İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Benzinli

Yavuz Serhat Karanaz

Recommended Posts

Önder Kuru

Eski aracım Tipo'ydu, o da şehir içi 11-12 litreden aşağı kalmıyordu. Ama performansı hiç de cazip değildi özellikle şehir dışında rampalarda bayıl bayıl nereye kadar diyordum Klima açtın mı araç yüklüyse 2. vitesi görmen muhtemeldi. O yüzden şuan ki aracım da aynı yakmasın rağmen eskisine göre çok performanslı ve keyifli.

Yorum bağlantısı
Samet Daş

Burda da hiç bir LPG ustası önermiyor o markayı, özellikle enjektörlere zararlıymış falan diyorlar, zaten benim güzergahımda aygaz hiç yok, o yüzden aklıma bile gelmiyor reklamlarını görmesem.

Öndercim önerse ne önermese ne. Hepsi tüpraş tarafından üretilen lpg, mazot yada benzin. Tek farkları katkı maddeleri. Bende shell benzin alırken birde full deneyelim dedim baktım performansta değişme yok, aynı yakıtla daha uzun km yapıyorum full e devam ettim. Şimdi ise bp den alıyorum. Luk açılsın luku deneyeceğim.

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Öndercim önerse ne önermese ne. Hepsi tüpraş tarafından üretilen lpg, mazot yada benzin. Tek farkları katkı maddeleri. Bende shell benzin alırken birde full deneyelim dedim baktım performansta değişme yok, aynı yakıtla daha uzun km yapıyorum full e devam ettim. Şimdi ise bp den alıyorum. Luk açılsın luku deneyeceğim.

Önermemesinin sebebi, enjektör arızasından gelen müşterilerinin çoğu bu marka yakıtı tercih ediyor. Usta da kendince anket yapıyor bir nevi... Arızadan gelene soruyor, yada arıza yoksa bile soruyor hangisini kullanıyorsun diye malum marka deyince üşenmeden söküp kıyaslıyor diğerleriyle çıkan sonucu da biz müşterilerine aktarıyor.

Yorum bağlantısı
Samet Daş

Önermemesinin sebebi, enjektör arızasından gelen müşterilerinin çoğu bu marka yakıtı tercih ediyor. Usta da kendince anket yapıyor bir nevi... Arızadan gelene soruyor, yada arıza yoksa bile soruyor hangisini kullanıyorsun diye malum marka deyince üşenmeden söküp kıyaslıyor diğerleriyle çıkan sonucu da biz müşterilerine aktarıyor.

İlginç... Shell o zaman yakıtları alınca filtre ediyor :p

Yorum bağlantısı
Erhan Kılıç

tüketimi güncelleme ile düşürmeye çalışan eleman hala işnin başında ise o servise uğramayın, bu ne rezalet

Öncelikle:

1. Hego

2. MAf

sensörülerinini çalışma grafiğine baktırın, arıza kaydına değil, çalışma grafiğine, Bosch Car Service varsa orada da olur

saçmalığa bak ...... güncelleme....

teşekkür ederim, en kısa zaman da bahsettiğiniz sensörlerin grafiklerine baktırıp forumda paylaşacağım...

Yorum bağlantısı
Erhan Kılıç

bugün çağlar beyin tavsiyesi üzerine hego ve maf sensörlerinin çalışma grafiğine baktırmak için amasya da bulunan bosch car servisine gittim. söz konusu sensörlerin çalışma grafiğine bakabilirmisiniz dedim. " O da nedir bilgisayara mı bağla demek istiyorsun " tarzında şaşkın bir şekilde bana baktılar. bende hiç bir şey yaptırmadan geri döndüm. sonra da internetten baktım ki yetkili servis değilmiş sadece bosch tabelası asmış en yakın servis samsun da ancak aynı durumla orada da karşılaşırım diye endişe ediyorum. 100 küsür km gidip yaptıramadan geri dönmek te var :( ne yapacağımı şaşırdım desem yeridir.

