İçeriğe Yönlendir

Yokluğunun Üzerinden 1 Sene Daha Geçti, Babam

Furkan Avcı

Recommended Posts

Serdar Göktaş

Mekanı cennet olsun, Allah gani gani rahmet eylesin... bir gün telefonum çalacak o acı haberi bende alacağım için çok korkuyorum... hakkaten çınar gibiler... yanında olmasa bile, uzakta olsa bile onun varlığı sana yeterde artar bile... ben hala büyümedim baba....

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Babam sağ olsaydıda şu köşede otursaydı sözü ne kadar anlamlı değil mi...

Tekrar basın sağolsun Furkan

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Dualariniz için çok teşekkür ederim hepinize. Babam için bir sürü dua edildi, Allah hepinizden razı olsun, sizlere ve sevdiklerinize sağlıklı bir omur versin.

İyi ki varsınız...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Takdir Yüce Allah'ın. Furkanın eliyle değil, kalbiyle yazdığı, duygularını dile getirdiği mesaja ne yazsam boş olacak. Bir baba, geride kendisine bu derece saygı duyan bir evlat bıraktıysa ne mutlu. Ruhu şad, mekanı cennet olsun.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

Mekanı cennet olsun Allah rahmet eylesin inşallah insanın boğazını düğüm düğüm yapan bir yazı olmuş

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

2004 yılında üniversite için evden ayrılalı beri gurbet hissi içimi tırmalıyor. Bazen aylarca beraber kalışımız olsa da, her zaman onların yakınında olma arzum yaşadığım en güçlü his olmuştur. Geçenlerde gece 13 saat çalıştıktan sonra eşimin sınavı için Ankaraya 600 km yol gidip, uykusuz 36 saatin sonunda gece 4'e kadar anne ve babamla muhabbet etmiştim, çocuğum olduktan sonra onlara karşı sevgim çok değişti. Allah ahirete intikal edenlere rahmet eylesin, yazdıklarınız çok dokunaklı ve bügün ilk işim onları arayıp yüzlerini güldürmek, hayır dualarını almak olacak. Evlatlarımızın hayırlı olmasının ilk kuralı hayırlı evlat olmaktan geçiyor.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Taşdelen

Allah rahmet etsin.

Bu arada bir konuda açıklama yapmak istiyorum; zaman zaman forumda vefat haberleri alıyoruz. Başsağlığı dilemek, rahmet dilemek, bir nevi acıyı paylaşmak olması gereken şeyler. İsteyen istediği şekilde bunu belirtebilir tabi ki. Fakat şöyle bir şey var; eğer ölen kişi müslüman ise "Allah rahmet etsin", eğer gayri müslim ise "Toprağı bol olsun" denir. Rahmetin yanında bol toprak biraz çiğ kalıyor bence. Bu işin temeli ayete dayanıyor. Kuran'da "Akraba bile olsalar, cehennem halkı oldukları belli olduktan sonra (Allah'a) ortak koşanlar için mağfiret dilemek, ne peygamberin, ne de inananların yapacağı bir iş değildir" (Tevbe: 113). buyruluyor. Bu nedenle müslümanlar, müslüman olmayanlara rahmet dileyemedikleri için "toprağı bol olsun" şeklinde bir iyi dilek temennisinde bulunmuşlardır. Ayette ehli kitap olmayanlar kast edilmiştir fakat zaman içerisinde Hristiyan ve Yahudi gibi kitap ehli de bu kategoriye sokulmuş. Yani aslında müslüman olmayan ehli kitap için bile rahmet dilenmeli iken müslüman olan birisinden bunu bilmeyerek de olsa esirgememek lazım bence. Lafı uzattım belki ama ne zamandır aklımdaydı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara

Merhum İlhan abi ile tanışmak ve görüşmek nasip oldu; içten, samimi ve hastalığıyla mücadeleden korkmayan biriydi. Sonrasında bir türlü davetlerine rağmen Karamürsel'e yolumuz düşmedi, düşemedi görüşemedik bir daha... Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Allah rahmet eylesin, mekanı cennet bahçeleri olsun inşallah...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

