İçeriğe Yönlendir

Sahur Sohbetleri - 2014

Sani Gerşon

Recommended Posts

Murat Dere

Aynı fikirdeyim, Diyanet gelsin de Allah rızası için siyah iple beyaz ipi bi ayırsın mümkünse şu saatte :D

Oradaki ipler bildiğin ip değil Oğuz; karanlıkla aydınlık... Her yer karanlıkken sabah oldu diyor bizim diyanet. Ramazandan sonra sabah ezanından biraz sonra hava aydınlanır. Şimdi, 2 saat sonra aydınlanıyor. Ne biçim iş anlamadım. Uyuyoruz ama doğru değil gibime geliyor. :unsure2:

Yorum bağlantısı
Ali Deniz

Oradaki ipler bildiğin ip değil Oğuz; karanlıkla aydınlık... Her yer karanlıkken sabah oldu diyor bizim diyanet. Ramazandan sonra sabah ezanından biraz sonra hava aydınlanır. Şimdi, 2 saat sonra aydınlanıyor. Ne biçim iş anlamadım. Uyuyoruz ama doğru değil gibime geliyor. :unsure2:

Sayın hocam, sadece Ramazan ayında sabah ezanı imsak vaktinde okunuyor. Hanefi mezhebine göre sabah namazının güneşin doğmasına 20-30 dakika kala kılınması daha faziletli olduğundan Ramazan haricinde sabah namazı güneşin doğmasına yarım saat kala kılınmakta, ezan da namaza yakın bir vakitte okunmaktadır.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Sayın hocam, sadece Ramazan ayında sabah ezanı imsak vaktinde okunuyor. Hanefi mezhebine göre sabah namazının güneşin doğmasına 20-30 dakika kala kılınması daha faziletli olduğundan Ramazan haricinde sabah namazı güneşin doğmasına yarım saat kala kılınmakta, ezan da namaza yakın bir vakitte okunmaktadır.

Yani Ramazan ayı, sabah namazının vaktinin değişmesine sebep oluyor. :unsure2:

Yorum bağlantısı

1400 sene oldu hala bi imsak ayarını yapamıyoruz.. İmsağın hatalı olduğunu ve orucu yanlış tuttuğumuzu dusunenlerdenim.. Siz ne dusunuyorsunuz?

+ 1 Yalnız değilmişim.. :)

Yorum bağlantısı
Ali Deniz

Yani Ramazan ayı, sabah namazının vaktinin değişmesine sebep oluyor. :unsure2:

Aslında tam olarak öyle değil; imsak ve güneşin doğma vakitlerinde değişen birşey yok, ezanın okunma vakti ve camide sabah namazının cemaatle kılınması vakitleri değişiyor.

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Aslında tam olarak öyle değil; imsak ve güneşin doğma vakitlerinde değişen birşey yok, ezanın okunma vakti ve camide sabah namazının cemaatle kılınması vakitleri değişiyor.

Tamam işte; namaz, ezana göre kılındığına göre Ramazan ayında sabah namazının vakti değişmiş oluyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ramazanın başlamasından hemen önce arkadaş bizi yemeğe aldı. Akşam yemek yedik. Arkadaş saat kurup sahura kalkacak. Tabi ben bilmediğimden bir şey demedim saatini sordu. Gruptan arkadaş güneşin doğuşuna bakılır dedi tablodan güneşe bakıldı ve arkadaş 5,40 a kadar vakit var dedi saatini ona göre kurdu. Biz 2-2.30 arası ayrılıp eve geldik. Ben sokakta davulcu ile karşılaştım. O an hata olduğunu anladım. 3 saat önceden davulcu gezmesi normal değildi. Internetten araştırınca geçerli sürenin imsak olması gerektiğini anladım. Hemen arkadaşı aradım uyumuş tabiki o arada. 20 dakika kala uyandı. Imsak saati 3,10 muş. Bende iyice öğrenmiş oldum. Aslında ben imsak diye biliyordum ama diğer arkadaşlar inatla güneş diyince susmayı tercih ettim :)

Acı tecrübe olacakmış nerdeyse :)

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Acı tecrübe olacakmış nerdeyse :)

Bence doğru tecrübe olacaktı ya, ben de güvenmeyenlerdenim diyanete. Ama uyuyorum yine de günahı boyunlarına.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bence doğru tecrübe olacaktı ya, ben de güvenmeyenlerdenim diyanete. Ama uyuyorum yine de günahı boyunlarına.

Bende uyuyorum. Vebali onlara.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Polat

Haddim olmayarak basitçe şunu ifade etmek isterim; "İmsak" sabah namazı vaktinin girdiği saati, "güneş" vaktin çıktığı, sona erdiği saati ifade eder. Oruç için yeme içmenin sona erdirileceği vakit imsak vaktidir. İmsak vaktinin başlangıcı ile ilgili farklı görüş ve uygulamalar var. Bize düşen "bana göre" D.İ.B. görüşüne itibar etmektir.

