İçeriğe Yönlendir

Otomatik Şanzımanın Sürücüye Etkisi

Selçuk Keleş

Recommended Posts

Yok evren bey ne suçu.Sizinle de aynı fikirde değildim.Şahsıma saldırmak yerine bilgiyle fikrimi çürüttünüz.Sonuçta bilginiz benden fazla bu konuda.Bunu da sunduğunuz argümanlarla ispatladınız.Hatta benim hatırlayamadığım aracı bile buldunuz.Bana da şapka çıkartmak düştü.Sayenizde birşeyler daha öğrenmiş oldum.Size sadece teşekkür edebilirim.Hem öğrettikleriniz hem de yazılarınızdaki düzey için...

Nephan Bey,

Sadece sohbet ederken paylaşımda bulundum. İspat etmek, öğretmek gibi algılamayın lütfen. Forum çatısı altında her zaman yaptığımız şey bu aslında, bu nedenle yazdıklarımı paylaşım olarak görün. Ben de yazılanları bu şekilde görürüm. Ancak meslek hayatımız ile ilgili uzmanlık alanımıza giren konularda biraz daha iddialı olabilirm:) ben teşekkür ederim samimi yanıtınız için.

Evet, konu biraz sapti. Bunda Evren abi sucu üzerine aldi ama bunu sürdürüp devam ettiren de ben oldum.

Nephan Beyi yanlis anlamisim kusura bakmasin.

Saygilarimla.

Alicim, bu mesajınla konuyu tekrar özüne döndürdüğün ve nazik mesajınla gösterdiğin duyarlılık için forum üyesi olarak teşekkür ederim. Nephan Bey'in de aynı şekilde karşılık vermesi ile gereksiz bir polemiğin çok da uzamadan sonuçlanması çok sevindirici oldu. Nephan Bey'e de teşekkür ederim aynı şekilde.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Ersin Bahar

Otomatik vitesli araçlarla yapılan kazalara verilen örnekler hep dalgınlıktan kaynaklanan(aracı yanlışlıkla park yerine geri vitese almak, d yerine geri vitese almak gibi). Ama manuel vitesli araçlardan hiç bahsedilmemiş. Ben iki örnek vereyim; 1. Araç vitestedir (geri ya da ileri) ancak sürücü boşta sanmaktadır, debriyaja basılmadan kontak çevrilir ve sonuç önde ve ya arkada ne varsa bir güzel giydirilir. 2. Araç park edilir, vites boşa alınır ancak el freni çekilmez ve araç terk edilir. Sonuç artık kadere kısmet, eğime göre değişir :fiuw: İşin aslı şudur bahsedilen bu basit kazalar dalgınlıktan kaynaklanan kazalar olup bence aracın otomatik ya da manuel olması ile alakalı değildir. Otomatik vitesli araçların sürücüye konfor dışında bir şey kazandırdığına ya da güvenlik olarak bir şeyler götürdüğüne ben inanmıyorum. Sadece acemi sürücüler için yokuşta manuel araç kaldırırken dökülen terler otomatikte ziyan olmaz :yes:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Öncelikle ismim Neptün değil Nephan.Dikkatinizden kaçtığını varsayıyorum.Saydığınız hiçbir vites otomatik değil yarı otomatik ve manumatik dir.Heleki formula araçlarının otomatik vitesle uzaktan yakından alakası yoktur.Otomatik viteste belirleyici debriyaj balatasının varlığı ya da yokluğudur.Sizin "deniyor" dediklerinizi kim diyorsa yanlış diyor.

Otomatik vites konusunda münazara ettiğim diğer arkadaş ta sizin gibi benimle münakaşa ederek olayı ismimi Neptün diye yazarak aklınca intikam almaya kadar getirdi.Kimse kimsenin fikrini kabul etmek zorunda değil.Kendi fikirlerinizi argümanlarıyla birlikte sunar çekilirsiniz.Olayı saldırıya getirmeyin.Getirecekseniz de benimle getirmeyin diğer arkadaşı tavsiye ediyorum.İsmi tansel di sanırım.

Öncelikle yoğun çalıştığım için gündüz mesajlara cevap yazamıyorum,biraz gecikmeli oluyor.

