İçeriğe Yönlendir

Her Ehliyet Sahibi 101Tl Verecek.

Evren Barış Özbek

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu

mert %80 den fazlası geçmiştir merak etme :D  : :D :D

Ordanda nereye geçmişler onada bakmak lazım ama  :D  :D  :D

İyi de insan kendini frenlemesi gerekiyor ama. Bu kadar da açılmamın bir anlamı yok.

Git bak onlara elindeki telefonundan tut giydiği yediği gezdiği senden benden fazladır.

Bu iş porş alıp tüp takmaya benziyor yalnız, neyse uzatmadan konuyu mangalla bağlıyayım :)

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Aynen Mehmet abi.

Bize tır ile promosyon malzemesi gelir (şemsiye, şezlong, bardak vs). Faturası bile olmaz sevk irsaliyesi ile gelir. Stoğa girmediği için de zaten bedelsiz dağıtılır. Fb tarafından sıfır fatura ile gelenler de yine sıfır fatura düzenlenip piyasaya verilir. İçecek sektöründe böyle. Ayrıca fazla stoğun vergisi olsaydı meşrubat sektörü nasıl olacaktı merak ettim şimdi. 1,5 milyon liraya yakın stok var. :D

Fazladan stok neymiş, maliye işletmelere limit mi koymuş, şu kadardan fazla mal stoklayamazsın diye.

Ancak bazı sektörlerde KDV ötelemeye engel olacak bir şey olabilir. Ama ben hiç duymadım.

Yorum bağlantısı

Sizin 100 koli alana 1 koli bedava verdiğinizin satışının vergisini devlete vermiyormu marketler.

Sen bedelli üründen bahsediyorsun. Ben şemsiye, şezlong vb den bahsediyorum. Mali değeri olmayan şeyler. 

Mal fazlası bedelsiz olan ama para ile kendi satacağı malın vergisini tabi ki market öder...

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Fazladan stok neymiş, maliye işletmelere limit mi koymuş, şu kadardan fazla mal stoklayamazsın diye.

Ancak bazı sektörlerde KDV ötelemeye engel olacak bir şey olabilir. Ama ben hiç duymadım.

Abi yukarıdaki anlatılan olay farklı.

Şimdi İlkay markete 100 tane koliye 1 tane bedava verdiğinde market onu satarken fiş kesmiyormu. Kesince onun vergisinide devlete vermiş oluyor.

Yani 100tane alıyor 101 tanenin vergisini ödüyor. Ne oluyor 101 tanenin vergisini 100 bölünce ödenen vergi doğal olarak artıyor.

Sen bedelli üründen bahsediyorsun. Ben şemsiye, şezlong vb den bahsediyorum. Mali değeri olmayan şeyler. 

Mal fazlası bedelsiz olan ama para ile kendi satacağı malın vergisini tabi ki market öder...

O farklı İK. Yukarıda Mert'in bahsettiği durum senin bedava verdiğin için adamın çok fazla ürün almasından dolayı stok fazlalığından devlete ödediği ekstra vergiden bahsediyor. Senin verdiğin şemsiye farklı.

Yorum bağlantısı

Şimdi İlkay markete 100 tane koliye 1 tane bedava verdiğinde market onu satarken fiş kesmiyormu. Kesince onun vergisinide devlete vermiş oluyor.

Yani 100tane alıyor 101 tanenin vergisini ödüyor. Ne oluyor 101 tanenin vergisini 100 bölünce ödenen vergi doğal olarak artıyor.

O farklı İK. Yukarıda Mert'in bahsettiği durum senin bedava verdiğin için adamın çok fazla ürün almasından dolayı stok fazlalığından devlete ödediği ekstra vergiden bahsediyor. Senin verdiğin şemsiye farklı.

Ama benden o 100+1 bedelsiz aldığı faturanın kdv tutarını gider gösteriyor? yani düşüyor.  kafam karıştı  :biggrin:

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

İyi de insan kendini frenlemesi gerekiyor ama. Bu kadar da açılmamın bir anlamı yok.

