İçeriğe Yönlendir

Motor Yağı (Marka Önerileri/deneyimler)

Önder Başböyük

Recommended Posts

Emre Bey yağ olarak 5w30 mobil veya castrol kullanabilrisiniz. Yağ çubuğunda yağ seviyesi nerede ? Ayrıca oktan aldığınız yakıtta olur, yağda ise viskozite :good1:  

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Beyler Arabayı ben alalı 1ay olmadı yağ az geldi gözüme nasıl yağ kullanıyorsunz ne marka kaç oktan vs:) teşekürler şimdiden

Mevcut yağın markası ve özelliği hakkında fikriniz yok ise yağı komple değiştrin.İlave yağ koymaya kalkarsanız ve bu yağ mevcut kullandığınız yağdan farklı ise ciddi sorunlara yol açabilir.En güzeli yağ ve filtresini değiştirmek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Nalbantoğlu

5W/30 Ford Motor Yağı 4.73LT (Motorcraft)

Ford'un yağı bu. Fakat dilersen Castrol da tavsiye ederim.

Bu yağ yarı sentetik bir yağ. Sınıfında iyi yağlardan biri. Amerikan yağı. Kilometre ileri ise bu yağı kullanın, ancak ileri değilse ve yağ yakma yoksa Mobil 3000 Formula FE 5W/30 tercih edin; daha iyi bir yağdır, tam sentetiktir, tüm Ford onaylarına da sahip.

Yorum bağlantısı
Semih İzgi
(düzenlendi)

tumblr_ml19p3g_Pu_Y1rd7pivo1_500.jpg

Lewis Hamilton abimizin tavsiyesi olan AMG Mercedes'in teknoloji ortağı petronas derim..

Synthium 5/30 FR(Ford Renault)  modeli %100 zetec motorumuza uyumludur. 1. sınıf yağdır.  Üyelerimizin genel tavsiyesi ise mobil olacaktır o da çok iyidir.

tarihinde Semih İzgi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Akın Akman

2013 Fiesta 1.5 Tdci yağ değişimi için buradaki çoğunluk Mobil1 ESP Formula 5-30 tavsiye ediyor. Ama Shell Helix Ultra 0-30 ECT C2/C3 yağ da çok tavsiye edilen bir yağ. Shell 0-30 koymayı düşünüyorum ne dersiniz

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

2013 Fiesta 1.5 Tdci yağ değişimi için buradaki çoğunluk Mobil1 ESP Formula 5-30 tavsiye ediyor. Ama Shell Helix Ultra 0-30 ECT C2/C3 yağ da çok tavsiye edilen bir yağ. Shell 0-30 koymayı düşünüyorum ne dersiniz

0-30 gereksiz olur, 5-30 koy en güzeli...

Yorum bağlantısı
Akın Akman

0-30 gereksiz olur, 5-30 koy en güzeli...

Araç 192.000 km de ve aylık 3500-4000 km yol yapıyor. Gereksiz olur deme sebebiniz nedir. Yanlış anlamayın tamamen bu konuda az bilgim olduğundan öğrenmek için soruyorum

Yorum bağlantısı
Akın Akman

Yaptığım araştırmalarda hep bir adım önde görüp daha sonra tanıdık vasıtası ile gittiğim yağ servisinin de ben birşey söylemeden ısrarla tavsiye etmesi yüzünden Shell Helix Ultra ECT 0W-30 yağ koydurdum. İlk izlenim olarak 192,000 km de olan aracın sesinde bariz azalma oldu. Ve hissedilir derecede aracın yokuş performansı arttı. Yağı koymadan önce 100Km ortalamam 5.4 litreydi. Yağ koyunca onu da sıfırladım. Bir süre onu da kontrol edeceğim çünkü yakıt sarfiyatı da düşeceği söyleniyor internet sitesinde.

http://www.shell.com.tr/products-services/on-the-road/consumer-lubricants-tpkg/cars/helix-range/helix-fully-synthetic/ultra-ect-0w30.html

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Araç 192.000 km de ve aylık 3500-4000 km yol yapıyor. Gereksiz olur deme sebebiniz nedir. Yanlış anlamayın tamamen bu konuda az bilgim olduğundan öğrenmek için soruyorum

Ooo  sen çok km yapıyormuşsun, ben genel kullanıma ve ortalama km. düşüktür diyerek 5-30 süper 3000 al demek istemiştim, bu ekonmi sınfı kaliteli bir tam sentetik yağdır, kullandığın yağ Mobil 1 ayarında daha üst sınıf bir yağmış, bu durumda 0-30 yağ hem daha kaliteli hem düşük ısıda kullanımı daha güzel hemde istenen standartların daha üstünde bir yağ, kısaca kullanabilrsin, sadece belki motor alışık olduğu yağ değiştiğinden yağ eksiltir ama sonrasında düzelir,sen çok yol yapıyorsun ve anladığım kadarıyla benim gibi arabaya önem veriyorsun, bu durumda iyi yapmışsın diyorum :)

ekonomiye dikkat et, %2 ye kadar diyor, fark hissedersen haberimiz olsun  :good1:

