İçeriğe Yönlendir

Cam Filmi Yasak Mı? Artık Serbest

Murat Doğan
Çözüme git Sedat Oral tarafından,

Recommended Posts

Kazım Yılmaz

Bugün İzmir Üçüncü sanayide cam filmlerini söktürdüm. Gerçektende çok zor oldu. Isı tabancası, falçata, solvent vs. pek çok malzeme kullanmak zorunda kaldılar. Cam filmi kaliteli olduğu zaman sökmesi böyle zor oluyormuş. 3M' di benim filmler.

Sonra Yenişehir' deki trafik şubeye gittim. Otoparktaki polis, ceza henüz sisteme işlenmediği için işlem yapamayacaklarını söyledi. Görevli polisler o kadar kaba insanlar ki inanamazsınız. Vatandaşa gram saygıları yok. Çok üzücü... 

Maaşlarını, bizlere hizmet etmek için verdiğimiz vergiler sayesinde alabildiklerinin farkında değiller.

Sonuç olarak iş yerinden tekrar izin alıp, o kadar yolu 15 gün sonra tekrar gidip aracı polislere göstereceğim. Allah bunları bildiği gibi yapsın ne diyeyim...

mGWoo0.jpg

Yorum bağlantısı
Nurullah Mayuk

3M vs olarak fazla anlamıyorum ama benim bildiğim kaliteli filmler kalın oluyordu abi ? Ve kalın filmler çok rahat bi şekilde sokuluyor biz kendimiz sokuyorduk , ama filmler inceyse ciddi manada ugrastiriyo ki öyle olmuş , polislerin tavırlarına ise üzüldüm , polis olmak isteyen bi insan olarak vatandaşa bu lafları soylettirmeleri can sıkıcı ...

Yorum bağlantısı
Kazım Yılmaz

Filmler 3M'in FX modeliydi kardeşim. Aynen dediğin gibi baya kalındı. Filmler kalıntı bırakmaması ısı tabancasıyla söküldü. Söküldükten sonra cam üzerinde bazı noktalarda kalıntı bıraktı. Onları falçata&solvent ile temizlediler. Heralde birazda filmin ne kadar uzun süre camlarda kaldığıyla ilgili bir konu bu.

Ucuz film çektirenlerin arabasındaki cam filmleri çok ince stretch film gibi, ucundan tuttuğun gibi cırt diye kalkıp geliyordu. Benim aracın filmleri sökülene kadar heralde 5-6 tane aracın filmlerini o şekilde söktüler. Filmleri söken elemanda dedi hatta ucuzlardan olsaydı hiç sorun yoktu 5 dakikada söker gönderirdik dedi.

Bu arada İzmir'de cam filmine savaş açmış adamlar resmen. Filmcilerin önünde söktürmek için gelen araçlardan oluşan uzun bir kuyruk vardı.

Kardeşim benim babamda emekli polis ama işte her meslekte olduğu gibi bu meslek içinde de iyi ve kötü insanlar mutlaka var. İnşallah senin gibi genç, saygılı, karakterli kardeşlerimizin sayısı polis camiasında hızla artar.

3M vs olarak fazla anlamıyorum ama benim bildiğim kaliteli filmler kalın oluyordu abi ? Ve kalın filmler çok rahat bi şekilde sokuluyor biz kendimiz sokuyorduk , ama filmler inceyse ciddi manada ugrastiriyo ki öyle olmuş , polislerin tavırlarına ise üzüldüm , polis olmak isteyen bi insan olarak vatandaşa bu lafları soylettirmeleri can sıkıcı ...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Şahin Efe Kahraman

1 ay önce trafik cevirmesinde flim den ceza yazmak zorundayım söktür bunları dedi. bende sen cezanı yaz abi ben bu filmleri söktürmem çocuk var arkada koltuğunda oturmuyor o zaman dedim. iyi bakalım birdaha görürsem yazarım ama dedi kontrölünü yaptı bıraktı. yasak  mı değil mi bilmem ama polisin inisiyatifinde o bir gerçek. 