Git bak onlara elindeki telefonundan tut giydiği yediği gezdiği senden benden fazladır.

abi insanlarımızda lüks düşkünü olduğundan kendini frenlemiyo  ondan sonra yandım allah dioy ama devam ediyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

abi insanlarımızda lüks düşkünü olduğundan kendini frenlemiyo  ondan sonra yandım allah dioy ama devam ediyor

Suç kimin peki. Devletin mi-Bizim mi?

Ama benden o 100+1 bedelsiz aldığı faturanın kdv tutarını gider gösteriyor? yani düşüyor.  kafam karıştı  :biggrin:

Sen değil market.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Hocam nacizane fikrimi sorarsanız, bütün yanlış anlaşılmalar ve tartışmalar buradan çıkıyor.

"Devletin mi bizim mi?" değil, "hükümetin mi bizim mi?" olmalı idi.

Zira hükümetler devlet için vardır.

Hükümetler gelip geçicidir, devlet ise kalıcı.

(konu ile yorum yapmak istemiyorum sadece bunu söylemek istedim.)

Benim söylemek istediğim harcama yapmamızı lüks yaşamamızı kim söylüyor.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Aslında 100 tane satınalmıyor. 101 tane satınalıyor. Bedelsiz 1 adet ya çok çok düşük fatura ediliyordur yada 101 adet malın değeri 100 adete tekabül edecek tutarı fatura ediliyordur.

Sonuç olarak alıcı malı olması gereken rakamdan çok daha uygun aldığı için toplam kazancı artıyor.

Bedelsiz diye adı geçen ürünün satıştan kar vergisini ödüyor ama normalden daha fazla kazanç sağlamış oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Baran Ekici

101 liraya çeyrek altın baskılı ehliyet mi vereceklermiş, Tırışkadan milleti yolma yolları volume bilmemkaç

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Lüks yaşamak? Kime göre?

Gecekonduda oturan biri için apartman dairesinde oturan lüks yaşıyor.

Günlük yevmiye ile çalışan biri için asgari ücretle çalışan şanslı.

Bu işin sonu var mı? 

Asgari ücretli 3 çocuklu bir aileye göre 3000 tl maaşlı 3 çocuklu bir aile zengin.

Tüketim toplumu olduğumuz kesin. Geçmişten gelen egolarımız ve özentiliğimiz sebebi ile her şeyimiz olsun istiyoruz. Millet cebindeki kredi kartını sanki ona "bedava" verilmiş gibi harcıyor, her aldığını 12 takside böldürüyor. 10 tl imiş ayda ne olacak ki diyor. Sonra o 10lar birikiyor, oluyor 1000 tl. Ödüyor asgarisini. Geri kalana faiz biniyor. Ya diğer karttan çekip öbürünü yatırıyor, ya içeriden avans alıyor, ya sağdan soldan borç buluyor. Ali'ninki Veli'ye, Veli'ninki Mehmet'e... Bir kısır döngünün içinde gidiyor. Neden? Çocuğuna yoku anlatamadığından, kendine "bilmem ne işletim sistemli akıllı telefonu layık gördüğünden (ki cep telefonları satışları canlı para ile neredeyse durdu, herkes fatura üstünden temlikli mal alıyor)..

Yani "bence" herkes günü yaşıyor.

Lüks yaşamak kişinin maaşına göre daha fazlasını harcaması.

Yorum bağlantısı

Lüks yaşamak? Kime göre?

Gecekonduda oturan biri için apartman dairesinde oturan lüks yaşıyor.

Günlük yevmiye ile çalışan biri için asgari ücretle çalışan şanslı.

Bu işin sonu var mı? 

Asgari ücretli 3 çocuklu bir aileye göre 3000 tl maaşlı 3 çocuklu bir aile zengin.

Tüketim toplumu olduğumuz kesin. Geçmişten gelen egolarımız ve özentiliğimiz sebebi ile her şeyimiz olsun istiyoruz. Millet cebindeki kredi kartını sanki ona "bedava" verilmiş gibi harcıyor, her aldığını 12 takside böldürüyor. 10 tl imiş ayda ne olacak ki diyor. Sonra o 10lar birikiyor, oluyor 1000 tl. Ödüyor asgarisini. Geri kalana faiz biniyor. Ya diğer karttan çekip öbürünü yatırıyor, ya içeriden avans alıyor, ya sağdan soldan borç buluyor. Ali'ninki Veli'ye, Veli'ninki Mehmet'e... Bir kısır döngünün içinde gidiyor. Neden? Çocuğuna yoku anlatamadığından, kendine "bilmem ne işletim sistemli akıllı telefonu layık gördüğünden (ki cep telefonları satışları canlı para ile neredeyse durdu, herkes fatura üstünden temlikli mal alıyor)..

