İçeriğe Yönlendir

C-Max I Sırları, C-Max I Kullanımında Püf Noktaları

Aydın Perçem

Recommended Posts

Aydın Perçem
(düzenlendi)

Merhaba C-Max I sahipleri ve C-Max I severler..

Biliyorum ki bir çoğumuzun tecrübeyle sabitlediği ve başka konularda satır aralarında geçen bir çok özellik buraya yazılacaktır zaman içinde..

Eklenen özellikler ve püf noktalarını ilk mesaja sürekli ekliyor olacağım..

Aklıma gelen bir iki detay..

1 - Elektrikli el freni olan modellerde acil durumlar yada elektrikli el freni arızalarında, el frenini orta kol dayamanın en dibindeki mekanik kol ile serbest bırakabilirsiniz.. Sağlamca çekmeniz yeterli..

2 - Silecekler otomatikte ise geri vitese taktığınızda arka silecek de bir kere siler.. (Bazı C-MaxI lerde silecek kolu otomatikte olmasa da geri vitese takınca sildiği görülmüştür. :) )

3 - Sinyal kolunu kısa süre yukarı veya aşağı, sinyal vermek üzere dürttüğümüzde :) sinyal çekilen tarafa 3 kere çakar ve söner (otoban sinyali)..

4 - Yol bilgisayarında ortalama yakıt, ortalama hız alanlarına gelinip koldaki tuşu direksiyona doğru basılı tuttuğunuzda ilgili alan sıfırlanır.. (Yeni yakıt, yeni değerler..)

5 - Elektrikli el frenini inik bırakacağınız durumlarda fren mandalına basarak anahtarı kontaktan çıkarmanız el freninin otomatik çekilmesini engelleyecektir.. (Kontağı kapatıp anında anahtarı çektiğinizde de el frenini çekmeyi önleyebilirsiniz..)

6 - Araç 5 kişilik ten 4 kişilik Vip e dönüşebiliyor. Arka koltuklardan orta koltuk yatırılarak arkaya kayıyor. Yan iki koltuk ortaya kızakla kayarak 4 kişilik oluyor.

7 - Arka yolcular için ayak ısıtma / soğutma kanalları mevcut.

8 - Bazı modellerde deri ısıtmalı koltuk, geri viteste kaldırımı gösteren sol dikiz aynası mevcut. (Çoğumuzda olmasa da)

9 - Elektrikli el freni ile yokuş yukarı ve aşağı kalkarken el freninin 1sn gibi bırakmada gecikmesi kullanılarak rahatça kalkılabiliyor. (Tecrübe gerekli..)

10 - Elektrikli el freni (ülkelere göre çalışma sistemi farklılık gösterebilmesiyle birlikte) araç durdurulup anahtar kontaktan çıkarıldığında otomatik çekilir..

11 - Arka koltuk önündeki ayak basma alanlarının altında sağlı sollu iki adet gizli bölme mevcut.

12 - Klima / kalorifer kapalı olsa bile gösterge paneli civarından (aslında kontağın yakınlarındaki 1 TL büyüklüğündeki ızgaralı plastik dellikten) gelen dızz, dızzt sesi :) ısı ölçer fanının sesidir. Yada klima yada kalorifer kapalı olsa dahi hava yönlendirmelerden gelen ses tüm otomatik klimalarda var. Merak edecek bir şey yok.

13 - Camdaki buhuyu / buzu hızlıca çözmek için kırmızı / turuncu renkli ön cam ısıtma tuşuna bastığınızda kalorifer en yüksek kademede çalışır, tüm havayı ön ve yan cam / ayna kanallarına verir, arka cam rezistansını çalıştırır, hızlı bir şekilde camların buzunu / buhusunu çözülür..

14 - İki adet sigorta kutusu vardır. Bir tanesi motor kapağının altında akünün önünde, diğeri içerde torpidonun altında.

15 - Arka tamponuna park sensörü taktıracaksanız sürprizle karşılaşabilirsiniz. Zira arka tamponun içinde metal alanlar park sensörlerinin takılmasını engelliyor, iki seçenek var ; ya en alttaki yukarı bakan eteklere taktıracaksınız yada tamponun düz kısmının en üstüne, tam uç kısma..

16 - Polen filtresi gaz pedalı sökülmeden değişmez.

17 - Arka koltuğun oturma alanlarının altında ilginç, ne idüğü belirsiz şekillerde (dünya dışı varlıkların açtığı tahmin edilen) oyuklar vardır.

