İçeriğe Yönlendir

Cam Filmi Yasak Mı? Artık Serbest

Murat Doğan
Çözüme git Sedat Oral tarafından,

Recommended Posts

Selim Kılınç

Çok koyu yapmadığınız sürece sıkıntı yok cam filmli çevirmeye girdim kaçkere laf etmedi polisler ama şans faktörü de var. Üzülmemek için sanayi tipi 100 liralık film taktırın. Sonax gibi yerler 400 tl diyor

Polisler derken hocam, Polis Memurları deseydiniz keşke.

İki hafta önce yazılmış 199Tl eee yatırdım 10 gün içinde 149.50Tl.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Kanunen yasak, ancak kimi cam filmiyle 10 sene dolaşır tek ceza yemez, kimisi filmciden cıkar cıkmaz cezayı yer karar sizin.

Yasak değil kardeş, sürüşü tehlikeye atacak kadar dışarıyı göstermeyen (dışardan içeriyi değil) koyuluktaki film yasak, 1 numara değil :) kanun açık ve net, yoruma açık kısmından ceza yazılır, yani polis bana fazla koyu geldi, sürüş tehlikede... derse yazar, onuda itiraz eder iptal ettirirsin :)

tek kıstas var ve kanunda bunu diyor, dışardan içerisi görünmüyorsa sıkıntı yok, zaten yasak değil ceza kesilemez...

“ÖNEMLİ OLAN SÜRÜCÜNÜN DIŞARIYI GÖREBİLMESİ” özelliklede gece...

Mahkeme kararında denen:

HAK VE HÜRRİYETLER SINIRLANAMAZ

Yasak olmadıkça bireyin hak ve hürriyetlerini kullanmasına sınır getirilemeyeceği belirtilen kararda, bu sınırın Anayasa’nın 13’üncü maddesine uygun olması gerektiği kaydedildi. Cam filminin sürücünün görüşünü kapatmadığı ve trafik güvenliğini tehlikeye düşürmediği müddetçe yasak olmayacağı belirtilen kararda, güvenlik nedeniyle aracın dışarıdan içinin görülmesi amaçlanıyorsa, buna uygun yasal değişikliğe ihtiyaç duyulduğu kaydedildi. Hakim Veli Ünal kararda, “Aracın camına film kaplaması yaptırmasından dolayı araç sahibine ceza verilmesi, kanunda suç olarak tanımlanmayan bir eylemden dolayı cezalandırma anlamına gelecektir ki; bu durum suçta ve cezada kanunilik ilkesine açıkça aykırılık oluşturur” ifadelerini kullandı.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Yasak değil kardeş, sürüşü tehlikeye atacak kadar dışarıyı göstermeyen (dışardan içeriyi değil) koyuluktaki film yasak, 1 numara değil :) kanun açık ve net, yoruma açık kısmından ceza yazılır, yani polis bana fazla koyu geldi, sürüş tehlikede... derse yazar, onuda itiraz eder iptal ettirirsin :)

tek kıstas var ve kanunda bunu diyor, dışardan içerisi görünmüyorsa sıkıntı yok, zaten yasak değil ceza kesilemez...

“ÖNEMLİ OLAN SÜRÜCÜNÜN DIŞARIYI GÖREBİLMESİ” özelliklede gece...

Mahkeme kararında denen:

HAK VE HÜRRİYETLER SINIRLANAMAZ

Yasak olmadıkça bireyin hak ve hürriyetlerini kullanmasına sınır getirilemeyeceği belirtilen kararda, bu sınırın Anayasa’nın 13’üncü maddesine uygun olması gerektiği kaydedildi. Cam filminin sürücünün görüşünü kapatmadığı ve trafik güvenliğini tehlikeye düşürmediği müddetçe yasak olmayacağı belirtilen kararda, güvenlik nedeniyle aracın dışarıdan içinin görülmesi amaçlanıyorsa, buna uygun yasal değişikliğe ihtiyaç duyulduğu kaydedildi. Hakim Veli Ünal kararda, “Aracın camına film kaplaması yaptırmasından dolayı araç sahibine ceza verilmesi, kanunda suç olarak tanımlanmayan bir eylemden dolayı cezalandırma anlamına gelecektir ki; bu durum suçta ve cezada kanunilik ilkesine açıkça aykırılık oluşturur” ifadelerini kullandı.

