İçeriğe Yönlendir

Focus 2 - Motorda Düzensizlik (Titreme / Tekleme)

Cihaner Öztürk

Recommended Posts

Kutay Akçar

Arkadaşlar merhaba dün cinnahı çıkarken, 3. Viteste yokuş esnasında vites büyültmeyin diye 3000-3500 civarında çıktı ve baya bir şıkırtı sesleri geliyordu motordan hani eski benzinli motorlarda ateşlemeyi ayarlayamadığı zaman yaptığı avans vurma sesine benzer şekilde veya dizel motoru soğukken zorlayınca çıkardığı ses gibi. Daha önce hiç dikkat etmemiştim daha doğrusu o devirlerde çıkmamıştım sanırım yada teyp açık olduğundan duymadım. Bu arada motor 90 derecede ve uzun bi yokdan gelmediğim için turbomda çok sıcak değildi 4-5 km şehir içi gittikten sonra cinnahtan çıktım.

Birde bazen (son zamanlarda sıklaştı) seyir halindeyken debriyaja basınca veya vitesi boşa alınca rölantide fazla düşme görüyorum motoru hafif sallayacak kadar 750 devirin altına iniyor, sonra toparlıyor bazen tekrar ediyor.

Anlam veremedim neden kaynaklanıyor olabilir bu sesler.

Yorum bağlantısı
Kutay Akçar
(düzenlendi)

Kutay Bey burdan devam edelim ;)

Bu konuyu okudum ama tek sıkıntım rölantideki düzensizlik değil. Asıl sıkıntım şıkırtı onunla ilgili bir konuda bulamadım, yazmışken rölantideki sıkıntıdan bahsettim birde benim rölantide olan sıkıntım sadece seyir halindeyken oluyor araba dururken rölantide bu konuda bahsedilen gibi bir dalgalanma söz konusu değil ve çok nadiren yapıyor belki yine alternatör kaynaklı olabilir ama asıl önemli olan bu konuda 90PS lerdeki kronik sorundan bahsediliyor, bende 109PS ve şimdiye kadar böyle bir sıkıntı yoktu.

tarihinde Kutay Akçar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Gül

Merhaba, bu krank sensörü TDCI'larda da bulunuyor mu? Fiyatı ne kadardır?

Ben değiştirdim 1 hafta olmadı işçilikle beraber 100 lira verdim parça internette 65 TL civarı bişey.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Ender

Ben değiştirdim 1 hafta olmadı işçilikle beraber 100 lira verdim parça internette 65 TL civarı bişey.

Hangi sorundan ötürü değiştirmiştiniz? Değiştirince çözüldü mü?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Gökhan Uğur

Merhaba,

2006 focus aracımda rölanti sırasında ara sıra teklemeler olmaktaydı belli süredir hangi ustaya götürdüysem bakıp bakıp yok toplanması lazım oraya inilmesi lazım motora bakmak lazım deyip durdular.

Egr den sanırım hava akış metrenin üzerine gelen bir fiş var bir gün kendim denemeye başladım parçalara bak bak dur fişi çıkartıp denedim. Mucize oldu sanki arabanın hiç teklemesi olmadı. Gayet kendinde düzgün bir şekilde çalışmaya başladı.

Ustaya götürdüm söyledim. Müşürden olabilir egr değişebilir valften de olabilir dedi bir kaç parça falan söyledi orjinal dedi ucuz şeylerdi güvenemedim. Hava akış metre pisliğinden olabilir diyen oldu çıkar temizle diyen sizce ne yapmalıyım nedendir bu sorun ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Demirci

En basitten zora doğru gidiş iyidir her zaman . Önce akışmetreyi yağsız temizlik spreyi ile temizlemeyi deneyin derim . Bunu sizde yapabilirsiniz .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Uğur

Teşekkür ederim bugün deneyeceğim mutlaka sonuçları yazacağım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Demirci

Teşekkür ederim bugün deneyeceğim mutlaka sonuçları yazacağım.

Rica ederim . Bende bir kaç arızamı sanayi yoluyla değil bu forum yoluyla bizzat kendim çözdüm .

