İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Benzinli

Yavuz Serhat Karanaz

Recommended Posts

Önder Kuru

Doğrudur 12 değilde 6 da olabilir yanılmış olabilirim.Benim anlık tüketimim kalkışta yol düz ise 40 çıkıyor sonra vites yükseldikçe düşüyor uzun düzlükte 6lt düştüğüde gördüm hızım 140 daydı ama yol hafif rampaya dönünce tekrar yükseliyor,demekki araç aldığı hızı koruyor ama benimki oto şanzuman belki buda farkeder bilemiyorum.

Başka bir durum daha var Ayhan Bey bahsetti kısaca siz de bunu görebilirsiniz markaların sitelerinde, mesela 1,4 araçla 1,6 aarcın arasında yakıt bakımından pek fark göremezsiniz veya 1,3 -1,5 ; 1,6 - 1,8 gibi örneklerde de aynı durumu görebilirsiniz.

untitled.jpg

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

15 yaşındaki aracımın motoru sizinkinden büyük omasına rağmen şehir içi 10 litre şehir dışı 7,5 litre yakıyorum 100 kilometrede,benimki çok yakıyor diyordum ama sizinki ile kıyaslayınca çok yakmıyormuş daha doğrusu hiç yakmıyormuş.

Fatih bey şimdi biraz araştırdımda Karma yakıt: 10,1 litre yazıyor sizin scorpio için. Sizin verilere göre 8,75 litre oluyor. :shok: :shok: :shok:

Ki sanırım siz LPG'de bu rakamları tutturuyorsunuz. Açıkçası nasıl ölçtüğünüzü hangi yollarda kullandığınızı çok merak ettim. :unsure2: :unsure2: :unsure2: :unsure2: :unsure2:

Forumda rastlarsınız, fabrika değerlerine en çok yaklaşan yada o değerleri tutturan arkadaşlar övgüyle karşılanıyor tutturanlar ise çok ama çok dikkatli kullanıyorlar ve amaç bu değerler ulaşmak olduğundan gidilen yer yada varılacak yer değil sürüş dinamikleri ön planda oluyor hep... Test gibi bir nevi... ,

Mesela depoyu fulleyip benzine geçinceye kadar kullanınca mı çıkıyor bu 10 litreler 7,5 litreler?

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Fatih bey şimdi biraz araştırdımda Karma yakıt: 10,1 litre yazıyor sizin scorpio için. Sizin verilere göre 8,75 litre oluyor. :shok: :shok: :shok:

Ki sanırım siz LPG'de bu rakamları tutturuyorsunuz. Açıkçası nasıl ölçtüğünüzü hangi yollarda kullandığınızı çok merak ettim. :unsure2: :unsure2: :unsure2: :unsure2: :unsure2:

Forumda rastlarsınız, fabrika değerlerine en çok yaklaşan yada o değerleri tutturan arkadaşlar övgüyle karşılanıyor tutturanlar ise çok ama çok dikkatli kullanıyorlar ve amaç bu değerler ulaşmak olduğundan gidilen yer yada varılacak yer değil sürüş dinamikleri ön planda oluyor hep... Test gibi bir nevi... ,

Mesela depoyu fulleyip benzine geçinceye kadar kullanınca mı çıkıyor bu 10 litreler 7,5 litreler?

Bu verileri benzinde almadım,aracı devamlı lpg de kullandım,geçen yaz Antalya gazipaşadan afyon merkeze 1 depo lpg ile gittim 90-tl ye depoyu doldurdum 500 kilometre yaptım yaklaşık olarak bu rakamlar çıkıyor bende bukadar çıkacağını tahmin etmiyordum en azından 1,5 depo yakarım diyordum.

Yorum bağlantısı
Erhan Kılıç
(düzenlendi)

herkese merhaba bende manuel 2001 Ghi vardı 8 sene kullandım yakıttan çok memnundum. yakın bir zamanda otomatik 2007 focus colletion aldım, çok sakin araç kullanıyorum ancak gerek İstanbul da gerekse amasya da sürekli takip ettim şehir içinde 100 km ortalaması 15-16 litrenin altına düşmüyor. Servise baktırdım hakikaten çokmuş yazılım güncellemesi yapalım dediler. Ancak elle tutulur bir iyileşme olmadı. Ford Genel Müdürlüğüne sorunu ilettim. Bana araca biraz daha biniver mutat bakım zamanı gelsin tekrar gözden geçirelim tarzında bir şeyler söylediler. Forumda şehir içinde en fazla 10-11 yakıyor diyenlere hem hayret ediyor hem de eğer gerçekse imreniyorum. Sorunu çözebilecek tavsiyelerinizi bekliyorum...

tarihinde Erhan Kılıç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

benzin den bahsediyosanız çok fazla, lpg ise normal gibi, gerçi o da çok, çok yogun trafik de ben o kadar yakıyorum, 2000 cc klasik otomatik.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

93 model tofaş o kadar yakmıyor yav :)

Tam yazayım da havada kalmasın.

