İçeriğe Yönlendir

Ne Yaptın Volkswagen Emisyon Skandalı

Cemal Cangöner

Recommended Posts

Okan Tansel

Sanırsam  gelecek yıllarda bir volkswagen vardı denilecek bu gidişle tarihin tozlu sayfalarında kalacak gibi

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Donanımhaber sitesinde VW forumunda araçlarını yere göğe sığdıramayan kullanıcıları da bir panik almış. Herkes yerden yere vurmaya başlamış. Çinden sonra Hindistanda da son gelen satış rakamları epey kötü. Porsche Cayenne serisinin bazı motorları da ABD de satışı durdurulmuş.

Anlaşılan baş aşağı koptu gidiyor VW

f83a1b24-c714-44f4-bc13-c61fa6490f45.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kazım Yılmaz

66 bine aldığım aldığım araç, 26 bin liralık arıza çıkartsa üzerine benzin döker yakarım o arabayı :)

Bu araç 2013 model geçen günkü mesaj. Malum sitenin mobil uygulama ekran görüntüsü.
Aracın iç ve dış tasarımı harika ama.

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Gazete ve TV yayınlarındaki reklamları arttı nedense. Dikkat çekmek istedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Acaba gerçekten tok kapanıyor mu. O da sakin sistem kapının kapatıldığını anlayıp hoparlörü devreye sokuyor olmasın. Hileli tok kapı sesi. :)

ben bilmem arkadaş,kapısı tok kapanıyor mu? yeter o bana.

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Bence VW motor üretmeyi durdursun bir an önce.

Hak yola gelip PSA mezhebine girsinler :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı

jetta ve caddy türkiyede satısı durduruldu ve 

porche bmw wsgn gibi markaların dızel 2500 ve 3500 cc arasındakı araclardada problemler cıkmıs   alman otomobıllerı cokuste  

son dakıka olarak c220 mercedes salalom testınden kalmıs ve 2007-2009  arası mercedes modellerınde airbag sorunu ıcın 126000 arac gerı cagırılıyormus

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vesile ile uzun süre önce mazda/bmw/vw üçlüsünde uzun yol testinde en temizinin vw olduğu. diğer motorların emisyonlarında da acaip fena yüksek değerlerin ölçüldüğü medyaya düşmese de tekniğe düştü.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

yakıt harcaması düştükçe azot oksit yukarı çıkar. Özellikle "lean burn" yani 14/1 oranının altında yanan motorlarda bu olur. Honda CİVİC eski 1.5 motorlar bu nedenle yasaklanmıştır. keza city 1.5,  eski crx... vs vs.

dikkatle bakın: 

https://en.wikipedia.org/wiki/Lean-burn

tarihinde Mehmet Göktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Kaynak var mıdır ? Sormamın nedeni bmw yi görünce çok şaşırdım. 2.0 dizel 184 hplik otomatik bir araç uzun yolda 4.8 yakabiliyorsa ki bir ara forumda paylaşan olmuştu emisyon değerlerinin yüksek olması garip geliyor.

var. dosyası elime ulaşırsa paylaaşcağım.

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt

7 ay yurt içi yurt dışı işler nedeniyle tabikide üşengeçlikten muayene geciktirip , trafiğe yakalanınca 10 gün önce yaptırdım, bizde bir sıkıntı yok :i-ih: . İlgisi varmı bilmiyorum ama vw gurup araçlarda dizellerde araba dururken boşta  gaza basınca yaklaşık 2500- 3000 dd benzinlilerde yanlış hatırlamıyorsam 3500- 4000 dd yi geçmiyor araba orda kalıyor. muayenede de aynısı oldu. oysaki boşta 10 km hızla gidin gaza basın 5000 dd görüyor...

a0CbWiI.jpg?1

Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin
(düzenlendi)

Ugras bey, kac haftadir burda bunu konusuyoruz. Araciniz teste girdiginde hersey normal gorunuyor. Bu arada ABD'de VW sahiplerine dava acmama sarti ile 1000$ veriyormus. Bunlar pazarcidan beter ya.

tarihinde Gürçay Hüseyin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt

Ugras bey, kac haftadir burda bunu konusuyoruz. Araciniz teste girdiginde hersey normal gorunuyor. Bu arada ABD'de VW sahiplerine dava acmama sarti ile 1000$ veriyormus. Bunlar pazarcidan beter ya.

Biliyorum ben tüv türk bu konuyla ilgili herhangi bir çalışma yapmamış halen diye yazdım

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

şart yok demiş yazıda.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Atilla Cifter
(düzenlendi)

Bosch yazılımı geliştiren şirket olarak gözüküyor, muhtemelen ortaya çıkma riskine karşılık yazışmalara ya da sözleşmelere "test amacı dışında kullanım yasalara aykırı" gibi ifadeler eklemişler. Adama sorarlar yasalara aykırı yazılım yapılır mı manyakmısınız? Bu pisliğin bir ucu Bosch'a da dayanırsa "İnsanların güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi tercih ederim" sözü de tarihe karışacak. 

Şöyle idi:

Bosch: İnsanların güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi tercih ederim

Volkswagen: Para kaybetmektense sahtekarlık yapmayı tercih ederim. 

Yenisi: 

Allah Volkswagen'i de Bosch'u da davul etsin, boğuluyoruz! 

Bu arada bu işin maliyetinin 77 milyar dolar olabileceği söyleniyor ( http://www.drive.com.au/motor-news/the-men-that-cost-vw-77b-20150923-gjtn8z.html), bunun bile üzerinde olabilir (77 milyar dolar VW için iflas demek).

Firmanın kısa vadede tek çözümü fiyatları çok hızlı düşürmesidir, ancak bu bile çözüm olamayacak çünkü sıfır ekonomik karın altı iflastır (VW şu an sıfır ekonomik karda üretim yapıyor ve sürümden kazanıyor). Bunun otomobil piyasasına yansıması kısa vadede tüm firmaların fiyatları aşağı çekmek zorunda kalmaları olacaktır.  

Emisyon skandalı sonunda Bosch'a da sıçradı.

http://www.hurriyet.com.tr/emisyon-skandali-boscha-sicradi-40016610 

tarihinde Atilla Cifter tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Wv satışları bu ay yıllık bazda geçen sene aynı aya oranla yüzde 3.5 düşmüş. Doğuş oto damper fabrikası da üretimi durdurmuş.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bmw ler hakkında medyada yazı haber bilgi yok değil mi? duyan gören var mı?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Vw ve bosch haricinden herhangi bir firma ismi geçmiyor

iyi ....... bakalım daha neler olacak. muzla çalışan delorean heryerde

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okan Tansel
(düzenlendi)

yazlım yapılan hle yazılımla gideriliyor iyi iş

tarihinde Okan Tansel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...