İçeriğe Yönlendir

Değer Kaybı Hakkım Var mı?

Erol Güven

Recommended Posts

Mehmet Pınar

Bunun açıklamaya ihtiyacı olan bir yönü varmı?Bir insan kalp hastasıysa bunun anlamı her an kalp krizi geçirebileceği değil midir?Bir kere böyle bir insanın bırakın araç kullanmasını,hayatta kalması için ailesi tarafından sürekli göz önünde olması gerekir.Elbetteki araç kullanmayacak.İlla birine zarar vermesi mi gerekiyor?Şarampolden yuvarlanıp kendi ölümüne de sebebiyet verebilir?

Bir insanın kalp hastası olup olmadığını gözle bakıp anlaymazsınız.Belki sizde kalp hastasısınız.O zaman siz de dışarıya çıkmayın.Sorumluluk alırsınız mazallah.Allah göstermesin,eşiniz veya çocuğunuz kalp hastası olsa siz sürekli göz önünde mi tutacaksınız.Çocuğunuz hasta diye işe gitmeyecek misiniz?Evden dışarı çıkmayacak mısınız?Bu söylemler çok yanlış.Hastalıklar çoğu zaman bizim elimizde olan şeyler değildir.Bu yaklaşımınız doğru değil.

Değer kaybı davanında sonuna kadar haklısınız.Eğer kural ihlali yapıldıysa bu ,hatalı olan tarafından karşılanmalıdır.Haklı olarak dava açmalısınız.

Ancak unutmayın,bizler her şeyden önce insanız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz

Kanunlar var.

Adam gelir size çarpar kaçar yakalarsınız. 110 promil alkollü çıkar. polis çağırırsınız. olay yeri terk der. dava açmak zorunda kalırsınız.

Adam bilerek gelir motorunuza vururki motordaki kaporda benim vucudum. Eminönünün orta yerinde kaçar mobese kayıtları bulunamaz.

Adam gelir bir boy önünüzde giden kamyonun önüne atlar kamyondan yırtar siz vurursunuz ölür. hapse girersiniz.

hepsi benim ve arkadaşlarımın başına gelen olaylar.

4 sene motor kulllandım. buda bir araç benimde ruhsatım var ehliyetim var vergimi veriyorum. muayneye giriyorum.

kaç kişi bu forumda motorlara saygı gösteriyodur. kayıtlı üye sayısının yüzde 10 nunu geçmez. önce öz eleştiri yapalım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

BU kadar insan algıda sorun çekmiyor ama,demekki bazıları algıda çok büyük sorunları var.

+1

Yorum bağlantısı
Misafir

Konunun başındaki yanlış yaklaşımlarınızı ısrarla "uç örneklerle" ispatlamaya çalıştınız.Kaybı olan arkadaşın kaybının oluş şekli belli,sizin ısrarla kimi desteklediğiniz de belli.Kimsenin algısıyla ilgili tek bir söz etmememe rağmen sizin böyle algılamanız asıl sizin algı düzeyinizi gösterir.Sizinle farklı düşünüyorum diye neden bu kadar saldırıyorsunuz anlamış değilim.Ne insanlıktan çıkmışlığım kaldı ne de algı yoksunluğum.Hapse de attırında olsun birsin bari.Gerçekler acıdır.Yaptığınız her şeyden sorumlusunuz bunun kaçarı göçeri yoktur.Kimse kontrolünüzde olmayan şeylerden sizi sorumlu tutamaz elbette.Ama olağan üstü şeylerin varlığı;bu şeyleri sorumsuzluğa mazeret olarak kullanmayı gerektirmez.

Aynı fikirde olmamak veya bunu konuşmak size göre saldırımı oluyor ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Arkadaşlar sakin olun. Burada yanlış anlaşılmaları nereye geldiğini görüyoruz. Konu nereden nereye gidiyor. Kelimelerimizi seçerek kullanalım. Kırıcı olmuyormu. İşin içinde olan kişilerin karşılaştıkaları bizim dışarıdan gördüklerimizle aynı olmuyor. İşin içinde olmak lazım derler ya. Onun gibi.