En son dünkü ölçüm: Hepsi Karabük şehir içi.

30 TL LPG ile 80 km.

2,74 TL/lt

100 km'de 13,7 lt.

Yorum bağlantısı
Selçuk Kara
(düzenlendi)

Bende de 2002 Otomatik focus var 100 km de şehir dışı kullanımda 7-8 litre, şehir içi 13 litre lpg yakıyor. Şehir içi kullandığım yol gidiş geliş 12-15 km arası ve trafik yok diyebilirim 2-3 tane ışık var sadece. Normal mi bilemiyorum ama bende şehir içi hiç memnun değilim. Lpg litre fiyatı 2,56

tarihinde Selçuk Kara tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

tüketimi güncelleme ile düşürmeye çalışan eleman hala işnin başında ise o servise uğramayın, bu ne rezalet

Öncelikle:

1. Hego

2. MAf

sensörülerinini çalışma grafiğine baktırın, arıza kaydına değil, çalışma grafiğine, Bosch Car Service varsa orada da olur

saçmalığa bak ...... güncelleme....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fırat Şenol

15-16 litreler çok. 2004 Ghia otomatik Focus kullandım yaklaşık 2 sene kadar. Ne kışın karda motor soğukken, ne yazın sıcağında full klima açıkken. Hiçbir zaman 13 lt.'nin üzerini görmedim. Sıklıkla 10.5 - 12lt arası yakıyordum.

Çağlar beyin tespitlerini göz önünde bulundurun derim... :yes:

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

tüketimi güncelleme ile düşürmeye çalışan eleman hala işnin başında ise o servise uğramayın, bu ne rezalet

Öncelikle:

1. Hego

2. MAf

sensörülerinini çalışma grafiğine baktırın, arıza kaydına değil, çalışma grafiğine, Bosch Car Service varsa orada da olur

saçmalığa bak ...... güncelleme....

Arıza kaydı oluşturmadan bu parçalarda sıkıntı olmuş olabilir mi Çağlar abi?

Yorum bağlantısı
Murat Karataş

1.6 tdci 109 luk focus ile

ne kadar uğraşsamda istanbulda 7 litrenin altına düşemedim.

yazın nasıl olacak merak ediyorum

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Bu verileri benzinde almadım,aracı devamlı lpg de kullandım,geçen yaz Antalya gazipaşadan afyon merkeze 1 depo lpg ile gittim 90-tl ye depoyu doldurdum 500 kilometre yaptım yaklaşık olarak bu rakamlar çıkıyor bende bukadar çıkacağını tahmin etmiyordum en azından 1,5 depo yakarım diyordum.

LPG kaç lira orada? en iyi ihtimalle 2,50 TL olsa 100 km'de (90TL/500 x 100) 18 TL yapar 18 TL/ 2,50 TL = 7,2 litre tüketim. 2300 cc 147 hp bir araç için kendi adıma görmeden inanmayacağım bir rakam. Hatta LPG'nin litresi 2,65 TL olsa 18/2,65 = 6,79 litre yapar ki sıfır 1,6 araçlarla kapışan bir rakam, açıkçası aklım ve mantığım almıyor... :unsure2:

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

LPG kaç lira orada? en iyi ihtimalle 2,50 TL olsa 100 km'de (90TL/500 x 100) 18 TL yapar 18 TL/ 2,50 TL = 7,2 litre tüketim. 2300 cc 147 hp bir araç için kendi adıma görmeden inanmayacağım bir rakam. Hatta LPG'nin litresi 2,65 TL olsa 18/2,65 = 6,79 litre yapar ki sıfır 1,6 araçlarla kapışan bir rakam, açıkçası aklım ve mantığım almıyor... :unsure2:

Ne söylesem de inandırsam bilmiyorum,aracı sıkıştırmassam bu rakamları veriyor aracı sürerken anlık yakıt tüketimine bakıyorum ona göre gaz veriyorum hızım yüksekse ayağımı hafif gazdan çekiyorum yakıt tüketimi çok aşşağılara düşüyor eğer rampa falan denk gelmesse o şekilde baya gidiyorum,eğer rampa geldi ise düzyola çıkıp o şekilde yapıyorum genelde hızımı 110-120 arası koruyorum uzun yolda bağzen 120de tükeim 8-9 çıkıyor hafif gaz verip hızlanıyorum sonra tekrar ayağımı gazdan çok az çekiyorum tüketim 6 lara düşüyor ama çok rampa yola geldiğimde rakamlar çok değişiyor sömürmeye başlıyor mesela antalya gazipaşadan adanaya nerdeyse 1 depo ile gidecektim gidemememin sebebi yollar çok dik rampalı ve spor modda aracı kullandım eve 20 dakkalık mesafe kala lpg bitti ve mesafe 500 kilometreden fazla hatta aracın içinde 6 kişi idik.Tabi bunlar yaz verileri şuan hesapladığımda kilometrede 30 kuruş yakıyor ve araçta kar lastiği var.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

geçen gün 30-tl lik lpg aldım alanyaya gidip geldim yaklaşık 100 kilometre ama içinde hala vardı bitmedi.Lpgyi önceden fıransızlardan alıyordum şu o ile başlayan ismini vermeyeyim memnun kalmadım amrikalılardan almaya başladım onların lpg sini çok beğendim,daha fazla yol götürüyor.Birde aracın bakımını çok iyi yaparım en ufak tıkırtı olsa doğru sanayiye koşarım ben çok araca bindim benim oldu olmadı şuanki aracımkadar memnun kalmadım hiçbirinden,yol tutuşu hızlanması performansı sürüş esnasında verdiği güven anlatılamaz o koltuğa oturup sürmek lazım.

Yorum bağlantısı
Samet Daş

Başka bir durum daha var Ayhan Bey bahsetti kısaca siz de bunu görebilirsiniz markaların sitelerinde, mesela 1,4 araçla 1,6 aarcın arasında yakıt bakımından pek fark göremezsiniz veya 1,3 -1,5 ; 1,6 - 1,8 gibi örneklerde de aynı durumu görebilirsiniz.

Resimde ki olguya bende katılıyorum. Ve ben 1.2 araba aldığım için pişmanım açıkçası. Düşük hacimli araçların ortak sorunu 2000 devir altında araçta tek sürücü varken dahi düz yolda bile sıkıntılı ivmelenmesi. 1.6 araç aldım çok yakıyor kısmına en iyi yapabileceğiniz şey, şehir için sürüş karakterinizi düzenlemek. Fabrika verilerini dahi tutturabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Resimde ki olguya bende katılıyorum. Ve ben 1.2 araba aldığım için pişmanım açıkçası. Düşük hacimli araçların ortak sorunu 2000 devir altında araçta tek sürücü varken dahi düz yolda bile sıkıntılı ivmelenmesi. 1.6 araç aldım çok yakıyor kısmına en iyi yapabileceğiniz şey, şehir için sürüş karakterinizi düzenlemek. Fabrika verilerini dahi tutturabilirsiniz.

Aracımı babamla ortak kullanıyoruz bazen arkadaşıma bazen bacanağıma veriyorum, onlar kullanırsa atıyorum ekranda ort. tük. 12,4 yazıyorsa 13 oluyor. Ben kullanmaya başlayınca tekrar aşağılara inmeye başlıyor. Sadece ben kullanırsam 15-20 km fazla gidebiliyorum aynı yakıtla ve şuanki kullanımımdan daha verimli nasıl kullanılır açıkçası bilemiyorum. Benim takıldığım husus Fatih Bey'in 2300 cc 147 hp aracının şehirdışı verilerinin bu kadar düşük olabilmesi... 2300 cc olup da 7 litre yakıtla 110-120 ile gitmesi (bana kalırsa) mühendisler tarafından incelenesi bir vak'a :biggrin:

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Aracımı babamla ortak kullanıyoruz bazen arkadaşıma bazen bacanağıma veriyorum, onlar kullanırsa atıyorum ekranda ort. tük. 12,4 yazıyorsa 13 oluyor. Ben kullanmaya başlayınca tekrar aşağılara inmeye başlıyor. Sadece ben kullanırsam 15-20 km fazla gidebiliyorum aynı yakıtla ve şuanki kullanımımdan daha verimli nasıl kullanılır açıkçası bilemiyorum. Benim takıldığım husus Fatih Bey'in 2300 cc 147 hp aracının şehirdışı verilerinin bu kadar düşük olabilmesi... 2300 cc olup da 7 litre yakıtla 110-120 ile gitmesi (bana kalırsa) mühendisler tarafından incelenesi bir vak'a :biggrin:

önder bey keşke bana yakın olsaydınızda aracı size verip bir şehirler arası gidip gelseydiniz sonra kalkıp bana benim c-maxla başa baş takas edelim derdiniz :) şimdi desekki ben yanlış hesaplıyorum ki en mantıklı seçenek bu olur,normalde bu araç bundan fazlasını yakması lazım :) ama ne varki tek seferde elde ettiğim veri değil bu,bir tanıdığımın 1,6 motor hundai var benimkinden çok yakıyor araç 20 binde onun aracı şuan şehir içi tüketimi 30 kuruş civarlarında benim şehir içi tüketim şuan 30 kuruş,şuda bir gerçek bunuda denedim araç 80-90 ila giderkenki tüketim 110-120 ile giderkenki tüketimle aynı,şimdi araca kick down yaptırdığımı varsayalım hızı 160 çıkardık ve orda sabitledik ayağımızı azıcık gazdan çekiyoruz yakıt tüketimi çok aşşağılara düşüyor ama araç hızı koruyor yanız yol eğilimi bozulunca yakıt tüketimi değişiyor hızda düşüyor,uzun ve düz yolda anlık yakıt tüketimi sayacı olan ve aracı otomatik arkadaşlar denesinler eğer bu söylediğim gerçekleşmesse,benim göstergeler bozuk olduğuna karar vereceğim.İnanın niyetim sizi yanıltmak veya kendimi kandırmak değil hem böyle yapsam kime ne kazandırmış olurum,aracım 15 yaşında 2300 motor ve yaktığı bu birde şunu ilave edeyim yazın o veriler yaptığımda kış lastikleri takılı idi :) a sınıfı enerji tüketimi lastik takmış olsaydım siz o zaman çıkan sonuca belki hiç inanamayacaktınız.Ben bunu bir arkadaşa sordum oda tamircisine zaten sormuş onun yalancısıyım doğrumu değilmi bilemem,tamirci aracın motoru küçük olduğunda daha az yakıt tüketmez demiş ama burda bu işin erbabı ustalar var onlar daha iyi bilir.

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Sakin sakin kullanın gerisini salıverin. Yormayın güzel kafanızı. Yakıt zaten pahalı. Ne yakarsanız çok olacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bu devirde benzinli 1.6 atmosferik motora binilmez artık.Lpg ile bile ekonomi yapmak zor.Kötünün iyisi durumunda.Yeni nesil motorlardan almak lazım geliyor.Tsi falan artık.Onlarında lpg dönüşümü yeni yeni yaygınlaşıyor gerçi ama iyi tasarruf ediliyor sanıyorum o şekilde.Dizel bile şehiriçinde yakıyor.Genel olarak zaten yakıt pahalı.Ben burada şehir içi 8 ile geziyorum.Benim tesellim 306 dan sonra şehiriçi oldukça uyguna geliyor gibi gibi.Daha tam net rakamlar çıkaramadım.

