İçeriğe Yönlendir

İzlediğimiz Filmler ,Yorumlarımız

Ahmet Özdemir

Recommended Posts

Bekir Çelik
Evren Erakçora yazdı:

Size hitap edip etmemesi önemli daha çok, Forest Gump(ABD) , Satıcı( İran ) , Rashamon( Japon), Bisiklet Hırsızları( İtanyan) , Kan Dökülecek (ABD) , Bir Zamanlar Anadolu'da( Yerli) vs gibi filmlere kötü demek mümkün değil, beğeniriz beğenmeyiz. 

Evet hocam, zaten "şahsi olarak" demek istedim orada, elbette göreceli. Ama çoğunluğun hakkını verdiği filmler de genelde yanıltmıyor.

Abartılmış (Overrated) ve Hakettiği Değeri Görmemiş (Underrated) filmler mevzusu var mesela. Esaretin Bedeli yıllarca en beğenilen film olarak kaldı Imdb Top 250 listesinde ama Oscar alamadı. Hatta Inception'a en iyi film Oscar'ı verilmediğinde, kazananı açıklayan kişi "Üzülmeyin, Inception filmi 'Oscar alamayan muhteşem filmler' arasına adını yazdırdı." minvalinde konuşmuştu.

Bir yandan listenin zirvesi yıllarca değişmezken, aynı listenin altında filmler asansör gibi inip çıkıyor. :) Sosyal medyada örgütlenen Hintliler, Bollywood filmlerini grup grup oylayıp geçiyorlar. Bu sebeple listede çok boş beleş filmler de oluyor.

Beğeni göreceli ama büyük çoğunluğun iltifatı kolay kolay yanıltmaz diye düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Evren Erakçora yazdı:

https://www.imdb.com/title/tt2582802/ mesela bana göre müthiş film. En iyi "kötü öğretmen filmi" :) Ama herkese hitap etmez. Çok farklı bir film. 

98 tane ödül almış . 3 Oscar dahil.

+1

Cidden azmin nelerin üstesinden geleceğini gösteren ender filmlerden.

J.K. Simmons'tan muheşem bir oyunculuk.

Kendisini zaten Örümcek Adam filminden de tanıyorduk ancak burda döktürmüş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Evren Erakçora yazdı:

Kötü karakteri  sevdiriyorsa o film iyidir diyen vardı. Alfred Hitcock galiba. 

tanos çular bile var, adam bir parmak şıklatıp 4.33 milyarı katlederken pek şirin gösterildi mesela

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Umut Taşlı
Evren Erakçora yazdı:

https://www.imdb.com/title/tt2582802/ mesela bana göre müthiş film. En iyi "kötü öğretmen filmi" :) Ama herkese hitap etmez. Çok farklı bir film. 

98 tane ödül almış . 3 Oscar dahil.

bu film home theater gibi bir şeylerle izlenince hakkı veriliyor. tabi jk simmons yapmıştı asıl şovu; edward norton'ın birdman performansının, adaylıkta kalmasına sebep olmuş performansı ile.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Home theater deyince, örneğin Pearl Harbor filmini ses sistemi ile izleyin. uçakların sağdan girip soldan çıkmasına ya da makine tüfek ateşine aynı anda ses eşlik edince müthiş oluyor. Ses sistemi iyi sinemalara gitmeyi özledik. Pandemi bitirdi. Son Matrix'i seyretmek istiyorum bakalım gidebilecek miyiz ?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Home theater deyince, örneğin Pearl Harbor filmini ses sistemi ile izleyin. uçakların sağdan girip soldan çıkmasına ya da makine tüfek ateşine aynı anda ses eşlik edince müthiş oluyor. Ses sistemi iyi sinemalara gitmeyi özledik. Pandemi bitirdi. Son Matrix'i seyretmek istiyorum bakalım gidebilecek miyiz ?

Matrixi izledim. Bir kaç noktayı yine izleyip olayı çözeceğim. Bende de ses sistemi var evde. Muazzam oluyor
Yorum bağlantısı
Umut Taşlı
H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Servet Aydın yazdı:

Matrixi izledim. Bir kaç noktayı yine izleyip olayı çözeceğim. Bende de ses sistemi var evde. Muazzam oluyor

+1

diyaloglarda bile sesi 3 boyutlu algılamaya alışınca, normal tv'ler bir garip geliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
+1
diyaloglarda bile sesi 3 boyutlu algılamaya alışınca, normal tv'ler bir garip geliyor.

