İçeriğe Yönlendir

Rolanti Sorunu

Erhan Sevinc

Recommended Posts

Erhan Sevinc

Erhan hocam selamlar,

ben de Bursa'dayım, benim araçta stop etme ve rölanti problemi vardı hala da var ta ki;

1- hız sensörünün kablolarını düzeltip taktıktan ve

2- yağ dolum kapağını yenisiyle değiştirdikten sonra

Stop etme ve rölanti problemim ortadan kalktı.

Yağ dolum kapağı eskisi takılıyken araba stop ediyor rölantisi bozuk çalışıyor. yenisini takıyorum sanki suyu lıkır lıkır içer gibi rahat çalışıyo motor. şaka gibi ama bi kapak bunu yapıyor. ben Görükle'deyim sen neteraftasın?

ben yıldırımdayım dostum. O kapağı daha önce söküp temizlediler.

Yarım saat ilaçta beklettiler her yeri tıkalıydı evet motor rahatladı ama benim rolenti sorunu düzelmedi

Bursada gitmdiğim yer kalmadı çoğu kişi anlamıyor.

Motorda çok parça değiştirdimde motor hala rolentide çalışırken yakıtı karıştırıyor.

Fakat stop etmiyor. Sadece motor rolentideyken sarsıntılı çalışıyor.

Bu araçtan çok iyi anlayan ve cihaza bağlayarak hareket eden, tavsiye edeceğin biri var mıdır?

Gezdiğim yerler içinde en iyi anlayan beşyolda klimacı salih var.

Yorum bağlantısı
Erhan Sevinc

Erhan hocam selamlar,

ben de Bursa'dayım, benim araçta stop etme ve rölanti problemi vardı hala da var ta ki;

1- hız sensörünün kablolarını düzeltip taktıktan ve

2- yağ dolum kapağını yenisiyle değiştirdikten sonra

Stop etme ve rölanti problemim ortadan kalktı.

Yağ dolum kapağı eskisi takılıyken araba stop ediyor rölantisi bozuk çalışıyor. yenisini takıyorum sanki suyu lıkır lıkır içer gibi rahat çalışıyo motor. şaka gibi ama bi kapak bunu yapıyor. ben Görükle'deyim sen neteraftasın?

ayrıca kalorifer panelinde bi arıza varsa tamirini yapan biri var.

2 hafta gezip araştırarak buldum o kişiyi ve çıkma ford ka parçaları olan kişileride biliyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Fidan

Bu arada dün radyoda dinledim 30 hazirana kadar ford yetkili servislerinde ücretsiz bakım varmış :)  bilmem bizlere (Ka sahiplerine) faydası olur mu....

Hocam çıkmacıların adreslerini de paylaşabilirsin yada bu hafta istanbuldayım sonraki hafta birlikte gidebiliriz müsait olursan. yağ kapağına ihtiyacım var sağ sol kapı çekme koluna ihtiyacım var bir de elyaf almam lazım elyafım bitti. hem bakarız arabalara inceleme yaparız. :)

Yorum bağlantısı
Erhan Sevinc

Bu arada dün radyoda dinledim 30 hazirana kadar ford yetkili servislerinde ücretsiz bakım varmış :)  bilmem bizlere (Ka sahiplerine) faydası olur mu....

Hocam çıkmacıların adreslerini de paylaşabilirsin yada bu hafta istanbuldayım sonraki hafta birlikte gidebiliriz müsait olursan. yağ kapağına ihtiyacım var sağ sol kapı çekme koluna ihtiyacım var bir de elyaf almam lazım elyafım bitti. hem bakarız arabalara inceleme yaparız. :)

müsait olduğum bi gün olabilir 

bu saydıklarının hepsi var mıdır bilmem de hipodrumda bir çıkmacı ford ka dağıtmış komple motor var.

Yorum bağlantısı
Erhan Sevinc

Bu gün hız sensörüne baktım. Fişi hava filtresinin altında değil  hemen sileceklerin altındaydı,fişi çıkıktı açık kabloları bantladım temizleyip taktım.