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Akın Akman

Ooo sen çok km yapıyormuşsun, ben genel kullanıma ve ortalama km. düşüktür diyerek 5-30 süper 3000 al demek istemiştim, bu ekonmi sınfı kaliteli bir tam sentetik yağdır, kullandığın yağ Mobil 1 ayarında daha üst sınıf bir yağmış, bu durumda 0-30 yağ hem daha kaliteli hem düşük ısıda kullanımı daha güzel hemde istenen standartların daha üstünde bir yağ, kısaca kullanabilrsin, sadece belki motor alışık olduğu yağ değiştiğinden yağ eksiltir ama sonrasında düzelir,sen çok yol yapıyorsun ve anladığım kadarıyla benim gibi arabaya önem veriyorsun, bu durumda iyi yapmışsın diyorum :)

ekonomiye dikkat et, %2 ye kadar diyor, fark hissedersen haberimiz olsun :good1:

Devamlı yollarda olunca arabanın motor ve yürüyenine mecburen önem veriyorum. Benden önce başka bir şirket personeli aracı kullandığı için ufak tefek sürtmelerden dolayı kozmetik bakımına hevesim yok bu araçta. Geçen sene mayıs ayında teslim aldım aracı ve iki kere dpf yüzünden yolda kaldım. Birincisinde servis temizlendiğini söyledi ama iki hafta sonra tekrar yolda kaldım. Muhtemelen aldığı yakıt ve uygun olmayan yağ kullanımı diye düşünüp hemen depoyu boşalttırıp temizlettim mazot filtresini değiştirttim ve yağını değiştirdim. Dpf arızasında araç çalışmıyor. Dpf temizleyelim dediğinde servise istemiyorum siz arızayı silip aracı çalıştırıp öyle teslim edin dedim. 3500 devirde 20 dakika kullandım aracı ve o zamandan beri sıkıntı çıkartmadı çok şükür. Artık ayda bir sabit 3500 devir üçüncü vites 10-15 dakika kullanıyorum.

Yakıt farkı görürsem mutlaka bildiririm burada

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akın Akman

Dpf dolmadann temizleme islemine baslamiyor onun icin bos yere devirli kullanmaniza gerek yok,belli bir seviye doluyor ve aracda bazi seyleri degistirerek isiyi hizli bir sekilde yukselttirip temizlige basliyor,bu islem 2-3kere yarida kalirsa dpf uyarisi veriyor,temizlige basladigini aracin cekisten dusmesinden,rolantide anlik tuketimin yuksek olmasindan yada radyator faninin son hiz calismasindan anlayabilirsiniz.

Ek olarak:araci dusuk devir kullanmayiniz(1500devir gibi),araci hizlandirmak istiyorsaniz bir vites dusurup oyle gazlamakta fayda var.

Aracı zaten biraz devirli kullanırım. 2500 devir altında vites düşürür 3000 de üst vitese geçerim. Bu araçta öğrendim ki biraz yüksek deviri seviyor bu arabalar. İlk arabayı aldığımda 130 zorlarsam 140 görüyordu araba. Şuan motor konusunda maşallah rampada vites istiyor. Dpf konusunda da serviste söylenen eğer tıkanmaya başlamışsa kendisi temizliğe başlamadan 3500 devirde sabit kullanmaya başladıktan sonra 3-4 dakika içinde temizliğe başlıyor denildi. Bende ayda bir rutin haline getirdim bu işlemi. Sıkıntı olmadığı sürece devam ettiririm. Zira Iğdır-Doğubeyazıt yolunda kalmak hiç hoş olmamıştı

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
İsa Köse

Bu yağ yarı sentetik bir yağ. Sınıfında iyi yağlardan biri. Amerikan yağı. Kilometre ileri ise bu yağı kullanın, ancak ileri değilse ve yağ yakma yoksa Mobil 3000 Formula FE 5W/30 tercih edin; daha iyi bir yağdır, tam sentetiktir, tüm Ford onaylarına da sahip.

Ahmet Bey alıntı yaptığım mesajınızla doğrudan alakalı değil ama siz aracın yağ değişimini nerede yaptırıyorsunuz? Ben bakım için arayıştayım da...

