bin Abdullah (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

“Bizler, Hayber zamanında atların ve vahşi eşeklerin etlerini yedik. Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), bizleri evcil eşek etlerinden nehyetti.”

Müslim 1941/37

3) Cabir bin Abdullah (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

“Biz, Hayber günü at, katır ve eşek kestik. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), bizi katır ve eşek kesmekten nehyetti, at kesip yemekten nehyetmedi.”

Ebu Davud 3789

4) Ebu Bekir (Radiyallahu Anh)’ın kızı Esma (Radiyallahu Anha) şöyle demiştir:

“Biz, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in zamanında bir at kestik ve onu yerdik.”

Geleneklere göre biz at, kirpi vs yemeyiz. Ama yesek de haram değil. Yemem ben. ;)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...