Abi kanunda belirsizlik var polis cam filminin koyuluk derecesine bakmaksizin ceza kesebiliyor 1 numara olmasi falan kurtarmaz isterse cezayi keser git mahkemeye itiraz et der kanunda duzenleme net olarak yapilmadikca bu böyle gider yani garantisi yok iste aracin ici gozukuyor memur bey falan dinlemezler benden soylemesi tarihinde Doğuş Bağ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

Cam filmi yasak mı değil mi sorusu tamamen polisin insiyatifine bağlı polise abi cam filmi yasak değilmiş diyorsun nerde yasak değil Burda yasak cevabı geliyor [emoji23]

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Yasak ancak maalesef neden yasak olduğu konusunu polis memuru arkadaşlarda bilmiyor çoğunlukla. Kimisi içerisi gözükmüyor o yüzden yasak diyor kimisi dışarısı gözükmüyor o yüzden diyor.. Şimdi içerisi gözükmüyor diye ceza yazan polis memuruna karartılmış camlı araçların içerisi gözüküyor mu diye sorunca onlar orjinal diyor.. İyi de yine içerisi gözükmüyor.. demek ki kıstas içeriyi görememesi değil.. Diğer taraftan araç içinden dışarısı gözükmüyor diyen hiç bir polis memuru araca binip kontrolünü yapmıyor. Sürücü koltuğuna bir otursa görecek ki her yer net gözüküyor. Oysa dışarıdan ezbere ceza kesilip gönderiliyor. Buna benzer bir cezayı mahkemeye vererek iptal ettirdim..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Aynen öyle, yasak değil ama kanun yoruma kapalı olacak şekilde net değil, bu sebeble polise durumu anlatırız, yinede keserse iptal ettiririz, ettire ettire öğrenirler polis abilerimiz :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Kazım Yılmaz

Cezayı yedim. Söktürüp trafik şubeye gittim. Aracı gösterdim.

Bir ay sonra söktürdüğüm yere tekrar ucuzlarında film çektirdim.

Yorum bağlantısı
İsmail Sefer

Çevirme görürseniz camları indirin ki polis memuru sizi görsün  ;) Filmden ceza yemenizi en aza indirir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Çevirme görürseniz camları indirin ki polis memuru sizi görsün ;) Filmden ceza yemenizi en aza indirir

Bak bu taktiği tuttum :)
Yorum bağlantısı
Selahaddin Yıldırım

izmirden bir adam mahkemeyi kazanmış cezayı yiyen varsa bile gitsin parasını alsın devletten

nette var haberi

Yorum bağlantısı
Selim Kılınç

Hocam devlet görevlisi olarak söylüyırum ayrıca 199.00tl ceza ödemiş biri olarak;

Memur arkadaşlar içeri gözükmüyor dalaveresi içerisinde sana ne? Napacan içerde olanı? Söyle hükümete kanun çıkarsın aha da yukarıda örneği emsal kararı var.

Birde güneş gözlüğü taktım diyelim ama ben önümü bile görmüyorum hadi bunun cezası olur mu? Alın size açık oturup ne alaka demeyin. Polis durdurur içini görür ama şoförün önünü bile görmediğini bilmeden "yolunuz açık olsun" demesi gibi bir saçmalık olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Bugün çektirdim valla, önceki arabamda da vardı. Akşam da geçtiğim oldu çevirmeden ama sıkıntı olmadı. Tabii tek olduğumda ön camları, eşim olduğunda da iç aydinlatmayi aciyordum. ☺

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bugün uzun yol yaptım, acaip rahat ettim, ısıyı çok iyi bloke ediyor, klima daha rahat soğutuyor, gayet memnunum :)

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Ali bey marka nedir? Yaza binlerce km Antalya İzmir beni bekliyor, iki numara da gelecek inşallah, camlarda film şart olacak sanırım.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Çevirme görürseniz camları indirin ki polis memuru sizi görsün  ;) Filmden ceza yemenizi en aza indirir

