İçeriğe Yönlendir

Her Ehliyet Sahibi 101Tl Verecek.

Evren Barış Özbek

Recommended Posts

Ayhan Onaran

5-10 yıllık değişimlerde de para alınır.Hatta bence yıllık kullanım ücreti de olsun :) 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Para bölümüne dikkat çekilmiş. Bence ehliyetin geçerlilik süresine dikkat çekmek gerekli. 5-10 yılda bir sağlık kontrolünden geçilmeli ve kişinin araç kullanabilme yeteneğine bakılmalı. Örneğin 75 yaşına gelmiş adam göremiyor refleksleri zayıflamış bence ehliyeti alınmalı.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Zeten ehliyeti yenilerken 80 tl ödeniyor. Her 10 yılda bir ödenecek bedel ile bir çok canın yitip gitmesini bir nebzede olsa engelleriz.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Samet Yarın

Hayırlı olsun zaten en pahalı benzin ve diğer vergilere maruz kalıyoruz bu hiç birşey:-)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Köksal

5 yılda bir sağlık kontrolü mantıklı ancak ehliyetini kaybetmemiş devletin değişimini istediği bir kıymetlie kağıt! değişimi için haksız bir bedel değil mi bu rakam?

kaybeden biri ceza için ödeyebilir ancak maliyeti 5 lira olacak bir belgeyi değiştirme zorunluluğu koyup 101 lira istemek hangi mantığa sığar?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bankaların aldıkları içi boş kağıtların paraları yanında bunların esamesi okunmamalı ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Herkes değiştirmeye mecbur tutulacaksa para alınmamalı. Ha çok pahalı bir ehliyetse de bir kereye mahsus alınabilir. Belli aralıklarla alıp duracaklarsa çok kızarım hatta küfrederim. Hatta çok pis küfrederim; duyanlar utanır!  :yes:

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Bankalar alıyor diye devlet de almamalı bence abi. Bankalar ticari kuruluş; sinekten yağ çıkartma peşinde, eğer devlet ilk önce trafik kazalarını azaltmayı hedefliyorsa bunu çok cüzi bir rakama pekala yapabilir... Ama bizim memlekette her resmi işlem neredeyse rant kapısı gibi oluyor rakamların yüksekliğinden... Misal bir çok ülke(devlet) çevre kirliliğini ilk sırada düşündüğü için benzinli araçların LPG dönüşümünden vergi bile almazken bizler fenni muayene ve ruhsat değişikliği yüzünden 300-350 TL daha veriyoruz...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sadece bu konu değil, ne olursa olsun ondan para almasın, bundan almasın, şundan az alsın, ötekinden bana versin. Devlet neyden para alsın :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Diğer eklenen konular olumlu ama 101 çok olmuş, 20-30 olsa neyse.

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

24.000.000*101=2.424.000.000 tl trilyon mu ediyor katrilyon mu bilemedim:)

1 milyar euro bile yapmıyor... :fiuw:

Yorum bağlantısı
Taner Gündüz
(düzenlendi)

Anlamadığım tek nokta ücret almadan 5 yada 10 yılda bir kontrol ve değişim yapılamıyor mu bu kadar yüksek ücret talebinin esesı nedir.  Uygulama güzelde 101 tl nedir yani. nufus cüzdanı kaybedersende artık 45 tl ödüyorsun. devletle alakalı her kağıt parçası para oldu artık bir çok kişi bıktım bittim battım oluyor.

tarihinde Taner Gündüz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Sadece bu konu değil, ne olursa olsun ondan para almasın, bundan almasın, şundan az alsın, ötekinden bana versin. Devlet neyden para alsın :)

Servet, konuşturma beni. Her .oktan para almak zorunda mı devlet? :punish: Sustum...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Taner Gündüz

Açıklar nerden kapacanakki...

vallaha neresi açık kalmışsa bir an önce kapatsın zira ceyran yapıyor artık

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

vallaha neresi açık kalmışsa bir an önce kapatsın zira ceyran yapıyor artık

O ceryan asla bitmez...

Delik büyük,hemde çok büyük...

