İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Benzinli

Yavuz Serhat Karanaz

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Ortalama yakıt tüketimi yeni sıfırlandığında hepimizin gördüğü bir durumdur.. Normaldir.. 

Yorum bağlantısı

uzun yola giderken degerlerinizi sıfırlayıp yüksek devirlere çıkmadan sakın bir sürüş sergileyin bu size esas degerleri verecektir

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

uzun yola giderken degerlerinizi sıfırlayıp yüksek devirlere çıkmadan sakın bir sürüş sergileyin bu size esas degerleri verecektir

Bu şekilde 4.8 göstermişti Samsun-Giresun yolunda.

Yorum bağlantısı

Bu şekilde 4.8 göstermişti Samsun-Giresun yolunda.

daha ne istiyosun on numara ortalama iste kral  :D  :D  vay be samsun giresun dedinde anılarım canlandı bian gözüğmde

Yorum bağlantısı

şehir içi 2010 model 1.6 115 hp brc lpgli focusumla sürekli 24-25 kuruş civarı yakıt tüketimim var cok memnunum.başka bir deyişle bir depoyla sehir içi 400 km yol gidiyorum 

Yorum bağlantısı
Özgür Arduç
(düzenlendi)

2009 model focus 2.5 titanium otomatik vites aracımla, Malatya - Muş arasında sert kullanımla ve yolun tamamında klima açık olarak, depo fulleyerek ölçüm yaptım. 26.5 litre ile 340 km yol yaptım. Bu da 100 kilometrede 7.8 lt oluyor. Bana normal gibi geldi. Subapları yeni değiştirdim. Bu değişim tüketimi nasıl etkiler acaba?

tarihinde Özgür Arduç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Buçan

Bayram yaklaşıyor Lpg'de de 3 lirayı göreceğiz sanırım şimdiden 2.75 lere çıktı bile bostancıda...

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Emrah Altun

Arkadaşlar Oksijen Sensörüm bozulduğundan beri aracımın yakıt ortalaması 7.8 den 6.4 e düştü :) Sevinsemmi üzülsemmi bilemedim şimdi. Çekiş ve performansta azalma motor sesinde ise biraz artış var tabi.

Ne yapayım sizce değiştireyim mi sensörü :)

Yorum bağlantısı
Mahir Günebakan

Arkadaşlar Diyarbakırdan Ankaraya yolculuk yaptım.

2011 Focus Titanium 1.6 Otomatik aracımla özezllikle denedim 3000 deviri hiç geçmedim otobanda maksimum 100-120 ile gittim genelde klimada açıktı ve simit depo tankı doldurttum 33 litre alıyor 400 Km 3 aşağı 5 yukarı gidiyor. Aldığım LPG fiyatları gelirken en pahalı 2.50 Tl idi Buda ortalama 20/21 kuruş yaktığımı gösteriyor. Bence gayet makul bir yakıut.

Bu gün Alanyaya yola çıkacağım sabah 5 te depomu doldurdum Opette, zam gelmiş iki gün önce fiyat 2.420 den 2.490 omuş Ankarada.

Bakalım Alanyaya doğru fiyatar nasıl olacak !!!

Yorum bağlantısı

Bu konu benzinli araçlar için focus 2 lpg konusu mevcut ordan paylasirsak konu aramasinda daha işe yarar bilgi olacaktır. Bu arada burada lpg 2,72 ;)

GT-I9100 Cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Yorum bağlantısı
Galip YILDIZ

Evet arkadaşlar  Focus 2,5 TitanyumX BRC Lpg'li aracım ile yıllık izin dönüşü yakıt tüketim değerlerimi sunuyorum..

Tunceliden konyaya, ordan denizliye ardından afyona ve tekrar konyadan tunceliye dönüş olmak üzere şehir içi ve uzun yol karışık olmak üzere, uzun yolda hız sabitleyici kullanarak 120 km/h ortalama ile ve her zaman klima açık olarak toplamda 3400 km yol yaptım.. Toplamda 12 farklı BP istasyonundan gaz almışım.. (Fiyat ortalaması 2,61 tl) aldığım lpg nin toplam fiyatı 807 tl..