Nephan bey,isminizi bilerek yanlış yazmadım, sadece gece çok yorgun olduğum için farketmemişim, bunu niye kişisel bir saldırı olarak algılıyorsunuz anlamış değilim,ayrıca ben munakaşa etmiyorum ama siz öyle algıladığınıza göre siz ediyorsunuz, ayrıca "münakaşa, intikam, saldırı" kelimelerini kullanarak yine her konuyu yanlış algıladığınızı belirtmiş oldunuz, ve diğer arkadaşlarıda bana karşı saldırıya teşvik etmenizi kınıyorum.

Son olarak isminizi yanlış yazdığım için kusura bakmayın :flowers:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

öf nephan bey ya öf... yumuşayalım biraz. hep son sözü söyleme içgüdüsü...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Olan şey belli tansel bey.Uzatmak niyetinde değilim.Böyle şeyler yapmaya gerek yok.Ne olduğunu ikimiz de biliyoruz değilmi?

bizde bilsek? iki kişinin bildiği sır, sır değildir? merak ettim şimdi

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Ayrım gayrım yok.Konunun tamamını şikayet ediyorum.

Beni bilen bilir kolay kolay kimseyle hiçbir konuda polemiğe girmemeye çalışırım.Ancak yine kimseyi kast etmeden yazıyorum kimse üstüne falan alınmasın lütfen.yeni bir otomatik kullanıcısı olarak konuya birşeyler öğrenme amacıyla giriyorum ama sürekli bir tartışma havası mevcut.Bu durumda ne okuduğumdan birşey anlıyorum ne de konuya birşey yazabiliyorum.Açıkçası bu tarz durumlar farklı konularda da fazlaca olmaya başladı.Bu durumdan cidden rahatsız oluyorum.

Ha diyebilirsiniz ki rahatsız oluyorsan girme o zaman.Kimse kusura bakmasın ama kazın ayağı öyle değil.İstediğim konuya girer çıkarım ama kimsenin 2 li ,3 lü,4 lü vb tartışmalarını sürekli okumak zorunda değilim.Lütfen de bunları okumak zorunda bırakmayın bizleri.

Tamam bir konuda tartışılabilir fikirlerimizi hepimiz yazacağız ,konu hakkında tartışacağız.Herkezin aynı fikirde olması zaten doğru değil.Ancak kişiselliktan çıkarak konunun özü hakkında tartışalım olur mu arkadaşlar.

Dediğim gibi kimseyi ayırmadan konunun tamamını şikayet ediyorum burdan.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

otomatik şanzıman ile dur kalk trafikte sürücü stresi ve atlama kapatma hareketleri azalıyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bugün aracımı yıkatıyordum.Birtane f1 geldi sıra sordu elemanlara.Biraz konuştular sonrasında ara gaz vere vere ,çığıra çığıra gitti.Pehhh dedim otomatik olunca yapamıyoruz böyle gaz vermeler falan diye hayıflandım kendi kendime :D :D :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

o çığırtıken, sen de yanında gazlasan, arka stoplarını seyrederdi anca :f1:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Stres yok, yorgunluk yok, zamanla vitesin kaçta olduğunu bulmaya çalışmamayı da öğrenirsem hiç bir sorun kalmayacak... :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bugün aracımı yıkatıyordum.Birtane f1 geldi sıra sordu elemanlara.Biraz konuştular sonrasında ara gaz vere vere ,çığıra çığıra gitti.Pehhh dedim otomatik olunca yapamıyoruz böyle gaz vermeler falan diye hayıflandım kendi kendime :D :D :p

Bende bazen onu özlüyorum :D Ara gaz vermeyi :D Işıklarda durup boşa alıp ara gaz yapıyorum :D :D tabi sonrası yok :D

Stres yok, yorgunluk yok, zamanla vitesin kaçta olduğunu bulmaya çalışmamayı da öğrenirsem hiç bir sorun kalmayacak... :D

Abi vitesin kaçta olduğunu ne yapacaksın. O uğraşıyor işte bırak gitsin kaçla giderse gitsin :D

Not: Bende açıkcası kaçıncı viteste gittiğimi arada merak etmiyor değilim. Ama 1800-2200 arasında vites değiştirdiğim için kaç km hızda ve devri kontrol ederek vitesi biliyorum yoksa :i-ih: :i-ih:

2000 devir 40=> 2. vites

2000 devir 60=>3.vites

2000 devir 80=>4.vites :D :D

Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara

Giderken yayalara ara gaz bazen iyi oluyordu, kornaya bassan havaya zıplıyorlar bir de kızıyorlar. Bizim millet yolda değil tarlada yürüyor mübarek.

köprüyü geçerken otomatiğe dayı demektir, otomatik.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bende bazen onu özlüyorum :D Ara gaz vermeyi :D Işıklarda durup boşa alıp ara gaz yapıyorum :D :D tabi sonrası yok :D

Abi vitesin kaçta olduğunu ne yapacaksın. O uğraşıyor işte bırak gitsin kaçla giderse gitsin :D

Not: Bende açıkcası kaçıncı viteste gittiğimi arada merak etmiyor değilim. Ama 1800-2200 arasında vites değiştirdiğim için kaç km hızda ve devri kontrol ederek vitesi biliyorum yoksa :i-ih: :i-ih:

2000 devir 40=> 2. vites

2000 devir 60=>3.vites

2000 devir 80=>4.vites :D :D

Aynen yahu öyle bakıyoruz arkalarından işte :D

Hepi topu 4 vites var onu mu hesaplayamıyorsun :) Hatta bazen 3 :p

o çığırtıken, sen de yanında gazlasan, arka stoplarını seyrederdi anca :f1:

Ufak tefek araçlara bulaşmıyorum abi ben :fiuw: Bastığımıza değsin demi ama

Bulunca bana da haber ver :biggrin:

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Aynen yahu öyle bakıyoruz arkalarından işte :D

Hepi topu 4 vites var onu mu hesaplayamıyorsun :) Hatta bazen 3 :p

AAaaa bak olmadı. Sizinki kaç ileri :D

Bizimkinde de Emmi'nin dediği gibi arada 1/2 vitesler var.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bizimki 80'de 5'e takar...

Düz yol rampa farketmez 5 de devam.Yardıra yardıra gider :D

Emmi bizde 4 son :D

Rampada 3 mü :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Otomatik şanzman kullanmayan,kulaktan dolma bilgilerle,kesin kanı şeklinde bilgi vermesin.

Fikrim budur diyebilir kullanmadığım için,Fakat kalkıpta,kesin ve net konuşmasın bence.

Ben otomatiği daha önceleride kullandım,hemde çok.

Ama tam anlamıyla (kendi aracım olarak) yaklaşık 2senedir kullanıyorum.

Hatta,çok büyük rahatlık olduğunu her zaman demişimdir.

Eşimde aynısnı der(en azından bi rampada ışıkta durduğunda rahat kalkabiliyor :)),otomatikte bi süre geçis süresi vardır.

Şanzımanı tanımak,ne zaman vites arttırıp - düşüreceğini öğremek,ilk kalkışları,park etmek,uzar gider.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Düz yol rampa farketmez 5 de devam.Yardıra yardıra gider :D

Rampada 3 mü :p

Hangi rampada :D

4 le çıktığım rampa da var merak etme :D

Varya sende tam bir dizel mondeocu oldun ha :D

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Hangi rampada :D

4 le çıktığım rampa da var merak etme :D

Varya sende tam bir dizel mondeocu oldun ha :D

Altımda bu var ya.Mercedes getirsen gözüm görmez artık :D

Ama giderek şımartıyor beni bu araç.Bundan sonra ne yaparız bilmem artık :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Altımda bu var ya.Mercedes getirsen gözüm görmez artık :D

Ama giderek şımartıyor beni bu araç.Bundan sonra ne yaparız bilmem artık :)

Furkan Avcıya bak. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

..

Şanzımanı tanımak,ne zaman vites arttırıp - düşüreceğini öğremek,ilk kalkışları,park etmek,uzar gider.

Hele arızalı ise.... Öğrenci iken yurtdışında az mı uğraştık...

usulune uygun gaz vermezsen vites atmaz bozulurdu yolda kalırdı.

Şu honda 1.6 civic hb ne zaman gelecek yahu dizel.? aaaa.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...