Yorum bağlantısı
İbrahim Can

Bugün İzmir Üçüncü sanayide cam filmlerini söktürdüm. Gerçektende çok zor oldu. Isı tabancası, falçata, solvent vs. pek çok malzeme kullanmak zorunda kaldılar. Cam filmi kaliteli olduğu zaman sökmesi böyle zor oluyormuş. 3M' di benim filmler.

Buhar makinası ile kolaylıkla söküldüğünü duymuştum.

Tekrar geçmiş olsun üzücü bir durum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Tekin

Sonra Yenişehir' deki trafik şubeye gittim. Otoparktaki polis, ceza henüz sisteme işlenmediği için işlem yapamayacaklarını söyledi. Görevli polisler o kadar kaba insanlar ki inanamazsınız. Vatandaşa gram saygıları yok. Çok üzücü... 

Maaşlarını, bizlere hizmet etmek için verdiğimiz vergiler sayesinde alabildiklerinin farkında değiller.

Sonuç olarak iş yerinden tekrar izin alıp, o kadar yolu 15 gün sonra tekrar gidip aracı polislere göstereceğim. Allah bunları bildiği gibi yapsın ne diyeyim...

evet abi aynen öyle çok kaba insanlar.. bnde aynı şekilde aracı göstermeye gittim sisteme düşmemiş 15 gün sonra gel dedi ..

Yorum bağlantısı
Ömer Şenoğlu

Ben 5 yildir kullanıyorum hic polis durdurmadı

Yorum bağlantısı
Kazım Yılmaz

Bende 9 yıldır kullanıyordum :)

Ben 5 yildir kullanıyorum hic polis durdurmadı

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
  • 8 ay sonra...
Ayhan Onaran

Bugün maalesef benim araca da cam filmi koyu renk diye ceza yazıldı. Ancak herhangi bir not düşülmedi. Yani 7 gün içinde söktür kontrole git falan yazılmadı. Sadece söktür böyle dolaşma dedi. Benim filmlerde arkalar kabul ediyorum biraz koyu ama ön taraf içerisi gözüküyor.. Hava biraz karanlık bugün Ankara da onunda gazabına uğradık.. 199 tl olmuş ceza..

Yorum bağlantısı
Misafir

Geçmiş olsun, itiraz umarım işe yarar, geçtiğimiz ay bir sürücü itiraz edip haklı bulunmuştu.

Yorum bağlantısı
Guest Misafir

Bugün maalesef benim araca da cam filmi koyu renk diye ceza yazıldı. Ancak herhangi bir not düşülmedi. Yani 7 gün içinde söktür kontrole git falan yazılmadı. Sadece söktür böyle dolaşma dedi. Benim filmlerde arkalar kabul ediyorum biraz koyu ama ön taraf içerisi gözüküyor.. Hava biraz karanlık bugün Ankara da onunda gazabına uğradık.. 199 tl olmuş ceza..

Gunaydin Ayhan Bey oncelikle gecmis olsun. Aynen dediginiz gibi bugun Ankara biraz basik, cezayi nerede yediginizi sorabilir miyim?

Ayriyeten haberlerde 2-3 hafta once izledigim benzer konu aklima geldi, onu buldum size ornek teskil eder mi diye lakin bayan surucu farkli sekilde itiraz etmis, ondan cezasi iptal edilmis, bayan suruculere taciz yaygin oldugu iddiasi ile... İsinize yaramayacak ama onu arastirirken daha once iptal ettirmis baska ornekleri gordum, bence de itiraz edin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Cam filmi çok enteresan bir durum, ithalatı satışı vs serbest ama kullanmak yasak, zira gümrükten otomobil cam filmi olarak giriyor ve gümrükleniyor, satarken tine cam filmi olarak vergileniyor, adam cam filmi uygulama için yer açıyor ruhsatında da belki belirtiliyor, amaaaa arabaya yaptırdı mı yasak.....

