İçeriğe Yönlendir

'Eminevim' Hakkında.

Şehit Mustafa Yaman

Recommended Posts

Murat Altay1

Ben 2015 yılında girmiştim eminevime.Her 10 ayda 1 kere kurra çekiliyor.2 kurra da Nisan ayı çıktı.Evimi de aldim.Tapusunu da aldım çok şükür.Kulaktan dolma karalama kampanyalarına inanmayın.Söyledikleri gün ve saatte param sorunsuz yattı.Herkesin dediğini dinleyince bişey sahibi olunmuyor.Girdiği her işi batıran Fadil gibileriyle bunlari aynı kefeye koymak biraz haksızlık bence

Bende bunj anlatmak istedim

Bende sorunsuz parami aldim

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

internet sitesine girdim okudum ve anladığım faizin dolaylı olarak alındığı oldu. Aksi varsa anlatabilirsiniz cevaben.

sistemde diyorki "ev çıkan kişi artık kira ödemeyeceği için taksitlerini biraz fazla ödeyecek diger kişilere yardım olsun diye . ev çıkmayan da biraz eksik taksit ödeyecek"şeklinde kural

ne kadar fazla ne kadar eksik neye göre belirlenmiş belirli değil. aradaki fark varsa kime kalıyor mesela merak ettim ?

Birde bana ev çıktığı için ilk başta anlaştığım taksitten fazla ödiyeceksem bunun adı bana göre faizdir. 

Sevgili Ali,yanlış açıdan bakıyorsun. aylık taksidinin değişme sebebi,kira yükünün olması ya da olmamasıyla ilgili.Ev çıkınca kiradan kurtulduğun için taksitlerin biraz yükseliyor , çıkmayanınki de biraz düşüyor.Fakat şunu gözden kaçırıyorsun, totalde ödediğin para değişmiyor. 100 binlik gruptaysan totalde 100 bin ödüyorsun.ne eksik ne fazla.Evin ne zaman çıkarsa çıksın.Girdiğin miktardan fazla ödeme yok,faiz yok.

Firmanın savunuculuğunu yapmış gibi oldum,hiçbir alakam yok ama,yukarda bahsettim,iş arkadfaşım katılmıştı ve ben çok sorgulamıştım sistemi.

Taksitlerin miktarı değişebilir ama toplamda ödediğin para değişmiyor,sonuç budur.

Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)

Sevgili Ali,yanlış açıdan bakıyorsun. aylık taksidinin değişme sebebi,kira yükünün olması ya da olmamasıyla ilgili.Ev çıkınca kiradan kurtulduğun için taksitlerin biraz yükseliyor , çıkmayanınki de biraz düşüyor.Fakat şunu gözden kaçırıyorsun, totalde ödediğin para değişmiyor. 100 binlik gruptaysan totalde 100 bin ödüyorsun.ne eksik ne fazla.Evin ne zaman çıkarsa çıksın.Girdiğin miktardan fazla ödeme yok,faiz yok.

Firmanın savunuculuğunu yapmış gibi oldum,hiçbir alakam yok ama,yukarda bahsettim,iş arkadfaşım katılmıştı ve ben çok sorgulamıştım sistemi.

Taksitlerin miktarı değişebilir ama toplamda ödediğin para değişmiyor,sonuç budur.

önder abi yanlış biliyorsun . doğrusunu okudunmu eminevim internet sitesinden bilmiyorum ama ben okudum..

yazan aynen kopyalıyorum "Eminevim, ev almak isteyen müşterileri arasında adaletin sağlanması amacıyla yardımlaşma uygulamasını Türkiye'de ilk ve tek olarak başlatmıştır. Evini almayanlar için yapılan yardımı bir örnekle açıklayalım: 100 kişinin Eminevim'den ev almak istediğini farz edelim. 100 kişilik bir grup meydana getirilir. 100 kişi arasında tıpkı altın günlerinde olduğu gibi noter huzurunda sıralama tespiti yapılır. her ay bir müşteri evini alır. ilk aylarda evine kavuşanlar avantajlı, son aylarda evini alanlar dezavantajlı olmasın diye evini alan kişiler 100 kişilik grupta kendisinden sonra ev alacak kişilere bir miktar yardımda bulunur ve aldığı eve ödediği yardımlarla beraber gerçek değerinden biraz fazla öder. Evini sonlarda alanlar ise kendisinden önce ev alanlardan yardım aldığı için evini ucuza mal eder." 

