İçeriğe Yönlendir

Değer Kaybı Hakkım Var mı?

Erol Güven

Recommended Posts

Mert Yeldan
(düzenlendi)

Ya tmm,hakkın var.

Davada açarsın şunuda bunuda yaparsın Ama burda biraz düşünmek lazım işte.

Neyse...

Neyini düşünüyoruz neyini düşünmemiz gerek? Neysesi ne?

Yasal olarak hasta taşımak onun hakkı değil ki. Ya düşün mesela sen trafikte normal şekilde tüm kurallara uygun şekilde seyir halindesin. Otoyol da ilerliyorsun hatta. Vatandaşın biri yaya olarak atladı yola ve sen duramadın çarptın öldü.

Hız ihlali yapmamışsın, alkollü değilsin. Kısaca karayolları kanununa aykırı değilsin tüm suç yayada ama taksirle adam öldürmekten yargılanırsın. Ceza alırmısın tazminat mı ödersin orasını bilmem. Ama neticede taksirle adam öldürmüşsündür.

tarihinde Mert Yeldan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

İnş yaşamamazsınız ama,

Bi arabaya vurursanız,Sahibide inş böyle düşünür... :D

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

İnş yaşamamazsınız ama,

Bi arabaya vurursanız,Sahibide inş böyle düşünür... :D

Allah kimseye yaşatmasın ama bu temennin hoş değil. Ben sistemi anlatmaya çalışıyorum.

Ayrıca bunun gibi hukuki yaptırımlardan korunmak için de kaskomda hukuki koruma klozuna bakıyorum. Allah korusun birinin canına neden olsam ve suçsuz olursam taksir olursa ödeyeceğim tazminatı kaskom ödeyecek benim yerime. Allah kimseye yaşatmasın kimseye nasip etmesin ama durum bu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Mert bey.Yazdıklarınızın tamamına katılmakla birlikte yurdum insanı yasa masa anlamaz.Kafayı birşeye kitledimi isterse insan hakları mahkemesi olsun,lahey divanı olsun vız gelir.Bu yasa niçin böyle,ne yaşanmışta bunun böyle yapılması gerekmiş diye düşünmez.Hukuk kaynakları yüzlerce yıllıktır.Yani yüzlerce yıllık yaşanmışlıklardan çıkarılan derslerle oluşmuştur.Ama biz geliriz 30 lu yaşlara zerre okumadan,hukuk biliminin mantığını,bakış açısını bile bilmeden "böyle şeymi olur arkadaş"der bildiğimizi okuruz,etrafından dolaşmaya çalışırız,"hadi ateist bunuda açıkla"edasıyla acaip örnekler veririz.Niye diye soran olursa bahanemi yok.olursa vicdandan girer insaniyetten çıkarız.

Ben hukukta yada yasada , bu yoktur diye bişi dedimmi?

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Arkadaşlar uzatmayalım, gereksiz mesajları yönetici arkadaşlar silsin, konu açan beyefendiyi pişman etmeyelim :p

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Umarım olmaz diye başlamıştım cümleye,

Benim gibisine denk gelir desem tepki olmayacaktı dimi :D

Şimdiye kadar şikayet butonunu kullanmış biri değilim .:D

Kullananları bilmem :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Arkadaşlar uzatmayalım, gereksiz mesajları yönetici arkadaşlar silsin, :p

Yok yaa... :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Zaten şimdi bir şikayet daha gider mert bey.Yavuz hırsız misali.Konu kapanır biz de kurtuluruz.

Bir şikayet daha geldi de...

Arkadaşlar... Kanuşalım konusu isteklerine göre, artık konu kapatmıyoruz...

Herkes, yazarken düşünsün, bu cümlem nereye gider, nasıl anlaşılır, sonucu ne olur kendi karar versin...

Hiç birimiz çocuk yada cahil değiliz...

Durulması gereken yeri bilmeliyiz...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yok şahsınıza ait değildi...

Konu hala neden kapanmıyor diye yazmış bir arkadaşımız...

