İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mklll Arka Koltuk Ayak Aydınlatma

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Malumunuz benim arabanın ön tarafta ayak aydınlatma vardı ancak arkalarda yoktu.. Çocuklar ara sıra bizim tarafta niye yok diyorlardı. Ben de bir ara yaparım demiştim...

Bugün, aslında bu günün hikayesi uzun ama hiç bir şey yapmadım ve bunu yapıvereyim dedim..

İlk önce sağ koltuk kapı fitilini çıkardım ve trimi yerinden söktüm, Buradan koltuk altındaki kabloların çıktığı yere sert bir kılavuz kablo geçirdim, sonra esas çekeceğim kabloyu bu kılavuza bağlayıp, trimin ve halının altından koltuk altına kabloları geçirdim..

Aydınlatma için elimde süper kaliteli şerit ledlerden bir parça vardı, 6 tane ledi, koltuk altına 3M çift taraflı bant ile yapıştırdım.. Kabloları koltuk altındaki diğer kablolara sabitledim ki koltuk oynadıkça zarar görmesin.. Sağ koltuk aydınlatma elektriğini torpido altındaki ön yolcu ayak aydınlatmasından paralel aldım..

Kılavuz kablo

99669353.jpg

Kılavuz kablo

76903553.jpg

41669834.jpg

Sağ taraf için de yine aynı uygulama ile kılavuzla halı altından kabloları geçirdim ve bağlantılarını direksiyon altındaki sürücü ayak aydınlatmasından paralel aldım..

75283204.jpg

Sonuç mu, çok aydınlık oldu :D Yarın ledlerin üçer tanesini iptal edeceğim, tekrar çift taraflı bantları falan değiştirmem gerekeceği için bugün uğraşmadım.. Yarın yapıveririm...

Mevcut ön taraf, orjinal donanım, ve ampuller şunlar, oldukça kalitesizdir..

t10d.jpg

Ön tarafın aydınlatması şu şekilde ve ledler kalitesiz olsa da ışık yeterli ve kıvamında...

10533037.jpg

Dediğim gibi, arka taraf çok aydınlık oldu, ledlerin üçünü de söndürsem belki yine aydınlık olacak.. o zaman da direnç koyabilirim devreye.. Aydınlatmanın homojen olmasını istiyorum...

89995151.jpg

Bir ara denk getirmiş, bant şeklinde olan reflektörlerin kalitelilerinden almıştım...

reflek.jpg

Tüm kapılara uygun yerlere keserek yapıştırdım... Bence çok güzel oldu...

68547988.jpg

• Beğen 15
Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara

Reflektörler iyi olmuş ihtiyaç, her zamanki gibi temiz işçilik olmuş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Ellerine sağlık emmi çok güzel olmuş.

Ben de önde de hiç yok. Ama torpido altında yuvası mevcut. Sanırım direksiyon altında da mevcuttur geçende bulamasam da. Önlerin hattı nereden çekiliyor, iç aydınlatma hattından mı?

Yorum bağlantısı
Guest Bahattin Savrin

Güzel çalışma olmuş, elinize sağlık. Mondeo sahipleri pek bir çalışkan maşallah. Bir ben yeteneksizim heralde.

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Emmi tek bir kabloyu ortadan,vitesin yanından geçirip her iki tarafa ayırsan daha az kablo harcamış olurdun.Sen o ledleri bana gönder ben sana şerit led göndereyim :tongue::fiuw:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Teşekkürler arkadaşlar...

Ben de önde de hiç yok. Ama torpido altında yuvası mevcut. Sanırım direksiyon altında da mevcuttur geçende bulamasam da. Önlerin hattı nereden çekiliyor, iç aydınlatma hattından mı?

Gem modülünden tavana gidiyordur, orayı bulamaz isen, en basiti, tavan lambasından direk ampulden paralel almaktır.. trim sökme falan gerekmez, güneşliğin arkasından tavan döşemesinin arkasıan alırsın, oradan direğe geçersin, kapı fitillerini sökmen yeter..

Arka tarafmı fazla aydınlık ön tarafmı az aydınlık kendi adıma kararsız kaldım. Fakat elinize sağlık gayet başarılı.

Demekki, önlere kaliteli ampul takacağız, arkanın üçünü iptal edeceğiz...

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Abi eline sağlık çok güzel çalışma olmuş.

Abi az kaldı el atacağım bende. İçinizde en çok zamanı olan benim ama tembellik kimsede yok :D

Abi ledleri nasıl ekledin oraya.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Emmi tek bir kabloyu ortadan,vitesin yanından geçirip her iki tarafa ayırsan daha az kablo harcamış olurdun.Sen o ledleri bana gönder ben sana şerit led göndereyim :tongue::fiuw:

Kalitesiz şerit led lazım bana :D

Planım öyle idi.. Ancak ya kablo halı üstünden inecekti.. yada kol dayamanın olduğu bölümü sökmem gerekecekti ki hiç gözüm yemedi, trimleri sökmek daha kolaydı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kaç zaman oldu senin elinden modifiye görmeyeli :)

Ellerine sağlık abi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Abi az kaldı el atacağım bende. İçinizde en çok zamanı olan benim ama tembellik kimsede yok :D

İnsan yatmaya alıştı mı, eline tornavida almak istemiyor.. Anlıyorum seni :D

Orada uygun bir yer gördüm, çift taraflı bant ile şerit ledi yapıştırdım, ha niye çift taraflı bant ; ledleri daha önce başka bir projede kullandığım için yapışkanı deforme olmuştu...

img2714p.jpg

Tembellik kötü ya.. :D

Reflektörler iyi olmuş ihtiyaç, her zamanki gibi temiz işçilik olmuş.