evi erken alan daha fazla para ödüyor ödediğin para aynı değil 100 binlik gruptaysan 100 bin ödemiyorsun değişiyor ödediğiniz rakam

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Demir

önder abi yanlış biliyorsun . doğrusunu okudunmu eminevim internet sitesinden bilmiyorum ama ben okudum..

yazan aynen kopyalıyorum "Eminevim, ev almak isteyen müşterileri arasında adaletin sağlanması amacıyla yardımlaşma uygulamasını Türkiye'de ilk ve tek olarak başlatmıştır. Evini almayanlar için yapılan yardımı bir örnekle açıklayalım: 100 kişinin Eminevim'den ev almak istediğini farz edelim. 100 kişilik bir grup meydana getirilir. 100 kişi arasında tıpkı altın günlerinde olduğu gibi noter huzurunda sıralama tespiti yapılır. her ay bir müşteri evini alır. ilk aylarda evine kavuşanlar avantajlı, son aylarda evini alanlar dezavantajlı olmasın diye evini alan kişiler 100 kişilik grupta kendisinden sonra ev alacak kişilere bir miktar yardımda bulunur ve aldığı eve ödediği yardımlarla beraber gerçek değerinden biraz fazla öder. Evini sonlarda alanlar ise kendisinden önce ev alanlardan yardım aldığı için evini ucuza mal eder." 

evi erken alan daha fazla para ödüyor ödediğin para aynı değil 100 binlik gruptaysan 100 bin ödemiyorsun değişiyor ödediğiniz rakam

Ali Bey bu konuda hakli onu söyleyeyim.Kurra da erken çeken evini erken teslim aldığından kendisi kira yardımı yapıyor.Dolayısıyla biraz fazla ödeme yapıyor.

Yorum bağlantısı
Murat Altay1

Bu iste son alan ev fiyatlari yukseldigi icin zarar goruyor o yuzden dusuk odemis oluo ama ilk alan biraz fazla oduo kira yardimi icin

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Bunu okumamıştım.Kabul,benim dediğim gibi değilmiş

Ama bunuı şirket almıyor ki.Gruptaki ev çıkmayan üyelerin,kira ödediği için ödemeleri düşüyor.Benimki artarken diğerininki düşüyor.

Bir nevi şerefiye.Çeyrek günü gibi,geçen hafta aldığın çeyrek 195 tl iken,bugün 199 tl.

Bilmiyorum,fetva vermek bize düşmez.Yanlış birşey söyleme ihtimalimiz yüksek.Sustum ben :)

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Anlaşılan bu konu 3 yılda bir tartışılıyor...

Annelerimizin gününde nasıl bir sistem oluyor da parasını önce alanın sonra alacak olanlara yardım yapmasına faiz deniyor, karşılaştırmak lazım.

Yorum bağlantısı
Ali Gök

Anlaşılan bu konu 3 yılda bir tartışılıyor...

Annelerimizin gününde nasıl bir sistem oluyor da parasını önce alanın sonra alacak olanlara yardım yapmasına faiz deniyor, karşılaştırmak lazım.

annelerin gününde parayı ilk alan en sonuncu alana kadar aynı parayı ödüyor.ilk başta toplu para alan aldığından fazlasını ödemiyor ...

Yorum bağlantısı

annelerin gününde parayı ilk alan en sonuncu alana kadar aynı parayı ödüyor.ilk başta toplu para alan aldığından fazlasını ödemiyor ...

anneler para olarak yapmıyo günü,altın olarak yapıyo,yada o günkü kur üzerinden yapılıyor,yani ilk alan,en son alıncaya kadar aynı parayı ödemiyor,daha fazla ödüyor normal şartlarda,tabi altın düşerse az da ödemiş olabilir ama buda pek muhteemel değil,çünkü düşmüyo genelde :D