Yorum bağlantısı
Tuğrul PEKDEMİR

Arkadaşlar aracım 2011 model ford focus comfort 1.6 ve zavoli tüp takılı.

Aracı alalı 1 yıl oldu son 3 aydır rölantide problem var devir yükselip alçalıyor.Araç sürüş esnasında ekranda motor arızası verdi ve gaz yemedi. 4-5 defa sanayiye gittim yanlız hiçbirşey bulamadılar.Kelebek temizlendi araba biraz rahatladı. 1 hafta sonra yeniden başladı. Sanki zor nefes alıyor gibi çalışıyor.Daha sonra son çare olarak gaz ayarını yükselttik.Biraz daha rahat sürüş. Fakat klimayı açınca rölanti yine inanılmaz bir şekilde oynama başladı ve araç stop etti. Klimayı açamıyorum şu an.Farlarıda açınca hafif bir oynama başlıyor. Bu gün yine motor arızası verdi ve gaz kesildi. stop edip çalıştırdım devam ettim. Şu an çok tedirginim. Ustalar hiçbirşeyi olmadığını söylüyorlar. Yardımcı olursanız sevinirim. Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı

Arkadaşlar aracım 2011 model ford focus comfort 1.6 ve zavoli tüp takılı.

Aracı alalı 1 yıl oldu son 3 aydır rölantide problem var devir yükselip alçalıyor.Araç sürüş esnasında ekranda motor arızası verdi ve gaz yemedi. 4-5 defa sanayiye gittim yanlız hiçbirşey bulamadılar.Kelebek temizlendi araba biraz rahatladı. 1 hafta sonra yeniden başladı. Sanki zor nefes alıyor gibi çalışıyor.Daha sonra son çare olarak gaz ayarını yükselttik.Biraz daha rahat sürüş. Fakat klimayı açınca rölanti yine inanılmaz bir şekilde oynama başladı ve araç stop etti. Klimayı açamıyorum şu an.Farlarıda açınca hafif bir oynama başlıyor. Bu gün yine motor arızası verdi ve gaz kesildi. stop edip çalıştırdım devam ettim. Şu an çok tedirginim. Ustalar hiçbirşeyi olmadığını söylüyorlar. Yardımcı olursanız sevinirim. Kolay gelsin.

Sıkıntı başlamadan önce herhangi bir işlem yaptırdınız mı aracınıza?motor yıkama,bakıma girmesi vb ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Tuğrul Bey aracınız 2011 model olduğu için konunuzu Focus II bölümüne taşıdım.Bilginize.

Teşekkürler.

Sorununuzu dün prinste yaşadım. MAF sensörü arızasından dolayı MAF sensörünü değiştirdim.Değişimden sonra dediğiniz sorun oluştu. Gaz yemedi rolanti 500 düştü ve stop etti. Çalıştırdım devam ettim yine aynısı olunca müdehale edildi.Bir kaç defa değiştirildi ve sonunda 5.5 bar olanından takıldı ve basınş 2.0 bar olarak ayarlandı ve düzeldi.Basınç ayarlaması yapılmalı.

Peki benzinde hiç sorun yaşıyormusunuz?

Yorum bağlantısı
Abdullah Sak

Merhabalar 2006 focus 2 tdci sahibiyim. Aracım ilk çalıştırdığımda çok fazla titreme yapıyor ve tekleyip boğulur gibi oluyor ve çalışmaya devam ediyor.Bu tekleyip çalışmaya devam etme 2 dk falan sürüyor.Isınınca geçiyor Sorun ne olabilir.Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Gökhan Uğur

Merhaba tekrar,

hava akış metre temizliği yaptım ancak hala aynı sorunla karşı karşıyayım araçta tekleme mevcut :s

Yorum bağlantısı
Mehmet Demirci

Merhaba tekrar,

hava akış metre temizliği yaptım ancak hala aynı sorunla karşı karşıyayım araçta tekleme mevcut :s

Peki aracınızda 1800-1900 devirlerde çok kısa milisaniyeler civarında gaz kesme gibi olup silkeleme oluyor mu ? Adından da kara duman atma olayı var mı ?