Rolentide bi değişiklik olmadı hala rolentideyken stop edecek gibi sarsıntılı çalışıyor.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu gün hız sensörüne baktım. Fişi hava filtresinin altında değil  hemen sileceklerin altındaydı,fişi çıkıktı açık kabloları bantladım temizleyip taktım.

Rolentide bi değişiklik olmadı hala rolentideyken stop edecek gibi sarsıntılı çalışıyor.

O sensör galiba başka bir sensör. Tam emin değilim. Hız sensörü kesinlikle şanzımanda takılı olmalı.

Yorum bağlantısı
Erhan Sevinc

çıkık olan o fişin devamı şanzımana gidiyor. Usta o fiş zaten genelde çıkık oluyor, seninkinide daha önce sökmüşler dedi

Yorum bağlantısı
Erhan Sevinc

oksijen sensörüde arada bir dalgalanma yapıyor.

Burağın dediği yağ dolum kapağını bende bir temizleyeyim hafta sonu bakalım ne olucak yağ buharı tıkamış olabilir.

benim araçta şimdide oksijen sensörü yüksek voltaj hatası çıkıyor.

Bu oksijen sensörü araçta bir tanemi var?

Egsoz monifoldunun üzerindeki sensör heralde

Usta burada gösteren hava filtresine takılı olan sensörde olabilir dedi

oradaki sensörde akışmetreye bağlanıyor. Banada mantıklı geldi

akışmetrenin fişini çıkarınca motor normale dönüyor, takınca bozuyor ve akış metrede yeni değişti

Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

Egzoz manofoldunun ustunde dik duran sensor oksijen sensoru, hava emis sistemindeki akis metre haric birde motora firen havanin sicakligini olcen baska bir sensor var oda hava filtre kabinin saginda ama hic bozulduguna dair hic bulgu yok

Ama sizin akis metre degistigi halde fisini cikardiginizda normale donmesi ilginc, yakinlarinizda baska bir kadan alip deneme dansiniz olsa daha net olabilir belki.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Sevinc

Egzoz manofoldunun ustunde dik duran sensor oksijen sensoru, hava emis sistemindeki akis metre haric birde motora firen havanin sicakligini olcen baska bir sensor var oda hava filtre kabinin saginda ama hic bozulduguna dair hic bulgu yok

Ama sizin akis metre degistigi halde fisini cikardiginizda normale donmesi ilginc, yakinlarinizda baska bir kadan alip deneme dansiniz olsa daha net olabilir belki.

Akış metrenin fişini çıkartınca motorun düzeldiğini gören herkes akışmetre değişecek dedi 

Sıfır orjinal akışmetre aldım sorun hala aynı akışmetreye gelen tesisatdamı bi sorun var?

Onun kablosuda 20cm sonra ulaşılamayacak yerde kayboluyor.

Vaktim olduğunda birde şu oksijen sensörünü bulup onu değiştiricem.

O müşürde yüksek voltaj hatası veriyo tabi oda başka biyerden kaynaklanmıyorsa?

Denedikten sonra durumu bildiririm...

Yorum bağlantısı
Burak Fidan

Akış metrenin fişini çıkartınca motorun düzeldiğini gören herkes akışmetre değişecek dedi 

Sıfır orjinal akışmetre aldım sorun hala aynı akışmetreye gelen tesisatdamı bi sorun var?

Onun kablosuda 20cm sonra ulaşılamayacak yerde kayboluyor.

Vaktim olduğunda birde şu oksijen sensörünü bulup onu değiştiricem.

O müşürde yüksek voltaj hatası veriyo tabi oda başka biyerden kaynaklanmıyorsa?

Denedikten sonra durumu bildiririm...

benim arabanın akışmetreyle değiştirelim bi. Senin sensörü de benim araca takalım bakalım nolcak :D

oksijen sensörüde arada bir dalgalanma yapıyor.

Burağın dediği yağ dolum kapağını bende bir temizleyeyim hafta sonu bakalım ne olucak yağ buharı tıkamış olabilir.

Barış hocam temizlik fayda etti mi???

Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

yağmur nedeniyle hafta sonu girişemedim motora fakat benzincide kapağa bakma şansım oldu, hortumlardan biri kelepçeli ve farklı bir kelepçe var onu açmak biraz uğraştırıcak gibi vidalı değil.

Yorum bağlantısı
Erhan Sevinc

benim arabanın akışmetreyle değiştirelim bi. Senin sensörü de benim araca takalım bakalım nolcak :D

Barış hocam temizlik fayda etti mi???

akışmetren arızalıysa oda sorun yaratabilir. Benim akışmetrede sorun yok

benim arabaya faydası olmadı belki seninkini düzeltir

Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

1 buçuk ay önce rolanti valfini değiştirdim vites geçişlerinde rolanti düşmüyor diye 2 gündür yine yapmaya başladı bilgisaya bağladık yüksek rolanti arızası görünüyor, bu arıza kodu şimdik rolanti valfinin sebebi olabilirmi yoksa hız sensöründenmi nerde aramaya başlamalıyım?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

1 buçuk ay önce rolanti valfini değiştirdim vites geçişlerinde rolanti düşmüyor diye 2 gündür yine yapmaya başladı bilgisaya bağladık yüksek rolanti arızası görünüyor, bu arıza kodu şimdik rolanti valfinin sebebi olabilirmi yoksa hız sensöründenmi nerde aramaya başlamalıyım?

Once valf temizligi denenmeli.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

valf sıfır 1.buçuk aylık, pek ondna sorun olduğunu sanmıyorum hareket halinde yapıyor sadece araç sabit dururken gaz veriyorum birşey yok hız sensörü daha mantıklı gibi ama yinede bir temizlik yapayım.

bu sabah yapmadı dünde ara ara yaptı.

Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

sorunun çözümü: gaz kelebeği temizlenip yağlandı sorun kalmadı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

dün akşam ofisten çıkarken yazdım, biraz daha detay yazayım.

sorun rolanti sensörü diye garantiden değiştim aynu zamanda gaz kelebeğinide temizledik fakat sorun çözüşlemdi dururken bile gaz verdiğimde bir sınırda bekleyip çok yavaş geri geliyordu, gaz telinin tam takılı olduğu kelebeğin yaylı parçasının etrafı toz toprak dolmuş ve gaz kelebeğinin normal çakışmsını engelliyordu o kısım temizlenip yağlandı ve gaz tepkisi çok süper oldu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Sevinc

Bu gün bişeyle daha karşılaştım. Gittiğim bi fordçu, senin arabanın rolanti valfinin fişini değiştirmişler rolenti valfi bu arabanın değil 

ka ların fişi orjinalinde yuvarlak gibi oluyor ama seninki biraz daha büyük ve kare dedi

bu ford eskort valfi dedi. Benden önce arabanın rolanti valfine takılan fişi değiştirmişler fişin kablosunda ek vardı.

Tuhaf olan 6 ay önce parçacıdan ford ka rolanti valfi istedim 100 ödedim arabaya takıldığında üzerindeki fişe tam olmuştu.

herkes bilmiyor eskort rolenti valfini ka diye vermişler dedi. Ka nın orjinal valfi 220 lira civarında dedi

Parçacıları dolaş, kendi valfini bul, bende fişi var getir takalım senin arabadaki sorun düzelir dedi

Bu ka larda farklı modellerde farklı rolenti valfi koyulmuş olma ihtimali var mı? Yoksa doğrumu söylüyor

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu gün bişeyle daha karşılaştım. Gittiğim bi fordçu, senin arabanın rolanti valfinin fişini değiştirmişler rolenti valfi bu arabanın değil 

ka ların fişi orjinalinde yuvarlak gibi oluyor ama seninki biraz daha büyük ve kare dedi

bu ford eskort valfi dedi. Benden önce arabanın rolanti valfine takılan fişi değiştirmişler fişin kablosunda ek vardı.

Tuhaf olan 6 ay önce parçacıdan ford ka rolanti valfi istedim 100 ödedim arabaya takıldığında üzerindeki fişe tam olmuştu.

herkes bilmiyor eskort rolenti valfini ka diye vermişler dedi. Ka nın orjinal valfi 220 lira civarında dedi

Parçacıları dolaş, kendi valfini bul, bende fişi var getir takalım senin arabadaki sorun düzelir dedi

Bu ka larda farklı modellerde farklı rolenti valfi koyulmuş olma ihtimali var mı? Yoksa doğrumu söylüyor

İki tip valf kullanılmıştır. Doğru.

