İçeriğe Yönlendir

Formula 1 2013 Sezonu Değerlendirmeler, Sonuçlar

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Semih İzgi

Politikanın,siyasetin bukadar işin içinde olması nedeniyle ne Webber ne Rosberg hakkettiği yerde değil. Webber Vettel'e geçildikden sonra , motoru kıs,lastik koru, mücadele etme deyip Webber'in ataklarını kesiyorlar.. Hakkı olan ve kazanabileceği 1.liği elinden resmen alıyorlar. Bunun örneklerini daha öncede yaşadık. (Silverstone'da Webber'in ön kanadını Vettel'e vermişlerdi) Zaten Redbull'un başında Helmut Marko denen ş.refsiz olduğu sürece Webber; Vettel yarışdışı kalmadığı sürece yarış kazanamaz. Zaten hem Christian Horner hemde Adrian Newey Vettel'ci. Yapacak birşey yok.

Rosberg'i de engellediler ve geçmesine izin vermediler. Resmen Hamilton'un arkasında boş turlar attı. Ama takım radyosundan dediği şey çok anlamlı. 'bunu unutmayın'. Rosberg yıllarını verdi bu takıma. yazık, insanın izleyesi kalmıyor. Webber ile Rosberg ne yaparlarsa yapsınlar hep yol ver yavaşla taktiği ile karşı karşıya kalacaklar.. Bu yarışta olduğu gibi.

Podyum öncesi odada Webber'in nekadar sinirli olduğunu gördünüz umarım..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Geçen sene de aynıydı, herkes her şeyin farkındaydı. İşte bu olanlar yüzünden, Vettel hiç bir zaman bir Schumacher olamayacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih İzgi
(düzenlendi)

Geçen sene de aynıydı, herkes her şeyin farkındaydı. İşte bu olanlar yüzünden, Vettel hiç bir zaman bir Schumacher olamayacak.

Nico Rosberg az önce röportaj verdi, anlayabildiğim kadarı ile,' 4 yıldır takımdayım, yaz kış çalışıp arabayı geliştirdik. yinede takım adına sevindim' gibi bir açıklama yaptı. Üstelik daha sezonun başı. Hani sezon sonu olur, söz konusu şampiyonluktur, takım diğer pilotu yardım için kullanır. Ama daha sezonun başı yani, bırakın mücadele olsun. Rosberg'e de Webber'e de yazık oldu.. Birde soğan erkeği Vettel takım emrini dinlemeyip geçtiği için özür dilemiş. Kaç yazar.

Bir komik şey daha, 2.stoplardan önce mi sonramı hatırlamıyorum. Vettel diyor ki ' Webber çok yavaş, onu çıkarın' aynı turun ilk sektöründe 0.4 neredeyse yarım saniye fark yiyor. İyice tiksindim Vettel'den.

Schumacher zamanında da politikalar çoktu. Ama böyle göstere göstere daha sezonun 2. yarışından yapılmazdı. Ve Schumi gerçekten iyi pilottu.

tarihinde Semih İzgi tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Yarışa damgayı Vettel ve Webber yaptıkları damgayı vurdu....

Mark Webber'in de ikinci sırayı aldığı Malezya Grand Prix'sini Red Bull takımı duble yaparak tamamlamış oldu.

Red Bull dışında Mercedes GP'den Lewis Hamilton'da yeni takımı ile birlikte podyuma çıkmayı başardı.

İki Red Bull pilotunun savaşının ardında benzer bir savaş da Mercedes'te yaşandı.

Rosberg çok daha hızlı bir tempoda gelmesine rağmen son bölümde yakıt tasarrıfu yapan Hamilton'u Ross Brawn'ın telsiz mesajı üzerine geçmeyip yarışı 4. sırada tamamladı.

Webber'in yarış sonrası açıklamasında söylediği, "Sebastian korumaya sahip. Takım bana yarışın bittiğini ve motoru kısıp korumam gerektiğini söyledi. Ama Sebastian kendi kararını verdi ve beni geçti." sözleri ise uzun süre konuşulacağa benziyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Karışık bir yarış oldu.Yazık yarış ruhu kalmıyor F1 de.Buna biranönce çözüm bulmazlarsa ciddi yara alacaktır F1.YAhu daha sezonun başı be,bu kadar da pilot odaklı olmaz ki.Yazık oldu Webber ve Rosberg'e.İşin kötüsü anladığım kadarıyla Wettel söyleneni yapmıyor.Normalde takım iki pilota da lastikleri ve aracı koruma emri veriyor.Hızınızı arttırmayın diyor.Hatta bir kod var unuttum şimdi.Ancak Webber buna uymasına rağmen Wettel uymuyor ve arayı bir ada kapatıyor sonrası zaten malum.Ancak bundan sonra iki takım arkadaşı arasında ciddi sıkıntıların olacağı aşikar.Aynı şekilde Mercedes de sırf Hamilton podyuma çıksın diye Rosberg'i harcadı.