Hayırlı sahurlar... :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
İbrahim Can

Bugun 17:00 da uyandım sahura kadar uyku yok bugun [emoji2]

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Haddim olmayarak basitçe şunu ifade etmek isterim; "İmsak" sabah namazı vaktinin girdiği saati, "güneş" vaktin çıktığı, sona erdiği saati ifade eder. Oruç için yeme içmenin sona erdirileceği vakit imsak vaktidir. İmsak vaktinin başlangıcı ile ilgili farklı görüş ve uygulamalar var. Bize düşen "bana göre" D.İ.B. görüşüne itibar etmektir.

Hayırlı sahurlar... :)

"Bilal'in ezanı ve yukarıya tırmanan kızıllık sahurunuza engel olmasın,fakat ufukta enine yayılan kızıllık öyle değildir." Müslim,Sıyam 8

Bu hadisten hareketle ezan okunsa bile ufukta enine kızıllık olana kadar yiyip içilebilir diyor peygamberimiz..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Polat

"Bilal'in ezanı ve yukarıya tırmanan kızıllık sahurunuza engel olmasın,fakat ufukta enine yayılan kızıllık öyle değildir." Müslim,Sıyam 8

Bu hadisten hareketle ezan okunsa bile ufukta enine kızıllık olana kadar yiyip içilebilir diyor peygamberimiz..

Hadis ilmine ne kadar hakimsiniz bilmiyorum ama dini konular diğer bilimsel konular gibi değildir ve ihtiyatlı yaklaşmak gerekir diye düşünüyorum. Eğer bu konularda ehil değilsem ehil kişi ve kurumlara itibar etmek durumunda olduğumu düşünüyorum. 

D.İ.B. "İmsak ne demektir? Ne zaman başlar? Sabah ezanı okunmaya başladığında yeme içmeye kısa bir süre devam edilebilir mi?" sorusuna şu cevabı veriyor: 

Sözlükte “kendini tutmak, engellemek, el çekme, geri durma” anlamlarına gelen imsâk, dinî bir kavram olarak, fecr-i sâdıktan, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden, cinsî münasebetten ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir. İmsakin zıttı iftardır. 

Halk arasında ise “imsak” oruç tutmaya başlanan fecr-i sadığın oluştuğu vakit anlamında kullanılır. Bu manada imsak, oruca başlama vakti demektir. 
Oruca ne zaman başlanıp ne zaman bitirileceği Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde açıklanmıştır:” (Ramazan gecelerinde) şafağın aydınlığını gecenin karanlığından ayırt edinceye (tan yeri ağarıncaya/fecr-i sadığa) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar (yiyip içmeden, cinsel ilişkide bulunmadan) orucu tamamlayın.” (Bakara, 2/187)
Takvimlerde gösterilen “imsak”, oruca başlama vakti olan fecr-i sadığın başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği vakittir. Ezan da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezanın başlaması ile yemeği içmeyi terk etmek gerekir.
Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Hadis ilmine ne kadar hakimsiniz bilmiyorum ama dini konular diğer bilimsel konular gibi değildir ve ihtiyatlı yaklaşmak gerekir diye düşünüyorum. Eğer bu konularda ehil değilsem ehil kişi ve kurumlara itibar etmek durumunda olduğumu düşünüyorum.

D.İ.B. "İmsak ne demektir? Ne zaman başlar? Sabah ezanı okunmaya başladığında yeme içmeye kısa bir süre devam edilebilir mi?" sorusuna şu cevabı veriyor:

Sözlükte “kendini tutmak, engellemek, el çekme, geri durma” anlamlarına gelen imsâk, dinî bir kavram olarak, fecr-i sâdıktan, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden, cinsî münasebetten ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir. İmsakin zıttı iftardır.

Halk arasında ise “imsak” oruç tutmaya başlanan fecr-i sadığın oluştuğu vakit anlamında kullanılır. Bu manada imsak, oruca başlama vakti demektir.

Oruca ne zaman başlanıp ne zaman bitirileceği Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde açıklanmıştır:” (Ramazan gecelerinde) şafağın aydınlığını gecenin karanlığından ayırt edinceye (tan yeri ağarıncaya/fecr-i sadığa) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar (yiyip içmeden, cinsel ilişkide bulunmadan) orucu tamamlayın.” (Bakara, 2/187)

Takvimlerde gösterilen “imsak”, oruca başlama vakti olan fecr-i sadığın başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği vakittir. Ezan da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezanın başlaması ile yemeği içmeyi terk etmek gerekir.

