İçeriğe Yönlendir

Ne Yaptın Volkswagen Emisyon Skandalı

Cemal Cangöner

Recommended Posts

Abdussamed Acar

Göz göre göre emisyon değerleri ile oynayan haksız rekabet yapıp dürüstçe üretim yapmayan bir firmaya, (heleki otomobil liginde şampiyonluğa oynuyorsa) isteyen istediği kadar yıpratmaya gidebilir. Çünkü fazlasıyla hakediyor.

Bu ve benzeri konularda diğer bir çok markanın da pek masum olduklarına inanmıyorum... Mesela bu skandalın hemen sonrasında BMW nin de emisyonla ilgili bir kaç ülkede hileli değer beyan ettiği haber olarak bir kaç yerde gündeme geldi sonra pek sürmeden üzeri örtüldü... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

elektirk ve muzla çalışan tesla ve delorean hortladı aniden ...

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Bu ve benzeri konularda diğer bir çok markanın da pek masum olduklarına inanmıyorum... Mesela bu skandalın hemen sonrasında BMW nin de emisyonla ilgili bir kaç ülkede hileli değer beyan ettiği haber olarak bir kaç yerde gündeme geldi sonra pek sürmeden üzeri örtüldü... 

Hocam şöyle düşünün. Mesela doktora gittiniz doktor dedi ki çocuğunuza 5 miligram iğne yapıyorum. Bunun ağır yan etkileri var. Razı geldiniz. Sonra diyor ki ben çocuğuna 200 miligram (olması gerekenin 40 katı) iğne yaptım. Sizi kandırdım. Tepkiniz ne olurdu? Sahtekar, beni kandırdın demez miydiniz? Hatta belki dava bile açardınız. WV nin yaptığında da verdiğim örnekte de işin ucu sağlığa dayanıyor. WV nin ticari ihtirasları yüzünden ben ve çocuklarım kanserojen özelliği olan hava soluyoruz. Hem de olması gerekenin 40 katı! Yanal etkiler hemen ortaya çıkmadığı için pek batmıyor şu anda bize ama bunun sonuçları illaki olacak. Etrafınıza bakın bu şekilde havayı kirleten WV araçlar her yerde. Üstelik daha bilemediğimiz kaç marka var?

A, B veya C markası yok, kim ne şekilde sahtekarlık yapıyorsa tüketici olarak cezasını vermek zorundayız. Çünkü bu firmalar senden benden aldıkları ile ayakta duruyor. Japon & asya arabaları neden böyle yapmıyor? Sözüm meclisten dışarı ama maalesef Türk halkı olarak bizi dürtene bağlılık duyuyoruz. Stockholm sendromu olduk ülkecek!

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

emisyon slaınmında bir test var bu testin de bir standardı var. sonra yıllar geçiyor o satnadartta olmayan bir yöntem ile ölçüm yapınca Aaaaaaaa değerler yüksek diyorsun.

ncap test videolarını alıp hurdalığa gidelim bakalım 5 yıldızlılar ne alemde? ncap testinde yıldız alanların çoğu paramparça? o da hile o zaman?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Euroncap öncesi araçlar çok zayıftı ama, özellikle b,c segmenti. Şimdi küçük araçlar bile epey sağlam. Şimdi sürücü kalmadı fakat. Sinyal vermeyi bilmeyen çok. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

emisyon slaınmında bir test var bu testin de bir standardı var. sonra yıllar geçiyor o satnadartta olmayan bir yöntem ile ölçüm yapınca Aaaaaaaa değerler yüksek diyorsun.

ncap test videolarını alıp hurdalığa gidelim bakalım 5 yıldızlılar ne alemde? ncap testinde yıldız alanların çoğu paramparça? o da hile o zaman?

Çağlar Hocam sanırım siz yanlış okudunuz. WV araçları test ortamında olduğunu anlayıp standartlar ölçüsünde zararlı gaz salınımı yapıyordu. Araç test ortamından çıkınca yine onu anlayıp salınımı arttırıyor. bu da performans artışı demek tabi.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

araba birşey anlamaz da. salını0ıda: test standardındaki devir de toleranslar içinde . ama kim akıl etti ise yolda ölçüm yaptılar değişken devir ve süratte. aynı şekilde test yapınca bmw de batırdı ortalığı? ama ona ceza kesileceğini duymadık?

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

araba birşey anlamaz da. salını0ıda: test standardındaki devir de toleranslar içinde . ama kim akıl etti ise yolda ölçüm yaptılar değişken devir ve süratte. aynı şekilde test yapınca bmw de batırdı ortalığı? ama ona ceza kesileceğini duymadık?

Yok, durum aynen bu; VW araba testte olduğunu anlıyor...