Ben de diyorum.. Herkes lafını bilsin, söylediği sözün arkasından gelene de razı olsun...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Çok tartışmak isteyen varsa özel mesajdan tartışsın, güzelim iki parça birşey öğreneceğimiz konuyu kişiselleştirip fikir tartışmasına dönüştürmeyin lütfen :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Burada herkes aynı şeyi söylüyor ancak herkes farklı açılardan konuşuyor. Hiçte ortaya gelmiyorlar.

Hakan diyorki yasa var ama kazanın durumuna göre karşıya tepki gösterelim diyor.

Mert ve Nephan bey yasa var her koşulda yasa işlenir diyor.

Ama Mert ve Nephan bey Hakanın yasa yokmuış gibi konuşuyor sanıyor. Herkes birbirinin mesajlarının içindi didikliyor.

Arkadaşlar biraz daha sakin yazalım okurken önyargılı okumadan yazın yazılanları aynı şeyleri konuştuğunuzu bir tarafın yumuşatma taraftarı olduğunu görürsünüz.

Okurken dikkatli okuyarak yazalım. Ne yazıldığını espirileri anlarsınız.

Bir şikayet daha geldi de...

Arkadaşlar... Kanuşalım konusu isteklerine göre, artık konu kapatmıyoruz...

Herkes, yazarken düşünsün, bu cümlem nereye gider, nasıl anlaşılır, sonucu ne olur kendi karar versin...

Hiç birimiz çocuk yada cahil değiliz...

Durulması gereken yeri bilmeliyiz...

Abi doğrusuda bu aslına. Süha demişti bunu konu kapatmaktansa rahatsız mesajlar ve kişiler üzerinde yoğunlaşılmasıydı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

ŞU konuşalım konusu ne oldu yahu.Hergün forumdayım olayı kaçırdım mı ben diye merak edip duruyorum kaç gündür.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Biz konuştuk şimdi "onlar" konuşuyorlar :D

Olay hala orda mı :D Birkaç kıpırdanma görüyorum ortalarda ama yetkili ağızdan tam bir açıklama olmadı sanırım. :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Olay hala orda mı :D Birkaç kıpırdanma görüyorum ortalarda ama yetkili ağızdan tam bir açıklama olmadı sanırım. :biggrin:

Direk icrata geçmişler :D Emmi konuyu kapatmıyor. Alınan kararlardan biride bu :D

Çokta doğru bir karar. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

ŞU konuşalım konusu ne oldu yahu.Hergün forumdayım olayı kaçırdım mı ben diye merak edip duruyorum kaç gündür.

O konunun başlığı bunları yiyelime döndü :biggrin: en son ızgara vardı :D

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Direk icrata geçmişler :D Emmi konuyu kapatmıyor. Alınan kararlardan biride bu :D

Çokta doğru bir karar. :)

Bulmaca gibi olmuş biraz.Yenilikleri yaşayarak görüyoruz.Birde uyarı mesajı atıyorlar görmüşsündür sende :)

1- Uygunsuz mesajlara genel bir uyarı mesajı gönderilecek

2-Konular kapanmayacak.Sıkıntı durumunda direk üyenin kendisi kapatılacak :D

3-Bildirimler silineceeek sillll :p

Benim aklıma bunlar gedli

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Biz konuştuk şimdi "onlar" konuşuyorlar :D

Sizin yüzünüzden foruma bakamaz olduk :D İçimiz dışımız konuşalım konusu oldu ya :D İçerisi darmaduman :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mehmet bey

Profilinizde sigorta Acentesi yazıyor.Yerimi bilmiyorum ama sigorta ile ilgili sorularım olacak.Ben aracı alırken 24.000 tl lik hasar kaydı vardı.Sorduğumda araçta hırsızlık olduğu veya çalıntı-buluntu olduğu konusunda 2 olay anlatıldı.Aracın sağ ön çamurluğu haricinde değişeni olmadığı için ben önemsemedim ve aracı aldım.Geçmişteki bu hasarın içeriğini öğrenme şansımız olabilir mi?2.sorum ise 2006 tdci mondeo trend olan aracıma kasko yaptırmak istesem fiyatı ne civarda olur sizce ?

