İçeriğe Yönlendir

Triger Kayışı Değişimi

Ruhi Gökhan

Recommended Posts

Tahir İlter

Hocam orası öyle de tartısma babında değil anlamadıgım nokta şu 

ABD 100.000 mil/10 yıl diyor, Avrupa 120.000 km/8 yıl, Türkiye'de 90.000km/6 yıl. diyor Cem Boneval Abimiz Kardeş forumda. Dağına taşına toprağına havasına suyuna kurban olduğumuz turislerin bile hayran kaldığı ülkemizde bu denli hava yol su direncinden kaynaklanan yıpranma nedendir.. Motor çalışma saati esas alınsa daha sağlıklı olur kanımca

Çalışma saatini esas almak lazım dediğiniz gibi ama araçlar bunun için donanım eklemek gerekir.İş makinelerinde çalışma saati esas alınıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Kabasakal

bilginiz var mı ustadım bızım araclarda calısma saatı su kadar sürede değişir değişmez gibigauge menuden sanırım bakabılırız

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

bilginiz var mı ustadım bızım araclarda calısma saatı su kadar sürede değişir değişmez gibigauge menuden sanırım bakabılırız

Bildiğim kadarıyla gaguge menüde öyle bir seçenek yok. Trigerin açabileceği masrafları düşünürsek bunun yanı sıra kapalı bir kutu içinde durumu nasıl ki diye bakma şansımız yokken.Sanırım en iyisi servisin belirlediği tarihlerde değiştirmek olur. İstanbul'da özel serviste değiştirmek isterseniz anlaşmalı olduğumuz Osman ve Fatih utasnın servisinden yardım alabilirniz.   

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/254633-osman-ve-fatih-maslakta-no-name-servis/

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Tahir Abi Teşekkür Ederim .Sıkıstırma sadece uzun yolda ve yogun trafıkte ara hızlanmalarda yapıyorum :( Bu yüzden radar cezası da yedim..Biraz Pinpirikliyim bu tarz konularda ..masraftan ziyade arabasız kalmak ve yolda kalmak koyar bana  55bin km bakımı yaptıracagım yakın zamanda aracı 34binde alınca bakım aralıklarım bile değişti 15-30bn km aralıklı bakımları ortaya karısık seklınde yaptırıyorum hep Şuan ise 45-60bin km bakım kriterlerine bakıp ona göre bakıma sokacagım işe gitmemiş olsam yılda 10bin bile yapmayacagım neredeyse...Triger İçinde Alıntı olarak şöyle bir yaşanmışlık söz konusu:

""Bu beş yıl veya km. işi karışık. Bir yetkili servis bana dediki; '' kayışın ömrü beş yıldır, elimizde beş yılı

doldurmuş kayış kalırsa biz kayışı çöpe atarız '' . Bende bir soru yönelttim '' elinizdeki kayış dört yıllık

olsa ve bana taksanız bu kayışın ömrü ne olacak dedim, cevap veremediler. 90.000 km ömür olayında da saptırma var, arabaların bakım kitabında 120.000 km. yazıyor, servisler bunu 90.000 km. ye çekmişler.""

bu yüzden dolayı 6.yılı bekleyeyim diyorum ŞANS bu işler alıntıdan cıkardıgım kadarıyla

rafta duran kayışla motora bağlı kayış ömrü farklı olur. raftaki kayışı ,5 yıl geçti diye kimse atmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

rafta duran kayışla motora bağlı kayış ömrü farklı olur. raftaki kayışı ,5 yıl geçti diye kimse atmaz.

Evet bu da var ama eskime söz konusu kauçuk hava ile temas ettikçe sertleşiyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Kabasakal

üstad haklısınız ama rafta hava ile ve toz nem  ile teması mevcut motorda hava ile sanırım bırde gergi basıncı ve dönme basıncı mevcut..

fakat petrol ürünlerinden üretilen yada kaucuktan üretilen bir nesnenin belirli bi raf ömrü mevcut değil mi?

lastikler için ATO 10 yıl raf ömrü biçiyor Genel çerçevede lastikciler ise kullanım ömrü olarak 4-5 yıl şeklinde konusuyor.Özel firmalar da ise 7-10 yıl şeklinde raf ömrü lanse ediliyor..Hadi Kullanım ömrü sabit 5 yıl diyelim ee raf ömründen kullanım ömrü farkını aldıgımızda satıcının rafta belırlı bır sure bekletmesı kullanım ömrunu aşacagı zamanda atmasını yada firmaya iade etmesini beklememiz doğru olmaz mı? 

Asit ve Gazlı içecekler dahi son tüketim tarihine 15gün kala iade edilir ...

Yorum bağlantısı
Halit Bozkurt

Merhaba arkadaşlar,

2010 Fiesta (2009 eylül de aldım) 1.4 TDCI Titanium aracım 84 binde ve triger rulmanı ses yapmaya başladı. Servise gittim. Ford'da bugünlerde aracın yaşı X %5 kadar indirim varmış işçilik ve parçada. Aracım 5 yaşında, toplamda 5x5=%25 indirim hakkı oluyor. Aracımın baskı balatası da şaklamaya başlamıştı. Onu da sordum. Triger seti için (devirdaim pompası hariç) 380 TL (KDV dahil) ve baskı balata için 1000 TL (LUK marka-müdail marka diye geçiyor, internetten araştırdım oldukça yumuşak geçiş sağlayan sorunsuz diyorlar) gibi bir fiyat verdiler. Salı gününe randevu aldım. Bana fiyat mantıklı geldi. Sizce normal midir?

