İçeriğe Yönlendir

'Eminevim' Hakkında.

Şehit Mustafa Yaman

Recommended Posts

Emre Şimşek
(düzenlendi)

faiz kavramını askerdeyken devrem olan din kültürü öğpretmeni bir arkadaşımla 6 ay hergece nöbette sabaha kadar konuştuk tartıştık .

6 ayda 1 adım yol katedebildik oda şuydu.

kişi faize para verip geçimini bundan kazanıyorsa yani tefecilikten onun yediği para haram.

başka hiçbir şey için ortak noktaya gelemedik.o faiz dedi ben enflasyon dedim o 100 ekmek borç aldıysan 100 ekmek vereceksin dedi bende 100 ekmek  geri ödenirken daha fazla para ile alınıyor dedim o zaman oda faiz dedi vs vs vs......

bu işe giren tabiki girer kendi parası kendi emeği  değişik bir yatırım şekli iyide olabilir kötüde ekonomik + - mantıklı geliyor girin dese biri bir kelime dahi yazmam kişinin kendi finansal planıdır derim.   lakin bu işe insanları faizsiz dinen uygun diye kandırarak  sokmaya çalışana her zaman doğru bildiğimi söylerim  .

ayrıca bu konuda aleni bir şekilde emin evim reklamıdır. ben bir kaçtane banka ile ortak çalışıyorum yada forumda bir sürü abimiz kardeşimiz var finans sektöründe çalışan o zaman herkes kendi bankasının reklamını kredi kartını , ihtiyaç kredisinin konusunu açıp satış yapsın reklam yapsın. konu çok garip yerlere gidiyor  yazdıklarımdan ötürü suçıum var ise forum kuralları gereği alacağım cezaya razıyım ve itiraz dahi etmeyeceğim...

Benim de babam ilahiyat mezunu ve din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni. Şahsen katılım bankalarını ona sormuştum, direkt eledi.

Bu eminevim işlerini de iyi araştırmak gerekiyor. Babama danışırken her şeyiyle anlatabilmeliyim ki doğru cevabı verebilsin.

Diyanetin fetva hattı var ama bilmiyorum, onlara göre her şey caiz..

Ayrıca neden ceza alıyormuşsunuz onu pek anlamadım, fikir alışverişi yapıyoruz ;)

tarihinde Emre Şimşek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Valla yazılıp çiziliyor sabahtan beri ama daha çok faiz helal mi haram mı ? bu sistem helal mi haram mı ? bunun üzerinde duruluyor. Bence asıl durulması gereken konu bu adamlar bu işte başarılılar mı yoksa üçkağıt var mı ? Bu sisteme dahil olan kişi avantajlı mı değil mi ? Bunlar üzerinde yoğunlaşmak sanırım daha doğru olacak. Çünkü helal harama girince iş çok farklı yerlere gidiyor..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Olmaz, enflasyon denen illet 100 ayın sonunda para alacak kişiyi haşat eder. 100.000 Tl karşılığı, 1 kilo altın mı, onun kuru üzerinden yürümek gerekir.

Emin evimde dairesi çıkanın daha fazla ödemesi gerekir. Her yıl kira artışına ses etmeyip, gün rakamının yükselmesine ses çıkarmak abes değil mi?

Aferin, seni denedim ben zaten :ninja:
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Altay1

Arkadaslar bu konu bence cok uzadi

1 konuyu acarken kesinlikle reklam amacli acmadim

2 bir arkadas kredi faiz oranlarini sormustu orada emin evim kelimesi gecti diye aklima gelip konu actim

Ha evet bu sistem bana gore guvenilir sana gore guvensiz ona gore haram olabilir

Emin evim sirketinin reklama ihtiyaci yok bence istanbulda yasayan bilir bilboardlar bu aralar bu sirketin reklami ile dolu

Isin ozun kisasi cumleleri kullanirken bu konu reklam icin acilmis dusuncesi varsa konuyu yoneticiler kilotleyip silebilir

Saygilar sevgiler

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Arkadaslar bu konu bence cok uzadi