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Konunun başındaki yanlış yaklaşımlarınızı ısrarla "uç örneklerle" ispatlamaya çalıştınız.Kaybı olan arkadaşın kaybının oluş şekli belli,sizin ısrarla kimi desteklediğiniz de belli.Kimsenin algısıyla ilgili tek bir söz etmememe rağmen sizin böyle algılamanız asıl sizin algı düzeyinizi gösterir.Sizinle farklı düşünüyorum diye neden bu kadar saldırıyorsunuz anlamış değilim.Ne insanlıktan çıkmışlığım kaldı ne de algı yoksunluğum.Hapse de attırında olsun birsin bari.Gerçekler acıdır.Yaptığınız her şeyden sorumlusunuz bunun kaçarı göçeri yoktur.Kimse kontrolünüzde olmayan şeylerden sizi sorumlu tutamaz elbette.Ama olağan üstü şeylerin varlığı;bu şeyleri sorumsuzluğa mazeret olarak kullanmayı gerektirmez.

Nephan Bey, algı düzeyi konusunda bahsetmişsiniz sonrasında nerdeyse "aptal" demeye getirmişsiniz, algı düzeyinizi gösterir ne demek?

Saldırıyorsunuz lafını da hiç yakıştıramadım, bu tarz cümleleri kurmadan bir kaç kez daha düşünseniz iyi olur. Zira siz de bahsetmişsiniz ya hani: "toplum içinde yaşamanın en temel ilkesi"ni ihlal etmeyin, kendinizle çelişmeyin.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Misafir

Uç örnekleri veren kim?

Benmiyim?

Direk siz yazmadınızmı? kalpten bile gitse diye...

Yine söylüyorum,Kaza var, KAZA var.

Yorum bağlantısı
Misafir

Bunu anlamak için yaşamayada gerek yok oysaki....etrafımızda hergün görüyoruz,biraz vicdan meselesi yani...

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Her insan kendi sorumluluğunu %100 olarak almak zorundadır.Kalbi olan bir insanın tedbirini almak zorunda olması gibi.Günümüzde herşey KURALLARA bağlanmıştır.Bu kurallara harfiyen uyulduğu takdirde KAZA olması mümkün değildir.İnsanlık duygumu sizinle tartışacak değilim.İnsanlık başkalarının üzerine yıkılarak sırtına yük olmak değildir.Tedbirsizliğinin cezasını başkalarına ödetmek,asalak gibi yaşamak hiç değildir.KURALLAR duygusal değil aklidir.Herkes uymak zorundadır.Hem uymayıp hemde "ay istemeden oldu" demek de asalaklıktır.İçkili kaza yapanla takip mesafesini korumadan kaza yapan arasında hiçbir fark yoktur.

Nephan bey;

17 yaşında bir öğrencim aynı zamanda akrabam kalp krizinden öldü. O güne kadar hiç belirtisi yoktu.

Bir aradaşım 32 yaşında sırt ağrısından doktora gidiyor kendi arabasıyla gidiyor. Hastane kapısında hayatını kaybediyor. Meğer kalp krizi geçirmiş.

İnsanın başına ne geleceğini bilemezsiniz. Aynı durumda sizin olduğunuzu düşünün. (Allah korusun.)

Ama şu konuda kesinlikle katılıyorum.Alkolle araç kullanıp kaza yapan kişinin cinayete teşebbüsle yargılanması. Ölüme sebebiyet verirse de cinayetle yargılanmasını isterim. Kendinin başına birşey gelirse zerre kadar üzülmem. (Şükür alkol aldığımda da aracımı kullanmadım :) )

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Bir tanıdığımız araba kullanırken daha önce hiç başına gelmeyen sara nöbetini geçirdi ve duran arabalara vurarak durdu. Şimdilerde kesinlikle arabayı bırakın bıçak bile kullanmıyor.

Şimdi bu adamın yaptığı kaza ile alkollü adamın bilerek direksiyon başına geçip yaptığı sözde kaza arasında fark yok mu?

Yorum bağlantısı
Misafir

Bakın burda onlarca kaza görüyorum,bilmiyorsunuz...