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

önder bey keşke bana yakın olsaydınızda aracı size verip bir şehirler arası gidip gelseydiniz sonra kalkıp bana benim c-maxla başa baş takas edelim derdiniz :) şimdi desekki ben yanlış hesaplıyorum ki en mantıklı seçenek bu olur,normalde bu araç bundan fazlasını yakması lazım :) ama ne varki tek seferde elde ettiğim veri değil bu,bir tanıdığımın 1,6 motor hundai var benimkinden çok yakıyor araç 20 binde onun aracı şuan şehir içi tüketimi 30 kuruş civarlarında benim şehir içi tüketim şuan 30 kuruş,şuda bir gerçek bunuda denedim araç 80-90 ila giderkenki tüketim 110-120 ile giderkenki tüketimle aynı,şimdi araca kick down yaptırdığımı varsayalım hızı 160 çıkardık ve orda sabitledik ayağımızı azıcık gazdan çekiyoruz yakıt tüketimi çok aşşağılara düşüyor ama araç hızı koruyor yanız yol eğilimi bozulunca yakıt tüketimi değişiyor hızda düşüyor,uzun ve düz yolda anlık yakıt tüketimi sayacı olan ve aracı otomatik arkadaşlar denesinler eğer bu söylediğim gerçekleşmesse,benim göstergeler bozuk olduğuna karar vereceğim.İnanın niyetim sizi yanıltmak veya kendimi kandırmak değil hem böyle yapsam kime ne kazandırmış olurum,aracım 15 yaşında 2300 motor ve yaktığı bu birde şunu ilave edeyim yazın o veriler yaptığımda kış lastikleri takılı idi :) a sınıfı enerji tüketimi lastik takmış olsaydım siz o zaman çıkan sonuca belki hiç inanamayacaktınız.Ben bunu bir arkadaşa sordum oda tamircisine zaten sormuş onun yalancısıyım doğrumu değilmi bilemem,tamirci aracın motoru küçük olduğunda daha az yakıt tüketmez demiş ama burda bu işin erbabı ustalar var onlar daha iyi bilir.

Keşke her araç sizin ki gibi olsa... Size inanıyorum ama araca inanmıyorum :biggrin: açıkçası LPG fiyatları nasıl Antalya'da? Aygaz sitesinde 2,80 TL görünüyor...

Bu devirde benzinli 1.6 atmosferik motora binilmez artık.Lpg ile bile ekonomi yapmak zor.Kötünün iyisi durumunda.Yeni nesil motorlardan almak lazım geliyor.Tsi falan artık.Onlarında lpg dönüşümü yeni yeni yaygınlaşıyor gerçi ama iyi tasarruf ediliyor sanıyorum o şekilde.Dizel bile şehiriçinde yakıyor.Genel olarak zaten yakıt pahalı.Ben burada şehir içi 8 ile geziyorum.Benim tesellim 306 dan sonra şehiriçi oldukça uyguna geliyor gibi gibi.Daha tam net rakamlar çıkaramadım.

İmkan meselesi... Bir defada 30-35 bin vermek yerine baştan 15-20 bin verip kalanını depodan depoya azar azar ödüyoruz.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Keşke her araç sizin ki gibi olsa... Size inanıyorum ama araca inanmıyorum :biggrin: açıkçası LPG fiyatları nasıl Antalya'da? Aygaz sitesinde 2,80 TL görünüyor...

İmkan meselesi... Bir defada 30-35 bin vermek yerine baştan 15-20 bin verip kalanını depodan depoya azar azar ödüyoruz.

dün fiyatı yazacaktım size,en son aldığım lpg fişini çok aradım ama bulamadım şimdi net fiyatı ne kadar sallamak istemiyorum eve gidince eski fişlere bakayım o zaman yazarım ama 2,80 olduğunu sanmıyorum 2,7 küsürlerde diye hatırlıyorum.Birde o bahsettiğiniz marka lpg yi aracıma artık koymuyorum auto gaz alıyorum.

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

dün fiyatı yazacaktım size,en son aldığım lpg fişini çok aradım ama bulamadım şimdi net fiyatı ne kadar sallamak istemiyorum eve gidince eski fişlere bakayım o zaman yazarım ama 2,80 olduğunu sanmıyorum 2,7 küsürlerde diye hatırlıyorum.Birde o bahsettiğiniz marka lpg yi aracıma artık koymuyorum auto gaz alıyorum.

Burda da hiç bir LPG ustası önermiyor o markayı, özellikle enjektörlere zararlıymış falan diyorlar, zaten benim güzergahımda aygaz hiç yok, o yüzden aklıma bile gelmiyor reklamlarını görmesem.

Yorum bağlantısı

Ankara-Uşak-Ankara gidiş dönüş arabada 3 kişi sunroof açık klima kullanmadan 6.2 litre/100km lpg tüketimini tutturduğum oldu benimde.90km/h üzerine hiç çıkmadım diyebilirim.kullanım tarzı çok etkiliyor.Aynı güzergahı 8.5litre/100km/h ortalama ile gidip geldiğimde olmuştu.

Yorum bağlantısı
İlker Kadılar

10-11 litre çok normal :(

Benzinli manuel focus Titanium şehir içi 11 litre net yaktığını iyi hatırlıyorum

2007 honda cıvıc otomatik benzinli şehir içi 12 litre yakıyor..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...