İçeriğe Yönlendir

Değer Kaybı Hakkım Var mı?

Erol Güven

Recommended Posts

Erol Güven

Arkadaşlar merhaba yaklaşık 20 gün önce otobanda giderken bir tır bize soldan sürterek ve önüne alarak bir süre bizi sürükledi cok şükür can kaybı ve yaralanma olmadı ama hatasız olan aracımın sol taraf tamamen ezildi gerekli işemleri yaparak servise götürdük servis 4 parca değiştirdi vs netiçesi aracımı aldım .exper yüzde yüz hatayı karşı tarafa vermiş yani benim kaskom bozulmadı ama hatasız aracım (Opel enj 111 dİzel serisi ) hasarlı olmuş oldu şimdi benim karşı tarafa değer kaybı davası acabilirmiyim .

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Aracınız kaç model.Evet böyle bir hakkınız var.Mahkeme yoluyla tabiki.Olumlu sonuç çıkabiliyor bildiğim kadarıyla

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
(düzenlendi)

Benim Fiesta'nın üstüne 7. kattan 1x3m cam düşmüştü. Aracım daha 800 Km de idi, yetkili serviste yapıldı aracımın masrafını kaskoyu karıştırmadan kendileri ödedi ve 2000TL de değer kaybı ödediler bize. Düşüren cam firmasının sahibi, elamanının hatasını kendi cebinden ödeyerek karşıladı.

Kendi kabul etmeseydi vermeyi dava açardım muhtemelen ve yine alırdım.

tarihinde Mert Yeldan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mert Can Üzger

Hakkınız var. Mahkemeye başvurun, bilir kişi tespit yapacaktır.

Yorum bağlantısı
Yaşar Akbaş
(düzenlendi)

3 yaşa kadar mümkün avukatların en çok sevdiği davalar bunlar bilirkişi atanır değer kaybı alırsınız.

karşı tarafın kaskosunda manevi tazminat klozu varsa ordanda alabilirsiniz.

tarihinde Yaşar Akbaş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

Adı üstünde kaza.(istemeyerek olan bişey)

Kırmızı ışık yanıyorduda,durmayıp gelip size çarptımı?

Yada u dönüşü yasak olan bi yerde U dönüşü yapıp,size vurdumu?

Veya hatalı sollama yapıp,size sürttümü?

Karşı tarafın yerine koyun kendinizi.

Bu saydıklarım yada benzerini yaptıysa,haketmiştir,dava açılmayı.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Sanırım araç 1-3 yaş arası falansa bu tip davalardan olumlu sonuç alınabiliyor..

Yorum bağlantısı
Erol Güven

Biraz önce bilirkişi ile görüştüm kaza ile ilgili tüm evraklarınızı getirin hemen başlıyalım dedi

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Adı üstünde kaza.(istemeyerek olan bişey)

Kırmızı ışık yanıyorduda,durmayıp gelip size çarptımı?

Yada u dönüşü yasak olan bi yerde U dönüşü yapıp,size vurdumu?

Veya hatalı sollama yapıp,size sürttümü?

Karşı tarafın yerine koyun kendinizi.

Bu saydıklarım yada benzerini yaptıysa,haketmiştir,dava açılmayı.

8te 8 kusurluysa?

Yorum bağlantısı
Misafir

Suçsuz yere aracımıza zarar verdiyse pardonda ben neden karşı tarafın yerine koymalıyım kendimi?Bana çarpıldıysa ve hata karşıdaysa ben bunun sebebini aramamki?İsterse kalp krizi geçirmiş olsun.Zaten alkol/uyuşturucu kullananlar da "dur ben sarhoş olup biryerlere çarpayım" demiyorki?Onlarınki de "istemeyerek"oluyor.Adamın istediği çarpmak değil sadece gideceği yere gitmek.Ama sonuç ortada.

Bakın,şimdiye kadar hiç kaza yapmadım.

10yıldır araç kullanırım.