Tc, plaka motor ve şasi no.. yada tc, plaka, ruhsatta isim yazan sayfadaki belge seri ve no gönderirseniz, pert midir, kasko yapılır mı söyleyebilirim..

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bulmaca gibi olmuş biraz.Yenilikleri yaşayarak görüyoruz.Birde uyarı mesajı atıyorlar görmüşsündür sende :)

1- Uygunsuz mesajlara genel bir uyarı mesajı gönderilecek

2-Konular kapanmayacak.Sıkıntı durumunda direk üyenin kendisi kapatılacak :D

3-Bildirimler silineceeek sillll :p

Benim aklıma bunlar gedli

BAna gelmedi uyarı mesajı demekki akıllı durmak gerekiyor :D :D :D

Sizin yüzünüzden foruma bakamaz olduk :D İçimiz dışımız konuşalım konusu oldu ya :D İçerisi darmaduman :D

Eeee işinizin adı ne MOD ve YÖNETİM çalışın :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

wd-40 stoğu tükenmesin aman

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
(düzenlendi)

1- Sakinim

2- Dikkatli okuyorum

3- HK'nın ne dediğini gayet iyi anlıyorum :p

4- Yine HK'nın yasa yokmuş gibi konuştuğunu sanmıyorum o işin vicdanında benim de vicdanım el vermez yazdıydım bunu :p

5- Ön yargılı değilim

6- Yumuşatma taraftarı benim ama Emmi yok ya demiş :D Tembel yönetici istemezük

7- HK'yı şikayet eden benim :p Kara muratta benim

8- Başka soruların varsa Sayın Mehmet Kaya oğlunu kaçırır fidye olarak s3 isterüm :D

8'i düşündüm de kaçırıp başıma bela mı edecem oğlun döver beni :D

tarihinde Mert Yeldan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bak 8. Madde için sen cevap vermişsin :D başına gelecekleri biliyorsun :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bir yerde bir yazı okuduk, yazı şu :

FORUM KÜLTÜRÜ

Herkes yazar olabileceğini düşünür; fakat yazar olmakla yazan olmak arasında büyük farklar vardır. Yazı yazmak için yazar olmak gerekmez.. Forum da yazı yazmak için ise forum kültürünü bilmek gerekir. Bunun için iki temel kavram vardır. Birincisi mutlaka Türkçe imla kurallarına uymak, ikincisi açtığınız konuda ya da yazmış olduğunuz mesajda iki üc kelimelik okuyucuya hiçbir anlam ifade etmeyen sözcükler yerine daha zengin metinler girmektir..

Kendi sesinizi bulun: İlgi çekici yazılar yazabilmek için kendinize ait bir üslubunuz olması gerekir. Bazen üyenin kendi sesini bulması zaman alır. Sabırlı ve pratik olun. Dünyanın en yetenekli sporcuları gibi sizin de antremana ihtiyacınız olabilir.

Kendiniz olun: Hava atmayın ya da olmadığınız biri gibi davranmayın. Deneyimsiz üyeler iki tür hataya düşerler: Ya olmadıkları kadar akıllı gözükmeye çalışırlar ya da ciddi.

Doğal olun: Kendinizi biriyle konuşuyormuş gibi düşünün. Eğer deneyimli usta bir forum yazarı olduğunuzu düşünmüyorsanız edebi olmaya çalışmaktan kaçının. Cümlelerinizin içinde beş tane sıfat ya da bir iki tane bağlaç olması, yazılarınızın edebi değil sıkıcı olmasına neden olur. Kısa cümleler kurmayı unutmayın. Kısa cümlelerle yazmak anlatım bozukluğu yapmanızı da engelleyecektir.

Yaratıcı olun: Yazıya biraz yaratıcılık ve mizah katmak iyidir. Bir çok okur bundan hoşlanır. Herhangi bir şirketin ya da kurumun sitesi üzerinde çalışıyor olsanız bile resmiyetten uzak durmaya çalışın. Tabi ki bu noktada, bir sonraki ipucuna da dikkat etmeniz gerekiyor.