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

anneler para olarak yapmıyo günü,altın olarak yapıyo,yada o günkü kur üzerinden yapılıyor,yani ilk alan,en son alıncaya kadar aynı parayı ödemiyor,daha fazla ödüyor normal şartlarda,tabi altın düşerse az da ödemiş olabilir ama buda pek muhteemel değil,çünkü düşmüyo genelde :D

benim demek istediğim de buydu.İlk sıradaki annemize çeyrek verirken 180 liradan verdiysek,bugün sıra gelen annemize çeyreği almak için 199 lira ödememiz gerekecek. Ama neticede 2 annenin de aldığı şey aynı, x adet çeyrek altın :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

benim demek istediğim de buydu.İlk sıradaki annemize çeyrek verirken 180 liradan verdiysek,bugün sıra gelen annemize çeyreği almak için 199 lira ödememiz gerekecek. Ama neticede 2 annenin de aldığı şey aynı, x adet çeyrek altın :)

ama burada altının yükselip düşmesi bizim elimizde olan veya belirli olan değil

diğer türlü çıkkıp çıkamyacağı takdirde ödenecek fazla rakamlar belli

Yorum bağlantısı
Ahmet Demir

Vade ortasi diye bir sistemi de var.Onda taksitler sabit artma veya azalma olmuyor.Diyelim 80 aylık gruba girdin 41.ay parayi haketmiş oluyorsun.Kimseye kira yardımı yapmadığın ve kira yardımı da almadığın için ödeyeceğin para değişmiyor.Çekiliş olmadığından erken veya gec çıkma durumu yok.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Eğer öyle yapılıyorsa bile bu aradaki samimiyete istinaden yapılıyor. Şimdi hangisi daha adil? 1000 liranın alım değeri 12 ayda %10 civarı düşüyorsa, parayı ilk alanın daha fazla, sonra alanın daha az ödemesi adilane değil mi?

Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)

Eğer öyle yapılıyorsa bile bu aradaki samimiyete istinaden yapılıyor. Şimdi hangisi daha adil? 1000 liranın alım değeri 12 ayda %10 civarı düşüyorsa, parayı ilk alanın daha fazla, sonra alanın daha az ödemesi adilane değil mi?

aradaki fark  olan enflasyonu normal karşılıyorsanız enflasyona karşı yenik düşmemek üzere bankanın vereceği faize de normal bakmanız lazım 

işin özü insan kendini neye inandırırsa ona inandırır 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

internet sitesine girdim okudum ve anladığım faizin dolaylı olarak alındığı oldu. Aksi varsa anlatabilirsiniz cevaben.

sistemde diyorki "ev çıkan kişi artık kira ödemeyeceği için taksitlerini biraz fazla ödeyecek diger kişilere yardım olsun diye . ev çıkmayan da biraz eksik taksit ödeyecek"şeklinde kural

ne kadar fazla ne kadar eksik neye göre belirlenmiş belirli değil. aradaki fark varsa kime kalıyor mesela merak ettim ?

Birde bana ev çıktığı için ilk başta anlaştığım taksitten fazla ödiyeceksem bunun adı bana göre faizdir. 

Kooperatiflerde de buna benzer uygulamalar var. Kura çekilip evi çıkan, yani evine girip kira ödemekten kurtulan, hala ev çıkmamış olanlardan fazla ödüyor. Mantık bu.

Benim bacanak girdi, 5 ay sonra da parasını aldı. Parasını aldıktan sonra ödemesi biraz arttı. Ortası denilen sistem olsaydı, artmayacaktı. 

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

100 kişi bi havuza her ay 1000 TL yatirsak, o para her ay 100.000 TL olsa, sonra ilk ay sonunda 100 kişi içinden çekiliş yapsak, çıkan kişi 100.000 alsa. Bu şekilde 100 ay devam etse. Bu işin içinde fıkhen bir hata olur mu acaba? Özellikle çekiliş kısmında. Helallik alındıktan sonra sorun olmaz gibi mi ne sanki.

Tabi bu 100 kişinin her ay o 1000 TL'yi sorunsuz ödememe ihtimalini yok sayiyoruz.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

aradaki fark  olan enflasyonu normal karşılıyorsanız enflasyona karşı yenik düşmemek üzere bankanın vereceği faize de normal bakmanız lazım 

işin özü insan kendini neye inandırırsa ona inandırır 

bence tüfe, altın gibi bir değere endekslenerek borç alıp vermeyle faizin bir alakası yoktur. faizde durum bellidir, borç veren borç verdiği için para kazanır. ama altın gibi bir değerin çıkma ihtimali olduğu gibi düşme ihtimali de var. taraflar anlaştıktan sonra bu durumun faizle hiç bir alakası kalmıyor. yeter ki hakkaniyeti yitirmeyelim..