Film izliyorum. Arkamdan gelen ayak sesi.. Hoşgeldin aşkım deyip arkaya bakıyorum ve sonra yanlız yaşadığımı hatırlayıp ağlıyorum. Kendimi o disko senin bu bar benim savrulup duruyorum [emoji88]
  • Beğen 3
  • Mutlu 3
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Ses sistemim arıza yaptı :(

Bildiğiniz iyi bir elektronikçi varsa cihazı gönderebilirim.

Ses entegresi kırılı daha önceki tamir uğraşıları arasında.

Entegrenin orjinalini buldum ve aldım, bu sefer de bga makinesinde tam takamadılar sanırım.

Cihaz çalışmaya başladı ancak HDMI çıkışı çalışmıyor.

kompozit kablo ile görüntü ve ses alabiliyorum ancak çok kötü oluyor.

Cihazım Lg HB906SB modeli.

https://www.lg.com/tr/ses/lg-HB906SB-blu-ray-ev-sinema-sistemi

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

The Flight of the Phoenix (1965)

Libya'daki petrol şirketine giden kargo uçağı kum fırtınasına yakalanır ve çöle iniş yapmak zorunda kalır.
Aramaya gelen giden de olmayınca bir kaç günlük su rezervi ile kalakalırlar.
Yolculardan biri (geçtiğimiz günlerde hayata veda etti) uçak tasarımcısıdır ve onun yönetiminde uçağı parçalayıp yeni bir uçak yapmaya başlarlar.  

Sadece bir kaç saniyelik oryantal dans sahnesi olan filmin tek kadın oyuncusuna yönetmen üstsüz dans etmesini istemiş ama kabul etmemiş.
Film çekimlerinde uçağın kalkışı çekilirken oluşan kazada ünlü gösteri pilotu da hayatını kaybetmiş, kalan görüntülerle durum kotarılmıştır.

phoenix-slider1.jpg

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

En son reklamları burada paylaşıyorduk. Şunu da böyle bırakayım. 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Aytac Sakal
(düzenlendi)

Hikayesi çok iyi.

499106.jpg-r_512_288-f_jpg-q_x-xxyxx.jpg

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Çağrı Alaf
(düzenlendi)

3077108_terminator-genisys_3.jpg

Şöyle sanatsal bir görseli bile içinde görmek bile filmin iyi olması için bence yeterli. Yapay Zeka üzerine gitmeye karar verdiğim günden beri içimde ki Terminatör aşkı tekrar alevlendi. SkyNet'i kodlayacağımdan değil, sadece böyle bir alternatif evrenin 40 sene önce yüksek doğrulukta düşünülmesi ve yazılması çok hoş bir olay.  Dilim döndüğünce anlatayım. 

2029'da insanların kurduğu bilgisayar sistemi gezegende ağa bağlı hemen hemen tüm cihazları kontrol altına almış ve kendini zaman içinde istenenden fazla geliştirmiş bu yüzden insanlık için tehdit haline gelmiştir. Bu sırada yaratıcılarının kendisinin fişini çekmek istediğini anlayan SkyNet insanlardan öğrendiği hayatta kalma iç güdüsü ve yok olma korkusunun da etkisi ile insanlığa karşı olan savaşına başlamış ve 3 milyar insanın doğrudan ölümüne sebep olmuştur.  Savaş bir soykırım mantığı ile sürdüğünden insanların en iyi şekilde direnmekten başka çareleri kalmamış ve iyi organize olmuş askeri birlikler SkyNet üslerine baskınlar düzenlenmeye başlamışlardır.

SkyNet savaşmak için tamamen otonom fabrikalarında üretilen savaş makinalarını kullanır. İnsanlık ile olan savaşı sırasında kendi hegomanyasını diğer makinalara karşı ilan etmiş olan SkyNet fabrikalarından üretilen robotları İşçi - Savaşçı - Suikastçı olarak özelleştirmiş ve kendisine ait bir ekosistem yaratmıştır. Sürekli olarak çalışan bu işçiler hammadde sıkıntısını ortadan kaldırırken, savaşçılar savaşı kazanmak için üzerlerine düşeni yapmaktadır. Filmimizin konusu ise daha çok Suikast üzerine özelleştirilmiş Terminatörler üzerinde ilerlemektedir. Savaş makinaları her geçen sene insanların karşısına daha yeni ve daha güçlü olarak çıkmakta sürekli olarak SkyNet tarafından modifiye edilmektedir. Ancak insanlar SkyNet'in öngörülebilir planlarını baltalamak için direniş göster.