Konuşma tarzınız konuya uygun olsun: Çok ciddi konulardan bahsederken şaka yapmayın. Esprileriniz saygısız veya kırıcı olmasın. Bu sizi önemsizleştirir ve şöhretinize zarar verir. Espirili olun, eğlenceli olun ama okurla aranızdaki mesafeyi korumayı ve saygılı olmayı bilin.

Yazım kurallarına uyun: Yazınızı bitirdikten sonra ön izleme yapın ve bir kez daha okuyun. Yazım hatalarını düzeltin. Görünüş önemlidir. Bir kelimenin nasıl yazıldığından emin değilseniz Türk Dil Kurumu Yazım Kılavuzu'nda kontrol edin. Yazım hataları ile dolu bir sayfada ölümsüzlüğün sırrını bile verseniz size kimse inanmaz.

Duygularınızı ifade etmekten çekinmeyin: Çekingen üyeler bir köşeye sinip sürekli yazacakları şey hakkında endişelenirler. Yazdığınız yazılar tat versin, biraz cesur olun. İlginç konuları ele almaktan kaçınmayın.

Uzmanlık alanınız hakkında yazın: Eğer bir alanda uzmansanız o alan hakkında yazın. Okurlar sizin bu konuda söyleyeceklerinizi çok merak edeceklerdir.

Değerlerinize bağlı kalın: İnandığınız şeyleri yazın, hata yapmaktan korkmayın. Hata yaptığınızda eleştiriye açık olun ve özür dileyerek hatanızı düzeltin.

Diğer üyeler ile empati kurun: Yazılarınıza üyelerin perspektifinden bakmayı ihmal etmeyin. Ne kadar çok denersen, o kadar iyi yaparsın. Doğrusunu söylemek gerekir ise, bunun yerine "Biraz daha denersen, daha iyi yapabileceğine inanıyorum." cümlesi ile daha etkileşimli bir anlatım sağlayabilirsiniz.

Eleştiriye açık olun: Bazı üyeler zekice eleştiriler yapıp tartışmaya açık olacak, bazıları size saldıracak, bazılarıysa asıl noktayı tamamen kaçırıp akıllarına geleni söyleyecektir. Üye yorumlarını kişisel bir saldırı olarak algılamayın.

Yazınızı işlevsel hale getirin: Başlıklarınızın hem yazınız hakkında bilgi vermesine hem de ilgi çekici olmasına dikkat edin. Yazınıza ara başlıklar koyun ve önemli kısımlarını koyu (bold) ve eğik (italik) yazarak ya da altını çizerek vurgulayın. Uzun paragraflar halinde yazmayın. Paragraflarınız 3-4 satırı geçmesin. Gerektiği zaman madde imleri (bullets) kullanın.

Yazınızı görsel malzemelerle süsleyin: Yazılarınıza görseller koyarak onu daha okunur hale getirin. Görseller sadece "süs" olarak kullanılmaz bilgi vermek amacıyla da kullanılır. Örneğin yazınızda Galata Kulesi'nden bahsediyorsanız, Galata Kulesi fotoğrafı kullanmaya çalışın.

Kaynaklarınızı belirtmekten çekinmeyin: Pek çoğumuz yazı yazarken bir takım kaynaklar kullanırız. İnternette yazan pek çok kişi kullandığı kaynakları kendi emeğini değersizleştireceğini düşündüğünden saklar. Bu başkasının emeğini çalmak anlamına gelir. Başkalarının yazdıklarından yararlanmak emeğinizin değerini düşürmez. Ünlü yazarların hepsi başkalarının yazdıklarından yararlanmışlardır. Yazılarınızın sonunda yararlandığınız kaynakları belirtmeniz şartıyla bu çok doğal bir durumdur. Aynı kural kullandığınız görsel malzemelerle ilgili olarak da geçerlidir. Eğer bulabilirseniz yazınızın altına, kullandığımız görselin kime ait olduğunu da yazmalısınız. Kaynakça vermek yazdığınız yazının güvenirliliğini ve forumun değerini artıracaktır.

Kaynak

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
Misafir
Bu konu kapalıdır.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...