1 konuyu acarken kesinlikle reklam amacli acmadim

2 bir arkadas kredi faiz oranlarini sormustu orada emin evim kelimesi gecti diye aklima gelip konu actim

Ha evet bu sistem bana gore guvenilir sana gore guvensiz ona gore haram olabilir

Emin evim sirketinin reklama ihtiyaci yok bence istanbulda yasayan bilir bilboardlar bu aralar bu sirketin reklami ile dolu

Isin ozun kisasi cumleleri kullanirken bu konu reklam icin acilmis dusuncesi varsa konuyu yoneticiler kilotleyip silebilir

Saygilar sevgiler

Zaten sizin konu açmış olmanızın bir anlamı yok.. Bu konuda rahat olun çünkü forumda daha önce açılmış bir konu var ve bu konu üzerinden devam ediliyor. Siz konuyu açmışınız gibi üzerinize alınmayın yani  :flowers:

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Konu din dersine döndü.

Ayhan Onaranın dediği gibi gitmek gerek. Bu firma yıllardır var,benim hiç bir işim olmadı bunlarla,ancak bu sisteme dahil olan tanıdıklarım var 1i evini aldı diğeri sırasını bekliyor.Kimsye katıl-katılma demem ama kendi görüşüm,firmanın amacı dolandırıcılık değil.Ticari bir firma,hepimiz gibi para kazanma peşinde.

İşin hassas kısmı,konu haram helal konusuna geldi.Müslüman arkadaşlarımız için konuşuyorum,peygamberimiz Veda Hutbesinde faizin hertürlüsü ayaklarımın altındadır demiştir,faizi yasaklamıştır. Şöyle olursa faiz olur,böyle olursa faiz olmaz demek yanlıştır.Her türlüsü demek her türlüsü demektir. Bir insan ben müslümanım diyorsa, "bana göre şöyle olmalıydı,bana göre bu böyledir" diyemez.Harama helal-helale haram diyen Allah muhafaza dinden çıkmış olur. (Kuranın bir kelimesini inkar etmekle tamamını inkar etmenin aynı olması gibi).Ama nedir,hepimiz ister istemez bu işe bulaşıyoruz.Kaçamıyorsak günah olduğunu inkar etmemek, tövbe edip af dilemek gerekir.

Nihat Hatipoğlu gibi hissettim iyi mi :)

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Sedat Irgın

Konu din dersine döndü.

Ayhan Onaranın dediği gibi gitmek gerek. Bu firma yıllardır var,benim hiç bir işim olmadı bunlarla,ancak bu sisteme dahil olan tanıdıklarım var 1i evini aldı diğeri sırasını bekliyor.Kimsye katıl-katılma demem ama kendi görüşüm,firmanın amacı dolandırıcılık değil.Ticari bir firma,hepimiz gibi para kazanma peşinde.

İşin hassas kısmı,konu haram helal konusuna geldi.Müslüman arkadaşlarımız için konuşuyorum,peygamberimiz Veda Hutbesinde faizin hertürlüsü ayaklarımın altındadır demiştir,faizi yasaklamıştır. Şöyle olursa faiz olur,böyle olursa faiz olmaz demek yanlıştır.Her türlüsü demek her türlüsü demektir. Bir insan ben müslümanım diyorsa, "bana göre şöyle olmalıydı,bana göre bu böyledir" diyemez.Harama helal-helale haram diyen Allah muhafaza dinden çıkmış olur. (Kuranın bir kelimesini inkar etmekle tamamını inkar etmenin aynı olması gibi).Ama nedir,hepimiz ister istemez bu işe bulaşıyoruz.Kaçamıyorsak günah olduğunu inkar etmemek, tövbe edip af dilemek gerekir.

Zaten ramazan da geliyor , günlerce sakız orucu bozar mı diye tartışırız.Kimse hırsızlık , kul hakkı yemek  , adam kayırmak , rüşvet almak vermek günah diyemez ....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Eminevim saadet zinciri gibi değil. Çevremde ev ve araba alanlar var. Bir sorun çıkmadı. Paralarını gününde aldılar. Herhangi bir kriz döneminde ne olur bilmiyorum, batma riski var bence. 