MV5BMjA0NTQ0ODI0Nl5BMl5BanBnXkFtZTcwNzA5

Teknolojisini artık iyice ilerletmiş ve sayıca üstünlük kazanmış SkyNet kendi icadı zaman makinası ile insanları temsil eden askeri liderin ailesini yok etmek için geçmişe süikastçı robotlarından bir tanesini gönderir. Böylelikle kendi alternatif evreninde insanlara liderlik edecek kişi ortadan kalkacaktır ve savaşı mutlak olarak kazanan SkyNet dünyanı insanlardan tamamen temizleyebilecektir. Hikaye bu noktada başlar ve 2029'dan Türkiye Süper güç olduktan 6 sene sonra 1984 senesine ana karakterleri öldürmek için Terminatör Model-101 serisi bir robot gönderilir. Model-101'in zırhı insanların elinde silahların bir çoğuna karşı çok güçlü olduğundan burada büyük bir çatışma gerçekleşir ancak Model-101'in az gelişmiş hareket kabiliyeti ve robotik iskelet görünümünden dolayı kolayca kalabalıklar içinde seçilmesi yüzünden mağlubiyeti kaçınılmaz olur. Model-101'in öldürmek için gönderildiği Sarah Connor, Model-101' ağır sanayi için üretilmiş hidrolik press makinası kullanarak ortadan kaldırır.

terminator-terminator-2-judgment-day-rob

Bunun üzerine SkyNet Terminatör T-1000 serisi bir modeli geçmişte tekrar gönderir. SkyNet Model-101'in açıklarını kapatarak bu modeli yaratmıştır ve T-1000'in asıl güçlü yanını ona insanları değil diğer Terminatörleri ortadan kaldırmak için özelleştirilmiş olması sağlar. Nanitlerden meydana gelen T-1000 duvarlardan geçebilir, şekil değiştirebilir, katı ve sıvı formlar arasında kolayca geçiş yapabilir ve insanları çok iyi bir şekilde taklit edebilir. Ayrıca Model-101'den %30 daha hafif malzemeye sahip ve %60 daha güçlü pnömatik pistonlara sahip olduğundan daha önce üretilmiş tüm terminatörler için çok güçlü bir rakip. Ayrıca daha önce ki modeller aksine T-1000 serisinde 1 yerine 2 adet nükleer güç santrali vardır. Kendini yenilemek - Şekil değiştirmek ve çok hızlı koşmak için Nanitlerin ihtiyacı olan enerji bu santrallerden paralel olarak sağlanır. 

800-arnold-schwarzenegger-chains-cyborg-

Bu noktada T-1000'e karşı insan hedefin hiç bir şansı olmayacağını bilen gelecekte ki direnişçi askerler geçmişe ele geçirdikleri ve hedef insanı koruması için programladıkları bir adet Model-101 T-800 seri numaralı savaş makinası gönderirler. Artık Arnold abi ile tanışabiliriz. Model-101 T-800 insansı bir deriye sahiptir ve içerisinde bulunan yalıtım malzemesi sayesinde termal kameralar tarafından tespit edilemez. Ayrıca kamufle yeteneği üst seviyedir küçük pompalar sayesinde kendi derisinde oluşan bir yırtıkta kendisine kanama süsü verebilir ve bu yaraları insanları taklit ederek yavaş yavaş iyileştirebilir. Film boyunca gördüğümüz en iyi huylu savaş makinesi Model-101 T-800'dür. Diğer robotların aksine emirleri tek bir yerden, SkyNet'ten almaz zira anakart elemanları üzerinde insanlar tarafından yapılan değişiklikler sayesinde çevreden aldığı bilgileri kendi içerisinde ki yapay zeka ile yorumlamakta ve hayatta kalmak için kullanmaktadır. Bunu model T-1000 ile olan savaşı sırasında "Hasta la Vista Bebek" demesinden ve lehine sonuçlanan doğru stratejilerin ardından gülümsemeye çalışmasından ( tıkla ) anlayabiliriz. Onun için tek bir gerçek vardır o da diğer insanlar ile birlikte SkyNet'in peşinde olduğu kurbanlar ile suikastçı robotlar arasında bariyer görevi görmektir diyebiliriz. Tek bir nükleer santralden beslenen T-800 zor durumlarda bu nükleer santrali tersine yönlendirerek intihar saldırıları yapabilir ve çevresine Atom bombası hasarı verebilir. 