Suçsuz yere aracınıza zarar vermekten kasıt;dediğim gibi ışıkta durmaz gelir vurur,yasak olan yerde u dönüşü yapar gelir vurur,veya buna benzer bişiler olur veya dediğiniz gibi, Zaten alkol/uyuşturucu kullananlar da "dur ben sarhoş olup biryerlere çarpayım" demiyorki?Onlarınki de "istemeyerek"oluyor,o zamanda derimki eyvallah haklısınız.Sonuna kadar uğraşın.

İsterse kalp krizi geçirmiş olsun. demişsiniz ya; İnsanlık duygunuzun nerede olduğu belli olmuş zaten.

Umarım sizin başınıza gelmez.

Kaza var,kaza var.

Bir gün kurallara uyduğunuz halde,birine çarparsanız,Oda size aynı işlemi yaparsa bakayım ne düşünürsünüz...

Ben çalıştığım yerde,günde onlarca kazanın anatomisini görüp,dinleyip,araçlarıda görüyüroz.

Bazıları cidden kaza.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Kurallara tam uyulduğu halde oluşan kaza sayısı tüm dünyada ve tüm zamanlarda 0 (sıfır) dır.

Yolda giderken lastik yarılır ve takla atabilirsiniz ? Yada lastik yarılır kontrolü kaybedip başka arabaya çarpabilirsiniz ? Aracınız arıza yapabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Kurallara tam uyulduğu halde oluşan kaza sayısı tüm dünyada ve tüm zamanlarda 0 (sıfır) dır.

kim söylüyor bunu.yolda freni patlayan araçlar,yola aniden fırlayan hayvanlar yüzünden olan kazalar,öndeki araçtan fırlayan taş ya da başka başka bir cismin verdiği zarar sebebiyle (camı kırması,direk sürücüye çarpması,yola düşüp arkadaki aracı yoldan çıkarması vb.)olan kazalar..yüzlerce sayılır.adı üzerinde kaza.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Altındal

böyle bir hakkınız yoktur, boş yere uğraşmayın, bir sonuç çıkmaz, zaten karşı tarafın sigortası gerekli işleri yapmış :)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Uçak pilotları bile kalp krizi geçirebiliyorken arkasında yüzlerce yolcu deposunda tonlarca yakıt ve bagajında yığınla bavulla ve metrelerce yüksekte biz direksiyonda kalp krizi geçirmişiz ne olmuş...

Haklı olduğunuz yönler var ancak anlatım yetersiz olunca tepkiler normal oluyor...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

'' Kalbi olan insanın tedbirini alması gibi ' kısmını kimse bana açıklayamaz orada hemfikir olalım lütfen, gerisini tabi ki konuşuruz...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

BU kadar insan algıda sorun çekmiyor ama,demekki bazıları algıda çok büyük sorunları var.

Bunun açıklamaya ihtiyacı olan bir yönü varmı?Bir insan kalp hastasıysa bunun anlamı her an kalp krizi geçirebileceği değil midir?Bir kere böyle bir insanın bırakın araç kullanmasını,hayatta kalması için ailesi tarafından sürekli göz önünde olması gerekir.Elbetteki araç kullanmayacak.İlla birine zarar vermesi mi gerekiyor?Şarampolden yuvarlanıp kendi ölümüne de sebebiyet verebilir?

Siz kendinizdemisiniz?

Kaç tane gizli kalp hastası olan var biliyormusunuz?

Birden bire ortaya çıkan ?

Yorum bağlantısı
Misafir

Bence yazılanları tekrar okuyun.

Benim kimsenin arkasında durduğum yok.

Ben bu tip olayları çok gördüğüm için,kaza ile KAZA'yı anlatmaya çalıştım.

Benim gibi başka arkadaşlarda anlatmaya çalıştı.

Size o kadar çok örnek verebilirim ki,şaşırırsınız.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
(düzenlendi)

Taksirle adam öldürmek ve taksirle adam yaralamak gibi bir şey var. Bu da onun gibidir. Nefes aldığın sürece sorumluluk sahibisin.

