İçeriğe Yönlendir

Gıda Sahtekarları Açıklandı

Misafir

Recommended Posts

Öyle deme 8 sene market işlettim çocuğu isteyip babanın alamadığı anlarda ki çaresiz bakışları en yakın ben görmüşümdür ;)

Tahir ihtiyacı olanlara artık birçok kuruluş yardım ediyor,hem maddi hem manevi..

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Tahir ihtiyacı olanlara artık birçok kuruluş yardım ediyor,hem maddi hem manevi..

İnşallah abi....

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Son zamanlarda gittiğim lokantalarda dikkatimi çekti. tatlıların üzerine antep fıstığı tozu yerine ya bezelye tozu veya boyanmış yer fıstığı tozu koyuyorlar. şikayet eden var mı acaba?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay

Kırmızı et ve beyaz et karıştırılmayacak dediğine göre, sucuk haricinde insanların alırken zorlanacağı bir ürün yok aslında.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

http://www.hurriyet....mi/22090041.asp

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, laboratuvar sonucu ile taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen 25 gıda firmasını açıkladı.

spacer.gif

Açıklamada söz konusu 25 firmanın yanında bu işletmelerin ürettiği 37 parti ürüne ait (17 peynir, 12 yoğurt, 7 tereyağı, 1 UHT süt) bilgiler de kamuoyuna duyuruldu.

Ben de şimdi bu haberi okuyordum ama yapılan şey nedir tam olarak anlamadım.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Anladığım kadarı ile parantez içinde yazılanlar o gıdada olmaması gerekenler. Misal; keçi sütü (inek sütü) yazmışlar.

Yani; keçi sütü diye satılan sütün içinde inek sütü varmış.

Ben böyle anladım...

O zaman yuh.

Tam Yağlı Yoğurt(Jelatin)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

http://www.hurriyet....mi/22090041.asp

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, laboratuvar sonucu ile taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen 25 gıda firmasını açıkladı.

spacer.gif

Açıklamada söz konusu 25 firmanın yanında bu işletmelerin ürettiği 37 parti ürüne ait (17 peynir, 12 yoğurt, 7 tereyağı, 1 UHT süt) bilgiler de kamuoyuna duyuruldu.

Çok şükür sadece Kay Sütü tanıyorum onu da hiç almadım zaten.. Alsam da ölmezmişim.. :D

Ancak konuya genel olarak bakınca, Kayseri'li hemşerilerime yakıştıramadım... Çığ gibi büyüyen bir il, daha emin adımlarla sağlam büyümeliydi, kalleşlikte de büyümeye başlamışlar..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Çok şükür sadece Kay Sütü tanıyorum onu da hiç almadım zaten.. Alsam da ölmezmişim.. :D

Ancak konuya genel olarak bakınca, Kayseri'li hemşerilerime yakıştıramadım... Çığ gibi büyüyen bir il, daha emin adımlarla sağlam büyümeliydi, kalleşlikte de büyümeye başlamışlar..

Emmi, yapılan yanlışı savunmuyorum ama 12 tane İzmir firması, 4 tane Kayseri firması var. Hepsinin Allah belasını versin.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Emmi, yapılan yanlışı savunmuyorum ama 12 tane İzmir firması, 4 tane Kayseri firması var. Hepsinin Allah belasını versin.

Savunulacak bir şey tabi ki değil...

İzmirli yada başka bir yerli olması farketmez, Konya'lı da olsa umrumda değildi.. Ama yönümüzü dönünce görebildiğimiz bir şehir..

kendi memleketimiz olunca üzüldüm işte..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Savunulacak bir şey tabi ki değil...

İzmirli yada başka bir yerli olması farketmez, Konya'lı da olsa umrumda değildi.. Ama yönümüzü dönünce görebildiğimiz bir şehir..

kendi memleketimiz olunca üzüldüm işte..

Aslında ben de İzmir'i başka şehir diye örnek vermedim. Nüfusa yakınlığına bakınca egedeki ve marmaradaki firmalar daha fazla kişiye rahatlıkla ulaşabiliyorlar. yani daha fazla kişiyi kandırıyorlar. Yoksa sahtekarlığın nerede yapıldığının hiç önemi yok.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Hayatta olmamız şans ama galiba işi şansa bırakmak istemeyen aç gözlü hırsız oğlu hırsız, şerefsizler var..Denecek çok şey var da işte neyse..Diyoruz ya eski toprak diye doktor yüzü görmemiş dede ve ninelerimize.. Onlar bu haysiyetsiz hırsız adamları görmediği için, doktoru görmemiş bence..

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Hayatta olmamız şans ama galiba işi şansa bırakmak istemeyen aç gözlü hırsız oğlu hırsız, şerefsizler var..Denecek çok şey var da işte neyse..Diyoruz ya eski toprak diye doktor yüzü görmemiş dede ve ninelerimize.. Onlar bu haysiyetsiz hırsız adamları görmediği için, doktoru görmemiş bence..

Habere inanalım mı yani ;) ?

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

:unsure2: İnanmamamız mı gerekiyor Süha Bey?

