İçeriğe Yönlendir

Nerdeyse Bitik Boyalı Arabada Farecla Wax Top Harikası

Ali Elöver

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu

Yeterli yani, naapsak. :unsure2:

Naapacaksın, alıp süreceksin tabii  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Naapacaksın, alıp süreceksin tabii :D

Ali abi şimdi geçmiş mailleri kurcalamiyim :) bu nc53 için 3 soru; tam adı, nasıl uygulanır kaç kaat?

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Naapacaksın, alıp süreceksin tabii  :D

Şalgam ile iyi gidiyor diye duydum. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Ali abi şimdi geçmiş mailleri kurcalamiyim :) bu nc53 için 3 soru; tam adı, nasıl uygulanır kaç kaat?

Tembel seni  :D  :p

1- Nasiol  Zr53

2-aracı deterjanla(bulaşık deterjanı sakın cilalı şampuan vs. kullanma) yıkıyorsun, kil ile tüm yüzeyi pütürlerden arındırıyorsun, polisaj gerekliyse yapıyorsun (çizikler vs. için) sonrası polisaj yaptıysan tekrar deterjanla yıkıyorsun yapmadıysan gerek yok, buda bitince İPA (izopropil alkol, %50 su %50alkol karışımı yap) ile aracı güzelce siliyorsun.

2 adet temiz mikrofiber bezin olsun

Araba tam kuruduktan sonra kaputu 2 ye tavanı 4 e bölüp zr53 ü pade az miktarda döküp (padi ağzına daya ve kabı ters çevir, 3 kez yeter) doğrusal hareketle kaportaya sürüyorsun, sürdün şimdi 5-10 sn . bekle, sürdüğün madde yağmur damlaları gibi damlacık haline geldiği an mf bezin biriyle bastırmadan hafifçe yayıp peşinden beklemeden 2. bezle bastırmadan parlat, parlatmadığın yer kalmasın sakın, hemen donar ancak pastayla çıkar, bu kadaaaar :) 2. bezle parlatınca bezin kayması azalabilir, sanki bez tutunuyor gibi olur, merak etme 1-2 dakka sonra kurur pamuk gibi kayacaktır :)

Aslında kolay, bunu sürerken ufak alanda çalış ve damlacık haline geldiği an sil, olayı bu, bu arada kesinlikle su değmesin, anında donar bu madde.

Uygulamadan 2 saat sonra koruma başlar, bu 2 saat boyunca kesin su teması olmayacak, sonrası tam serleşme ve dış etkenlerden korunma çizilmeye karşı direnç 48 saat sonra başlar, bu esnada arabayı yıkama, su değerse birşey olmuyor ama değmese daha iyi, bırak tozlansın zararı yok, 48 saat dolunca serbestsin :)

http://www.hepsiburada.com/liste/nasiol-zr53-nano-boya-koruma-ilaci-09c088/productDetails.aspx?productId=otm09c088&categoryId=20035748&SKU=OTM09C088

Arabayı deterjanla yıkama mantığı şu, tüm koruyucu katmanı  fareclayı falan sökmek, sadece boya verniği kalacak, boya ile zr53 arasında hiçbirşey olmamalıki 1 sene dayansın, wax falan varsa tutunmaz, waxın üstüne atmış olursun.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı

Abi neler neler anlatmışsın. Hep "sakın ha" lı ifadeler :) gözüm korktu ama mesajın da çıktısı alındı :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Abi neler neler anlatmışsın. Hep "sakın ha" lı ifadeler :) gözüm korktu ama mesajın da çıktısı alındı :)

Korkacak birşey yok, karışık görünüyor sadece, zr53 sürerken su gelmesin, araba tam kuru olsun, fitillerden falan su akmasın. esas buna dikkat et, sürmesi acaip basit, sür, az bekle boncuklaşsın ve 2 ayrı bezle parlat, bitttiiii :)  o bezleri de araba kurulamakta kullanma, çizersin boyayı, at gitsin.

Öncesi arabayı temizlemen yağdan kirden wax pasta kalıntılarından kurtarman lazım, deterjanla yıka,kil yap ve alkolle sil, 2-3 saatlik iş :)

Senin boya iyi durumda, pastayıda geç.

deterjanla yıkama+kil+suyla durulama+alkolle silme=  Zr53 uygulamaya hazırsın.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Uygulama videosunda boncuklama göremedim abi. 

Yakından görünür, şimdi bu maddeyi sürdün, yağ gibi zaten, yaydın boyaya, 5-10 sn. bekleyince toplu iğne başı kadar minik damlacıklar haline geliyor, o hale geldiğinde bezle yay ve peşinden 2. bezle parlat, bastırma ve fazla zorlama, önce arabanın kaputta küçük bir alanda dene hemen anlarsın, parlattıktan 1 dk. sonra kaygan ve cam gibi olur zaten, 2. bezle geçtikten sonra buneden parlak olmadı bez neden kaymıyor deme, 1-2 dakka bekle sonra görürsün kayganlığı :)

Yorum bağlantısı

...