2004 yılında üniversite için evden ayrılalı beri gurbet hissi içimi tırmalıyor. Bazen aylarca beraber kalışımız olsa da, her zaman onların yakınında olma arzum yaşadığım en güçlü his olmuştur. Geçenlerde gece 13 saat çalıştıktan sonra eşimin sınavı için Ankaraya 600 km yol gidip, uykusuz 36 saatin sonunda gece 4'e kadar anne ve babamla muhabbet etmiştim, çocuğum olduktan sonra onlara karşı sevgim çok değişti. Allah ahirete intikal edenlere rahmet eylesin, yazdıklarınız çok dokunaklı ve bügün ilk işim onları arayıp yüzlerini güldürmek, hayır dualarını almak olacak. Evlatlarımızın hayırlı olmasının ilk kuralı hayırlı evlat olmaktan geçiyor.

Aslında bu yazıyı yazarken bir amacımda buydu, henüz vaktiniz varken onlarla olabildiğince vakit geçirmek, arayıp sorma hissiyatınızı uyandırmak, hayatta değiller ise bir dua göndermek. Üstadın bir lafı geldi şimdi aklıma:

"Gençliğe güvenip vakit çok erken derken, belki elveda bile diyemezsin giderken..." NecipFazıl KISAKÜREK

Allah hayatta olan anne ve babalarımıza sağlıklı bir ömür versin...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

29/06/1995 tarihine kadar yanlışlarıma dur diyen, doğrularıma destek olan insan :Babam

17/10/2012 tarihinden sonra bana doğruları yaptıran, bana güç veren insan:Oğlum

Çooook eskiden babam vardı, .......

Şimdi ise oğlum babam oldu....

Çok sağolasın Furkan Allah mekanını cennet etsin .

Sayende yarın bir mezar ziyareti yapalım...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

1 değil 19 yıl oldu ama hala dün gibi içim titrer, ömür boyu gölgesinin eksikliğini hissedeceğim, tarifsiz bir yanlızlık tarifsiz bir çıplaklık...

Allah, hepsinin mekanlarını cennet etsin, bizleri de evlatlarımızın başından eksik etmesin.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Furkan, Güvenç ve yakın yada uzak zamanlarda sevdiklerini ebediyete uğurlayan sevgili kardeşlerim..

Allah hepinize sabır versin, ebediyete uğurladıklarımıza rahmet eylesin. Mekanları cennet olsun inşallah.. Çok güzel şeyler yazmışsınız.. Belli ki hepsi de bir anda dökülüp gelmiş, belki de yazarken harf hatası bile yapmadınız.. Çünkü, bunu yaptıran sevginiz, özleminiz, hasretiniz..

Sevgi yücedir, şefkat acizlik gibi görünür ama güçtür..

İmkanı olanlar, annesi babası yaşıyor olanlar, yaşı kaç, rütbesi ne olursa olsun, kalkın sarılın, kucaklayın, ellerini öpmek için bayramın gelmesini beklemeyin. Öpün, teninin kokusunu doya doya çekin içinize...

Çocuklarınız için de aynı, sarılın onlara, tepenize çıkmasına izin verin.. Bırakın kırsın, bozsun dağıtsın...

Babanız da öyle, bırakın konuşsun.. Asla sizin kötülüğünüzü istemez onlar.. Ne derse desin, peki babacığım diyin, peki anneciğim..

Uzun süredir aramıyorsanız, arayın.. Bekliyorlar... Her gün bekliyorlar..

Babam uzun süredir ve genellikle bizde kalır.. Arada bir şehir dışında işlerimiz olunca abime bırakırım.. Almaya gittiğimde bazen derki.. Aramadın hiç..

Oysa ki daha üç gün olmuştur..

Evet ilgi de bekliyorlar ama aslında merak ettiği bizleriz..

Benim babam 87 yaşında, bastonla zor yürür.. Bu halde iken bile gece kalkınca bizim çocukları kontrol edip, 5 metre uzaktaki çocukların yatağına gitmesi 2 dakika sürse bile gidip üstlerini örtüyor.. Dokunuyor...