Yani "bence" herkes günü yaşıyor.

İş başvurusuna gelen kişilerin telefonlarına bakarım hep form doldururlarken. %80 inde tuğla gibi son model telefonlar var. Aslında o telefonu satsa 2 ay çalışmadan yaşayabilir ama beyefendi aşağısını kullanmıyor. Gelir düzeyi ile özellikle telefon modelleri ters orantılı gibi. Herkes için yazmıyorum gördüğüm bu. İşte bu olay bence o adama göre lüks oluyor. Neden mi çünkü bulacağı iş asgari ücret olacak. Telefon 2 bin lira. maaşının 2,5 katı. Çaldırıp kapatmak için büyük bir rakam.... 

Çevremde de böyle yanlış anlaşılmak istemem. Asgari ücretin biraz üzerinde çalışıyorum. :)

i phone 5 hayalim yok ama.

Yorum bağlantısı

Kesinlikle hemfikirim.

Ancak dediğim gibi onları çoğu da faturalarına temlik ile alıyorlar. ( faturaya ayda şu kadar ilave ücrete bilmem kaç ay taahhüt vs gibi)

Bu arada sağlam replikaları da unutmayalım ;) (geçen gün bir tanesini ben bile ayırt edemedim ve dedim ki adamlar kendilerini aşmışlar :D )

Replika insanlar var be Ayça abla. 

Çok mesaj içeren bir ileti oldu :D

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

Zorla almıyorlar. Ehliyeti değiştirmezsin kimse almazlar. Arabaya binmezsin ehliiyete ihtiyacın olmaz :D

Haklısın abi arabaya binmeye gerek yok babam kalp krizi geçirdiğinde araba olmasaydı yinede kalbi tekrar çalışırdı, Erzurum'a sevk ettiklerinde 3 saat sonra gelen ambulans bize yemek yeme fırsatı verdi. Haftada bir veya iki sefer Erzurum'a kontrole gitmek için zar zor yürüyebilen adam için dolmuşta tangur tungur gitmek en iyisi. Haklısın araba binmez isem ehliyete gerek olmaz.

Ben devlete para ödeyip fakirleşen aile veya batan şirket hiç görmedim.

Tanışalım o zaman 2011 yılında eldeki iki arabayı (40000 TL) satıp borca girerek tır aldık. Mazot vergi kaçakçılığı yapmadık 1,5 sene sonra satmak zorunda kaldık. Şimdi 10000 TL denkleştiremiyorum araba almak için. Bizimle aynı gün tır alıp mazot ve vergi kaçıran komşum neredeyse 2. tırının borcunu bitirecek.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Kesinlikle hemfikirim.

Ancak dediğim gibi onları çoğu da faturalarına temlik ile alıyorlar. ( faturaya ayda şu kadar ilave ücrete bilmem kaç ay taahhüt vs gibi)

Bu arada sağlam replikaları da unutmayalım ;) (geçen gün bir tanesini ben bile ayırt edemedim ve dedim ki adamlar kendilerini aşmışlar :D )

Demekki faturaya ek olan 100 tlyi ödeyebiliyor :D

Haklısın abi arabaya binmeye gerek yok babam kalp krizi geçirdiğinde araba olmasaydı yinede kalbi tekrar çalışırdı, Erzurum'a sevk ettiklerinde 3 saat sonra gelen ambulans bize yemek yeme fırsatı verdi. Haftada bir veya iki sefer Erzurum'a kontrole gitmek için zar zor yürüyebilen adam için dolmuşta tangur tungur gitmek en iyisi. Haklısın araba binmez isem ehliyete gerek olmaz.

Tanışalım o zaman 2011 yılında eldeki iki arabayı (40000 TL) satıp borca girerek tır aldık. Mazot vergi kaçakçılığı yapmadık 1,5 sene sonra satmak zorunda kaldık. Şimdi 10000 TL denkleştiremiyorum araba almak için. Bizimle aynı gün tır alıp mazot ve vergi kaçıran komşum neredeyse 2. tırının borcunu bitirecek.