Merkez Oto'yu arayın, şasi numaranızla doğru valfi verirler.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Erhan Sevinc

p0135 o2 ısı sensörü bank1 sensör1 kodlu parça 

monifoldun üzerindeki oksijen sensörü müdür?

yada motorun altında egsoz üzerinde başka bi sensör var mıdır?

bank1 sensör1 deyince acaba birden fazlamı oksijen sensörü var diye tereddütde kaldım.

Fiyatı ne kadar civarındadır acaba

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

p0135 o2 ısı sensörü bank1 sensör1 kodlu parça 

monifoldun üzerindeki oksijen sensörü müdür?

yada motorun altında egsoz üzerinde başka bi sensör var mıdır?

bank1 sensör1 deyince acaba birden fazlamı oksijen sensörü var diye tereddütde kaldım.

Fiyatı ne kadar civarındadır acaba

KA'larda 1 tane oksijen sensörü vardı diye hatırlıyorum.

Yorum bağlantısı
Erhan Sevinc

Dün aracım ilk defa hararet yapıp beni yolda bıraktı.

Fan açmıyor diye elektrikçiye bıraktım oda saolsun bütün tesisatı gözden geçirmiş.

Akışmetre, fan motoru, oksijen sensörü rolenti valfi tesisatını onarmış ve maf sensörünün kapağını oto elektronikçiye yeniletmiş.

Sorun onlardan birindeymiş. Şimdi araçta ne rolantide dengesizlik nede motorda sarsıntı, hiç bişey kalmamış.

Saat gibi çalışıyor inşallah tekrar eski haline dönmez.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Burak Fidan

Erhan hocam hayırlı uğurlu olsun demek elektrikselmiş problem.... inşallah tekrar aynı sorun olmaz da bidahakine çay için buluşuruz :D

dün akşam ofisten çıkarken yazdım, biraz daha detay yazayım.

sorun rolanti sensörü diye garantiden değiştim aynu zamanda gaz kelebeğinide temizledik fakat sorun çözüşlemdi dururken bile gaz verdiğimde bir sınırda bekleyip çok yavaş geri geliyordu, gaz telinin tam takılı olduğu kelebeğin yaylı parçasının etrafı toz toprak dolmuş ve gaz kelebeğinin normal çakışmsını engelliyordu o kısım temizlenip yağlandı ve gaz tepkisi çok süper oldu.

aynı şeyi bu sabah ben yaptırdım. yani yüksek rölanti için gittim araç deli gibi bağırıyordu resmen frene basarak gidiyordum yolda. frenden ayağımı çektiğimde araba kendi kendine gidiyordu. bi bakıma güzel bişeymiş :D hehemehe. sabah sanayiye gittim meğer tel takılı kalıyormuş hemen yağlandı falan düştü hemen rölanti. ama tel biraz kıymık kıymık olmuş. teli değiştirmemiz gerek dediler takılma yapar o yüzden dediler.

Yorum bağlantısı
Erhan Sevinc

Erhan hocam hayırlı uğurlu olsun demek elektrikselmiş problem.... inşallah tekrar aynı sorun olmaz da bidahakine çay için buluşuruz :D

aynı şeyi bu sabah ben yaptırdım. yani yüksek rölanti için gittim araç deli gibi bağırıyordu resmen frene basarak gidiyordum yolda. frenden ayağımı çektiğimde araba kendi kendine gidiyordu. bi bakıma güzel bişeymiş :D hehemehe. sabah sanayiye gittim meğer tel takılı kalıyormuş hemen yağlandı falan düştü hemen rölanti. ama tel biraz kıymık kıymık olmuş. teli değiştirmemiz gerek dediler takılma yapar o yüzden dediler.

Eyvallah saolasın dostum ilk fırsatta buluşalım yine bi aksilik çıkmaz umarım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...