Uyuşturucuyu ekmesi. işlemesi. satması serbest ama kullanması yasak gibi olmuş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Misafir

Cam filmi çok enteresan bir durum, ithalatı satışı vs serbest ama kullanmak yasak, zira gümrükten otomobil cam filmi olarak giriyor ve gümrükleniyor, satarken tine cam filmi olarak vergileniyor, adam cam filmi uygulama için yer açıyor ruhsatında da belki belirtiliyor, amaaaa arabaya yaptırdı mı yasak.....

Huseyin Bey, ulkemizde benzer ornekleri o kadar cok ki :) Denetimsizlik...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Huseyin Bey, ulkemizde benzer ornekleri o kadar cok ki :) Denetimsizlik...

Eözlem Hanım,

Denetim ile bence pek ilgisi yok, sadece hukuksuzluk, bunu hukuki alt yapısı olmadığı için oluyor.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Arık

Zaman zaman bende uygulamalara katılıyorum. Bir de polis açısından düşünürsek meseleyi daha iyi olacak gibi. Ozellikle geceleri filmli araclarin ici hic gorunmuyor. Abilerimiz aracin on camindan fener tutuyor icini gormek icin ama gorunmuyor en son arac yanina kadar geliyor ve camlar aciliyor bu esnada memur kendisine bir silah ya da tehlike arz edecek bir durum olursa kesinlikle farkinda olmuyor. On koltuktakiler aracin on camindan bazen belli olabiliyor ama arkada oturanlar hic belli olmuyor. Gunumuz olaylarini da goz onunde bulundurursak cok tehlikeli bir durum.

Ben kendi aracimda cam filmi kullanmiyorum ama cam filminin gerekli oldugunu dusunuyorum. Ozellikle isiklarda yan taraftaki araca bakmayan yok yanda ki kisi bir bayansa isler daha da karisiyor. Bunun gibi sebeplerden gerekli oldugunu bende dusunuyorum ama zifiri karanlik yapmaninda bir anlami yok.

Neden bu konuda bir standart olmuyor bende anlamiyorum. Orta yol bulunsa trafikçilerde suruculerde rahat edecek.

Bir de her memuru aynı kefeye koymayalım her meslegin iyisi kotusu vardir. Onceki mesajlarda benim verdigim vergiyle maas alan vs denilmis. Unutmayalim polis de devlete vergi oduyor..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Cam filmi çok enteresan bir durum, ithalatı satışı vs serbest ama kullanmak yasak, zira gümrükten otomobil cam filmi olarak giriyor ve gümrükleniyor, satarken tine cam filmi olarak vergileniyor, adam cam filmi uygulama için yer açıyor ruhsatında da belki belirtiliyor, amaaaa arabaya yaptırdı mı yasak.....

Biber gazı da bu duruma örnek verilebilir. Satışı serbest, kullanım alanı zaten ohoo serbestoğlu serbest, ama trafik arabada ufacık biber gazını buldumu yassaah hemşerim.

Yorum bağlantısı
Guest Misafir
(düzenlendi)

Eözlem Hanım,

Denetim ile bence pek ilgisi yok, sadece hukuksuzluk, bunu hukuki alt yapısı olmadığı için oluyor.

Size OM atiyorum:) Dediklerinizin de payi var tabi ama inanin denetim mekanizmasinda da ciddi bosluklar var.

Zaman zaman bende uygulamalara katılıyorum. Bir de polis açısından düşünürsek meseleyi daha iyi olacak gibi. Ozellikle geceleri filmli araclarin ici hic gorunmuyor. Abilerimiz aracin on camindan fener tutuyor icini gormek icin ama gorunmuyor en son arac yanina kadar geliyor ve camlar aciliyor bu esnada memur kendisine bir silah ya da tehlike arz edecek bir durum olursa kesinlikle farkinda olmuyor. On koltuktakiler aracin on camindan bazen belli olabiliyor ama arkada oturanlar hic belli olmuyor. Gunumuz olaylarini da goz onunde bulundurursak cok tehlikeli bir durum.