18 - Sadece 2004 modelde bagajda anahtar deliği vardır. Bundan sonraki hiçbir modelde olmadı. 

19 - Çok sorulan: Sony teypte saati ayarlamak için menüye basılı tutmanız gerekir. Ayrıca bu esnada aracın şase nosu teybin ekranında çıkmaktadır. Teybin değişip değişmediği anlaşılabilir. 

20 - Sony teybin saati sürekli geri kalıyor. Normal birşey.

21 - Anahtarda kilit açma düğmesine basılı tutarsanız, sunroof dahil bütün camlar açılmaktadır. Sunroof yarım açılmaktadır. 1 kere daha basılı tutarsanız tam açılır. Kapatmaya basılı tutarsanız hepsi kapanır. 

22 - Bagaj switchinin sürekli bozulması su almasından kaynaklı. Switchi değiştirdikten sonra bol silikon ile bozulmasını önleyebilirsiniz. 

23 - Arka cam rezistansı ile birlikte yan ayna ısıtmaları da çalışmaktadır. 

24 - 2004 ve 2005 modelde motor üstü koruma kapağı yok. 2006'dan itibaren koyulmaya başlanmış. 2004 modelde olduğu gözlenmiştir.

25 - Kimi C-Max'lerde voice tuşu var, bluetooth ile. İngilizce olarak clima ve derecesini söylerseniz ayarlıyor. Kanal değiştirebiliyor. 

26 - Bazı araçlarda arkadan çukurlardan felan geçerken ses geliyor. Sebebi tavandaki emniyet kemerinin yerine oturtulmaması. 

27 - Trendlerde toplam 2 tane 12 V çıkış varken Ghia'larda 3 tane var.

28 - C-Max TDCi nın 90 km sabit hızdaki tüketim 2,7 Lt dir.. (Şu ana kadar görülen en düşük değer : :))

29 - Bazı modellerde koltuk ısıtma olduğu gözlenmiştir.

30 - İç dikiz aynası otomatik kararan modeller (Ghia) mevcuttur.

31 - Açılır tavan tahliye hortumları kesinlikle basınçlı su, hava veya susta teli ile temizletilmemeli, ek yerlerinden çıkıp aracın su almasına sebep olabiliyor. (neyle temizlenmeli???)

tarihinde Aydın Perçem tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı

Arabayı Lifte alırken el freninin çekili olmaması gerekiyor.ama anahtarı çektiğinizde el freni otomatik çekiliyor.bunu engellemek için anahtarı çekmeden önce elinizle el frenine basılı tutun ve anahtarı çekin. El freni inik kalacaktır. :)

Yorum bağlantısı
Aydın Perçem
(düzenlendi)

Arabayı Lifte alırken el freninin çekili olmaması gerekiyor.ama anahtarı çektiğinizde el freni otomatik çekiliyor.bunu engellemek için anahtarı çekmeden önce elinizle el frenine basılı tutun ve anahtarı çekin. El freni inik kalacaktır. :)

Aynı şekilde içinde bulunduğumuz şu -5 li -10 lu sıcaklıklarda fren yapışıp kalmasın diye de bu yöntem uygulanıyor..

Elektrikli el frenini inik bırakacağınız durumlarda fren mandalına basarak anahtarı kontaktan çıkarmanız el freninin otomatik çekilmesini engelleyecektir..

tarihinde Aydın Perçem tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

El freni sağda, anahtar sağda.. El frenine sağ elle basılı tutup, anahtarı sol ile çıkarmak güç  :crazy:

* Araç 5 kişilik ten 4 kişilik Vip e dönüşebiliyor. Arka koltuklardan orta koltuk yatırılarak arkaya kayıyor. Yan iki koltuk ortaya kızakla kayarak 4 kişilik oluyor.

* Arka yolcular için ayak ısıtma/ soğutma kanalları mevcut.

* Bazı modellerde deri ısıtmalı koltuk, geri viteste kaldırımı gösteren sol dikiz aynası mevcut. (Çoğumuzda olmasa da)

Yorum bağlantısı

El freni sağda, anahtar sağda.. El frenine sağ elle basılı tutup, anahtarı sol ile çıkarmak güç  :crazy:

* Araç 5 kişilik ten 4 kişilik Vip e dönüşebiliyor. Arka koltuklardan orta koltuk yatırılarak arkaya kayıyor. Yan iki koltuk ortaya kızakla kayarak 4 kişilik oluyor.