Ben bu devletin araştırmalarına ve açıklamalarına inanmıyorum sizleri bilemem

Yorum bağlantısı

Bu pisliği utanmadan yapan ve bundan para kazanıp çoluk çoçuğunun rızkına haram sokan şerefsizlere yazıklar olsun diyorum bende.bir kayserili olarak bu kayserili firmalardan utanç duyuyorum...hepsi batar inşallah...

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Habere inanalım mı yani ;) ?

:unsure2: İnanmamamız mı gerekiyor Süha Bey?

Süha ben meseleye devlet ile bağlantı kurma çabasına hiçgirmedim, ortada bir gerçek var yahu..Yıllarca Uğur Dündar programlarında gördüklerini unuttun yada hiç izlemedin....Büyük firmalar bu haltları yemiyor mu diye merak etmiyor değilim..İktidar umurumda değil gider Ahmet ,gelir Mehmet...Ticaret yapan adam vicdansız, hırsız ve ahlaksız ise başkalarının hayatı umurunda olmadan yaşıyorsa ,devletle ilgili prosedürü de kulbuna uyduruyorsa ne yapsın devlet ..Derler ki ''Allah'tan korkmuyorsan kul'dan utan'' çok doğru bir söz...Cezalar caydırıcı olacak,cüzdan ile vicdan arasında sıkışana ve tercihini cüzdan yönünde kullanana cezası verilecek..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Ben artik öyle bir duruma geldim ki açıklama yapilan bir durumun altinda başka şeyler arar oldum. Ki zaten hükümet değil devlet dedim ;)

Yorum bağlantısı

Sahte bal üreticileri bu kez yandı!

Balda tağşiş ve taklidin önüne geçmek amacıyla Türkiye'de üretilen tüm bal türleri, atomlarına ayrılarak nükleer analizleri çıkarılacak...

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) ile Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği'nin ortak yürüttüğü projeyle, Türkiye'de üretilen tüm bal türleri, atomlarına ayrılarak nükleer analizleri çıkarılacak.

''Türkiye'de Gıda İzlenebilirliğinde Kararlı İzotop Ölçümlerinin Uygulanması Projesi'' kapsamında, TAEK'in Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği ile yaptığı protokolle, 81 ilden alınan 300 bal örneği üzerinde çalışma başlatılacak.

Analizler sonucunda örneklerin atomlarına bakılacak ve bu ürünlerin orijinleri hakkında bilgi toplanacak, ayrıca tağşiş olup olmadığı da belirlenecek.

Esans mı gıda boyası mı şurup mu anlaşılacak

Projeyle özellikle bal üretiminde glikoz ve fruktoz şuruplarına birtakım esans ve gıda boyaları katılarak ya da arıya şeker şurubu takviyesi yapılarak üretilen ballardan gerçek balı ayırt ederek tüketicinin korunması hedefleniyor.

Böylece geleneksel Türk gıdaları için kararlı izotop oranlarını içeren bir veri bankası oluşturulacak. Gıdaların otantik orijinlerinin tespitinde, kararlı izotop oranlarından yararlanılacak.

Bu araştırma projesi ile Türkiye'deki gıdaların coğrafik karakterizasyonunda nükleer analitik tekniklerin kullanımı sağlanacak. Geleneksel Türk gıdaları için stabil izotop oranlarını içeren bir veri bankası oluşturulacak.

Proje kapsamında ayrıca, bölgelerden ve illerden elde edilen 200 farklı pirinç ile mercimek ve 150 farklı zeytinyağı örneğinde de çalışmalar yapılacak. Ürünlerin bölgesel farklılıklardan hareketle orijinleri hakkında veri bankası oluşturulacak.

Ürün İzleme Yöntemi standardı kapsamında özellikle ihracatta öneme sahip gıdaların tüketici istekleri doğrultusunda üretim bölgelerinin belirlenmesi ve sahteciliğin önlenmesi amaçlanıyor.

81 ilin bal haritası

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Bahri Yılmaz, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, balın tüm özelliklerinin nükleer analizlerle ortaya çıkarılacağını söyledi.

Projeyle aynı zamanda balların üretildiği bölgeye uygun niteliklerinin de çıkarılacağını dile getiren Yılmaz, ''Bu şekilde baktığımız zaman balların parmak izinin çıkarıldığı söylenebilir. Balların içerdiği polenler, kimyasal ve fiziksel özellikleri belirlenecek ve belli standartlar çıkarılacak. Projeyle aynı zamanda 81 ilin bal haritası da çıkarılacak'' dedi.

Kaynak:AA

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mehmet Ozyurek

Kamu spotlarında, İki gündür, galiba keçeli kalem ve bir ayakkabı modeli görüyorum..

Bunların hangi ürünler olduğunu bilen var mı ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bidaa çıkarsa zaplamayın da bi görelim yaa neymiş bu :D

Yorum bağlantısı
Sercan Temel
(düzenlendi)

Kamu spotlarında, İki gündür, galiba keçeli kalem ve bir ayakkabı modeli görüyorum..

Bunların hangi ürünler olduğunu bilen var mı ?

Mehmet Bey, sanırım aradığınız ürünler bunlar 2 hafta önce gazete de ilanı vardı.

http://tinypic.com/view.php?pic=20gnnk2&s=6

http://tinypic.com/r/20gnnk2/6

tarihinde Sercan Temel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...