İçeriğe Yönlendir

Hangi Silecek Suyu? (Liste İlk Mesajda)

Misafir

Recommended Posts

Ahmet Çalışkan

Arkadaşlar sabahları su sıkamıyorum camlara. Soğuktan bir yer donuyor ama su mu donuyor yoksa fıskiyeler mi bilmiyorum. Fıskiyelerin donduğu görülmüş müdür onu da bilmiyorum :) silecek suyumda antifriz var az da olsa. Az koyabildim çünkü su doluydu içi. Antifriz oranını arttırmam mı gerekir acaba?

Yorum bağlantısı
İnan Çınar
Arkadaşlar sabahları su sıkamıyorum camlara. Soğuktan bir yer donuyor ama su mu donuyor yoksa fıskiyeler mi bilmiyorum. Fıskiyelerin donduğu görülmüş müdür onu da bilmiyorum [emoji4] silecek suyumda antifriz var az da olsa. Az koyabildim çünkü su doluydu içi. Antifriz oranını arttırmam mı gerekir acaba?
Antifiriz oranı yüksek olmalı ve hortumlarda kalan su antifrizli olmalı. Benim arabada fiskiye uçları ısıtmalı ama depo ve hortumdaki su antifirizsiz olunca ister istemez donuyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Su varsa donar, uygun cam suyu koyulması gerek. Donmuş vaziyette fazla zorlamayın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
İnan Çınar yazdı:
Ahmet Caliskan yazdı:
Arkadaşlar sabahları su sıkamıyorum camlara. Soğuktan bir yer donuyor ama su mu donuyor yoksa fıskiyeler mi bilmiyorum. Fıskiyelerin donduğu görülmüş müdür onu da bilmiyorum emoji4.png silecek suyumda antifriz var az da olsa. Az koyabildim çünkü su doluydu içi. Antifriz oranını arttırmam mı gerekir acaba?

Antifiriz oranı yüksek olmalı ve hortumlarda kalan su antifrizli olmalı. Benim arabada fiskiye uçları ısıtmalı ama depo ve hortumdaki su antifirizsiz olunca ister istemez donuyor.

Antifrizi az koyabildim su dolu olduğu için. Suyu nasıl boşaltabilirim antfriz miktarını arttırayım? Bütün suyu sıkarak mı boşaltıyoruz depoyu :)

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Çözülünce cama püskürterek suyu harcayabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Antifrizi az koyabildim su dolu olduğu için. Suyu nasıl boşaltabilirim antfriz miktarını arttırayım? Bütün suyu sıkarak mı boşaltıyoruz depoyu [emoji4]

Cama sık. :)
Sıktıkça antifrizli su ekle.
Her yer donabilir ama antifriz koyunca da su sıkıp fıskiyelere kadar yeni suyun ulaşmasını sağlamalısın.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Cama sık. :)
Sıktıkça antifrizli su ekle.
Her yer donabilir ama antifriz koyunca da su sıkıp fıskiyelere kadar yeni suyun ulaşmasını sağlamalısın.

Hiç su koymadan sadece antifriz koymanın zararı olur mu peki?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Hiç su koymadan sadece antifriz koymanın zararı olur mu peki?

Zararı olmaz çünkü piyasadaki antifriz dedikleriniz zaten en fazla -40 derece antifrizli su.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Yeni bir cam suyu keşfettim. Şimdilik deneme sürecine aldım. Geçen hafta Ankara’da hava sıcaklığı bulunduğum lokalizasyon itibariyle -7C dereceleri gördü ama herhangi bir şekilde silecek suyunda donma meydana gelmedi. Şok, Çağdaş, Bildirici, Altunbilekler, Citygross gibi süpermarketlerde var. Fiyatı çok uygun görünüyor 5 litresi sadece 9.90 tl. Alternatif olarak denenebilir.

VDQI0h.jpg

Bu da mililitre hacim-kg ağırlık farkı

VDQqNR.jpg

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Recep Demirci

Cam suyum bitti. Bu sefer daha iyisiniden alacağım. Shell ürününü almayı düşünüyorum. Bulursam 4 lt alayım diyorum.

Cam suyunu aldık suyla karıştırarakmı depoya doldurmak gerek. Yoksa hiçbirşey ilave etmeden karışım yapmadanmı eklemek lazım. Karışım olacaksa da miktarlar nasıl olmalı.

Yorum bağlantısı
İnan Çınar
Cam suyum bitti. Bu sefer daha iyisiniden alacağım. Shell ürününü almayı düşünüyorum. Bulursam 4 lt alayım diyorum.

Cam suyunu aldık suyla karıştırarakmı depoya doldurmak gerek. Yoksa hiçbirşey ilave etmeden karışım yapmadanmı eklemek lazım. Karışım olacaksa da miktarlar nasıl olmalı.
Kaliteli olan cam suyunda kutunun üzerindeki oranlara bakarak kullanabilirsiniz. 1/1 oranı - 20 ye kadar vaadediyorsa yarı yarıya sulandırmak -10 a kadar korur gibi ( rakamlar farazidir)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Recep Demirci yazdı:

Kalwax almanızı öneririm. Hem ucuz, hem tanıdık hem de güvenilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

a 101 den küük bir şişede tahmini 2 litre cam suyu aldım. bu hafta sonu sapancaya sabit kar yağışıdında gittim orda karda gezdim aşırı memnun kaldım

cama sıktığım an mavi mavi tertemiz yaptı

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Koray Demir yazdı:

Yeni bir cam suyu keşfettim. Şimdilik deneme sürecine aldım.