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Aldığınız her üründen, aldığınız her ürünün çöpünden, kulladığınız her enerji çeşidinden, sattığınız her üründen, aldığınız her hizmetten, sattığınız her hizmetten, aracınızın gittiği yoldan, evinizin durduğu arsadan, içinde oturduğunuz evden, yaptığınız işle ilgili tüm resmi belgelerden (ki en iyi bildiğim K belgesi en ucuzu 2300 küsür en pahalısı-ki ülkemizden en çok kamyon şoförü var- kamyonlara verilen 17 bin küsür TL) say say bitmez abi... O yüzden eğer bir şey mecbur kılındıysa buna 100 TL-200 TL gibi bir harç almak hiç mantıklı olmuyor... Ama bir belge çıkartılır ve bu belge ek bir statü kanzandırıyorsa "isteyen alsın fiyatı da bu" denir ve isteyen alır isteyen almaz... Araç almak, ehliyet almak bir haktır statü değil(bence)...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Emre Köksal

Verginin de vergisini ödediğimiz için 101 tl koymaz bize. 10 yılda bir ödesek yıllık 10 tl aylık ise 1 tl bile etmiyor. Ayda 2 tane sakız almayız olur biter :D

o para karşılığında karşılığında bir karşılık alıyorsun, sakız.

Yazık, hakkı olmayıp vatandaşın cebinden elini ve gözünü ayırmayanların, benden aldığını rant için çevreye peşkeş çekenlerin hiçbirine hakkımı 2 cihanda helal etmiyorum.

Yorum bağlantısı
Taner Gündüz

Aldığınız her üründen, aldığınız her ürünün çöpünden, kulladığınız her enerji çeşidinden, sattığınız her üründen, aldığınız her hizmetten, sattığınız her hizmetten, aracınızın gittiği yoldan, evinizin durduğu arsadan, içinde oturduğunuz evden, yaptığınız işle ilgili tüm resmi belgelerden (ki en iyi bildiğim K belgesi en ucuzu 2300 küsür en pahalısı-ki ülkemizden en çok kamyon şoförü var- kamyonlara verilen 17 bin küsür TL) say say bitmez abi... O yüzden eğer bir şey mecbur kılındıysa buna 100 TL-200 TL gibi bir harç almak hiç mantıklı olmuyor... Ama bir belge çıkartılır ve bu belge ek bir statü kanzandırıyorsa "isteyen alsın fiyatı da bu" denir ve isteyen alır isteyen almaz... Araç almak ehliyet almaz bir haktır statü değil(bence)...

şuan için k belgesi yeni almaya kalkılırsa kamyonlar için 15 bin tl. r1 belgesi 230 bin tl bunları almak ayrı 5 senede bir yenileniyor. r belgesinin yenilenmesi için 15.500 tl para ödedik... 

Yorum bağlantısı
Emre Köksal

Ehliyet alma sistemindeki değişikliği sadece kıymetli kağıt bedeline bağlayarak "yeni kazık" diye vermek nasıl bir habercilik anlayışının ürünüdür?

Ehliyet sıfırdan baş vurup alma değil. Zaten ehliyeti olan (şimdilik) 25milyon kişiye zorla 5 liralık evrağı değiştireceksin diyip 100 lira vermek olay. Kazıktan ne farkı va ki?

Ayrıca bence son derece cesurca haber yapıyorlar. Tarafsız olup bir kazığı ne derece yumuşatabilirler ki?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Kuru

şuan için k belgesi yeni almaya kalkılırsa kamyonlar için 15 bin tl. r1 belgesi 230 bin tl bunları almak ayrı 5 senede bir yenileniyor. r belgesinin yenilenmesi için 15.500 tl para ödedik... 

Şu güne kadar 17000'den fazla K belgesi sicil kaydı var Odamızda. Ortalama 5000 TL desek (ki fazladır da) 85.000.000 TL yapar ki İstanbul'u Ankara'yı, İzmir'i vs. sayıları bir düşünün...

Yorum bağlantısı
Misafir
Bu konu kapalıdır.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...