En basitinden örnek vereyim,Kendi başınıza gelmeden bilemezsiniz diyorsunuz ya,

Hayvanın biri eşimin kullandığı ve içinde kızımında olduğu arabaya vurdu.

8/8 haksızdı.

Ben mahkemeye verip,tazminat davası açmadım.

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Ali bey bir önceki hakan beyin yorumunu okursanız.İlk ve asıl algıdan bahseden ve aptal demeye getirenin ben olmadığımı anlarsınız.Lütfen hüküm verirken araştıralım,elimizi vicdanımıza koyalım.

Okursanız derken? Yorum yapmadan önce tamamını okudum. Bir çok kişi yazmış ama neden siz algı kısmını üzerinize alındınız anlamadım? Hakan ortaya söylemiş daha sonradan sizin mesajınızı alıntılamış altına da size ne söyleyecekse yazmış. Antalyada havalar serinledi galiba ne görürseniz üzerinize almışsınız...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Yolda gidiyorsunuz Hemde 90'la uzun yoldasınız.

Bi taş geldi camınız çatladı,panik oldunuz,direksiyon hakimiyetiniz kayboldu,gidip arkadan birine kravat oldunuz.

Bunun adı kazadır.

170'le gidiyorsunuz,hatalı sollama yapıp,birine vurdunuz,Bununda adı kazadır.

Yorum bağlantısı
Misafir

Fikir beyan etmek saldırı değildir.Ancak 2 üstteki yorumunuzda +1 yazdığınız şey saldırı oluyor.Sizde onayladığınıza göre sizde saldırıyorsunuz.+1 yazdığınız şeyi saldırı olarak görmüyorsunuz madem aynen size iade ediyorum o sözleri.

Sizin amacınız nedir ? ne yapmak istiyorsunuz ?

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Fikir beyan etmek saldırı değildir.Ancak 2 üstteki yorumunuzda +1 yazdığınız şey saldırı oluyor.Sizde onayladığınıza göre sizde saldırıyorsunuz.+1 yazdığınız şeyi saldırı olarak görmüyorsunuz madem aynen size iade ediyorum o sözleri.

Ben de beğendim, ben de saldırmış oldum sanırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Ben de size aynı şeyi soracaktım.Hem hakareti beğenip hem kim hakaret ediyor demekle amacınız nedir?

Burada bir konu açılmış hayatınızı yazmışsınız....yok alkol alırım araç kullanırım,namaz kılmam vs vs vs...bunları size burada kim sordu ? yada neden böyle bir açıklama gereği hissetiniz kendinizde ? o yüzden amacınız nedir onu sormak istemiştim ben...ama görüyorumki siz başka başka şeylerinde peşindesiniz...

Ben de beğendim, ben de saldırmış oldum sanırım.

O zaman istek yapalım beğendim butonunun ismini değiştirsinler....''saldırdım'' olsun :)

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Adı üstünde kaza.(istemeyerek olan bişey)

Kırmızı ışık yanıyorduda,durmayıp gelip size çarptımı?

Yada u dönüşü yasak olan bi yerde U dönüşü yapıp,size vurdumu?

Veya hatalı sollama yapıp,size sürttümü?

Karşı tarafın yerine koyun kendinizi.

Bu saydıklarım yada benzerini yaptıysa,haketmiştir,dava açılmayı.

+1

Yorum bağlantısı
Misafir

Kurallara tam uyulduğu halde oluşan kaza sayısı tüm dünyada ve tüm zamanlarda 0 (sıfır) dır.

Nephan bey bu şekilde kesin hükümler yazıp sonra gelen tepkilerin nedenini sormak ilginç geliyor bana.

Ayrıca yukarıda yazdıklarınıza göre havacılık sektöründe hiç kaza olmaması gerekiyor. Çünkü havacılar "Havacılıkta %99 Başarı Ölümdür" ilkesinde çalışırlar. Fakat ne hikmetse kaza bir şekilde olur. İnsanın olduğu yerde hatanın, kazanın olmaması mümkün değildir sizin yazdıklarınızın aksine.

