İçeriğe Yönlendir

Gıda Sahtekarları Açıklandı

Misafir

Recommended Posts

Tahir İlter

En güzeli yememek :) İçinde et olan yemeği , yemem zaten . Kuzu etinin piştiği yere girmem . En güzeli kuru fasülye , nohut , barbunya , bulgur plavı , bol yeşillik ile geçirebilirim koca kışı :)

Ali sen ölmüşsün haberin yok :D:p

Yorum bağlantısı

Etin her türlüsüne tamamda,şu yemeklere konan kıymalara sinir oluyorum. :) kıyma ziyan olacağına,yap yanına köfte patates zevki çıksın. :p

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Etin her türlüsüne tamamda,şu yemeklere konan kıymalara sinir oluyorum. :) kıyma ziyan olacağına,yap yanına köfte patates zevki çıksın. :p

İnsanın hemşerisi gibi var mı

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Yok , yok ölmedim . Yemek içinde sevmem , haşlama'da sevmem . Kızartma veya mangal olacak :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Yok , yok ölmedim . Yemek içinde sevmem , haşlama'da sevmem . Kızartma veya mangal olacak :)

Ben de böyleyimdir, et suya değdi mi sevmem. Bir tek kurbanda kemik haşlama severim. Onun dışında mangal, ızgara, ocak, tava, sac farketmez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

İnsanın hemşerisi gibi var mı

Asla yok ve olamazda :)

Sadece ben değilmişim böyle düşünen :bravo:

Ben de böyleyimdir, et suya değdi mi sevmem. Bir tek kurbanda kemik haşlama severim. Onun dışında mangal, ızgara, ocak, tava, sac farketmez.

Sende süpersin hemşerim :bravo:

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Tavuk göğsü mesela , nar gibi kızaracak , kanadına tercih ederim :D

Tavuğun derisi ve gerisi hariç her yerini yerim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

O kanatlara çizik atıyorlar birde,yedikçe kanatlanıyorsun ha birde soslu olacak çıtır çıtır.

Yorum bağlantısı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gıdada taklit ve tağşiş yaparak, tüketiciyi yanıltan firmalara ilişkin yeni bir liste yayımladı. Bakanlığın son açıkladığı listede 8 firma ve bu firmaların ürettiği 8 ürün bulunuyor.

Bakanlık açıklamasına göre, gıda takviyesi lisansı alan firmalar, verilen iznin dışında bir takım ürünler üretme yoluna gitti.

İşte Bakanlık açıklamasına göre gıda takviyesinde taklit ve tağşiş yapan o firmalar ve ürünleri:

*Nurs Lokman Hekim Bitkisel Ürünler Merkezi: Panax Ginsengli Bitkisel Karışım Kapsül (İlaçEtkin Maddesi)

*Nurs Lokman Hekim Gıda Tarım Bitki Botanik Med.San.Tic. Ltd.Şti.: Epimedyumlu Bitkisel Karışım Macun (İlaç Etkin Maddesi)

*MS İlaç Pazarlama ve Dış Tic.Şti.: Maurers Krautergarten Gıda Takviyesi (İlaç Etkin Maddesi )

*ELİT NATURAL Gıda Kozmetik San.Tic.Ltd. Şti.: Epimedyumlu Bitkisel Karışım Macun (İlaçEtkin Maddesi)

*Veysi Topuz Gıda Mad. İth.İhr.San. ve Tic./: Epimedyumlu Bitkisel Karışım Macun (İlaç EtkinMaddesi)

*Altanea Gıda A.Ş.: Ginseng ve Guaranalı Limon Aromalı Gazlı İçecek (İlaç Etkin Maddesi)

*Can Meşrubat Gıda Tur. Teks.San. ve Tic. Ltd.Şti. : Enerji İçeceği (İlaç Etkin Maddesi)

*Can Meşrubat Gıda Tur. Teks.San. ve Tic. Ltd.Şti.: Enerji İçeceği (İlaç Etkin Maddesi )

Kaynak:Haber7

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Ürünler çok ilgi alanıma girmiyor ama bilgilendirme için teşekkürler.

Yorum bağlantısı

Hiç sorun değil biz o mandalinaları alırız 50 kuruşa yeriz...nasıl olsa her türlü gidiyor burada.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın et ve et ürünlerindeki taklit ve tağşiş olaylarını önlemek amacıyla hazırladığı “Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliği” Resmi Gazete'de yayımlandı. Tebliğ 1 Mart 2013'te yürürlüğe giriyor. Buna göre sucuk, salam ve sosis gibi ürünlerde kırmızı ve beyaz et karışımı artık kullanılamayacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca etle et ürünlerindeki taklit ve tağşiş olaylarını önlemek amacıyla hazırlanan “Türk Gıda Kodeksi Et ve Et ürünleri Tebliği” Resmi Gazete'de yayımlandı.