Reflektörler umduğumdan çok güzel oldu... Bir fırsatta gündüz resmi de çekerim...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Gem modülünden tavana gidiyordur, orayı bulamaz isen, en basiti, tavan lambasından direk ampulden paralel almaktır.. trim sökme falan gerekmez, güneşliğin arkasından tavan döşemesinin arkasıan alırsın, oradan direğe geçersin, kapı fitillerini sökmen yeter..

Teşekkür ederim Emmi. Tamamdır ben bu işe ne zamandır girmeyi düşünüyorum zaten :)

Abi eline sağlık çok güzel çalışma olmuş.

Abi ha gayret bir saldırırsan durmayacaksın da :) Ben hanımı ailesinin yanına gönderdiğim için 3 haftam kaldı. Yaptım yaptım her şeyi yoksa iş yaza kalacak :) ASlında yazı bekliyorum cümlesinin özü buydu itiraf ediyorum :p

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

1-İnsan yatmaya alıştı mı, eline tornavida almak istemiyor.. Anlıyorum seni :D

2-Tembellik kötü ya.. :D

3-Reflektörler umduğumdan çok güzel oldu... Bir fırsatta gündüz resmi de çekerim...

1-Abi çok doğru söylüyorsun :D Hakan balata spreyi vermişti arabanın motorunda o kadar çalışmadan kalan pislikleri temizleyeceğim daha el atamadım.

2-Abi senden mi bana bendemi sana bulaştı anlamadım.

3-Abi nerden buldun bu kadar güzelini. Harbiden çok güzel olmuş.

Abi Serhan abinin ve Murat Dere hocamın kullandığı enjektör tekniğini niye kullanmadın?

Biri bana mı seslendi... :D

Hocam nasıl bir ses duydun. Yatmaya alışmış öğretmenmi, tembel öğretmenmi hangisini duydun.

Yoksa Emmiye tembellik bulaşmış onumu :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

Ellerine sağlık abi :)

bende takipteyim ancak mehmet abi uğraşmıyor arabadan sıkıldı artık diyordum.

kullandığın ledler güzelmiş abi.resmini görsek iyi olur.

ön tarafada aynı ledlerden kullan abi daha aydınlık olur araç :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

1-Abi ha gayret bir saldırırsan durmayacaksın da :)

2-Ben hanımı ailesinin yanına gönderdiğim için 3 haftam kaldı. Yaptım yaptım her şeyi yoksa iş yaza kalacak :) ASlında yazı bekliyorum cümlesinin özü buydu itiraf ediyorum :p

1- http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/230468-el-emegim-goznurum-led-virusu-bulasti/page__fromsearch__1 bu yeter galiba :D

2-Tahmin etmiştim zaten :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

4x2 adet hoparlör kablosu + 2 rca anfi kablosu + +12V kablosu döşedim, kılavuz gereği hissetmedim, ehtiyarlamışın, vesile ile bu Pazar yapacak daha iyi birşey bulamadın mı :fiuw:

nefis olmuş :nazar: tam ufo

Yorum bağlantısı
Misafir

Ne kadar özlemişiz senin modifiyelerini üstad. Yine çok başarılı olmuş. Reflektörleri çok beğendim. İlk defa gördüğüm için hoşuma gitti.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Biri bana mı seslendi... :D

De get tembel herif :D Sen önce arabayı yıka...

3-Abi nerden buldun bu kadar güzelini. Harbiden çok güzel olmuş.

4-Abi Serhan abinin ve Murat Dere hocamın kullandığı enjektör tekniğini niye kullanmadın?

3- Tabiki Servet'ten 5-6 yıl önce bana ilk geldiğinde ayak üstü bana vermişti bunları.. :)

4- O ne.. ? bilmiyorum ben enjektör falan...

kullandığın ledler güzelmiş abi.resmini görsek iyi olur.

ön tarafada aynı ledlerden kullan abi daha aydınlık olur araç :D

Ledler sönük iken fotoğrafını çekeyim...

Yok.. çok aydınlık, arkayı azaltmalıyım...

4x2 adet hoparlör kablosu + 2 rca anfi kablosu + +12V kablosu döşedim, kılavuz gereği hissetmedim, ehtiyarlamışın, vesile ile bu Pazar yapacak daha iyi birşey bulamadın mı :fiuw:

nefis olmuş :nazar: tam ufo

Kullandığım kablolar, orjinal ve çok kaliteli bir kablo, orjinal araç tesisat kablosu, yumuşacık ama çok sağlam.. Denedim ama sağa sola kıvrılıp geçmeyince kılavuz saldım...

Sen ne yaptın kablolar ile ?

Bugün yapacak çok güzel şeyler vardı ama... Olmadı, veto yedim...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ne kadar özlemişiz senin modifiyelerini üstad. Yine çok başarılı olmuş. Reflektörleri çok beğendim. İlk defa gördüğüm için hoşuma gitti.

Ya Üstad dolu araba başa bela, tembelleştiriyor adamı :D

Sanayide bir hırdavatçım var.. Reflektörü gördüm, elime aldım evirdim çevirdim beğenmedim, yerine koyuyordum... Uzaktan seslendi.. Koy onu yerine dedi.. Üst kata çıktı ve bir rulo getirdi, ne kadar lazım dedi.. 50 santim yeter dedim.. kesti, 2 liramı aldı..

Öbürü ne dedim.. Onu çakma aksesuarcılara satıyorum fiyatı yarı yarıya ucuz diye onu alıyorlar dedi..

Yorum bağlantısı
Yıldırım Özsevgeç

Elinize sağlık, çok güzel olmuş.

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

De get tembel herif :D Sen önce arabayı yıka...

Bu akşam yıkattım ...piril piril...yağmur yağdı ya la... :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...