Atalarımızın üstümüzde emekleri çok fazla..

Köydeyken orta okul ve lise için otobüsle Nevşehir'e gelirdik.. Evimiz, otobüse epey uzaktı.. Şimdiki gibi değildi, kışları çok kar yağardı ama benim ayaklarım hiç ıslanmazdı.. Çünkü babam her sabah ayaklarımız ıslanmasın diye, evden otobüse kadar olan yoldaki karları temizlerdi..

Annem, biz uyuyorsak, kapımızın önünden geçerken, uyanmayalım diye ayaklarının ucuna basarak geçerdi odamızın önünden.. Çocukken falan da değil, yaş en az 30 iken..

Kısacası, imkanınız varsa gidin sarılın.. ellerini öpün, helallik alın, hayır dualarını alın.. Eğer ki, vedalaştıysanız, bir dua ile yasin ile hatırlayın... Unutmayın ki, hala bizi çok seviyorlar, hala özlüyorlar ve bekliyorlar..

• Beğen 14
Yorum bağlantısı
Onur Çankaya

''Duygular,yaşantılar,anılar vs. ne kadar anlatılırsa anlatılsın dinleyen o duyguyu yaşayamaz,anlayamaz; anlatanı anlamak imkansızdır'' derler ama Furkan öyle etkili anlatmışsın ki okurken yaşadıklarını yaşadım sanki..Mehmet abi de çok güzel yazmış..

Allah gani gani rahmet eylesin ,toprağı bol olsun..

Bir sevdiğimizi kaybedince onunla yaşadığımız kötü anılar (varsa)insanı paramparça ediyor.Ahh keşke şunu şöyle yapmasaydım,keşke şu lafı etmeseydim diye iç geçiriyor insan..Bu duyguyu çok iyi biliyorum.O yüzden iyi geçinin sevdiklerinizle..Üç günlük dünya işte..Kırmayın,sonrasını düşünün,cansız bedeni karşınızdayken pişman olacağınızı ön görün...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Furkan Avcı

Yokluğun oldu iki sene, koca iki sene... Neler oldu neler bu iki senede ama ne acımda eksilen var nede yokluğunun yarattığı boşlukta daralma.

Yinede ben seninle yaşıyorum, kafama takılan şeyleri sana soruyorum, sohbet ediyorum seninle ara sıra uğradığın, o en güzel sabahlara uyandığım gecelerde ki rüyalarımda.

Şu teknoloji buradan ta Mars'a iletişim sağlıyor ya, senin oralara da ulaşabilsede şöyle iki sohbet edebilsek seninle.

Yokluğun alışılabilecek gibi değilmiş babam, herhalde daha büyümeden gitmişin.

Çok şey var yazardım da, burdaki dostları daha fazla üzmeyim.

Bak onlarda sana rahmet okuyacaklar (Allah razı olsun), ona vesile olsun diye yazıyorum.....

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Mekanı cennettir İnşallah. Nur içinde yatsın amcamız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ölümle şunu öğrendim. Hiç bir zaman onu unutmuyorsun, onu yok sayamıyorsun. Acın azalmıyor. Sadece o acı ile yaşamayı öğreniyorsun. Alışkanlığın değişiyor ama onsuz olma alışkanlığı değil, onun uzakta olduğunu bilme alışkanlığını ediniyorsun.

Allah rahmet eylesin. Toprağı bol, yattığı yer rahat olsun.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Safak Acar

Allah rahmet eylesin.. Mekanı cennet olsun.. 

Öyle içten yazmışsın ki, gözümden yaş geldi rabbim yardımcımız olsun. Bende annemi kaybedeli çok oldu yokluğu öyle zorki..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Sen sustun, ben öldüm..

Sen öldün, ben gömüldüm..

Artık sensiz, artık eksik,

büyüdüm...

15.01.2014 rahmetli babamın doğum günüydü. Kaybedeli 3,5 yıl oldu ama hala dün gibidir sızısı yüreğimde..

Toprağı bol olsun, mekanı cennet olsun...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...