Şöyle ki;

Araç çekiş olmayan tekerlerin dönmediğinden test platformuna çıktığını anlıyor ve yakıt & hava değerlerindeki mapping i değiştiriyor. Oysa 4 teker de dönünce davranışı farklılaşıyor...

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bmw'de hile var mı? Önemli olan konu bu. Yoksa bmw veya başka bir marka aracın test koşulları ile yol koşullarında farklı emisyon vermesi olayı farklıdır. Eğer vw gibi yazılımla hile yapan başka bir marka varsa o da vw ile aynı kefeye konur, konmalıdır. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

TR satışları ne alemde rakamları takip eden var mı ?

Bizim bir arkadaş (değiştirmek istediği golf plus'ı vardı ) bu olay çıkınca "bunlara güvenim kalmadı" tripleri yaptı sonra gitti sıfır benzinli golf aldı da ondan soruyorum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)

TR satışları ne alemde rakamları takip eden var mı ?

Bizim bir arkadaş (değiştirmek istediği golf plus'ı vardı ) bu olay çıkınca "bunlara güvenim kalmadı" tripleri yaptı sonra gitti sıfır benzinli golf aldı da ondan soruyorum :)

En son baktigim rakamlar yanlis degilse, ne Türkiyede ne de Avrupada vw satislarinda herhangi bir oynama yok. Rakamlar hemen hemen gecen seneki ile ayni. Garip degil mi? :s tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bekir  Bilge

Konuya sadece yazılımsal hava kirletme aldatmacası olarak bakıldığı için, hali hazırda bundan etkilenen araç sahipleri ve bu işten Nasıl nemalanırım cılar, sonrası herşey eskisi gibi olacak sanki,

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Hımm o zaman "itibar kaybedeceğime para kaybederim" sloganı da geçerliliğini yitirmiş oldu :)

para kaybı da yok, itibar kaybı da ...

Allah herkesi VW hayranları gibi inançlı olmayı nasip etsin :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

VW'den sonra Renault yani laylonlarda da skandal... :shok: Az önce TRT Haber'de söyledi, 15.000 aracını geri çağırıyormuş Renault...

http://shiftdelete.net/renault-emisyon-skandali-67726

Bu iş galiba çoğu markada var.... :unsure:

eski habaer bu. içeriğinde şüphe üstüne araştoırma var. borsada iyi düştü yurt dışında

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Çağlar: demiştiniz ya eski fluence lar çok az yakıyordu yazılım güncellemesi sonrası arttı. Bence bu güncelleme o işin örtbas edilmesi idi vaktinde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Çağlar: demiştiniz ya eski fluence lar çok az yakıyordu yazılım güncellemesi sonrası arttı. Bence bu güncelleme o işin örtbas edilmesi idi vaktinde.

Emisyona uygun hale getirdilerse daha az yakması gerekmez mi? :unsure2:

Yorum bağlantısı
Umut Taşlı
(düzenlendi)

VW'den sonra Renault yani laylonlarda da skandal... :shok: Az önce TRT Haber'de söyledi, 15.000 aracını geri çağırıyormuş Renault...

http://shiftdelete.net/renault-emisyon-skandali-67726

Bu iş galiba çoğu markada var.... :unsure:

http://www.autoparts.com.tr/haber-detay/2224/renaulttan-usulsuz-emisyon-iddialarina-yonelik-aciklama-geldi

vw'nin dieselgate'inde gıkını çıkarmayıp opel'i zafira 1.6 136'lar konusunda - http://www.duh.de/uploads/media/PR_High_nitrogen_oxide_emissions_Opel_Zafira_Diesel_231015.pdf -, m-benz'i ise 1.6 160 bg'lik renault menşeili motorlar kullanan modeller üzerinden suçlayan, opel kesinkes karşı çıkıp test sonuçlarını isteyince sonuçları vermeyen duh'a pek de itibar etmemek lazım. 

edit: link http://www.duh.de/uploads/media/PR_High_nitrogen_oxide_emissions_Opel_Zafira_Diesel_231015.pdf

tarihinde Umut Taşlı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Kendimi tarikat üyesi gibi hissettim bir an :)

Şeyh uçmaz, mürit uçurur demişler
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Umut Taşlı

2.link açılmıyor.

cümle içindeki linki düzeltince sayfa yenileniyor ama mesaj aynı kalıyordu ne hikmetse, alta tekrar attım abi mecbur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Burada ( hamburg ) vw yi kimse anmak istemiyor, yollarda yok. Vatanına ihanet etti diyor hans. İflas etse keşke, itibarımızı kazanırız diyor

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Hocam sabahın körü firma gecenin körü otel :), bir iki kare var anca yol hattı üzerinde seyir halinde. Durup gezecek vakit ve enerji yok

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...