Yani 807 tl ile 3400 km şehir içi uzun yol karışık genelde 120 km/h ve klima açık full yüklü araç.. ORTALAMA: 237 krş..

Acaba nedir ne değildir _?

Yorum bağlantısı
Bekir Danıştekin

Arkadaşlar İstanbul'dan Antalya'ya oradan Kütahya, Afyonkarahisar  ve Ankara'ya  son olarak tekrar İstanbul'a yolculuk yaptım.

2006 Focus sw 1.6  aracımla  denedim 3000  devri hemen hemen hiç geçmedim otobanda maksimum 100-120 ile gittim   ortalama 20 kuruş yaktığımı gösteriyor. Araç 5 kişi ve arka tavana kadar kadar yüklü idi. Araç ağırlığı dahil abartısız 2 ton yükle... Rakım farkından mı yoksa aldığım gazdan mı bilinmez Ankara'dan İstanbul'a dönüşte 2,42 liradan aldığım lpg ile km de 18 kuruş değerini dahi gördüm 90 km kuralına azami dikkat ettim 90 ı geçtiğim 50-70 km civarında oldu. Dostlar bir şeyden daha kesinlikle eminim marka gazlar özellikle Ankara için 10-15 krş litrede fazla ama gerçekten daha fazla yol gidiyorsunuz... Faydalı olması dileğiyle..:)< :)>

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Sedat Ünsal

18700km de aracım. depodaki benzini bitmesine az kaldı. bu depo ile toplamda 670km civarı gider diyor. (benzin shell nitro) 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ahmet_Çelik

Bende aranıza 2008 model focus mca trend benzinli alarak yeni katıldım. Merak ettiğim o kadar çok soru var ki ama öncesinde yakıt tüketimi konusunda yazmak istedim. Aracımın yakıt ortalaması 11 litre civarı gösteriyor. Arabayı yeni aldım daha çok km yapma fırsatım olmadı ama depoyu fullediğimde  750 km ortalama yol yapar diye gösterirken 200 km yaptım ve şuanda 400 km gider diyor mevcut yakıtla. Agresif kullanmıyorum 2500 devri pek geçmem vites değişimlerinde ama malum trafik ve ışıklar. Sizce tüketimim normalmi , kitapçıkta 8,7 gösteriyor acaba daha düşermi.

Yorum bağlantısı
Ahmet_Çelik

Bende aranıza 2008 model focus mca trend benzinli alarak yeni katıldım. Merak ettiğim o kadar çok soru var ki ama öncesinde yakıt tüketimi konusunda yazmak istedim. Aracımın yakıt ortalaması 11 litre civarı gösteriyor. Arabayı yeni aldım daha çok km yapma fırsatım olmadı ama depoyu fullediğimde  750 km ortalama yol yapar diye gösterirken 200 km yaptım ve şuanda 400 km gider diyor mevcut yakıtla. Agresif kullanmıyorum 2500 devri pek geçmem vites değişimlerinde ama malum trafik ve ışıklar. Sizce tüketimim normalmi , kitapçıkta 8,7 gösteriyor acaba daha düşermi.

Yorum bağlantısı

Şehir içinde 8-9 lt/100 km tüketiminiz olur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ahmet bey aramıza hoşgeldiniz. Açtığınız konu daha önce forumda konuşulduğu için konunuzu birleştirdim. Bilginize.

Saygılarımla.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet_Çelik

Hoşbuldum. Peki benim aracın motoru 1.6L Duratec 16V Ti-VCT(115PS)Sigma,  acaba lpg uyumlu mudur, lpg taktıranlar var ise hangi markayı önerirsiniz sorunsuz olarak çalışan.

Yorum bağlantısı
Mustafa Karabulut

Hoşbuldum. Peki benim aracın motoru 1.6L Duratec 16V Ti-VCT(115PS)Sigma,  acaba lpg uyumlu mudur, lpg taktıranlar var ise hangi markayı önerirsiniz sorunsuz olarak çalışan.

lpg ile sorunsuz kullanabilirsiniz, şahsen 85.000 km'dir hiç sıkıntı yaşamadım, kullandığım kit BRC my-11, pipolu sistem.