Önemli olan bu kazaya davetiye mi çıkarılmış? Yoksa gerçekten istemeden mi kaza olmuş? Zaten davetiye çıkarılan kaza olmuyor malesef.

Yorum bağlantısı
Misafir

Ben önce vicdan muhasebesini yapar,sonra mantığımla hareket ederim....Sizinle aynı görüşte olmayan insanlarada saygı göstermelisiniz diye öğrettiler bize...Ve ısrarlada saldırıyor kelimesini kullanmayada devam ediyorsunuz ?

Yorum bağlantısı
Misafir

Yanlış oldu ali bey 2.paragraf size değil Hakan beye (f.bahçeli olan)

Valla hayatınızı yazan sizsiniz buraya...bende sizden bekliyorum...

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
(düzenlendi)

Bunun açıklamaya ihtiyacı olan bir yönü varmı?Bir insan kalp hastasıysa bunun anlamı her an kalp krizi geçirebileceği değil midir?Bir kere böyle bir insanın bırakın araç kullanmasını,hayatta kalması için ailesi tarafından sürekli göz önünde olması gerekir.Elbetteki araç kullanmayacak.İlla birine zarar vermesi mi gerekiyor?Şarampolden yuvarlanıp kendi ölümüne de sebebiyet verebilir?

Ali bey bir önceki hakan beyin yorumunu okursanız.İlk ve asıl algıdan bahseden ve aptal demeye getirenin ben olmadığımı anlarsınız.Lütfen hüküm verirken araştıralım,elimizi vicdanımıza koyalım.

Açmamakla hata etmişsiniz.Sonuna kadar uğraşmalıydınız.Herkesin yanına kar kalırsa sizin deyiminizle "hayvanlar"için ne caydırıcı olacak?

Mehmet bey kaç kez açıkladım.Hasta düşmanı değilim.Bende biliyorum hiç umulmadık yaşlarda hiç umulmadık rahatsızlıklar olabilir-çıkabilir.Ancak bunları neden sürekli tekrarlayıp duruyorsunuz?

İlkay bey sorduğunuz sorunun cevabı Mert bey'in yorumunda var.Ben birdaha yazma gereği duymuyorum.

Yukarıda paylaştığınız mesajdan doalyı terkarlayıp duruyorum.

Beğenin Ali bey beğenin ortalık facebook a döndü zaten :).Beğenmezseniz hatırım kalır.Hatta bende beğeneyim...+1 :)

Bakın gördünüzmü?Kimse size nasıl hareket ettiğiniz sormadı ama yazmışsınız.Demekki olabiliyormuş.Saldırı konusu da çok uzadı.Bana yazılanlar ortada.Yanlız ben nelerin peşindeymişim hala merak içindeyim.

Nephan bey çok gerginsiniz. Biraz daha sakin olmalısınız. :)

tarihinde Mehmet Kaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Boşa tartışmanın manası yok :) Seyir halinde kalp krizi geçirip ölmek başkasına zarar vermeyi meşrulaştıramıyor ne yazık ki. Ve cezai yaptırımı var.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Kurallara tam uyulduğu halde oluşan kaza sayısı tüm dünyada ve tüm zamanlarda 0 (sıfır) dır.

kim söylüyor bunu.yolda freni patlayan araçlar,yola aniden fırlayan hayvanlar yüzünden olan kazalar,öndeki araçtan fırlayan taş ya da başka başka bir cismin verdiği zarar sebebiyle (camı kırması,direk sürücüye çarpması,yola düşüp arkadaki aracı yoldan çıkarması vb.)olan kazalar..yüzlerce sayılır.adı üzerinde kaza.

hak aranması konusunda size katılıyorum.sorumlular sorumluluklarını yerine getirmeli.bu konudaki gibi,bir aracın değerinin ciddi miktarda azalmasına sebep olan,en azından bir miktarını tazmin etmeli.

ben sizin burda alıntıladığım mesajınıza cevaben yazdım kaza konusunu.bu konuda size katılmıyorum,kaza her şekilde olabilir diyorum o kadar.

Yorum bağlantısı
Misafir
Bu konu kapalıdır.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...