Mehmet bey,

Bu konuda Allah ayetinde sunu soyluyor;

“Fecrin ak çizgisi kara çizgisinden sizce, tam seçilinceye kadar yiyin için.” (Bakara 2/187)

Bunun uzerine diyanetin soylediklerini tekrar dusunun ve dogu ufkunu gorebiliyorsaniz sayet (sehir isigi falan engel degil yeterki doguya bakabilin) bu gece diyanetin imsak dedigi vakitte bir bakin ak cizgi ile kara cizgiyi birbirinden ayirabiliyor musunuz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Fetva tek bir ayet veya hadise dayanarak verilmez. Ayet ve hadislerde siyak ve sibak denilen durumdan bahsedilir. Yani öncesi ve sonrası.Ve daha bir çok ayrıntıdan. Bu iş için Fıkıh dediğimiz bir ilim dalı var. Konuya tam anlamda hakim olmadan Fetva vermek sakıncalı olabilir. Fetva makamı olmak kolay değil. Birlikteliği sağlanması için bir makama güvenmek lazım. Şu haliyle de DIB gibi duruyor. Ve fetva verebilecek konumda olduğunu düşündüğünüz kişilere de bir bakın aykırı bir durum yok. Allah oruclarımızı kabul etsin. Temkinli olup erken kapamakta bir sıkıntı olmaz, ama geç kapamakta olur. Namaz için de imsaktan sonra 15-20 dk beklenirse içimiz rahat olacaktır.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Fetva tek bir ayet veya hadise dayanarak verilmez. Ayet ve hadislerde siyak ve sibak denilen durumdan bahsedilir. Yani öncesi ve sonrası.Ve daha bir çok ayrıntıdan. Bu iş için Fıkıh dediğimiz bir ilim dalı var. Konuya tam anlamda hakim olmadan Fetva vermek sakıncalı olabilir. Fetva makamı olmak kolay değil. Birlikteliği sağlanması için bir makama güvenmek lazım. Şu haliyle de DIB gibi duruyor. Ve fetva verebilecek konumda olduğunu düşündüğünüz kişilere de bir bakın aykırı bir durum yok. Allah oruclarımızı kabul etsin. Temkinli olup erken kapamakta bir sıkıntı olmaz, ama geç kapamakta olur. Namaz için de imsaktan sonra 15-20 dk beklenirse içimiz rahat olacaktır.

Ben fetva vermiyorum. Kuranda yazani ve peygamberin hadisini paylasiyorum.. Bu nedenle ayettede belirtildigi uzere (sizce) cikip bakin bakalim gorebiliyor musunuz diyorum..

Suan en guvenilir dediginiz diyanetin ilahiyatcilari bu hesaplamalari yaparken 1 kez gozleme cikmamis bizde bunlarin fetvalarina uyuyoruz..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Diyanet işlerinin ne garezi var millete fazla oruç tuttursun,Din işleri yüksek kurulunun bilimsel çalışmaları neticesinde belirlenir bu vakitler,tartışmak bile çok anlamsız

Yorum bağlantısı

Çok güzel bir sahur sohbeti oldu. Çaylar içildi, çekirdekler çitlendi, nargileler tüttürüldü.. Hakan abinin büyük emeği var. 5 dakika oturmadı. Bir yandan çayı demleyip servis ederken diğer yandan nargilelerle uğraştı sürekli. Ellerin dert görmesin abim. :good1: İftarda iyi yediğimizden kimse sahurda yemek yemekten dahi bahsetmedi ama iyi muhabbet oldu. Ağzınıza sağlık arkadaşlar..  :bravo: Her zaman beklerim..  :flowers:

7a4ene2a.jpg

umube7u9.jpg

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Diyanet işlerinin ne garezi var millete fazla oruç tuttursun,Din işleri yüksek kurulunun bilimsel çalışmaları neticesinde belirlenir bu vakitler,tartışmak bile çok anlamsız

Neden anlamsiz? Hangi bilimsel calismaya gore bu yazdiklarimizin anlamsiz oldugu sonucuna vardiniz, bizle paylasir misiniz? O calismayi okuyup kafamdaki soru isaretini gidermek istiyorum.. Diyanetin ne garezi olabilir ki sorusunun cevabini bir de izlanda da 22 saat oruc tutacaksin dedikleri muslumana sormak gerek sanirim..

• Beğen 4
Yorum bağlantısı

Bana göre 2014 yılının en güzel sahuru oldu :) Kerem seninde emeğin var kardeşim,sende çok saol.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ben sahurdan önce yani yatmadan evvel yiyorum sahur vakti kalkıp sıvı ihtiyaçlarımı gideriyorum :) Sahurda kalkar yer yatarsam sabah kalktığımda öğleye kadar midem rahatsız oluyor.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir
(düzenlendi)

Yedim içtim Ezan okundu niyetimi de ettim. Sizlere afiyet olsun...

Gerçi baya geçmiş, sizlerde niyet etmişsinizdir :)

tarihinde Oğuzhan Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Allah kolay getirsin, orucunuzu kabul etsin inşallah.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...