Yorum bağlantısı

Hoşbuldum. Peki benim aracın motoru 1.6L Duratec 16V Ti-VCT(115PS)Sigma, acaba lpg uyumlu mudur, lpg taktıranlar var ise hangi markayı önerirsiniz sorunsuz olarak çalışan.

yillik toplam km mesafeniz nedir? Lpgde sorun olmaz sorun genellikle ustalar kaynakli oluyor ;)
Yorum bağlantısı
Ahmet_Çelik

yillik toplam km mesafeniz nedir? Lpgde sorun olmaz sorun genellikle ustalar kaynakli oluyor ;)

Yıllık ortalama 5-6 bin km yapıyorum ki bunun 4-5 bini ş.içi kullanım. Acaba lpg taktırmaya değer mi. Bir sorumda kasko hakkında, kulanımımın yüzde 90 nını ş.içinde yapıyorum.  bir kaç firmadan teklif aldım ciddi firmalar yaklaşık 2000 tl fiyat çıkarıyor acaba kasko yaptırmalımıyım (fiyatı düşününce)? 

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Yıllık ortalama 5-6 bin km yapıyorum ki bunun 4-5 bini ş.içi kullanım. Acaba lpg taktırmaya değer mi. Bir sorumda kasko hakkında, kulanımımın yüzde 90 nını ş.içinde yapıyorum.  bir kaç firmadan teklif aldım ciddi firmalar yaklaşık 2000 tl fiyat çıkarıyor acaba kasko yaptırmalımıyım (fiyatı düşününce)? 

Basit hesap:

Sırf 5000 km şehir içi üzerinden(ort tüketim 10 litre/100km olarak):

Shell Balıkesir Merkez fiyatları göz önüne alınmıştır. Benzin=4,82 TL/lt LPG=2,84 TL/lt

5000/100 x 10 x 4,82 = 2410 TL/yıl benzin

5000/100 x 10 x 2,84 x 1,10(LPG ortalama %10 daha fazla tüketilir) = 1562 TL/yıl LPG

Yaklaşık 300 km'de de 1 lt benzin tüketseniz = 5000/300 x 1 x 4,82 = 80,33 TL/yıl(Bunu düz 100 TL diyelim)

Toplam LPG ve benzin = 1562 + 100 = 1662 TL. Yani fark = 748 TL

LPG kit maliyeti 1500 TL desek 2 yılda amorti eder ki biz 1000-1500 km şehirdışını hiç hesaba katmadık. Ayrıca ortalama yakıt yükseldikçe tasarrufunuz artacaktır. Benim fikrim en geç 1,5 yılda LPG dönüşüm maliyeti kendini amorti edecektir.

Yorum bağlantısı
Ahmet_Çelik
(düzenlendi)

Basit hesap:

Sırf 5000 km şehir içi üzerinden(ort tüketim 10 litre/100km olarak):

Shell Balıkesir Merkez fiyatları göz önüne alınmıştır. Benzin=4,82 TL/lt LPG=2,84 TL/lt

5000/100 x 10 x 4,82 = 2410 TL/yıl benzin

5000/100 x 10 x 2,84 x 1,10(LPG ortalama %10 daha fazla tüketilir) = 1562 TL/yıl LPG

Yaklaşık 300 km'de de 1 lt benzin tüketseniz = 5000/300 x 1 x 4,82 = 80,33 TL/yıl(Bunu düz 100 TL diyelim)

Toplam LPG ve benzin = 1562 + 100 = 1662 TL. Yani fark = 748 TL

LPG kit maliyeti 1500 TL desek 2 yılda amorti eder ki biz 1000-1500 km şehirdışını hiç hesaba katmadık. Ayrıca ortalama yakıt yükseldikçe tasarrufunuz artacaktır. Benim fikrim en geç 1,5 yılda LPG dönüşüm maliyeti kendini amorti edecektir.

Ama hocam siz yüzde 10 demişsiniz benzin lpg farkı, yoğunluklarını ve verecekleri torku düşünürsek bence lpg 1 litre ile en fazla 7-8 km yol yapar gibi. 

tarihinde Ahmet_Çelik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...