Düzenlemeye göre, kanatlı etle kırmızı et karıştırılarak ürün elde edilmeyecek ancak kırmızı etler ve kanatlı etler kendi içinde karıştırılabilecek. Tavuk-hindi eti ya da dana-koyun eti karışımından sosis, salam üretebilecek.

Daha önceden salam, sosis gibi emülsifiye et ürünlerinde mekanik olarak ayrılmış etlerin (kemiğe yapışmış etin mekanik olarak ayrılması) kullanımına izin verilirken, yeni düzenlemeye göre mekanik olarak ayrılmış etlerin tebliğ kapsamında yer alan ürünlerde kullanımına izin verilmeyecek.

Bundan dolayı “ısıl işlem görmüş sucuk benzeri ürün” olarak adlandırılan ürünlerin yerine yeni tebliğde “ısıl işlem görmüş sucuk” tanımı kullanılıyor.

“5 liraya sucuk devri kapanıyor”

Tebliğe göre, fermente ve ısıl işlem görmüş sucuğa, pastırmaya, dönere, köfteye et kaynaklı olmayan proteinler, nişasta ve nişasta içeren maddelerle soya ve soya ürünleri ilave edilemeyecek. Böylece piyasada sıkça karşılaşılan “5 liraya sucuk” satışının da önüne geçilmiş olacak.

Tebliğ kapsamında fermente sucuk, ısıl işlem görmüş sucuk, köfte, döner, kavurma, pastırma gibi et ürünlerine ilişkin ürün tanımları ve ürünlere ait özellikler belirlendi.

Yeni düzenlemeyle ürünlere ilişkin genel etiketleme kurallarına ek olarak özel kurallar da getirildi. Buna göre, ürün isimleri aynı renk ve yazı karakterinde, yazıdaki harf büyüklüğü en az 3 milimetre olacak.

Bu konularda faaliyet gösteren işletmelere 3 Mart 2013 tarihine kadar uyum süresi verilecek.

Tebliğe aykırı davrananlar hakkında ise Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'nun ilgili maddelerine göre idari yaptırım uygulanacak.

Taklit ve tağşiş olayları teşhir edilmişti

Yeni dönemde gıdadaki taklit ve tağşiş olaylarını teşhir ederek, tüketiciyi bilgilendiren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, “yüzde 100 dana eti” etiketi bulunduğu halde analizler sonrası bazı sucuk, salam ve sosislerde kanatlı hayvan eti tespit etmişti.

Bu firmaları internet sitesinden kamuoyuna duyuran Bakanlık, tüketiciyi yanıltan buna benzer uygulamalara son vermek amacıyla tebliği hazırladı.

Tebliğ, 1 Mart 2013'te yürürlüğe girecek.

Kaynak:hürriyet

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Bu iyi oldu aslında ama birde işin öbür boyutu var.Maddi imkansızlarla ulaşamayan insanlar ne yapacaklar?

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Bu iyi oldu aslında ama birde işin öbür boyutu var.Maddi imkansızlarla ulaşamayan insanlar ne yapacaklar?

Evet iyi oldu.

tarihinde Hakan Erken tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Bu arada yukarıda yazdığım cümle bu işi meşrulaştırmıyor ama sıkı denetimlerle bence ısıl işlem görmüş veya karışık olarak tabir edilen et ürünleri devam etmeliydi. Şuan bakıyorum da %100 dana eti sucuğun kilosu 25 liradan aşağıya zor gibi görünüyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yine ne var Hakan yaa, korkarak bakar oldum başlığa :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Yine ne var Hakan yaa, korkarak bakar oldum başlığa :D

Abi bende korkarak alıntı yaptım ne yalan söylim :D

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Sağlıksız yeneceğine hiç yenmesin abi. Etin kilosu 25-30 lirayken 5 liraya sucuk benzeri ürün yemek...

Hem fikiriz aslında bu konuda ama Yavuz çocuğu isterken alamayan insanlar var işte bu noktada kararsız kalıyorum.

Yorum bağlantısı

Hem fikiriz aslında bu konuda ama Yavuz çocuğu isterken alamayan insanlar var işte bu noktada kararsız kalıyorum.

Tahir şuanda emin ol herkes evine istediğini alıyor...ben inanmıyorum artık yok evime bu girmiyor,yok aylardır et yemedim diyenlere...herkes herşeyi alıp yiyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Sağlıksız yeneceğine hiç yenmesin abi. Etin kilosu 25-30 lirayken 5 liraya sucuk benzeri ürün yemek...

sucuk başka o ürünler bambaşka, 250 gr alacağına 50 gr al daha iyi

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Tahir şuanda emin ol herkes evine istediğini alıyor...ben inanmıyorum artık yok evime bu girmiyor,yok aylardır et yemedim diyenlere...herkes herşeyi alıp yiyor.

Öyle deme 8 sene market işlettim çocuğu isteyip babanın alamadığı anlarda ki çaresiz bakışları en yakın ben görmüşümdür ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...