Yorum bağlantısı

bugün çağlar beyin tavsiyesi üzerine hego ve maf sensörlerinin çalışma grafiğine baktırmak için amasya da bulunan bosch car servisine gittim. söz konusu sensörlerin çalışma grafiğine bakabilirmisiniz dedim. " O da nedir bilgisayara mı bağla demek istiyorsun " tarzında şaşkın bir şekilde bana baktılar. bende hiç bir şey yaptırmadan geri döndüm. sonra da internetten baktım ki yetkili servis değilmiş sadece bosch tabelası asmış en yakın servis samsun da ancak aynı durumla orada da karşılaşırım diye endişe ediyorum. 100 küsür km gidip yaptıramadan geri dönmek te var :( ne yapacağımı şaşırdım desem yeridir.

Erhan bey;

Öncelikle aynı araçtan ben de kullanıyorum. Aracınızın şehir içi tüketimi benzinli modda 10-11 litrelerde olması doğaldır. (Otohaber dergisi testlerinde 11 litre üzerinde idi) Lpg kullanımında yüzde 20 kadar artış olması da beklenen bir durum. Yani 100 kilometrede 13 litre lpg tüketmeniz gayet normal. Otomatik vitesli araçlar kalkışlarda biraz hantal kalıyor. Bir de araçlar en çok durdukları yerden hareket etmeye başlarken çok benzin yakarlar. Sert kalkış yapıyorsanız tüketimizniz yükselir. Tabi bu durumda size göre hızlı bir kalkış-gaza yüklenme v.s. bana göre normal gelebilir. Bu görece bir durum. Ancak Şehir içinde 13 hatta 15 lt / 100 km lpg tüketiminiz normal değerlerde. Bunun çok altına inmeniz biraz zor. Şehir içinde olmak kaydıyla 10 litre / 100 km değer elde etseniz bile bu müthiş az bir değer olacaktır. Bosh servisinin telefonunu bulup, telefonla sorarsanız boşa gitmemiş olursunuz.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bence de telefon açıp durumu söyleyin..Büyük ihtimalle onlarda birşey anlamayacaktır :) Bir çok bosch car servis carbon clean bile yapmayı bilmiyor.Makineleri var ancak ne işe yaradığını bilen teknisyen yok..Atmışlar bir kenara örümcekler cirit atıyor üzerinde.

Yorum bağlantısı
Erhan Kılıç

Erhan bey;

Öncelikle aynı araçtan ben de kullanıyorum. Aracınızın şehir içi tüketimi benzinli modda 10-11 litrelerde olması doğaldır. (Otohaber dergisi testlerinde 11 litre üzerinde idi) Lpg kullanımında yüzde 20 kadar artış olması da beklenen bir durum. Yani 100 kilometrede 13 litre lpg tüketmeniz gayet normal. Otomatik vitesli araçlar kalkışlarda biraz hantal kalıyor. Bir de araçlar en çok durdukları yerden hareket etmeye başlarken çok benzin yakarlar. Sert kalkış yapıyorsanız tüketimizniz yükselir. Tabi bu durumda size göre hızlı bir kalkış-gaza yüklenme v.s. bana göre normal gelebilir. Bu görece bir durum. Ancak Şehir içinde 13 hatta 15 lt / 100 km lpg tüketiminiz normal değerlerde. Bunun çok altına inmeniz biraz zor. Şehir içinde olmak kaydıyla 10 litre / 100 km değer elde etseniz bile bu müthiş az bir değer olacaktır. Bosh servisinin telefonunu bulup, telefonla sorarsanız boşa gitmemiş olursunuz.

arkadaşlar sanırım eksik ifade ettim aracım LPG li değil. Bahsettiğim yakıt benzinde, şehir içi tükettimi az da gitsem çokta gitsem 15 lt / 100 km de civarında :(

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

o boştakiler de hoşmuş :D, muhtemelen kts 650 marka cihazları var, immo sistemine kadar girer çıkar, grafiğin dibinde patinaj çeker de, kullanmasını bilmiyorlar.

ölçüm metodunuz nasıl? depoyu fulleyin km sıfırlayın, mesela 500km gidin tekrar fulleyin. 50 litre aldı diyelim. 100x50/500 yapınca lt/100km cinsinden hala 15 çıkıyorsa, benzini yakmıyor, depodan akıtıyor da denebilir.

veya gündelik ev-iş arası 1-2 km arası mı?

