İçeriğe Yönlendir

Aracım Suda Stop Etti Ve Birdaha Çalışmadı.

Mehmet Atak

Recommended Posts

Akan Belen

Geçmiş olsun.Benim fikrim o kadar su almış araca yapılan temizlik işlemi basit olmuş gibi.Zamanla sıkıntılar daha da artacaktır diye düşünüyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kızdırma bujileri bir sene önce değişti,ama o zaman motor arıza ışığı yakmıştı.

Belki 1 tane bozulunca yakmıyor da, 2 tanede yakıyor?

Mehmet abi güzel söylemiş. Tüm veriler tek tek kontrol edilmeli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Atak

Başta yazmayı unutmuşum,araç yetkili serviste de hata kodu vermedi.Bu IDS dediğiniz cihaz direkt olarak tek cihaz mı yoksa ara bir aparatla bilgisayar ekranından baktıkları cihaz mı?

Bence de araç biraz baştan savma yapılmış...

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Ids cihazı aslında kutu gibi birşey.Bir ucu araca bağlanıyor diğer ucu bilgisayara.İşlemler de doğal olarak pc üstünden yapılıyor.Benim gördüğüm oldukça çok menü var ve yapılabilecek işlem var bu cihazla.Ancak bu cihaza gerçekten hakim bir teknisyen bulmak lazım.Çoğu serviste en azından benim gördüklerimde sadece genel olarak kontrol ediliyorlar hata çıkarsa tamam yok sa yok :D

Mesela ben en son yazılım yükletmeye gittiğimde.Aracın farlarını kontrol ettirmek istedim.Yükseklik ayarı için.Teknisyen ne yaptıysa bulamadı ayar yerini.En sonun sıkıntı yok dedi hata vermiyor dedi :bambam:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Atak

Benim enson gittiğim özel ford servisinde ki eleman 17 yıl otokoç'ta çalışmış,zaten geçen yıl yazılımıda o yüklemişti.

(IDS denilen cihaz sanırım) 8-10 tane bölümü işaretleyip kontrol etti ve normal çıktı,sonra genel tarama yaptı,hata çıkmadı.

''Volant zarar görmüş olabilir,siboplar yada piston hasarı olabilir,motoru açmamız lazım'' diyor.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Benim enson gittiğim özel ford servisinde ki eleman 17 yıl otokoç'ta çalışmış,zaten geçen yıl yazılımıda o yüklemişti.

(IDS denilen cihaz sanırım) 8-10 tane bölümü işaretleyip kontrol etti ve normal çıktı,sonra genel tarama yaptı,hata çıkmadı.

''Volant zarar görmüş olabilir,siboplar yada piston hasarı olabilir,motoru açmamız lazım'' diyor.

Yetkili serviste anlayan bilen biri son kez kontrol etsin. Sadece hata kontrolü ile bakmasınlar. Tüm değerler okunsun.

Böyle her titreyen motora, stop eden motora, motor yapılsaydı...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Çok manidar bir durum, volan'ın sarsıntılı çalışmaya sebep olduğu biliniyor ama çekişin düşmesi volanın kabahati olamaz. Siboplar ve piston arızası doğru tahmin olabilir ama bence yapılacak son iş olmalı. Aracın yakıtıyla ilgili incelemeler ne durumda? Bence hemen buna bakılmalı gerekirse depodaki yakıt tamamen boşaltılıp güvenli bir şekilde bir miktar yakıtla tekrar denenmeli.

Yorum bağlantısı
Mehmet Atak

Bu olaylar geçen hafta başladı, servisten aldıktan sonra 1 ay sorun yoktu.

Piston,sibop ve volant olsa hemen ertesinde arıza çıkmazmıy dı?

Çok manidar bir durum, volan'ın sarsıntılı çalışmaya sebep olduğu biliniyor ama çekişin düşmesi volanın kabahati olamaz. Siboplar ve piston arızası doğru tahmin olabilir ama bence yapılacak son iş olmalı. Aracın yakıtıyla ilgili incelemeler ne durumda? Bence hemen buna bakılmalı gerekirse depodaki yakıt tamamen boşaltılıp güvenli bir şekilde bir miktar yakıtla tekrar denenmeli.

Abi enson mazotu BP den aldık,şuan depo yarım.Benimde aklıma gelmiyor değil aslında.

Bu arada araç zor çalışmaya başladı, 1-2 kezde kalkarken stop etti.

Yorum bağlantısı

Mehmet bizim araçlarda yakıtta su ikazı var mı bilmiyorum? Varsa bile, yakıttaki suyu tespit edecek sensörün arızalı olması olayın yönünü nerelere çevirir? Bu yakıtın alınma zamanı ile arızanın ortaya çıkma zamanı birbirine yakınsa sorunun yakıttan olma ihtimali iyice artıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Atak

Şimdiye kadar hiç denk gelmedim abi yakıtta su var uyarısına.

En son yakıtı kayınço almıştı,sanırım yakıt aldıktan birkaç gün sonra sorunlar başladı.

Yorum bağlantısı

Evet ben olsam bu durumda işe yakıttan başlardım, yakıtın tamamını boşaltır, güvendiğim bir yerden 4-5 Litre yakıt alır denerdim.

İnşallah bu aracın da sorunu yakıt değişimi ile hallolur da motora ellenmemiş olur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Atak

Ben aracı teslim ederken bişey yoktu,sanki suda stop etmesinden kaynaklığını düşündüğüm için kendimi suçlu hissediyorum.

O yüzden bu aracın sorununu gidermem lazım.Haftaya biraz daha uğraşayım...

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mehmet Atak

Abi araç kayınpederde olduğu için ara sıra kullanıyorum,hafta sonu menzil 0 km yazdı ve shell den mazot aldı kayınpeder.

Sonra kullandı mı bilmiyorum,eğer hala aynı durum devam ediyorsa servise götüreceğim ama hiç zamanım olmadı şimdiye kadar.

Araçta hafta sonu gözlemlediğim; Çekiş hala düşük, 2000 devirden sonra toparlanıyor,siyah duman atıyor ve motor hala sarsıntılı çalışıyor.

Zaten 1.5 ayda üç yerini hafiften sürtmüş :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Atak

Anlaşılan araba tad vermiycek abi tekrardan geçmiş olsun satmaya bakın bence...

Teşekkürler Bahtiyar...Zaten kayınpeder ısrarla bu durumu bile bile satın aldı benden,hatta devrini bile aldı :)

Ama boş biz zamanımda bu arızayı gidereceğim.İşin garip tarafı arıza ışığı yanmıyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...