Yorum bağlantısı
Ali Gök

bence tüfe, altın gibi bir değere endekslenerek borç alıp vermeyle faizin bir alakası yoktur. faizde durum bellidir, borç veren borç verdiği için para kazanır. ama altın gibi bir değerin çıkma ihtimali olduğu gibi düşme ihtimali de var. taraflar anlaştıktan sonra bu durumun faizle hiç bir alakası kalmıyor. yeter ki hakkaniyeti yitirmeyelim..

biraz bakış açısı önemli. biri tombala çeker buna kumar der.

diğeri torbadan isim çeker ev kazanır buna hak der...

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

biraz bakış açısı önemli. biri tombala çeker buna kumar der.

diğeri torbadan isim çeker ev kazanır buna hak der...

aynı şey mi?

Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)

aynı şey mi?

aynı şey değil benim gözümde ama başkasının bakış açısına göre aynı şeyde olabilir.

birşeyin faiz olup olmamasıda böyle işte. insanın  nerden baktığına ve kendini neye inandırdığına bağlı

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

100 kişi bi havuza her ay 1000 TL yatirsak, o para her ay 100.000 TL olsa, sonra ilk ay sonunda 100 kişi içinden çekiliş yapsak, çıkan kişi 100.000 alsa. Bu şekilde 100 ay devam etse. Bu işin içinde fıkhen bir hata olur mu acaba? Özellikle çekiliş kısmında. Helallik alındıktan sonra sorun olmaz gibi mi ne sanki.

Tabi bu 100 kişinin her ay o 1000 TL'yi sorunsuz ödememe ihtimalini yok sayiyoruz.

Olmaz, enflasyon denen illet 100 ayın sonunda para alacak kişiyi haşat eder. 100.000 Tl karşılığı, 1 kilo altın mı, onun kuru üzerinden yürümek gerekir.

Emin evimde dairesi çıkanın daha fazla ödemesi gerekir. Her yıl kira artışına ses etmeyip, gün rakamının yükselmesine ses çıkarmak abes değil mi?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
(düzenlendi)

aynı şey değil benim gözümde ama başkasının bakış açısına göre aynı şeyde olabilir.

birşeyin faiz olup olmamasıda böyle işte. insanın  nerden baktığına ve kendini neye inandırdığına bağlı

İçime kurt düşürdün kardeşim şimdi. 

Ama king de güzel söyledi şimdi..

tarihinde Emre Şimşek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Gök

faiz kavramını askerdeyken devrem olan din kültürü öğpretmeni bir arkadaşımla 6 ay hergece nöbette sabaha kadar konuştuk tartıştık .

6 ayda 1 adım yol katedebildik oda şuydu.

kişi faize para verip geçimini bundan kazanıyorsa yani tefecilikten onun yediği para haram.

başka hiçbir şey için ortak noktaya gelemedik.o faiz dedi ben enflasyon dedim o 100 ekmek borç aldıysan 100 ekmek vereceksin dedi bende 100 ekmek  geri ödenirken daha fazla para ile alınıyor dedim o zaman oda faiz dedi vs vs vs......

bu işe giren tabiki girer kendi parası kendi emeği  değişik bir yatırım şekli iyide olabilir kötüde ekonomik + - mantıklı geliyor girin dese biri bir kelime dahi yazmam kişinin kendi finansal planıdır derim.   lakin bu işe insanları faizsiz dinen uygun diye kandırarak  sokmaya çalışana her zaman doğru bildiğimi söylerim  .

ayrıca bu konuda aleni bir şekilde emin evim reklamıdır. ben bir kaçtane banka ile ortak çalışıyorum yada forumda bir sürü abimiz kardeşimiz var finans sektöründe çalışan o zaman herkes kendi bankasının reklamını kredi kartını , ihtiyaç kredisinin konusunu açıp satış yapsın reklam yapsın. konu çok garip yerlere gidiyor  yazdıklarımdan ötürü suçıum var ise forum kuralları gereği alacağım cezaya razıyım ve itiraz dahi etmeyeceğim...

Yorum bağlantısı

Bildiğim kadarı ile vade ortasından bir 6-7 ay sonra kalanların tümünün parasını veriyorlar toplu olarak bu sistemde bunu nasıl çözüyorlar anlamış değilim...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...