Helallik konusunda ise katılımı bankalarına güvenmeyenler eminevime gidiyorlar. Diyanet katılım bankalarına cevaz veriyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Demir

Konu din dersine döndü.

Çok doğru söylemişsin katılıyorum..Ayrıca kimsenin reklam peşinde de olduğu düşünmüyorum..Herkes dilediğini yapmakta özgür bence

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar
(düzenlendi)

Konu din dersine döndü.

Faiz harammı helalmi tartışılıyordu,kimi haram kimi şöyle olursa helal diyordu.Üyeler meraklı; modlar huzursuzdu.Artık konu uzamasın,neticeye varılsın isteniyordu.Adminler ise ne yapsak diyorlardı, onlarda ağlıyordu.Ama konu bitmiyor,uzadıkça uzuyordu. :D

tarihinde Mehmet Pınar tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Faiz harammı helalmi tartışılıyordu,kimi haram kimi şöyle olursa helal diyordu.Üyeler meraklı; modlar huzursuzdu.Artık konu uzamasın,neticeye varılsın isteniyordu.Adminler ise ne yapsak diyorlardı, onlarda ağlıyordu.Ama konu bitmiyor,uzadıkça uzuyordu. :D

:D :D :D

Zaten ramazan da geliyor , günlerce sakız orucu bozar mı diye tartışırız.Kimse hırsızlık , kul hakkı yemek  , adam kayırmak , rüşvet almak vermek günah diyemez ....

Denmeli. Bir yanlış görünce susmamalı. Bakın ben üzerime vazife edindim,forumda konuşulması pek istenmeyen çünkü mutabakat sağlanamayan dinle,inançla ilgili konuda cevap yazdım. Aslında foruma yazmamak lazım ama,bildiğin birşeyi de söylemek gerekiyor. Harama helal deme-helale haram deme.mecbursan, af dile. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat Işık

Yiğenim emin evim sitemine katılıp,sonrasında da araba parasını aldı.

Yorum bağlantısı
Sedat Irgın

:D :D :D

Denmeli. Bir yanlış görünce susmamalı. Bakın ben üzerime vazife edindim,forumda konuşulması pek istenmeyen çünkü mutabakat sağlanamayan dinle,inançla ilgili konuda cevap yazdım. Aslında foruma yazmamak lazım ama,bildiğin birşeyi de söylemek gerekiyor. Harama helal deme-helale haram deme.mecbursan, af dile. :)

Hepimiz bir şekilde faiz denilen sisteme adapteyiz, katılım bankası , şu bu farketmez, Allah günahlarımızı affetsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sedat Irgın

Şunu düşenelim eminevim için firma havuzda topladığı parayı faize koyuyor mu ya da bu parayı nasıl değerlendiriyorlar :)

toplanan parayı nemalandırmaması ihtimal dışı.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Şunu düşenelim eminevim için firma havuzda topladığı parayı faize koyuyor mu ya da bu parayı nasıl değerlendiriyorlar :)

O onların sorunu :) herkes kendi yaptığından sorumlu.

Koyuyordur herhalde.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Mesela ben şunu merak ediyorum bu sistemde.. Mesela 100 kişilik grup olacak diyelim o grubu gelir seviyelerine göre mi belirliyorlar..yani ilerde bu grupta sorun çıkabilir bu adamında geliri pek iyi değil bunu da oraya yazalım zaten 3-5 ay ödeme yapar sonra ödeyemez mı diyorlar ? yoksa tamamen şans işi mi.. aynı grupta çok üst düzey gelir sahipleri  düşük ve orta gelir sahipleri yer alabiliyor mu ?  Mesleklere göre ayırım var mı ? en baştan sen bu işe hiç girme sen bu taksitleri ödeyemezsin diyorlar mı ? bunda kıstas nedir..