* Bazı modellerde deri ısıtmalı koltuk, geri viteste kaldırımı gösteren sol dikiz aynası mevcut. (Çoğumuzda olmasa da)

Babamın aracı 2004 ghia ve ısıtmalı bej deri koltuk var. Nadir bulunan modeldir:) el freni olayına pratik çözüm yok malesef :)

Yorum bağlantısı
Aydın Perçem

Sol el, sağ bacağın sağına yetişiyor.. :tongue:

Yorum bağlantısı
Sevgin Yılmaz

Hemen denedim eğer el freni mandalına basılı(çekili konum değil)tutup stop ederseniz el frenini çekmiyor.Çok iyi oldu bunu bilmiyordum.Ben daha önce kontağı kapatım hızlıca anahtarı çekip(yarım saniye içinde)EPB'yi aktif etmesini önleme metodunu uyguluyordum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Babamın aracı 2004 ghia ve ısıtmalı bej deri koltuk var. Nadir bulunan modeldir:) el freni olayına pratik çözüm yok malesef :)

Benim araçta da el freni asla kendiliğinden çekilmez, kontağı çıkarıp sürücü kapısını açtığımda üç kez farklı bir tonda diğer uyarılardan daha uzun süreli uyarı sesi verir ve YB ekranında "EBP HENÜZ UYGULANMADI" uyarısı çıkar. (Bu da nadir sanıyorum)

Ayrıca geçenlere fark ettim. Gece yağmur yağmış, sabah arabada yağmur taneleri duruyordu. Silecekler otomatikte olmadığı halde geri vitesine taktığımda arka cam sileceği bir tur çalıştı.

tarihinde Mükremin Kocataşkın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Benim araçta da el freni asla kendiliğinden çekilmez, kontağı çıkarıp sürücü kapısını açtığımda üç kez farklı bir tonda diğer uyarılardan daha uzun süreli uyarı sesi verir ve YB ekranında "EBP HENÜZ UYGULANMADI" uyarısı çıkar. (Bu da nadir sanıyorum)

Ayrıca geçenlere fark ettim. Gece yağmur yağmış, sabah arabada yağmur taneleri duruyordu. Silecekler otomatikte olmadığı halde geri vitesine taktığımda arka cam sileceği bir tur çalıştı.

Neden acaba rom level ile alakalı olabilirmi? Akü ışığı da yanmıyordu aracında, o iş noldu ?

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Neden acaba rom level ile alakalı olabilirmi? Akü ışığı da yanmıyordu aracında, o iş noldu ?

Katalogda el freni çalışma sisteminin ülkelere göre farklılık gösterdiği yazıyor. Demek ki normal bir şey. (Akü ışığı değil, yağ lambası ihtiyar) Yağ lambasına hiç bakmıyorum. Buradaki ayazı bir bilsen, gözüm arabayı bile görmüyor. Yaza yapılacak işler arasında aldım. İkinci sırada geliyor. :p

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Katalogda el freni çalışma sisteminin ülkelere göre farklılık gösterdiği yazıyor. Demek ki normal bir şey. (Akü ışığı değil, yağ lambası ihtiyar) Yağ lambasına hiç bakmıyorum. Buradaki ayazı bir bilsen, gözüm arabayı bile görmüyor. Yaza yapılacak işler arasında aldım. İkinci sırada geliyor. :p

Yağ lambasıydı evet ehtiyarladık harbiden :)

Epb de sıkıntı olabilir ,yakınlarda ıds te hata kodu aldırdın mı? üLkeye göre değişir doğruda senin araçta Türkiyeye gelmiş sonuçta, kaçak olmasın araban  :fiuw:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Yağ lambasıydı evet ehtiyarladık harbiden :)

Epb de sıkıntı olabilir ,yakınlarda ıds te hata kodu aldırdın mı? üLkeye göre değişir doğruda senin araçta Türkiyeye gelmiş sonuçta, kaçak olmasın araban  :fiuw:

Doğru söylüyon, iki ay önce motora hortum tutmuştum, bir sürü hata kodu vardı. Bir de sahibine itaatkar EPB yazıyordu. Yani. EPB otomatik çekilmediği için Türkiye'ye kaçmış benim araç :fiuw:

Yorum bağlantısı
Ahmetcan Yiğit

Kontak acıkken (araba stop halinde) 5-10 dakika bekletip arabayı calıstırdıgımızda immo ısıgının yanıp sönmesi. (Nedenini Tam Bilmiyorum) :D

Yorum bağlantısı

Bende benim Trakyalı yı alırken Balıkesir de 1 tane dediğin lansman aracından vardı siyah 2004 satılık.. Ancak aracın hem km yüksekti hemde değişeni vs vardı ve fiyat biraz aşıyordu bütçeyi. Vazcaydım o sebeple.. 