Metin hoca da denemiş başka bir marka.. -2 de donmuş 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu marka iyi çıktı ilginç bir şekilde donmuyor -10 C yi gördük Ankara’da. Bimde veya A101 de satılan ürünleri denemiştim ve donanlar oldu.

Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş

Bende kalwax kullanıyorum bu sene. Cama sıktığım zaman parfüm kokusunu içerde alabiliyorum. Güzel temizlemesi. Herhangi bir donma filan da olmadı. Tavsiye edilir. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

Kış geldiğinde BP den almıştım cam suyunu Ankara da hiç sıkıntı olmadan kullandım. Bugün cam suyu az kaldı diye uyarı alınca yorumlara bakarak shell alayım dedim. Bir dahakine kalwax alıp deneyeceğim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Recep Demirci
İnan Çınar yazdı:
Recep Demirci yazdı:

Kaliteli olan cam suyunda kutunun üzerindeki oranlara bakarak kullanabilirsiniz. 1/1 oranı - 20 ye kadar vaadediyorsa yarı yarıya sulandırmak -10 a kadar korur gibi ( rakamlar farazidir)

Cevabınız için teşekkürler. İnan bey daha çok merak ettiğim -20 yazsa bile illaki sulandırmak yine gerekir mi yani hiçbirşey katmasak direk cam suyunu döksek yeterli olmazmı? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sulandırmanın, çoğaltmadan başka bir amacı yok.
Çünkü aldığımız şey zaten sulandırılmış durumda olan bir sıvı.
Gerekiyorsa sulandırırsınız.
Amacınız -20 de koruma ise siz -20 derece bir cam suyu aldıysanız sulandırmayın. -40 derece alıp -20 koruma yeter derseniz yarı yarıya sulandırabilirsiniz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Benimki paspasin altindaydi ustte yuk vardi amcam gel bunu koy dedi. Koyduk yolda da nolur nolmaz diye de biraz csma puskurttum. Amca kazigi yedim yolda aradim at sen onu cope diye [emoji16] Ona da bedava gelmis. Uste Kalwaxi koydum yolda 0 dereceye inene kadar cozunmedi yolda -15 i gormustum.
Yorum bağlantısı
Recep Demirci

vyYzaA.png

Resimdeki Shell ürününden 3 tane aldım toplamda 3litre  cam suyu deposuna üzerine su eklemeden boşalttım. Kokusu fazla yok ama var olan kokusunu pek beğenmedim. Dikkatimi çeken istasyonlar arasındaki tuhaf derecede fiyat farklarıydı. Bir istasyonda 20 tl diğerinde 15 tl aldığım istasyonda ise 9,5 tl idi. 

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Erdem GÖNCÜ
(düzenlendi)

Merhaba,

Araç cam suyunun önemini bir kaç uzun yol tecrübesinden sonra "yaşayarak öğrenmiş" oldum: Çeşme suyu tozu, çamuru atıyor fakat sinek, kuş pisliği ya da kurumuş kiri sökemiyor ve bu şekilde zorlayınca da silecek zarar görüyor. Ayrıca sade su ile kullanımdan sonra güneş altında kuruyan camda da kalıcı su lekeleri oluşuyor. 

Zincir marketlerde satılan büyük boy ucuz yollu mavi renk cam suyundan kullandım. Camdaki kirlerde pek başarı gösteremedi ve tavanda, çitalarda, camın üst kısımlarında mavi renk kurumuş lekeler bıraktı: "Keşke çeşme suyu kullansaydım" dedirten şekilde arabanın tavanı mavi renkli haritaya döndü.

Son olarak akaryakıt için girdiğim petrolden 15 TL'ye  3 litre Shell Screenwash yazlık cam suyu aldım ve çok memnun kaldım: Camı sabunlanmış gibi köpürtüyor ve hiç leke bırakmıyor. Aynı ürünün mavi renk kışlık olanı da mevcut fakat termometresi eksiyi görmeyen memleketlerde kışın da pembe rengin kullanılabileceğini düşünüyorum. (konsantre değil, direk kullanıma uygun)

Denk gelirseniz kullanmanızı tavsiye ederim..

tarihinde Erdem GÖNCÜ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Umut Taşlı
(düzenlendi)

ülkenin en sıcak noktasında yaşayınca pek antifriz derdim olmuyor cam suyunda, yağmur varsa pek binmem zaten 307'ye şehir içinde ama görmüşken yazayım:

hazır suyla beraber 1:100 gibi 3d apc,  

1 damla ph nötr şampuan, bu da 3:100 olsun,

gene tahmini 2:100 kadar da gyeon wetcoat, koch chemie pw veya turtle wax dry&shine gibi ıslak araca uygulanan hızlı cila. gyeon bitti, kc pw beni gömer kullanım oranıyla, tw ds yeni denendi, camımda hep yağmur kaydırıcı olduğu için objektif sonuç veremem belki ama hidrofobik hızlı cilalar da dahil formül işe yarıyor. kışın biraz daha apc ve şampuan ekliyorum ama %50 fazlası kadardır o da. bu arada apc'nin fazlası hata götürmeyebilir plastiklerde vs, ihtimal düşük olsa da.

edit: etrafınızda metro varsa bu ürün 60 tl idi en son:

https://www.trendyol.com/turtle-wax/hibrid-sprey-cila-750-ml-p-35072175

tarihinde Umut Taşlı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...