Yorum bağlantısı

Çağların dediğini bir de uzun yolda deneyin. Depoyu pompacının fazla doldurmasına olanak vermeden doldurun. Tabanca attı mı dolumu kesin. Dur-kalk yapmayacağınız veya az yapacağını bir yerde 80-100 sabit hızda 50 km kadar gitmeye çalışın. En azından mümkün olduğu kadar bu şekilde sürüş yapın. Mümkünse başka bir arkadaşınıza kullandırın. Tekrar benzin aldığınızda tabanca attığında 3-4 litreden fazla almamanız lazım. Bu da 100 km de 6-8 lt demek. Ki bu da belirttiğim sürüş şartlarında maksimum olması gereken rakamlar. 5-6 litre çıkarsa biryerlerde ciddi sorun var.

Yorum bağlantısı
Özgür Arduç

Benim aracımda 2009 model 1.6 benzinli/lpg otomatik vites. Geçen haftaya kadar aracımın lpg yakıt ortalaması 16lt/100 km den aşağı inmiyordu. Geçen haftasonu bujileri LPG bujisi ile, buji kablolarını da orijinal ile (enazından ben öyle olduğunu düşünüyorum) değiştirdim. Değişimden sonra şehiriçi 130 km yol yaptım ve ev-iş arası git gel 14 km. Şuanki yakıt ortalamam 13.6lt/100 km. Değerler bana hala çok yüksek gibi geliyor. Hego sensörünü değişmek aklıma geliyor ama LPG de o sensör işe yaramıyor gibisinden bir şeyler okumuştum ama emin olmadım şimdilik böyle kullanıyorum. Sorunun çözümü için buradan verilen bilgileri takip edeceğim.

Yorum bağlantısı
Özgür Arduç

Oksijen sensörü arızalansa, lamba yakar zaten...

Hangi durumlarda arıza lambası yanar bilmiyordum, yavaş yavaş öğreniyorum sayenizde. Ama yakıt fazla olunca bir şeyler yapasım geliyor :)

Yorum bağlantısı
Erhan Kılıç

o boştakiler de hoşmuş :D, muhtemelen kts 650 marka cihazları var, immo sistemine kadar girer çıkar, grafiğin dibinde patinaj çeker de, kullanmasını bilmiyorlar.

ölçüm metodunuz nasıl? depoyu fulleyin km sıfırlayın, mesela 500km gidin tekrar fulleyin. 50 litre aldı diyelim. 100x50/500 yapınca lt/100km cinsinden hala 15 çıkıyorsa, benzini yakmıyor, depodan akıtıyor da denebilir.

veya gündelik ev-iş arası 1-2 km arası mı?

çağlar bey bahsettiğiniz denemeyi ben şehir dışında ve daha sonrada şehir içinde yaptım. istanbuldan amasyaya gelince denemiştim Şehirler arası yolda 7,5 lt / 100 km yakıyor. Sorun şehir içinde başlıyor gerek istanbul gerekse amasya da şehir içinde 15 civarında,

çağlar bey sizinle telefonla görüşmemiz mümkün mü ?

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Çağların dediğini bir de uzun yolda deneyin. Depoyu pompacının fazla doldurmasına olanak vermeden doldurun. Tabanca attı mı dolumu kesin. Dur-kalk yapmayacağınız veya az yapacağını bir yerde 80-100 sabit hızda 50 km kadar gitmeye çalışın. En azından mümkün olduğu kadar bu şekilde sürüş yapın. Mümkünse başka bir arkadaşınıza kullandırın. Tekrar benzin aldığınızda tabanca attığında 3-4 litreden fazla almamanız lazım. Bu da 100 km de 6-8 lt demek. Ki bu da belirttiğim sürüş şartlarında maksimum olması gereken rakamlar. 5-6 litre çıkarsa biryerlerde ciddi sorun var.

50 km çok az,gerçekçi netice vermeyebilir.özellikle depoyu fulleme şekilleri de birbirini tutmayabilir bu yüzden sapma olur.

bu tür denemeler için min. 100 km gereklidir,100-200 arası sağlıklıdır.