Okadar özellik yapmışlar ama 2012 Trend te bile olan park sensörü ve katlanır ayna 2004 Ghia da yok.. Çok ayıpladım ve kınadım kendilerini  :i-ih:

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Bende benim Trakyalı yı alırken Balıkesir de 1 tane dediğin lansman aracından vardı siyah 2004 satılık.. Ancak aracın hem km yüksekti hemde değişeni vs vardı ve fiyat biraz aşıyordu bütçeyi. Vazcaydım o sebeple.. 

Okadar özellik yapmışlar ama 2012 Trend te bile olan park sensörü ve katlanır ayna 2004 Ghia da yok.. Çok ayıpladım ve kınadım kendilerini  :i-ih:

Ya ESP'ye ne dersin? :rolleyes:

Sevgili Yöneticimiz Çağlar Bayur bir yorum yapabilir mi? Bizim araçlarda durum nedir? ESp için altyapı hazır mıdır? Bir anahtar ve programla hallolur mu ki?

Yorum bağlantısı

Ya ESP'ye ne dersin? :rolleyes:

Sevgili Yöneticimiz Çağlar Bayur bir yorum yapabilir mi? Bizim araçlarda durum nedir? ESp için altyapı hazır mıdır? Bir anahtar ve programla hallolur mu ki?

:unsure2: Kafam iyice çorba oldu yaf.. ESP olanlar var diyen var, ESP yok hiçbirinde diyen var??? Beyaz renk 2004 Ghia yok diyen var, olan var.. Anlayamadım Mükremin abi.. Maddelere kesin sonuç eklenmeli bence.. Esp 2004 Ghia larda var mı yok mu? Beyaz Ghia var mı yok mu??

Yorum bağlantısı

:unsure2: Kafam iyice çorba oldu yaf.. ESP olanlar var diyen var, ESP yok hiçbirinde diyen var??? Beyaz renk 2004 Ghia yok diyen var, olan var.. Anlayamadım Mükremin abi.. Maddelere kesin sonuç eklenmeli bence.. Esp 2004 Ghia larda var mı yok mu? Beyaz Ghia var mı yok mu??

Beyaz ghia var, bizzat gördüm. Ama yeniler dışında ESP'li görmedim, duymadım.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Beyaz ghia var, bizzat gördüm. Ama yeniler dışında ESP'li görmedim, duymadım.

Ahanda buldum.. Beyaz varmış ama ESP li olan da var galiba. Yada Türkiye için getirilmemiştir seninki gibi abim :tongue:

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/249621-sahibi-tanınmayan-ilanlar/?p=2165097

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/249621-sahibi-tanınmayan-ilanlar/?p=2165354

Birinin süresi dolmuş, diğeri de yayından kalmış gerçi ama ESP tuşunu gördüm araçta ve özelliklerde de ESP işaretliydi.. Mert te ESP var demiş.. Demek ki ESP olunca hemen satılıyor  :biggrin:

tarihinde Kerem Minaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Ahanda buldum.. Beyaz varmış ama ESP li olan da var galiba. Yada Türkiye için getirilmemiştir seninki gibi abim :tongue:

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/249621-sahibi-tanınmayan-ilanlar/?p=2165097

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/249621-sahibi-tanınmayan-ilanlar/?p=2165354

Birinin süresi dolmuş, diğeri de yayından kalmış gerçi ama ESP tuşunu gördüm araçta ve özelliklerde de ESP işaretliydi.. Mert te ESP var demiş.. Demek ki ESP olunca hemen satılıyor  :biggrin:

ben beyaz ghia bizzat gördüm bizim mahallemizde vardı :) esp nin modele göre değişiklik gösterdiği konusunda bir fikrim yok ama :)

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

C max tdci nın 90 km sabit hızdaki tüketim değeridir..En sevdiğim gizli özelliklerinden biri  :biggrin:

dMD3pN9.jpg

Yorum bağlantısı

C max tdci nın 90 km sabit hızdaki tüketim değeridir..En sevdiğim gizli özelliklerinden biri  :biggrin:

Hava atma, olan var olmayan var :D  (Mondiciler gıcıklanıyor)

Yorum bağlantısı
Kemal Arslan

Ben niye göremiyorum bu değeri hala. Önceki sahibinden aldığımda 7,5 yazıyordu. Ben 6,4 'e indirdim ama daha da inmesi lazım. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...