Güzel sayılabilecek ancak adil olmayan bir yarış oldu.Raikonen ilk defa şikayet ederken duydum yarışta.:D Massa yine elindeki fırsatı tam olarak değerlendiremedi.Yarışın son kısımları iyi olsada,Alonsonun olmadığı bir yarışta daha iyi olmalıydı bence.Yapılacak açıklamaları sabırsızlıkla bekliyorum.Çok konuşulacak bir hafta sonu olacak

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bir cmylmz eksikti bu yarışta :rofl:

Webber kazan kaldırdı hacı. Yeni takım kurup yarışır bu adam artık :D

iyi reklamcıdır, tam Redbul un adamı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Haksız mıydı abi? Ben olsam daha beterini yapardım heralde, profesyonellik bu oluyor heralde. Olabildiğince soğukkanlı kalabilmek.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

f1 pilotu, sinekten de soğuk kalabilmeli

O zaman ben f1 pilotu olmiyim bea :crazy:

Benden profesyonel futbolcu da olmaz, f1 pilotu da, kariyerimin ilk müsabakasında ömür boyu men cezası falan alırım heralde :D

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

ööhhöömmmm, koltukalrı da pek geniş sayılmaz :mangal:

Ha bi de o var tabi.

:sandalye:

Yorum bağlantısı
Semih İzgi
(düzenlendi)

Haksız mıydı abi? Ben olsam daha beterini yapardım heralde, profesyonellik bu oluyor heralde. Olabildiğince soğukkanlı kalabilmek.

f1 pilotu, sinekten de soğuk kalabilmeli

2010'da Silverstone'da Webber'in yeni ön kanadını ; kendisininkini kırdığı için Vettel'e vermişlerdi ve sıralamayı Vettel almıştı.. Sıralama sonrası röportaj: Bu adama yazık ediliyor.

http://www.youtube.com/watch?v=smW9yo-P_zk

Ve bu yarışı hakkıyla eze eze kazanmıştı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Diyor ki; kanadın anasını satiim, takıma bişi olmasın. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih İzgi
(düzenlendi)

Şu video'da Webber'in nasıl bir pilot olduğuna örnek. Gıda zehirlenmesi geçirmesine rağmen piste çıkıyor. Ve aracında istifra etmesine rağmen mücadele ediyor. 2002'den beri boşuna tutmuyoruz :good1:

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Vettel yaptığı açıklama da takım emrini dinlemediğini açık olarak söylemiş zaten.Multi 21 kodu.Motor devrini düşür lastikeri koru ve aracı finişe getir anlamında kullandıkları bir durummuş.Özür dilemiş ve kafam çok karışıktı diye açıklaması var.Birazcık sempatim vardı ama bu yaptığıyla artık bende pek yeri kalmadı.Zaten finişi geçtikten sonra telsizden bunu çok istedin anlaşılan diye bir sitem var Vettele.Webber yinede fazla ağır konuşmamış :D

Hamilton da günah çıkarmış.Rosberg podyumu hakediyordu diye.Gelecekte borcumu ödeyeceğim diye konuşmuş.

Son yıllarda gördüğüm en soğuk podyum görüntülerini izledim.Bir heyecan yoktu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mesut Nalbant

Rosberg ve webber'e ayıp edildi. Vettel çok açgözlü bir pilot zaten, her zaman kendini belli ediyor. Dünde bunun bir örneği yaşandı. Ne demek "webber çok yavaş, önümden çekin". Adamı zorla geçti ama geçerken takımı da riske attı. Bence fazla prim veriliyor bu adama, olağanüstü bir yeteneği yok.

Benim için F1 de gerçek pilot Ayrton Senna'dır, üstüne kimseyi tanımam; Schumi dahil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih İzgi
(düzenlendi)

Rosberg ve webber'e ayıp edildi. Vettel çok açgözlü bir pilot zaten, her zaman kendini belli ediyor. Dünde bunun bir örneği yaşandı. Ne demek "webber çok yavaş, önümden çekin". Adamı zorla geçti ama geçerken takımı da riske attı. Bence fazla prim veriliyor bu adama, olağanüstü bir yeteneği yok.

Benim için F1 de gerçek pilot Ayrton Senna'dır, üstüne kimseyi tanımam; Schumi dahil.

Zaten bu lafı söylediği tur ilk sektörde yarım saniye fark yedi. Ve son pitstopa kadar 5 sn farkı hiç kapatamadı. Vettel beşpara etmez bir karaktere sahip.. İsterse 10 yıl üst üste şampiyon olsun,yine de hiçbirzaman efsane olamayacak( Zafer abinin dediği gibi.)

Webber'de Ayrton gibi hakkıyla yarışan bir pilot. Eskiden ilk 6'ya puan verilirdi hatırlarsınız.. Jaguar ile 6. olup da puan alacak mı diye ayakta izlerdim o zamanlar.. Emek vardı, çaba vardı, Okay Karacan Webber'i küçümsedikce ben daha çok tuttum Webber'i. Zaten kaç kere Karacan'ı yanıltıp bozup atmıştır Web. :)

Senna zamanlarını takip etme fırsatım yaşımdan dolayı olmadı. Yine izlerdim ama isimleri bilmezdim. Sadece böyle bakardım saatlerce :shok: .