Konuda ki uç örnekler çok saçma. Lastik yarılırsa bilir kişi inceler lastik ömrünü aştıysa araç sahibi, üretim hatasıysa lastik firması, yoldan kaynaklıysa asfaltı döken kurum suçludur.

Kalp krizine yapacak bir şey yok ama allah korusun vatandaş kalp krizi geçirdi kazaya neden oldu ve, maddi ve ölümlü ya da yaralamalı kazaya karıştı. Taksir burada devreye giriyor. Kalp krizi geçiren vatandaş ölmezse mahkeme karar veriyor ki muhtemelen ceza alıyor. Vatandaş kalp krizinden ölürse vaislerinden tazminat alınıyor reddi miras olmazsa. Bu durumda trafik sigortası ve kasko devreye giriyor. Tazminatı ödüyor.

Dolayısıyla trafik aynı hayat gibi sorumluluktur.

Konuyu açan Erol Bey'de trafik raporu, kasko da ki hasar raporu ile hukuk mahkemelerine başvurursa değer kaybı bedeli için tazminat alabilir.

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Bunun açıklamaya ihtiyacı olan bir yönü varmı?Bir insan kalp hastasıysa bunun anlamı her an kalp krizi geçirebileceği değil midir?Bir kere böyle bir insanın bırakın araç kullanmasını,hayatta kalması için ailesi tarafından sürekli göz önünde olması gerekir.Elbetteki araç kullanmayacak.İlla birine zarar vermesi mi gerekiyor?Şarampolden yuvarlanıp kendi ölümüne de sebebiyet verebilir?

Bu tez'den yola çıkarsak tansiyon hastasının,şeker hastasının,epilepsi hastasının vs. örnekleri çoğaltabiliriz evden dışarı çıkmaması ve sadece nefes alıp ot gibi yaşaması gerektiğini her an topluma zarar vereceğini savunmalıyız.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
(düzenlendi)

Bu tez'den yola çıkarsak tansiyon hastasının,şeker hastasının,epilepsi hastasının vs. örnekleri çoğaltabiliriz evden dışarı çıkmaması ve sadece nefes alıp ot gibi yaşaması gerektiğini her an topluma zarar vereceğini savunmalıyız.

Çok başka yerlere gidiyor abi konu, bir önce ki mesajımı okumanı tavsiye edecem :)

Şöyle bir madde var;

"5237 sayılı Türk Ceza Kanunun 22. maddesinde “ Dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırılık dolayısıyla, bir davranışın suçun kanuni tanımında belirtilen neticesi öngörülmeyerek gerçekleştirilmesidir” biçiminde genel olarak taksirin tanımına yer verilmiştir."

Vatandaşın ister kalp krizi geçirmesi ister sara nöbeti geçirmesi gerçekleşecek kazaya, ölümlü ya da yaralanmalı vakaaya cezai yaptırımı engellemez. Çünkü bu durumlar taksirli olaylardır.

Dolayısıyla bu tür olaylarda ceza sabit görülürse hukuk mahkemesi aracılığıyla tazminat alınabilir.

Erol Bey'in olayında trafik raporu kasko hasar raporu ile hukuk mahkemesine başvurması durumunda büyük oranda bedel kaybı alır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Uymuyoruz.. Ama uysak ta uymasak ta kurallar ve kanunlar toplum için var.

Şunu düşünelim, vatandaş seyir halinde kalp krizi geçirdi ve geldi size çarptı, allah göstermesin diyelim ki yakınınız eşiniz çocuğunu zarar gördü belki de kaybettiniz allah göstermesin. Bu gibi kanunlar böyle durumlarda belki geri hayat getirmez ama sizi korumak için var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Onun kararını ben veremem. Ama kural hukuk kanun böyle. Ve ne yazık ki bu üçlü geçmişten bu güne yaşanmışlıkların toplamı.

Yorum bağlantısı
Misafir
Bu konu kapalıdır.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...