Ben kendi aracimda cam filmi kullanmiyorum ama cam filminin gerekli oldugunu dusunuyorum. Ozellikle isiklarda yan taraftaki araca bakmayan yok yanda ki kisi bir bayansa isler daha da karisiyor. Bunun gibi sebeplerden gerekli oldugunu bende dusunuyorum ama zifiri karanlik yapmaninda bir anlami yok.

Neden bu konuda bir standart olmuyor bende anlamiyorum. Orta yol bulunsa trafikçilerde suruculerde rahat edecek.

Bir de her memuru aynı kefeye koymayalım her meslegin iyisi kotusu vardir. Onceki mesajlarda benim verdigim vergiyle maas alan vs denilmis. Unutmayalim polis de devlete vergi oduyor..

Huseyin Bey dediklerinize tamamiyle katiliyorum. Bu aralar ozellikle ortalik karisik; Polisimiz, Askerimiz risk altinda olabiliyor ama dediginiz gibi orta yol bulunabilir.

Ben de kullanmadim cam filmi ama bahara dusunuyorum acikcasi, cunku aynen dediginiz gibi isiklarda durdugunuz anda -ben dahil- birbirimize bakma aliskanligimiz var, ve zaman zaman degisik tipler denk gelebiliyor, ben de bu sebeple yaptirmak istiyorum. 2 derece uygun gibi gorunuyor ama gece nasil oluyor hic bilmiyorum. Zifiri karanlik hakikaten olmaz, zaten park ederken de zor oluyor diyor bir kisim arkadaslarim.

http://www.gunes.com/Yasam/cam-filmi-cezasini-iptal-ettirdi-649345

İlgili haber linkini de ekledim, bayan suruculere taciz sebebi ile cezayi iptal ettirmis.

tarihinde E. Ozlem Kaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Kazım Yılmaz

Bana cam filmi sebebiyle ceza kesen polisin aracında en koyusundan tüm camlarında (ön cam hariç) film vardı.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Bu konuda bimere yazmıştım, cevap pek hoşuma gidecek türden değildi(yassah). Kanuni olarak dışarıdan içeriyi değil de daha çok içeriden dışarıyı görmeyi engelleyecek şeylere girdiği için sıkıntı oluyor. Yani aslında efendi gibi çok koyu olmayan filmlerden uygulasak belki polis bu konuda uygulamaya da çıkmayacak.

Konuyu bu şekilde araştırdıktan sonra da hak vermedim değil. Eskiden filmsizken geceleri bisiklet ve yayaları çok daha iyi fark edebilirken şimdi film ile ekstra dikkat gerekiyor. Bendeki film en açık olanından ama park yaparken nadiren de olsa ön camı indirip görüşümü artırmaya çalıştığım oluyor. Ya da arka sisleri açarak yanaşıyorum.

Fakat filme mecburum, sıcakta pişiyoruz, bebek de geliyor, arabanın iç ısısını her şeyini düşünmem gerekiyor. Ayrıca arkadan uzunu dayayan oluyor, eskiden yan aynalardan gelen ışıktan çok rahatsız olurken şimdi kafayı kaldırıp "bakıyım! hımm uzun yakmış" diyorum devam ediyorum :)

Yorum bağlantısı
Sercan Eskin

Çok koyu olmadığı takdirdebende yasağa ve cezalara karşıyım.

Peki şunu da anlamıyorum. Sivil polis araçlarında genelde varmıdır bilmiyorum ama burda hepsinde en koyu film var. Belki güvenlik önlemi ama halka ceza kesip kendi araçlarında hatta şahsi araçlarında bile kullanmaları doğru mu?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...