Oğuzhan ben Hakan Kurt'a takıldım :)

Yoksa öyle bir görüşüm yok :)

Yorum bağlantısı

Keşke çiftçi ve taşımacı da fakir yat sahipleri gibi ucuz motorin alabilselerdi.  :)

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

Oğuzhan ben Hakan Kurt'a takıldım :)

Yoksa öyle bir görüşüm yok :)

Bende içimdekileri aktara bilmek adına samimiyetine güvenerek senden alıntı yaptım abim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

Keşke çiftçi ve taşımacı da fakir yat sahipleri gibi ucuz motorin alabilselerdi.  :)

Aslında alabilirdik İran'dan gümgükten geçerken 100 dolara bakıyor her şey fazlasını da sattık mı hiç uzun yol gitmeye gerek yok, gel gör ki babam bizleri böyle büyütmedi. Zenginliğin gözü kör olsun yat alıp adımızı fakire çıkarmak istemiyoruz :D

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bugün 24 ay taahhüt ile ayda 105 tl ödeyerek (internet, konuşma, sms dahil) note 2 alınabiliyor hocam.

Neyse konumuz o değil. Biz ehliyet değişiminde idik, buraya nasıl geldik? :D

Ehliyet değişiminde de benzine verdiğimiz vergi bizi sıkıntıya sokmuyorsa bunada alışırız :D

Aslında alabilirdik İran'dan gümgükten geçerken 100 dolara bakıyor her şey fazlasını da sattık mı hiç uzun yol gitmeye gerek yok, gel gör ki babam bizleri böyle büyütmedi. Zenginliğin gözü kör olsun yat alıp adımızı fakire çıkarmak istemiyoruz :D

Babanın verdiği terbiye ile arkandan konuşturmuyorsan, elinde her türlü üçkağıt yapabilme imkanı varken yapmıyorsan o babamın elleri öpülesi bir adammış ki senin gibi birini yetiştirmiş. Üç kuruş kazan helal kazan.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

Suç kimin peki. Devletin mi-Bizim mi?

Sen değil market.

bizim abi insanlarımızın tek suçlu insanların nefsi kendilerine biraz hakim olsalar hesap yapsalar böyle bi durum çıkmaz ortaya

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Hocam nacizane fikrimi sorarsanız, bütün yanlış anlaşılmalar ve tartışmalar buradan çıkıyor.

"Devletin mi bizim mi?" değil, "hükümetin mi bizim mi?" olmalı idi.

Zira hükümetler devlet için vardır.

Hükümetler gelip geçicidir, devlet ise kalıcı.

(konu ile yorum yapmak istemiyorum sadece bunu söylemek istedim.)

Yönetici olmak zor zanaat :crazy:

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Devlet sizden para mı aldı da battınız?

İşleri alengirli şekilde yürütüp para kazansaydınız devlete teşekkür mü edecektiniz, açık bir delik bulduk o deliği kullanarak para kazanıyoruz diye.

Ha hatalı bir sistem vardır o ayrı konu, baştan iyi hesap yapmak gerekir.

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Bugün 24 ay taahhüt ile ayda 105 tl ödeyerek (internet, konuşma, sms dahil) note 2 alınabiliyor hocam.

Neyse konumuz o değil. Biz ehliyet değişiminde idik, buraya nasıl geldik? :D

Konu devlet-hükümet vergi-algı olunca çok daha farklı yerlere de gider ama forumun gözünü seveyim; saygı çerçevesinde kalmayı ve yazışmayı çok iyi beceriyoruz...(burada tüm forum üyelerine alkış) :bravo: :bravo: :bravo:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı

Konu devlet-hükümet vergi-algı olunca çok daha farklı yerlere de gider ama forumun gözünü seveyim; saygı çerçevesinde kalmayı ve yazışmayı çok iyi beceriyoruz...(burada tüm forum üyelerine alkış) :bravo: :bravo: :bravo:

bence oksijen sensörün arızalı. 

A o diğer konuydu :crazy:

Yorum bağlantısı
Misafir
Bu konu kapalıdır.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...