Bu arada ortam tozsuz olmallı mı? Gölge, rüzgar, güneş vb faktörlerin seviyeleri ne olmalı? Ben Frecla yı uygularken aracı komple yıkadım, güneş karşıdan vuruyordu ve daha işleme başlamadan araç hafif toz oldu. Rüzgar da cilanın daha hızlı kurumasına etken oldu. Zr53 teki dış faktörler ne olmalı? Kapalı garaj vs gerekli mi?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Bu arada ortam tozsuz olmallı mı? Gölge, rüzgar, güneş vb faktörlerin seviyeleri ne olmalı? Ben Frecla yı uygularken aracı komple yıkadım, güneş karşıdan vuruyordu ve daha işleme başlamadan araç hafif toz oldu. Rüzgar da cilanın daha hızlı kurumasına etken oldu. Zr53 teki dış faktörler ne olmalı? Kapalı garaj vs gerekli mi?

Direk güneşte olmaaaazzz, çok sıcaktada, anında donar sürdüğün gibi kalır anca pastayla çıkar, oda hemen yaparsan, yok 1 gün sonra farkettim pasta yapayım dersen makineyi hazıla, elle çıkmaz çünki :)

Ben açıkta yaptım, sürmeye hazır hale geldik diyelim, şimdi kaputtan başlayacağız, tozda geliyor.....  ayrı bir bez al ve bu bezi İPA ile iyice ıslat, nemli olsun, sadece çalışacağın alanı sil ve peşinden zr53 uygula, zaten alkol anında uçar, toz olmaz, gelen tozda zaten zr53 ü silerken beze geçer, kısaca sıkıntı olmaz :)

Toz zr53 e hafiften gelsede silerken sıkıntı olmuyor, zaten o akadar abartı toz olan yerde yapma, benim yaptığım yerin yanı stablize yol, arada araba geçiyordu, sen düşün bende sıkıntı olmadığına göre, evinin önünde sokakta yaparsın.

Yapamayacağın başka markalar var, mesale Nanolex gibi, aynı ürün ama sürdükten sonra kuruma süresi 30 dakka, ancak bu süre dolunca parlatıyorsun, bu kesin kapalı alanda olmalı, zr53 ün donma süresi 30 sn. bile değil, o yüzden sıkıntı olmaz.

Yorum bağlantısı
Ali Elöver
(düzenlendi)

istanbul a gelince uğra da parlatayım :fiuw:

Hayrola Çaylar Abi :) Bu sektore de mi girdin ?

Sirada ablalar var once onlari parlatalım :p Bu isler senin uzmanlik alanin....

12422_b9243a99e38146ee99509c168496d984.j

tarihinde Ali El&#246ver tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yeğenlere bilgi paylaşımı prensibimiz, yalnız kore boyasını parltmadan önce feragatname için  imza alıyoruz, malum malzeme yanabiliyor cila pedi değince

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

yeğenlere bilgi paylaşımı prensibimiz, yalnız kore boyasını parltmadan önce feragatname için imza alıyoruz, malum malzeme yanabiliyor cila pedi değince

Sizin pede tiner akmiş Sn.Buyur nedeni ondandir, vesile ile işi bilmeyen boyacılar verir deviri sonuna kadar yakar verniği normaldir :)
Yorum bağlantısı

istanbul a gelince uğra da parlatayım :fiuw:

:good1: En kısa zamanda abicim. Sağolasın.  :biggrin: Bagaj kapağı ve sağ stop altıda vuruk.. Önce onları yaptırmayı düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Taner Gündüz

evet sonunda ürünü alabildim :D aslında parasından değil işyerimden çıkamadığım için sadece pazargünü boş oluyordum bugün izmirde kurulan bit pazarında lazım olan bir kaç alet edevat ararken karşılaştım bir kutu farecla kaç para dedim 2 tl dedi baktım içine su değil mis gibi cila aldım uyguladım muhteşem oldu telefondaki resimleri pc atamıyorum merak eden olursa whtsaptan yollarım :D ali abi dedin gibi kolay plastik aksamlarda iz bırakmayan yormadan yapabilen süper parlatan bir cilaymış . 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Makina ile kullanıma uygun mu acaba.Merak ettim bende mi denesem ki.

Aynı paraya autoglym paint renovator tavsiye ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Valla iki konu arasında kaldım mert bende :) Srp mi denesem yoksa bu ürünü mu bilemedim bende.Pek te polisaj yapmak istemiyorum biraz doldurup parlattsam yeter su an için

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Valla iki konu arasında kaldım mert bende :) Srp mi denesem yoksa bu ürünü mu bilemedim bende.Pek te polisaj yapmak istemiyorum biraz doldurup parlattsam yeter su an için

Srp ömrü iyi, çizikleri de saklıyor. Bu ürün esnaf işi. Detailing forumlarında pek tavsiye edilmiyor ama sen bilirsin yinede.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...