Yorum bağlantısı
Halil Yavuz42

Aracınız otomatikmi

Evet otomatik ghia

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hakan Sarali

merhabalar arkadaşlar ben 50 tl gazla 160 km yaptım sizce fazlamı şubat ayında yapılmış ölcüm ve eksi lerde kullandım hava koşulları yardımlarınızı bekliyorum aracım otomatik

şehir içi kısa mesafe için normal bence

Yorum bağlantısı
İlker Dinçer

simit depo lpg tankım 30-32 lt alıyor.Şehir içi hafif sert kullanım 290-310 km arası yol yapıyorum.2008 otomatik hb

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Serkan Karadağ

Konuyu dopingleyelim. Titanium 115 bg lik LPG li aracım, Lpg li kullanımda yakıtta ideal olmasına rağmen Benzinli kullanımda şehir içinde 100 km e 8,7 lt lik yakıt tüketimi bana çok fazla geldi. Kafama takılan sorular;

1. 8,7 litre yakıt tüketiminin nedeni, Lpg sisteminin benzin yakıt sistemine etkisinden midir.

2. Benzin + LPG motorlarda kurum temizliği kaç km aralıkda yapılmalıdır. 

Yorum bağlantısı

Konuyu dopingleyelim. Titanium 115 bg lik LPG li aracım, Lpg li kullanımda yakıtta ideal olmasına rağmen Benzinli kullanımda şehir içinde 100 km e 8,7 lt lik yakıt tüketimi bana çok fazla geldi. Kafama takılan sorular;

1. 8,7 litre yakıt tüketiminin nedeni, Lpg sisteminin benzin yakıt sistemine etkisinden midir.

2. Benzin + LPG motorlarda kurum temizliği kaç km aralıkda yapılmalıdır. 

8,7 litrelik tüketim şehir içinde bence fazla değil. Biraz daha kontrollü sürüşlerle 8 in altına inebilirsiniz. Zaten fabrika verileri de o kadar.

LPG li motorlarda kurum temizletmeye gerek yoktur. LPG li kullanım oluşan kurumların atılmasına yol açar. Ancak bu kurumlar subap ve yatakların arasında da olduğundan bu iki metal malzeme arasında bir ısı kalkanı oluşturur ve buna faydalı kurum denir. Bu yüzdendir ki lpg li motorları da ara ara benzinle çalıştırmak gerekir.

Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

8,7 litrelik tüketim şehir içinde bence fazla değil. Biraz daha kontrollü sürüşlerle 8 in altına inebilirsiniz. Zaten fabrika verileri de o kadar.

LPG li motorlarda kurum temizletmeye gerek yoktur. LPG li kullanım oluşan kurumların atılmasına yol açar. Ancak bu kurumlar subap ve yatakların arasında da olduğundan bu iki metal malzeme arasında bir ısı kalkanı oluşturur ve buna faydalı kurum denir. Bu yüzdendir ki lpg li motorları da ara ara benzinle çalıştırmak gerekir.

Özgür Hocam teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Emrah Altun

Herkese merhaba;

Aracımı alalı neredeyse 1 ay oldu. O bana ben ona alışıyorum. Tabi hala çözemediğim/anlayamadığım yanları var. bunlardan birisi de şu; Örneğin akşam işten eve gelince otoparka arabayı çekiyorum. Kadrandan bakıyorum yakıt tüketimi 7.1/100KM şeklinde. sonra sabah işe giderken motoru çalıştırmadan yarım kontak yapıp tekrar yakıt tüketimine bakıyorum bazen 100 gram, bazen 200 gram artmış oluyor.

Acaba araç boştayken klima vs mi çalışıyor, gerçi kontak da takılı değil pek mümkün de değil ama neden artar bu tüketim kendi kendine?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Gram değil, litre cinsindendir o :)

Normaldir. Kullandığınız güzergah, girdiğiniz trafik vs. Herşeyi belirler yakıt tüketiminde.

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Gram değil, litre cinsindendir o :)

Normaldir. Kullandığınız güzergah, girdiğiniz trafik vs. Herşeyi belirler yakıt tüketiminde.

:) Bir ara marketçilik yaptık. Ordan kaldı sanırım. Normalse sorun yok o zaman. Ama ben binbir güçlükle ortalama tüketimi 0,1 litre de olsa aşağı çekmeye çalışıyorum. Ama kendiliğinden artınca da açıkcası sinir oluyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...