Yorum bağlantısı
Ali Kabasakal

1000-1300 gibi rakamlar(fiyatlar öyle değil mi?)dan %25 indirimle nasıl 380 tl oldu ve trigerde devir daim pompası değişmeli diyorlar(durumuna bakılıp).

Triger değişirken gergi rulmanınında değiştirilmesi gerekmektedir şeklinde notlarda mevcut..

Baskı balata triger gibi sorunlu bir geleceğe sahıp olacaksa servis ideal değilse özel servis derim ben..

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Harun Bozkurt

2003 ford focus ghia için triger kayışı v kayışı ve iki bilya için yusuf ustamdan 270 tl gibi bir fiyat aldım yarın götürücem bakalım inş. memnun kalırım.

Yorum bağlantısı
Zekeriya Kahraman

Triger hafife alınacak birsey deil arabanın can damarı 350 tl için 1500 cepten cıkmasın

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Timuçin Orcan

Mehmet bey bende mondeo var 2006 bana usta 1300 tl cıkardı

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Mustafa Boz

2011 focus sahibiyim trigier in değişim zamanı nedir 90 bin olduğunu söyleyen var 235 yada 4 yıl olduğunu söyleyen var

235 yanlış oldu 135bin km yada 4 yıl

Yorum bağlantısı
Erkan Uygur

Benim bildiğim 90 bin veya 5 yil ama geçenlerde artik 135 olarak revize edildiği konuşuluyordu

Yorum bağlantısı
Mustafa Boz

Su an 102 bindeyim 105 bin bakımını yaptırmayı düşünüyorum 1 2 hafta içinde trigier i degistirmelimiyim

Yorum bağlantısı
Erkan Uygur

Su an 102 bindeyim 105 bin bakımını yaptırmayı düşünüyorum 1 2 hafta içinde trigier i degistirmelimiyim

Bence uzun sure bineceksiniz rakamlara takilmayin değiştirin riske girmeyin
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Cihan Kanyılmaz

Merhaba arkadaslar.Aracim 2006 model focus tdci 109 beygir.88000 km de.Aracimin triger kayisi ve on cift rulmanlarini degistirdim.Ikinci kez degistirdim trigeri.Izmitte Aydenizlerde degistirdim.Triger seti gates iscilik dahil 400 tl verdim. On rulmanlar ise FAG marka cifti 250 tl ye degistirdiler.Rulmanlar + olarak tornaciya gitti. Çakma islemini sadece tornaci yapar dediler 50 tl de tornaciya verdim. Toplam 700 liraya mal oldu. Izmitteki yetkili servis triger icin 1040 + rulmanlar icin de 680 lira fiyat vermisti parcalar orjinal olacak falan dedi.

Yorum bağlantısı

Merhaba arkadaslar.Aracim 2006 model focus tdci 109 beygir.88000 km de.Aracimin triger kayisi ve on cift rulmanlarini degistirdim.Ikinci kez degistirdim trigeri.Izmitte Aydenizlerde degistirdim.Triger seti gates iscilik dahil 400 tl verdim. On rulmanlar ise FAG marka cifti 250 tl ye degistirdiler.Rulmanlar + olarak tornaciya gitti. Çakma islemini sadece tornaci yapar dediler 50 tl de tornaciya verdim. Toplam 700 liraya mal oldu. Izmitteki yetkili servis triger icin 1040 + rulmanlar icin de 680 lira fiyat vermisti parcalar orjinal olacak falan dedi.

Bende yarın trigeri değiştireceğim ( 1.6 tdci 109 hp) Servis harici bir yere güvenmediğimden 50-100 fazla olsun dedim. 550 liraya anlaştık. İzmirdeki servisler çok fazla söylemiş bu kadar fark olmaması lazım sanki :unsure2:

Yorum bağlantısı
Cihan Kanyılmaz

Izmitteki yetkili servis ES Oto verdi o fiyati.Arada ucurum var sizin de yetkili servis ise gayet guzel fiyat.Triger aslinda basit bir yerde.isciligi cok zor bisey değil ama fiyatlar cok anormal izmitte.f6ec7668ad74f21236b1be1de8105e6c.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Bandırma ford mu? Bana 750 falan dedi yağlar hariç

Bende yarın trigeri değiştireceğim ( 1.6 tdci 109 hp) Servis harici bir yere güvenmediğimden 50-100 fazla olsun dedim. 550 liraya anlaştık. İzmirdeki servisler çok fazla söylemiş bu kadar fark olmaması lazım sanki :unsure2:

Haftasonu olmaz yarım gün çalışırız diyor.

Yorum bağlantısı

Bandırma ford mu? Bana 750 falan dedi yağlar hariç

Haftasonu olmaz yarım gün çalışırız diyor.

Evet abi. Bana da yarım günde olmaz dediler. Fiyata sadece triger dahil. 4 yaş üzeri ford indirimi ile bu fiyat çıktı
Yorum bağlantısı

Kardeş . Tandık mı yoksa eleman.

Dizel-benzinli farkı olur mu acaba ? Rıdvan bey var o ilgileniyor her zaman. Kaşla göz arasında indirim yapmış olabilir abi :) ekstra bir pazarlığımız olmadı yani.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...