Yorum bağlantısı
Gökhan Uğur

aynen bahsettiğiniz gibi oluyor bu şekilde Mehmet Bey, egrden gelen fişi çıkardığımda bu yok ama taktığımda bu şekilde gaz kesme silkeleme ve kara duman atma olayı var.

Yorum bağlantısı
Mehmet Demirci
(düzenlendi)

aynen bahsettiğiniz gibi oluyor bu şekilde Mehmet Bey, egrden gelen fişi çıkardığımda bu yok ama taktığımda bu şekilde gaz kesme silkeleme ve kara duman atma olayı var.

Bende de oldu bu durum . Aslında sıkıntı edecek birşey yok ama ben takıntılı olduğumdan değiştirmiştim egr yi . Valeo marka idi . Ve silkeleme kalktı ortadan .

tarihinde Mehmet Demirci tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gökhan Uğur

egr yi sordurdum orjinal valeo parçası 400 tl civarı doğrudur değil mi ? değiştirsem düzelir sorun büyük ihtimal. Bir sorum daha olacak yakıt tüketimini etkiler mi ne yönde etkiler böyle kullanım ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Demirci

egr yi sordurdum orjinal valeo parçası 400 tl civarı doğrudur değil mi ? değiştirsem düzelir sorun büyük ihtimal. Bir sorum daha olacak yakıt tüketimini etkiler mi ne yönde etkiler böyle kullanım ?

Ben birsüre egr fişi çekiliyken gezdim öyle ahım şahım bir değişiklik olmadı . Eğer serviste tanıdığın biri varsa servis pc sine bağlasın . Muhtemelen ; arıza kodunu hatırlamıyorum ama açılımı , egr bobin sıkışması gibi birşey çıkıyor . Yani mekanik olarak iptal ettirsen bile arızan devam edecektir . Bende 1,5 yıl önce 440tl ye almıştım .

20 tl işçilikle hallettirmiştim .

Eğer bütün bunları yapacaksan aracın kaç km de bilmiyorum ama detaylı bir emme manifoldu temizliğide yaptır derim . Bir 5 sene daha sorunsuz binersin .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Uğur
(düzenlendi)

Aracım 120000 kmde yaptırdıktan sonra emme manifoldu temizliği de yaptırırım. İptal ettirmeyi düşünmedim saçma geliyor bana biraz arıza olarak çıkıyor ama ustaları bilirsiniz basit hatayı yok motora bakmak lazım yok oraya bakmak lazım diye uğraştırıyolar. Halbuki sorun basit. Orjinal parça olduğu da şüpheli. Kendim valfi bulup taktırcam artık şimdi. Peki bunun temizliği mevcut mu ? egr temizliği ?

tarihinde Gökhan Uğur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Demirci

Aracım 120000 kmde yaptırdıktan sonra emme manifoldu temizliği de yaptırırım. İptal ettirmeyi düşünmedim saçma geliyor bana biraz arıza olarak çıkıyor ama ustaları bilirsiniz basit hatayı yok motora bakmak lazım yok oraya bakmak lazım diye uğraştırıyolar. Halbuki sorun basit. Orjinal parça olduğu da şüpheli. Kendim valfi bulup taktırcam artık şimdi. Peki bunun temizliği mevcut mu ? egr temizliği ?

Randıman alan duymadım , açınca da bozuyorlar genelde . :vava: Benimkini bozmuşlardı . Yaylı sistem olduğundan geri toplamak bayağı bir zor .

Yorum bağlantısı
Gökhan Uğur

Anladım değiştiricez artık en yakın zamanda orjinal parçasını ucuzundan bulayım tavsiye edeceğiniz bir yer var mı ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Demirci

Anladım değiştiricez artık en yakın zamanda orjinal parçasını ucuzundan bulayım tavsiye edeceğiniz bir yer var mı ?

Ben internet üzerinden almıştım . Ki sen İstanbul dasın daha rahat bulursun .

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...