B9MA3I.jpg

Spoiler vermeden dilim bu kadar dönüyor eğer henüz izlemediyseniz artık Terminatör filmlerini daha rahat izleyebilirsiniz evrenler arası seyahat çok fazla olduğundan genelde olaylar karıştırılıyor. Kurgusuna ve kalitesine objektif puan veremem ama dönemine göre Star Wars'ın ardından en iyi bilim kurgu filmidir. 

Şunu da şöyle bırakalım.

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

şu terminatör geceleyin bizim arka sokaklara gelsin, 5 dak da parçalarına ayırp satarlar :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Çağlar Bayur yazdı:

şu terminatör geceleyin bizim arka sokaklara gelsin, 5 dak da parçalarına ayırp satarlar :)

Zaten filmde de Skynet sadece Çinçin ve Hürriyet mahallesine giremiyor. Geçmişe insanların gönderdiği robotu insanlar için kaçıranlar bir grup Adanalı hızlı genç.

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Türkiye’ye gelemez bu. Mtv çok çıkar buna hemde ikinci el girişi yasak

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

T 2 den sonrası çöp bana göre. Hatta 6 da perdeci falan olmuş.

Servet Aydın yazdı:

Türkiye’ye gelemez bu. Mtv çok çıkar buna hemde ikinci el girişi yasak

Tecavüz edip surların dibine gömerler.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Öner Kurukuz

Top Gun 2022...

36 yıl aradan sonra kült olmuş bir filme "devam filmi" çekmek her baba yiğidin harcı değil.

Hele hele ilk filmden daha güzelini yapmak ise tam anlamıyla şapka çıkarılacak bir iş demektir.

Nitekim de tam olarak böyle olmuş.

Zaten efsane olan bir filmi daha da yukarı çıkarmış.

CGI efektinin kullanılmadığı enfes tadımlık bir film.

Tom abimizin zaten profesyonel pilot lisansı olması filmdeki savaş uçaklarını bizzat kendisinin kullanması enfes detaylardan bir kaçı sadece.

İzlemeyenler için önce ilk filmi (top gun 1986) izleyin ardından yenisini.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Öner Kurukuz yazdı:

CGI efektinin kullanılmadığı

Ben de izledim ve çok beğendim. Ancak bu bilgi yanlış. Patlama sahnelerinde ve spoiler olabilecek bi kaç anahtar farklı sahnede CGI kullanılmış. Yine de çok güzeldi.

Bir de yeni ELVIS i izledim. Elvis'i canlandıran kişi müthiş oynamış. Konuya çok yabancı olduğum için film çok sarmadı ama Tom Hanks'ten bile güzel oynamış.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Sani Gerşon yazdı:

Ben de izledim ve çok beğendim. Ancak bu bilgi yanlış. Patlama sahnelerinde ve spoiler olabilecek bi kaç anahtar farklı sahnede CGI kullanılmış. Yine de çok güzeldi.

Bir de yeni ELVIS i izledim. Elvis'i canlandıran kişi müthiş oynamış. Konuya çok yabancı olduğum için film çok sarmadı ama Tom Hanks'ten bile güzel oynamış.

Son zamanlarda Marvel' in cgi dayamalarından sonra bu film ilaç gibiydi bana.

İki saatlik filmde illa ki bir kaç sahnede cgi olur, ona mumuz zaten. Yeni filmlerdeki kadar yoğun bi efekt yerine doğal sahneleri görmek çok hoşuma gitti.

Bu arada filmin başındaki ve sonundaki pervaneli uçak Tom Cruise'un kendi uçağı. 

Adam uçak kullanıyor helikopter kullaniyor, tekne, motorsiklet, araba kullaniyor, gitar çalıyor, piyano çalıyor, şarkı söylüyor.

10 parmağında 10 marifet. Ve bu adam 60 yaşına geldi.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Öner Kurukuz yazdı:

Bu arada filmin başındaki ve sonundaki pervaneli uçak Tom Cruise'un kendi uçağı. 

2. Dünya Savaşı'ndan kalma bir P-51 Mustang.

Ayrıca filmde de F-16 kullandı. Acaip bir başarı. Ben de takdir ediyorum adamı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...