Tepe lambalarını beyaz led yapmak ve böyle durumlarda yakmak da iş görür..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Alparslan Özaslan
(düzenlendi)

iyi akşamlar arkadaşlar.aracımda önlerde iki arkalarda üç numara film var ve eski aracımda aynıyd ıherhangi bir görme sorunu yaşamamıştım.geçen gün polis rutin kontrolünde aracımda film olduğu normal olarak bağlamam gerekir sök bunları bu sefer geç birdaha raslarsam bağlarım gibi bir laf etti.araştırmam sonucu muayeneden hafif kusur olarak geçtiği görüşü engellemedi sürece ceza yazılamaz yazılabilmesi için polisin aracın içine girip görüşü engelliyor diye tutanağa yazması gerekiyor şelinde anladım.(dışardan isterse içeri görünmesin önemli olan içerden dışarının görünmesi ) normal olarak iki üç ayda bir aynı yolu kullanmam gerekiyor.bir dahaki çevirmede aynı polise denk gelirsem ve bir şey derse kesin olarak karakolluk veya mahkemelik olurum.bu işin aslı astarı nedir.teşekkürler.

tarihinde Alparslan Özaslan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Aslında kanunda "aracın içinin görünmesini engelleyecek şekilde" diye bir madde var fakat polisler buna pek bakmıyorlar, yani çevirmeye girdiğinizde benim aracımdaki cam filmi aracımın içinin görünmesini engellemiyor bana ceza yazamazsınız demenizin bir anlamı yok tamamen polise kalmış birşey şansınız varsa ceza yazmaz yoksa yazar garantisi yok.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

iyi akşamlar arkadaşlar.aracımda önlerde iki arkalarda üç numara film var ve eski aracımda aynıyd ıherhangi bir görme sorunu yaşamamıştım.geçen gün polis rutin kontrolünde aracımda film olduğu normal olarak bağlamam gerekir sök bunları bu sefer geç birdaha raslarsam bağlarım gibi bir laf etti.araştırmam sonucu muayeneden hafif kusur olarak geçtiği görüşü engellemedi sürece ceza yazılamaz yazılabilmesi için polisin aracın içine girip görüşü engelliyor diye tutanağa yazması gerekiyor şelinde anladım.(dışardan isterse içeri görünmesin önemli olan içerden dışarının görünmesi ) normal olarak iki üç ayda bir aynı yolu kullanmam gerekiyor.bir dahaki çevirmede aynı polise denk gelirsem ve bir şey derse kesin olarak karakolluk veya mahkemelik olurum.bu işin aslı astarı nedir.teşekkürler.

Konunuz birleştirilmiştir.

Cam filmi ruhsatınıza işletilmediği sürece (belirli koşulları sağlarsanız işletiliyor) yasaktır. Kullanamazsınız. Muayeneden geçmesi bir şey ifade etmez.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Şu 'cam filmi yasak mı değil mi' denklemini çözersek yerli araba üretebiliriz diye düşünüyorum, bence yerli araba üretilememesinin temeli bu tip belirsizlikler. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ithalalat yapıyorduk... banka mevzuatı ile gümrük farklı idi... olur öyle şeyler

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Şu 'cam filmi yasak mı değil mi' denklemini çözersek yerli araba üretebiliriz diye düşünüyorum, bence yerli araba üretilememesinin temeli bu tip belirsizlikler. :D

değil, görüşü engellemediği sürece, 1 numaraya laf eder ceza keserlerse iptal ettirirsin, net ve kesin :)

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

değil, görüşü engellemediği sürece, 1 numaraya laf eder ceza keserlerse iptal ettirirsin, net ve kesin :)

Neye göre 1 numara, misal 3M 1 numarası ile Lumar 1 numarası aynı mıdır?

Yorum bağlantısı
Kazım Yılmaz

Esasen cam filmlerindeki koyuluk durumu % görünür ışık geçirgenliği olarak belirtiliyor. Ama sanayideki pek çok dükkan kendilerince en çok tercih edilen koyuluk derecelerini 1,2,3 filan diye sıralamışlar.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Olgu Erhan

Şu an güncel durum nasıl, cam firması lazer ile karartıyormuş olayı mantıklı geldi :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...