Güncel yıllarda çıkan Ayrton Senna belgeselini de gözlerim dola dola izledim. Şimdi izlesem yine gözlerim dolar herhalde. Beni duygulandırmayı başaran tek yapıt, film-belgesel ve konu budur. Motorsporları hayallerimden dolayı da en onur ve gurur verici ölümlerden biridir.

2492182.jpeg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Vettel isterse 10 defa şampiyon olsun eğer en kısa sürede kendine ve karekterine çeki düzen vermezse hiç birzaman efsane pilotların yanında olamayacak.Hatta bir programda şöyle bir şey duydum bu yarış için mi konuşuluyordu tam emin olamadım ama - Webber için önümden çekin şu tavuğu- gibi bir tabir kullanmış.

Benim için bir pilotun gerçekten bende yer edebilmesi için çok zor şartlarda yarış kazanması gerekir.elbette ki Vettel kötü demiyorum,illaki iyi bir pilot bunda sorun yok ancak efsane olacak biri değildir bence en azından şuanki tavırları ile.F1 tarihine bakın hiç şampiyon olmamış yada 1-2 kez şampiyon olmuş efsane isimler vardır.Bunlar sadece otomobil sürerek efsane olmadılar.

Eski pilot kalitesi yok artık.Gerçekten iyi olanların yarışlardaki kapışmalarına bakın.Santimlerle boğuşurlar ancak o kadar temizdir ki kolay kolay kimse hata bulamaz.

Vettel'e herhangi bir yaptırım gelmeyecek sonuçta takım içinde.Takımın göz bebeği durumunda,ancak tavırların biraz değişeceğine inanıyorum.Sonuçta ne olursa olsun hiçbir pilot takımdan üstün değildir.

Adam daha yarışın yarısında Webber i önümden çekin dedi şaka gibi :D Daha ne olacağı belli değil yarışta.Sezonun 2. yarışı.Direk herşey benim için çalışsın modunday dı.

Zaten telsizden Vettel'e yapılan yorumlar takım içinde de bunun doğru bulunmadığını gösterdi.

-- Bu yaptığın aptalcaydı

-- Gerçekten 1.olmayı çok istedin sanırım

Bu cümleler bile bence pit alanının tepkisini göstermeye yetiyor.

Takım emirlerini sevmeyen biriyim.Hiçbir zamanda onaylamadım.Ama milyar dolarlık bir sektörde herşey de maalesef ki sadece yarışmaktan ibaret değil.Takımlar kendilerini korumak zorunda.Ancak yılın hemen başında sadece tek pilot odaklı olmakta işin suyunu çıkarmaya benziyor.Büyük takımlarda maalesef bu durum var.Aynı şekilde ferrari,mercedes de bunlara dahil durumda.

Artık pilot seçimlerinde bile takımlar para kimden gelecekse o pilota şans veriyorlar.Olan bizim gibi F1 fanlarına oluyor bu durumda

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih İzgi
(düzenlendi)

Çok doğru teşhisler abicim. Politika her takımda illaki oluyor ve olacakta. Ama Redbull ve Vettel'inki çok abartı. Olan Webber'e oluyor.. F1 demek bu adamlar demek bence..

Mansell- Senna

autowp.ru_williams_fw14_1.jpg

Webber-Alonso

x_alon_webb_nurb_2011-7-1024x681.jpg

3401761525_8cbfe09be3.jpg

hamilton_raikkonen_1490352c.jpg

L-Goodwood-Festival-of-Speed-Jenson-Button-and-Mark-Webber.jpg

mika1.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

2.pilot deyince Eddie Irvine gibi olacak hacı :p İkinciyse ikinci, Webber ikinci pilot değil.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Hakinen ,Schumacher,Raikonen bu adamların çekişmelerini yarışmalarını izlemek çok keyifliydi yahu.

Yahu hatırlayamadım şimdi Sutil treni mi vardı neydi.Birinin öyle bir özelliği vardı geçmişte.Geçmek gerçekten çok zor oluyordu resmen tren gibi oluyordu millet arkasında.Tabi o zamanlar DRS falan olmadığından son yarım saniyeyi kapatmak gerçekten dert oluyordu :D

Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Hakinen ,Schumacher,Raikonen bu adamların çekişmelerini yarışmalarını izlemek çok keyifliydi yahu.

Yahu hatırlayamadım şimdi Sutil treni mi vardı neydi.Birinin öyle bir özelliği vardı geçmişte.Geçmek gerçekten çok zor oluyordu resmen tren gibi oluyordu millet arkasında.Tabi o zamanlar DRS falan olmadığından son yarım saniyeyi kapatmak gerçekten dert oluyordu :D

Trulli olmasın o? :) ben öyle hatırlıyorum

Yorum bağlantısı
Mesut Nalbant

2.pilot deyince Eddie Irvine gibi olacak hacı :p İkinciyse ikinci, Webber ikinci pilot değil.

Barrichello'yu da unutmayalım, az yol vermedi Schumi'ye zamanında. Harcandı gitti Schumi'nin arkasında. :cray:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...