Dün yetkili servisin birine (ismini vermeyeyim boşuna) gittim de standart bakım için 525 TL mi ne fiyat çıkardı... Motor yağı, yağ filtresi ve hava filtresi değişecek altı üstü... 

Ben de yağı kendim alıp sanayide değiştirmeyi düşünüyorum. Mobil 5-30, otosan C-max hava filtresi, Otosan yağ filtresi... Maksimum 150-200 TL tutar yahu. :(

Yorum bağlantısı
Emre Akbas

fordun orjinla motorcraft markasını kullanıyorum inanılmaz sesiz çalışıyor

Yorum bağlantısı
Gencay Bengli

2009 ford 1.4 beniznli otomatik aracımda 4 yıldır Mobil 3000 Super Formula x1 FE 5w30 yağ kullanıyorum . Bu zamana kadar bir olumsuzluğunu görmedim.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Alpay Sumer

Fiesta 2005 1.4 benzinli aracima hangi numara ve marka yag koymaliyim? Bulunulan yere ve hava sartlarina gore degisen bi durummudur ???

Yorum bağlantısı
İsa Köse

Mobil fe 3000 5-30 koyabilirsiniz. Ben 1.6 benzinli 2004 focus aracıma ondan koydururdum eskiden. Mobil esp 5-30 da olur.

Ayrıca en iyisi aracın kitapçığına bakmak. Kitapçık fordun resmi sitesinde var. ;)

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Araci aldigim kisi 10-40 kullandim demisti.. Yanlis hatirliyor da olabilirim... Acaba degistirmek sorun teskil edermi ?

Yorum bağlantısı
Emre Aslan

2015 Ford Tour. Cour. Tit. Plus 1.6 TDCİ araç için,Mobil 1 Fuel Economy 0 W 30 yağ uygun mudur? Aracın kitabında,WSS M2C913-D öneriliyor.

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Ibrahim ganidagli

Merhaba ; 2005 model 1.6 tdci cmax aracım bulunmakta .  aracı ilk aldıgım zaman yağ değişimini sanayide tamirciye değiştirdim araca markasını hatırlamadığım ancak numarasını hatırladıgım 10w-40 yağ koydular. uygunmudur bilemiyorum araç biraz sesli çalışıyor hafif bir titremesi var 

yağ üreticilerinin sitelerinden uygun yağ araması yapıyorum şu sonuçlar çıkıyor

Castrol Magnatec STOP-START 5W-30 A5

Mobil Super 3000 X1 Formula FE 5W-30

Helix HX7 Professional AF 5W-30

hangi yağı tercih etmeliyim sizce ?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Merhaba ; 2005 model 1.6 tdci cmax aracım bulunmakta .  aracı ilk aldıgım zaman yağ değişimini sanayide tamirciye değiştirdim araca markasını hatırlamadığım ancak numarasını hatırladıgım 10w-40 yağ koydular. uygunmudur bilemiyorum araç biraz sesli çalışıyor hafif bir titremesi var 

yağ üreticilerinin sitelerinden uygun yağ araması yapıyorum şu sonuçlar çıkıyor

Castrol Magnatec STOP-START 5W-30 A5

Mobil Super 3000 X1 Formula FE 5W-30

Helix HX7 Professional AF 5W-30

hangi yağı tercih etmeliyim sizce ?

Konunuz birleştirilmiştir.

Yorum bağlantısı
Ahmet BÜBERCİ

Öncelıkle Herseke ıyı gunler arkadaslar ınt motor yagı sıparısı verecektım 

aracım 16tdci 2010 model focus 

normalde castrol 5-30 dps fıltrelı yag alıyorum 

OA_11508105.jpg

Bu Yagı Yanı 

Ama Gezerken Yagları Söyle Bır yag gordum bu yag ford orjınal yagımı bırde sızce hangısını almalıyım gönlum yıne castrol dıyorda

forumdakı abılerım kardeslerım daha bılgılıdır dıye sorayım dedım 

MOTOR-YAGI-5W30--5-LT_11013_large.jpg

Yorum bağlantısı

Öncelıkle Herseke ıyı gunler arkadaslar ınt motor yagı sıparısı verecektım 

aracım 16tdci 2010 model focus 

normalde castrol 5-30 dps fıltrelı yag alıyorum 

Bu Yagı Yanı 

Ama Gezerken Yagları Söyle Bır yag gordum bu yag ford orjınal yagımı bırde sızce hangısını almalıyım gönlum yıne castrol dıyorda

forumdakı abılerım kardeslerım daha bılgılıdır dıye sorayım dedım 

Konunuz birleştirilmiştir.

Saygılarımla,
Yorum bağlantısı
Ahmet BÜBERCİ

abı benım konuyu 2011 de olan konuya tasımıssın burda kım görecekte cevaplayacak 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...