Yorum bağlantısı
Ali Gök

Mesela ben şunu merak ediyorum bu sistemde.. Mesela 100 kişilik grup olacak diyelim o grubu gelir seviyelerine göre mi belirliyorlar..yani ilerde bu grupta sorun çıkabilir bu adamında geliri pek iyi değil bunu da oraya yazalım zaten 3-5 ay ödeme yapar sonra ödeyemez mı diyorlar ? yoksa tamamen şans işi mi.. aynı grupta çok üst düzey gelir sahipleri  düşük ve orta gelir sahipleri yer alabiliyor mu ?  Mesleklere göre ayırım var mı ? en baştan sen bu işe hiç girme sen bu taksitleri ödeyemezsin diyorlar mı ? bunda kıstas nedir..

kredi puanına mı bakıolar dicem oda faiz :D 

Yorum bağlantısı

Grup murup hikaye .

O sadece bu sistemin akıllara yatması için söylenenler. ( kurumu kötülemek amaçlı söylemiyorum)

Yoksa 100bin liğe gir sonra ben 150 bine girecem de hemen ayar geçiyorlar

veya ben 100binliğe girecem 60-70 bin peşinat verecem dersen hemen ilk kurada ayarlıyorlar sana

Yorum bağlantısı
Ahmet Demir

Grup murup hikaye .

O sadece bu sistemin akıllara yatması için söylenenler. ( kurumu kötülemek amaçlı söylemiyorum)

Yoksa 100bin liğe gir sonra ben 150 bine girecem de hemen ayar geçiyorlar

veya ben 100binliğe girecem 60-70 bin peşinat verecem dersen hemen ilk kurada ayarlıyorlar sana

Bu ayarlama işini bir detaylı anlat sana zahmet Bana ikinci Kurrada çıktı hemde hiç peşinat falan vermedim..
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Benim puntoyu alan kisi, parasini eminevimden alarak geldi. Pazartesi gunu basvurdu parasini almak icin. En gec 1 hafta sonra pazartesi gunu olacak daha erken de olabilir demisler. Sonra kesin gunu pazartesi ogleden sonra olaram bildirdiler. Zaten alan kisi bir aksklik olmayacagina emindi. Pazartesi sabah geldi araci almaya, sabah begendi. Ogleden sonra parasi yatinca satisi yaptik parasini aldi.

Konuda okudugum ladari ile kendisi ya da cevresindeki uyelerin geri bildirimleri hep olumlu. Firmanin kisa gunun kari diyerek carpip kacma ihtimali pek yok gibi. Ancak mali yapisi muhtemel risklere karsi ne kadar guvenlidir bilmedigimizden, gecmisi gelecegin teminati olarak kabul etmemiz dogru olmayabilir.

Saygilarimla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Benim puntoyu alan kisi, parasini eminevimden alarak geldi. Pazartesi gunu basvurdu parasini almak icin. En gec 1 hafta sonra pazartesi gunu olacak daha erken de olabilir demisler. Sonra kesin gunu pazartesi ogleden sonra olaram bildirdiler. Zaten alan kisi bir aksklik olmayacagina emindi. Pazartesi sabah geldi araci almaya, sabah begendi. Ogleden sonra parasi yatinca satisi yaptik parasini aldi.

Konuda okudugum ladari ile kendisi ya da cevresindeki uyelerin geri bildirimleri hep olumlu. Firmanin kisa gunun kari diyerek carpip kacma ihtimali pek yok gibi. Ancak mali yapisi muhtemel risklere karsi ne kadar guvenlidir bilmedigimizden, gecmisi gelecegin teminati olarak kabul etmemiz dogru olmayabilir.

Saygilarimla.

Evet ve sanırım bu, ticari faaliyet yapan TÜM firmalar için de geçerlidir :)

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

200 bin lira için taksit ödeyen arkadaşım var. Parayı geçen sene sonu aldı. Bir sorayım tavsiye eder mi diye..

Yorum bağlantısı

Bu ayarlama işini bir detaylı anlat sana zahmet Bana ikinci Kurrada çıktı hemde hiç peşinat falan vermedim..

Bu ayarlama işini bana gelen emin evim danışmanı anlattı.. nasıl yapıldığını ne yaptıklarını bende bilmiyorum.

Lakin bu söylediklerimi bire bir kendileri söylediler...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...